Úpal u psa

pes pije vodu

Plemená s krátkym ňucháčom (brachycefalické plemená) môžu veľmi ľahko dostať úpal.

Kto by sa už len netešil na leto? Krásne slnečné počasie láka ľudí aj zvieratá tráviť čas vonku. Počas veľmi horúcich dní sa však odporúča opatrnosť, pretože aj psy môžu dostať úpal. Ohrozené sú najmä staršie psy s nadváhou, husto osrstené alebo dlhosrsté zvieratá, ako aj psy s problémami s krvným obehom, ale v zásade môže úpal postihnúť každého psa.

Ako rozpoznať úpal u psa?

Úpal môže byť pre psy život ohrozujúci. Preto je obzvlášť dôležité, aby ste svojho domáceho miláčika pozorne sledovali. To, či Váš pes dostal úpal, môžete zistiť podľa nasledujúcich príznakov:

 • Nepokoj
 • Silné dychčanie s vyplazeným jazykom
 • Zrýchlený pulz
 • Slinenie
 • Chvenie sa, potácanie sa, prípadne kŕče
 • Zvracanie a hnačka
 • Telesná teplota nad 40 stupňov (Neskôr môže dôjsť k početným poruchám metabolizmu psa a tiež k jeho podchladeniu. Najneskôr teraz musíte čo najrýchlejšie vyhľadať veterinára.)
 • Začervenané sliznice

Ak u svojho psa spozorujete jeden alebo viacero z týchto príznakov úpalu, mali by ste okamžite prijať príslušné opatrenia.

Prvá pomoc pri úpale: Ako psovi pomôcť?

Než sa so psom dostanete do veterinárnej ambulancie alebo na kliniku, môže to nejaký čas trvať. Preto by ste mali okamžite podniknúť tieto prvé opatrenia:

 • Zachovajte pokoj, pretože stres sa prenáša aj na Vášho psa a neprispieva k zlepšeniu jeho stavu.
 • Vezmite svojho psa na chladné, tienisté miesto.
 • Dajte psovi napiť studenej vody.
 • Namočte mu srsť až po kožu studenou (nie ľadovou!) vodou.
 • Prosím, neprikrývajte psa mokrými handrami, pretože na tele psa sa bude hromadiť teplo.
 • Cestou k veterinárovi nezabudnite zapnúť klimatizáciu v aute alebo otvoriť všetky okná. (Ak Vaše vozidlo stálo medzitým na slnku a je zohriate, pre istotu nechajte počas prvých opatrení vozidlo v prevádzke so zapnutou klimatizáciou).

Dôležité:  Aj keď ste psa úspešne schladili a nebezpečenstvo sa zdá byť zažehnané – v každom prípade, čo najskôr, vezmite psa k veterinárovi. Iba veterinár môže posúdiť zdravotný stav Vášho štvornohého priateľa, a podľa toho postupovať.

Úpal u psa: Kedy vyhľadať veterinára?

Na otázku, kedy treba psa v prípade úpalu dopraviť k veterinárovi, je jednoduchá odpoveď: vždy! Aj keď je telesná teplota Vášho chlpatého priateľa už nižšia ako 40 stupňov, metabolizmus psa môže byť veľmi rozhádzaný. Veterinár na to použije lieky a infúzie. Kým sa však všetky hodnoty nevrátia do normálu, Vášmu štvornohému miláčikovi musí byť poskytnutá intenzívna veterinárna starostlivosť.

Čo je to úpal?

Lekári hovoria o úpale (pyrexii z tepla alebo hyperpyrexii z tepla), keď je telo prehriate na viac ako 40 stupňov v dôsledku akumulácie tepla. Táto akumulácia tepla narúša rovnováhu tekutín, kardiovaskulárny systém a v dôsledku toho aj ostatné orgány psa.

Na druhej strane je potrebné rozlišovať medzi úpalom u psa a úžehom. Úžeh znamená prehriatie mozgových blán. Ten sa vyskytuje u psov, v porovnaní s nami ľuďmi, skôr zriedkavo.

pes v aute
V aute sa teplota zvýši v priebehu niekoľkých minút – hrozí úpal.

Aké sú príčiny úpalu u psa?

Psy regulujú svoju telesnú teplotu dychčaním a ľahkým potením labiek. Ak je vonkajšia teplota nižšia ako telesná teplota psa, sú tieto mechanizmy zvyčajne dostačujúce.

