Ušný svrab u psov (Otodectes cynotis)

Zblízka kliešte v ušnom psovi

Ako ušný svrab u psov vyzerá a ako sa vyvíja

Parazit Otodectes cynotis patrí do čeľade Psoroptidae a usadzuje sa v sluchovom orgáne mäsožravcov (Carnivoren). Jedná sa o najčastejší druh roztoča, ktorý môže napadnúť mäsožravé živočíchy.

Ušný svrab Otodectes cynotis sa počas cca. 3 týždňov rozvinie z vajíčka cez larvu do dvoch štádií nymfy (protonymfa, deutonymfa) a následne do dospelého jedinca. Vývoj tohto roztoča prebieha výhradne v zvukovode psa. Samice ušného svrabu lepia svoje vajíčka na kožu zvukovodu. Všetky vývojové štádia tohto roztoča sa kŕmia kožnými bunkami a tkanivovým mokom psa, pričom dospelí jedinci parazita sa dožívajú zhruba dvoch mesiacov. Prenos ušného svrabu prebieha pri kontakte s nakazeným zvieraťom, väčšinou sa jedná o infikované feny, ktoré nakazia svoje šteniatka alebo si šteniatka prenášajú parazita medzi sebou. Menej často dochádza k nákaze prostredníctvom ušného mazu a nečistôt, ktoré sú z ucha vytrasené. Menej obvyklá je nákaza medzi dospelými jedincami.

Otodectes cynotis sa vyskytuje vo všetkých kútoch sveta a nie je vyberavý, keď ide o hostiteľa, čo znamená, že môže byť prenášaný z jedného živočíšneho druhu na iný. Napríklad z mačky na psa. Ušný svrab sa často vyskytuje tam, kde žije pospolu väčšie množstvo zvierat, napr. útulky, chovateľské stanice alebo statky.

Ako sa ušný svrab u psov prejavuje

Vzhľadom k potrave, pohybu a prepichávaniu pokožky spôsobuje ušný svrab v uchu zápalovú reakciu. Výsledkom je hromadenie ušného mazu, zápalového sekrétu, krvi a výlučkov, ktoré svrab vylučuje, čo sa prejaví ako hnedo-čierna usadenina podobná kávovej usadenine, ktorú môžeme v uchu vypozorovať. Typickým prejavom svrabu je silné svrbenie. Psi si permanentne škrabu uši a trasú hlavou. Vonkajší zvukovod môže prejavovať známky silného začervenania a opuchu a kvôli škrabaniu môže dokonca dôjsť k jeho poraneniu. Svrbenie sa môže rozšíriť aj do oblasti tváre. Väčšinou, ale nie vždy, sú roztočom zasiahnuté obe uši, vo vzácnejších prípadoch sa parazit vyskytuje aj inde po tele zvieraťa, napríklad na čele alebo chrbáte. V takých prípadoch sa prejavuje podobne ako alergia.

Ako ušný svrab diagnostikovať

Ušný svrab spoznáme podľa tmavo hnedej až čiernej usadenine podobnej kávovej usadenine, ktorá sa objavuje vo zvukovode zvieraťa. Často sú pri dôkladnom pohľade do ucha patrní pohybujúce sa parazity. Aby bolo možné nákazu bezpečne identifikovať, je nevyhnutné urobiť ušný ster danej hmoty. Pod mikroskopom sú potom viditeľné buďto vajíčka alebo samotné roztoče. Ak v uchu dôjde k masívnej zápalovej reakcii, pri ktorej sa vyskytnú v uchu aj baktérie, nemusia byť parazity viditeľné.

Ako svrab liečiť

Vzhľadom k vysokej miere nákazlivosti a spôsobu prenosu je vhodné všetky zvieratá v domácnosti očkovať. Ďalej sú na trhu dostupné mnohé farmaceutiká, ktoré si môžete u veterinára zakúpiť. Aj nasadenie nesekticidov sa teší veľkému úspechu, hlavne z hľadiska výdrže. Pred podávaním akýchkoľvek preparátov je však najskôr na mieste zistiť, či ušný bubienok nie je intaktný. Ďalej by zvukovod mal byť zbavený usadenín. Podľa zvolenej terapie je možné daný postup opakovať aj viackrát, aby boli potlačené všetky vývojové štádia parazita.

Ako svrabu predísť

Napadnutiu parazitom Otodectes cynotis môžete u psov predísť, ak psovi podáte lieky s akarizujúcou zložkou. Vhodné sú napríklad spot-on prípravky alebo medikamenty vo forme tabliet. Ďalej by ste mali predísť tomu, aby sa Vaše zviera dostalo do kontaktu s nakazeným jedincom.

Naše najobľúbenejšie články
7 min

Háranie u feny

Napriek tomu, že je háranie feny úplne prirodzený proces, neštandardné správanie u feniek, nervozita, škvrny na koberci alebo strach z nechcenej gravidity spôsobuje mnohým chovateľom starosti. Čo by ste mali vedieť o "háraní" a ako toto obdobie prekonať bez stresu, sa dozviete na nasledujúcich riadkoch.

4 min

Zvracanie u psov

Každý chovateľ túto situáciu určite zažil a spôsobila mu uprímné zdesenie: jeho psík začal z ničoho nič zvracať. Nie každá forma zvracania vo Vás však musí vyvolať obavy. Zvracanie u psov, nazývané tiež vomitus, sa vyskytuje pomerne často a jeho príčiny sú rôzne. Jednorázový nástup tohto problému je úplne neškodný, ak sa však vyskytuje častejšie alebo ovplyvňuje zdravotný stav psíka, potom je návšteva veterinára nevyhnutná. Zvracaním sa  vlastne telo niečomu bráni, jedná sa o jeho ochranný mechanizmus. Týmto reflexom dokáže totiž efektívne a rýchlo vylúčiť von jedovaté alebo nechcené substancie, prípadne aj cudzie telesá. Pri tomto reflexe, ktorý sa skladá z viacerých fáz, úzko spolupracujú hltan, pažerák, bránica, žalúdok, brušné svalstvo a dych.