Strihanie psov

Strihanie psa

Pravidelná starostlivosť o srsť psa patrí k činnostiam, ktoré s udržovaním zvieraťa súvisia. Srsť by ste mali psovi kartáčovať podľa príslušnosti k plemenu, avšak minimálne 1x týždenne. Hlavne v období, kedy zviera mení srsť, by ste mali kartáčovať pravidelnejšie. V letných dňoch si väčšina chovateľov kladie otázku, či by nemali svojho miláčika nechať ostrihať. Je strihanie pre psa naozaj prioritou? Pokiaľ áno, na čo si dávať pozor?

Psia srsť: krycie chlpy a podsada

U niektorých plemien sa srsť skladá z dvoch častí – krycej srsti a podsady. Mnohé plemená, ako sú maltezáci alebo jorkšírovia, majú však len jednu časť, tú hlavnú, teda fungujú bez podsady. Krycia srsť chráni zviera pred vonkajšími vplyvmi ako je slnko, dážď, špina a je dlhšia ako podsada. Tá je naopak kratšia a chráni zviera hlavne pred chladom. V čase pŕchnutia pes stráca veľkú časť práve z podsady. Aby srsť mohla plniť svoju funkciu, je správna starostlivosť celkom nevyhnutná.

Ako sa psi potia?

Pretože pes nemá potné žľazy v pravom zmysle slova, reguluje svoju telesnú teplotu prostredníctvom dýchania s vyplazeným jazykom. Odparovanie vlhkosti v tlame a oblasti nosa má rovnaký efekt ako potenie u človeka. Žľazy sa u psa nachádzajú na spodnej časti labiek a slúžia ku značkovaniu revíra. Nedivte sa teda, ak v lete dýcha pes trocha urputnejšie. Zaisťuje si tým ochladenie. Teda strihanie srsti preto, aby sme psíkovi umožnili termoreguláciu, nie je vždy úplne nutné. Môžete mu však pomôcť inými prostriedkami, napríklad postavením psieho bazénika, ktorý mu letné horúčavy uľahčí.

Kedy by sme psa určite strihať nemali?

Psi s podsadovou srsťou by sa strihať nemali. Strihaním im totiž odstránite len kryciu vrstvu, teda aj jej ochrannú funkciu. Zostane teda len podsada, čo vedie k jej ďalšiemu rastu a následnému vytvoreniu franforcov. Pri neodbornom zásahu môže dôjsť ku vzniku lysiny alebo naopak miest, kde bude nadmerne rásť ostrihaná krycia srsť. Siahnite preto radšej len po kartáči. Dostatočné kartáčovanie zbaví psa nadbytočnej podsady, podporuje prekrvovanie, aj prevzdušnenie srsti.

Aké psy môžeme nechať strihať?

Psov, ktorí majú len kryciu vrstvu, môžeme nechať ostrihať. Avšak dbajte na to, aby Váš miláčik nikdy nebol ostrihaný kompletne, pretože ak nemá srsť, nie je chránený pred UV žiarením ani parazitmi. U starších alebo chorých zvierat, ktoré majú problémy s pŕchnutím, je strihanie odporúčané. Predtým, než sa pre strih rozhodnete, by ste mali mať jasno v tom, aký typ srsti Váš psík má a poznať jeho zdravotný stav. Nechajte si vždy poradiť od veterinára alebo psieho kaderníka.

Ako možno psa ostrihať?

Aby bolo strihanie pre psa čo najmenej nepríjemné a prinieslo mu čo najmenší stres, pomôže dodržiavanie niekoľkých pravidiel. Nechajte si najskôr ukázať, ako sa so strihacím strojčekom zaobchádza. U bezproblémových jedincov však často stačí presná inštruktáž, trochu psieho porozumenia a trpezlivosť.

Ten, kto by chcel psa nechať ostrihať, ho musí najprv naučiť dokázať v kľude stáť alebo sedieť, a to aj v prípade, že sa pán či pani blížia s divným vrčiacim prístrojom. Pri správnom prístupe a tréningu dokážete v psíkovi vypestovať dôveru aj v takejto situácii.

Teraz prichádza na rad výber nadstavca. Ten sa odvíja podľa dĺžky srsti Vašeho psa. Súčasťou mnohých strojčekov na strihanie sú aj rôzne nadstavce, ktoré vyskúšate a podľa potreby ich môžete nahradiť alebo vymieňať. V prípade pochybností zvoľte väčší nadstavec, vždy môžete dostrihať.

Pred samotným strihaním odporúčame rozčesať splznatenú srsť. Tak zaistíte, že nadstavec bude bezproblémovo kĺzať po srsti zvieraťa.

Aby bolo strihanie bezbolestné, mali by ste vždy strihať v jednej línii. Veďte strojček opatrne bez tlaku od hlavy zvieraťa až po zadnú časť tela – podľa potreby môžete strihať buď len určitú časť osrstenia, alebo ostrihať celého psa.

Vhodné strojčeky na strihanie nájdete v sekcii psov na stránkach zoohit.sk.

Naše najobľúbenejšie články
7 min

Háranie u feny

Napriek tomu, že je háranie feny úplne prirodzený proces, neštandardné správanie u feniek, nervozita, škvrny na koberci alebo strach z nechcenej gravidity spôsobuje mnohým chovateľom starosti. Čo by ste mali vedieť o "háraní" a ako toto obdobie prekonať bez stresu, sa dozviete na nasledujúcich riadkoch.
4 min

Zvracanie u psov

Každý chovateľ túto situáciu určite zažil a spôsobila mu uprímné zdesenie: jeho psík začal z ničoho nič zvracať. Nie každá forma zvracania vo Vás však musí vyvolať obavy. Zvracanie u psov, nazývané tiež vomitus, sa vyskytuje pomerne často a jeho príčiny sú rôzne. Jednorázový nástup tohto problému je úplne neškodný, ak sa však vyskytuje častejšie alebo ovplyvňuje zdravotný stav psíka, potom je návšteva veterinára nevyhnutná. Zvracaním sa  vlastne telo niečomu bráni, jedná sa o jeho ochranný mechanizmus. Týmto reflexom dokáže totiž efektívne a rýchlo vylúčiť von jedovaté alebo nechcené substancie, prípadne aj cudzie telesá. Pri tomto reflexe, ktorý sa skladá z viacerých fáz, úzko spolupracujú hltan, pažerák, bránica, žalúdok, brušné svalstvo a dych.