K problému dochádza, keď teplota okolia stúpa, ale pes nemá možnosť dostať sa na chladnejšie miesto. Z tohto dôvodu je najčastejšou príčinou úpalu u psov, keď majitelia nechajú svoje zvieratá v aute. Pretože tam teplota stúpa obzvlášť rýchlo. Okrem toho sa v uzavretých vozidlách zvyšuje vlhkosť, čo ešte viac sťažuje odvádzanie tepla.

V dôsledku toho pes už nedokáže odvádzať dostatok tepla dychčaním. Jeho telesná teplota stúpa, pričom dychčaním stráca veľa tekutín, a tak sa navyše vysušuje. Tu hrozí riziko úpalu.

K úpalu môže u psov dôjsť aj v dôsledku nadmernej fyzickej námahy pri vysokých teplotách alebo v malých uzavretých priestoroch. Stáva sa to však pomerne zriedkavo.

Vývoj teploty vo vnútri vozidla

Vonkajšia teplota po 5  minútach po 10 minútach po 30 minútach po 60 minútach
20 ˚C 24 ˚C 27 ˚C 36 ˚C 46 ˚C
22 ˚C 26 ˚C 29 ˚C 38 ˚C 48 ˚C
24 ˚C 28 ˚C 31 ˚C 40 ˚C 50 ˚C
26 ˚C 30 ˚C 33 ˚C 42 ˚C 52 ˚C
28 ˚C 32 ˚C 35 ˚C 44 ˚C 54 ˚C
30 ˚C 34 ˚C 37 ˚C 46 ˚C 56 ˚C
32 ˚C 36 ˚C 39 ˚C 48 ˚C 58 ˚C
34 ˚C 38 ˚C 41 ˚C 50 ˚C 60 ˚C
36 ˚C 40 ˚C 43 ˚C 52 ˚C 62 ˚C

Exkurz: Ako vlastne pes vie, že musí dychčať?

Aby sme pochopili, ako dochádza k úpalu u psov, pozrime sa najprv na to, ako funguje regulácia telesnej teploty u psov. Centrum tejto regulácie sa nachádza v psom mozgu, presnejšie v hypotalame. Prostredníctvom meracích senzorov (termoreceptorov) v celom tele psa získava hypotalamus informácie o aktuálnej telesnej teplote. Ak je táto hodnota príliš vysoká alebo príliš nízka, iniciujú sa príslušné opatrenia.

jarne_dobrodruzstva_pes
zoohit doplnky pre psov na leto

Ako sa dá úpalu u psa predísť?

Vždy sa uistite, že Váš pes nie je dlhodobo vystavený prudkému slnku a vždy mu ponúknite dostatok pitnej vody. Nikdy nenechávajte svojho psa v aute počas horúcich dní a vyhýbajte sa fyzickej námahe a dlhým prechádzkam v poludňajších horúčavách. Prechádzky so svojím štvornohým spoločníkom si vychutnajte skôr ráno alebo večer pri nižších teplotách.

Naše najobľúbenejšie články
7 min

Háranie u feny

Napriek tomu, že je háranie feny úplne prirodzený proces, neštandardné správanie u feniek, nervozita, škvrny na koberci alebo strach z nechcenej gravidity spôsobuje mnohým chovateľom starosti. Čo by ste mali vedieť o "háraní" a ako toto obdobie prekonať bez stresu, sa dozviete na nasledujúcich riadkoch.
4 min

Zvracanie u psov

Každý chovateľ túto situáciu určite zažil a spôsobila mu uprímné zdesenie: jeho psík začal z ničoho nič zvracať. Nie každá forma zvracania vo Vás však musí vyvolať obavy. Zvracanie u psov, nazývané tiež vomitus, sa vyskytuje pomerne často a jeho príčiny sú rôzne. Jednorázový nástup tohto problému je úplne neškodný, ak sa však vyskytuje častejšie alebo ovplyvňuje zdravotný stav psíka, potom je návšteva veterinára nevyhnutná. Zvracaním sa  vlastne telo niečomu bráni, jedná sa o jeho ochranný mechanizmus. Týmto reflexom dokáže totiž efektívne a rýchlo vylúčiť von jedovaté alebo nechcené substancie, prípadne aj cudzie telesá. Pri tomto reflexe, ktorý sa skladá z viacerých fáz, úzko spolupracujú hltan, pažerák, bránica, žalúdok, brušné svalstvo a dych.