Zápaly uší po kúpaní

pes pod uterákom

Keď po zábave prídu bolesti

Rybníky a jazierka sú v letnom období veľmi navštevované našimi miláčikmi, ktorí ich radi využijú na ochladenie. Bohužiaľ psi na rozdiel od iných druhov nedokážu vo vode zatvoriť zvukovod. Mnoho milovníkov vodných športov z radov psov tak zaplatí za túto zábavu opakovaným ochorením uší.

Prečo má väčšina psov sklon k zápalu uší?

Príčin je niekoľko. Ak je voda znečistená baktériami alebo inými zárodkami a dostanú sa psíkovi do ucha, je to ideálne prostredie pre ich množenie. Niektoré plemená sú na tieto choroby obzvlášť háklivé, patria k nim kokeršpaniely a basety. Ale všeobecne psíkovia s rovnakou variantou uší, u ktorých po kúpeli nie je možné, aby si vodu z uší poriadne vyklepali, často trpia na toto ochorenie. A potom samozrejme existujú jedinci, ktorí majú všeobecne sklony k častejším ušným ochoreniam – často sa u nich vyskytujú aj kožné problémy.

Ako spoznáte zápal v uchu?

Ak sa u psa neobjaví akútne zranenie spôsobené trebárs osetom, len ťažko spoznáte začiatok ochorenia. Časté trasenie hlavou, uši zvesené na jednu stranu alebo držanie hlavy šikmo, škrabanie v uchu na mieste zápalu, to sú príznaky, ktoré sa však objavujú až v pokročilejšom štádiu choroby.

jarne_dobrodruzstva_pes
kooa

Ako môžete proti zápalu zakročiť?

Rozhodne nepoužívajte špilky do uší! Neskúšajte ani uši čistiť vo chvíli, keď sú známky zápalu už patrné. Prvotný zásah musí urobiť najprv veterinár, pretože často sú vtedy uši veľmi citlivé na dotyk a pes sa môže logicky proti bolesti brániť a zahnať sa po Vás.

Predtým, než bude určená liečba, je treba určiť diagnózu. Ak dostal Váš pes zápal po plávaní v rybníku, tak sa väčšinou tento problém rieši nasadením antibiotík. Pri chronických prípadoch alebo ak má pes k ochoreniu sklony, sa siahne k homeopatickej liečbe alebo prírodným liečebným prostriedkom. Podľa druhu zápalu a výtoku sú vhodné rôzne druhy: Acidum nitricum (popraskané ucho, krv), Aethiops antimonalis (hnisavé, s vredmi), Graphites (výtok farby medu), Hepar sulfuris (hnisavé, veľmi bolestivé), Mercuris solubilis (vodnatý výtok, hnilobný zápach), Silicea (vodnatý výtok, kyslý zápach) a Tellurium (rybí zápach). Ďalšími prírodnými často užívanými preparátmi sú propolis (včelami zozbieraná a ďalej spracovaná substancia) alebo preparáty kombinujúce harmanček,  šalviu, arniku, nechtík, oleje, vilín, tymián, ľubovník alebo olej z tresčej pečene.

Naše najobľúbenejšie články
7 min

Háranie u feny

Napriek tomu, že je háranie feny úplne prirodzený proces, neštandardné správanie u feniek, nervozita, škvrny na koberci alebo strach z nechcenej gravidity spôsobuje mnohým chovateľom starosti. Čo by ste mali vedieť o "háraní" a ako toto obdobie prekonať bez stresu, sa dozviete na nasledujúcich riadkoch.
4 min

Zvracanie u psov

Každý chovateľ túto situáciu určite zažil a spôsobila mu uprímné zdesenie: jeho psík začal z ničoho nič zvracať. Nie každá forma zvracania vo Vás však musí vyvolať obavy. Zvracanie u psov, nazývané tiež vomitus, sa vyskytuje pomerne často a jeho príčiny sú rôzne. Jednorázový nástup tohto problému je úplne neškodný, ak sa však vyskytuje častejšie alebo ovplyvňuje zdravotný stav psíka, potom je návšteva veterinára nevyhnutná. Zvracaním sa  vlastne telo niečomu bráni, jedná sa o jeho ochranný mechanizmus. Týmto reflexom dokáže totiž efektívne a rýchlo vylúčiť von jedovaté alebo nechcené substancie, prípadne aj cudzie telesá. Pri tomto reflexe, ktorý sa skladá z viacerých fáz, úzko spolupracujú hltan, pažerák, bránica, žalúdok, brušné svalstvo a dych.