Baset

Baset na trávniku

Smutný pohľad baseta je klamlivý – väčšina basetov sú veselé malé stvorenia, ktoré Vás nakazia svojou dobrou náladou. Baset, ktorému pri behu poletujú visiace uši, okamžite vyčarí úsmev na tvári azda každého milovníka zvierat. V našom článku sa dozviete to najdôležitejšie o tomto krátkonohom poľovnom plemene, ktoré je dnes verným spoločníkom mnohých rodín.

História

Britské plemeno s francúzskymi predkami

Psy s krátkymi nohami (francúzske „bas“ znamená „nízky“) boli už pred stáročiami obľúbené v Belgicku a Francúzsku. Dnešné basety sú údajne potomkami francúzskeho plemena Artoisský basset, ktoré sa potom úplne začlenilo do plemena Artésko-normandský baset. V roku 1863 sa na výstave psov v Paríži prvýkrát objavil názov plemena baset. Krátko nato sa tieto psy rozšírili aj do Anglicka, kde získali svoj charakteristický vzhľad až po skrížení s bíglami a neskôr aj s bloodhoundmi. V roku 1880 britské združenie Kennel Club, ako zastrešujúca organizácia britských chovateľských klubov, uznalo baseta ako plemeno. V roku 1936 založili fanúšikovia basetov americké združenie Basset Hound Club.

Počas druhej svetovej vojny bol v Európe počet basetov silno zdecimovaný, takže po skončení vojny zostalo v chove len niekoľko jedincov. Vo Veľkej Británii obnovila chovateľka Peggy Keevil genofond basetov francúzskymi Artésko-normandskými basetmi a svojimi zvieratami výrazne ovplyvnila chov v Európe. Napríklad prvý oficiálny vrh basetov v Nemecku sa datuje až v roku 1957. Vrchol svojej popularity dosiahli títo ušatci v 70. rokoch 20. storočia. Najmä v Nemecku, Veľkej Británii a USA sa čoskoro stali módnymi psami – a nie vždy to bolo na prospech plemena. Pre nápadnú stavbu tela z hľadiska uší a chrbta sa čoskoro blížilo k až nezdravým extrémom. V tomto období sa predstavil aj jeden z najznámejších basetov – zvieracia filmová postava „Pes“ v americkom seriáli „Columbo“ stála alebo sedela v mnohých epizódach po boku tohto populárneho a svojrázneho vyšetrovateľa, zatiaľ čo riešil zložité prípady.

Vzhľad

Baset s maximálnou výškou v kohútiku 38 cm váži približne 35 kg. Patrí tak k pomerne mohutným psom na krátkych nohách, alebo, ako hovoria odborníci, „krátkonohým so značnou substanciou“. Nápadný je aj jeho pomerne dlhý chrbát a, samozrejme, veľké visiace uši. To, že toto plemeno vždy pozerá na svet trochu zachmúrene, je spôsobené krížením s bloodhoundmi, čo viedlo k sformovaniu charakteristickej hlavy a previsnutej kože. Jeho krátka srsť je hladká a hustá, ale nie jemná. Väčšinou je dvojfarebná alebo trojfarebná (čierno-bielo-hnedá), povolené sú však aj iné farby vyskytujúce sa u duričov.

Povaha baseta

Z lovca rodinným psom

Stačí sa pozrieť na jeho krátke nohy a hneď je jasné, že baset nie je žiadny rýchly bežec. Je to však vynikajúci lovec, ktorý sa pôvodne používal na lov zajacov a králikov v ťažko prístupných húštinách. Bol tzv. „farbiarom“ a jeho úlohou teda bolo vystopovať zastrelenú zver. K tejto úlohe ho predurčil jeho dobrý čuch, ktorý mu umožňuje sledovať aj staré stopy, a veľká vytrvalosť. V priebehu času sa z tohto plemena čoraz viac stával rodinný pes, avšak veľká popularita viedla aj k problémom, pretože baset sa postupne stal módnym psom. To viedlo k extrémom v chove, takže zavalité zvieratá s prehnane previsnutou kožou a príliš krátkymi nohami z týchto línií už dnes nie sú vhodné na lov a trpia aj niektorými zdravotnými problémami.

Veselá povaha so zmyslom pre rodinu

Toto plemeno sa považuje za priateľské a mierumilovné. Vďaka svojej prítulnosti a láske k deťom je baset vhodným psom do rodiny. V zápale boja však môže niekedy pretlačiť menšie deti a zhodiť ich na zem – preto určite nepodceňujte váhu týchto špuntov. Baset si svojím pokojným a suverénnym správaním dokáže rýchlo omotať okolo prsta aj mačky. Nikdy nie je agresívny ani bojazlivý, ale naopak je pokojný voči cudzím ľuďom a iným psom.

Napriek tomu môže občas štekať na poštára, aby chránil svoje územie a svoju rodinu, ale nikdy naňho nezaútočí. Zástupcovia tohto plemena neradi zostávajú dlho sami a vždy sú radi súčasťou diania v rodine. Prejavy náklonnosti sú pomerne vzácne, takže ten, kto sa dočká láskyplného postrčenia ňufákom, sa môže považovať za šťastlivca. Hoci sa niektoré basety už prispôsobili úlohe rodinného psa, niektorí zástupcovia tohto plemena majú stále výrazný lovecký inštinkt, ktorý treba brať do úvahy počas prechádzok. Ako väčšina poľovných psov, aj baset je vyšľachtený so zreteľom na nezávislosť, a preto sa vyznačuje veľkou mierou tvrdohlavosti, niekedy až neústupnosti.

Baset šteniatko © miraswonderland / stock.adobe.com

Výživa a zdravie baseta

Keďže zavalité basety majú sklon k nadváhe, dbajte na to, aby dostávali vyváženú a kvalitnú stravu a mali dostatok pohybu. Toto plemeno je síce pomerne pohodové, ale v žiadnom prípade by sa z neho nemal stať povaľač. Strava basetov by mala byť bohatá na mäso a obsahovať čo najmenej obilnín. Zvážte aj individuálne kritériá, ako je úroveň aktivity, zdravotný stav a vek. Napríklad staršie psy potrebujú ľahko stráviteľné krmivo, ktoré sa ľahko žuje. Krmivo by sa teda malo prispôsobiť špecifickým potrebám psa. Okrem bežného mokrého a suchého krmiva môžete používať aj metódu BARF (biologicky vhodná surová strava). Podľa tejto metódy sú psy kŕmené prevažne surovým mäsom, ale aj vnútornosťami, ovocím, zeleninou a vitamínovými a minerálnymi doplnkami. Metóda je založená na pôvodnej strave psov a jej cieľom je imitovať ich korisť. Nezabudnite svojmu maznáčikovi vždy zabezpečiť dostatok čerstvej vody.

Podobne ako jazvečík a iné psy s pomerne dlhým chrbtom, aj baset môže trpieť problémami s platničkami, ba dokonca ochrnúť. Preto by ste sa so svojím basetom mali za každú cenu vyhýbať chodeniu po schodoch. Dlhé visiace uši môžu takisto spôsobovať problémy v podobe chronických ušných infekcií. Pri výbere chovateľa sa treba uistiť, že chovateľ nezachádza do extrémov, pokiaľ ide o chrbát alebo uši, pretože takto šľachtené zvieratá sú prirodzene náchylné na zdravotné problémy. V horúcom období uprostred leta je na dlhšie prechádzky najlepšie využiť ranné a večerné hodiny, pretože baset nie je milovníkom tepla.

Tip na horúce dni: Aby ste basetovi pomohli, môžete mu pri vysokých teplotách osviežiť visiace uši studenou vodou. Určité obmedzenia však pre tohto krátkonohého psa existujú aj v hlbokej zime. Treba sa vyhnúť dlhým prechádzkam v snehu vzhľadom na blízkosť psa k zemi, pretože hrozí nebezpečenstvo omrzlín na pohlavných orgánoch a visiacich ušiach.

Zdravý baset sa dožíva približne 12 rokov.

Starostlivosť

Srsť baseta je nenáročná na údržbu – každých pár dní ju vyčešte mäkkou kefou, aby ste odstránili uvoľnené chlpy. Dlhé uši rovnako ako oči, ktoré pre previsnutú kožu vyzerajú smutne, si vyžadujú pravidelnú kontrolu a čistenie, pretože majú sklony k zápalom. Uši je najlepšie kontrolovať denne a v prípade potreby ich vyčistiť, pretože pod dlhými ušami môžu parazity, nečistoty a trenie spôsobiť podráždenie kože. V porovnaní so vzpriamenými ušami majú tiež horšie vetranie. Vzniknuté teplé a vlhké prostredie následne podporuje vznik zápalov v tejto citlivej oblasti.

Zvyknite svojho psa na kontrolu uší, už keď je šteňa, a urobte z toho rituál, pri ktorom sa bude cítiť dobre – aj to pozitívne ovplyvní puto medzi Vami. Vonkajšie uši jemne vyčistite vatou alebo čistiacimi tampónmi, ktoré sú k dispozícii v špecializovaných predajniach. Vatové tyčinky nie sú vhodné na starostlivosť o uši zvierat. Nečistoty z vnútorného ucha môžete odstrániť pomocou špeciálneho čističa uší. Pri podráždení kože spôsobenom trením môže pomôcť krém s neutrálnym pH. Najlepšie bude, ak si pri prvej konzultácii necháte v tejto oblasti poradiť od svojho veterinára.

Ako vychovávať a zabaviť baseta

Pri výchove baseta by ste mali byť na jednej strane dbať na dôslednosť, aby ste nepodporovali tvrdohlavosť svojho maznáčika. Z výchovy tejto malej, ale silnej povahy by ste však mali úplne vynechať surovosť a nátlak. Na druhej strane, z dlhodobého hľadiska by ste mali mať v otázkach výchovy určitú dávku tolerancie, pretože baset si vždy do určitej miery zachová svojhlavosť. Radšej ako preukazovať poslušnosť chce svet skúmať hrou. Preto sa snažte, aby bola výchova hravá a aby sa pri nej bavil pes aj človek. Ešte predtým, ako si baseta nasťahujete do domu, vyhľadajte psiu školu, ktorá sa vyzná aj vo výcviku hravých a tvrdohlavých psov. Okrem láskyplnej dôslednosti je pri výcviku baseta veľmi dôležitá ďalšia vec: veľa trpezlivosti!

Krátke nohy vedú mnohých k presvedčeniu, že baset nepotrebuje veľa pohybu, ale v tomto smere ho podceňujú. Tieto pôvodné lovecké psy milujú dlhé výlety, a preto potrebujú veľa pohybu, ale vo svojom vlastnom tempe. Väčšina basetov sa výborne baví aj pri úlohách, pri ktorých musia voľačo hľadať. Farbiari skvele precvičia svoj nos pri stopovaní alebo hľadaní predmetov.

Dospelý baset leží na trávniku © BillionPhotos.com / stock.adobe.com

Hodí sa ku mne baset?

Na rozdiel od mnohých iných poľovných psov je baset dobrým spoločníkom a dokonca aj rodinným psom. Je teda vhodný aj pre pohodlných ľudí, ktorí nemajú veľa času na zabavenie svojho maznáčika. Vždy by ste si však mali vyhradiť čas na dôsledný výcvik. Okrem toho baset nie je rád sám. Má rád deti, a preto je veľmi vhodný aj do rodín. Väčšina basetov trpezlivo prijíma aj ťahanie za dlhé visiace uši – je však dôležité, aby si deti hneď od začiatku zvykli na empatický a úctivý prístup k zvieraciemu členovi rodiny. Potom už nič nebude stáť v ceste priateľstvu na celý život.

Vďaka svojej pokojnej povahe je baset vhodný aj pre starších ľudí, ktorí chodia radi do prírody so svojím štvornohým priateľom. Pred tým, než si baseta nasťahujete do domu, uistite sa, či žiadny člen rodiny nie je na psy alergický. Pre istotu si môžete u lekára urobiť príslušný test. Baset v každom prípade ocení záhradu, ktorá by však mala byť bezpečne oplotená. Na záhrade sa môže voľne pohybovať a radosť mu urobíte aj zadávaním úloh, pri ktorých musí voľačo hľadať. Toto plemeno by vzhľadom na svoj dlhý chrbát nemalo stúpať po schodoch. Ak teda nebývate v prízemí, odporúča sa, aby ste psa po schodoch nosili.

Pred tým, ako sa rozhodnete obstarať si baseta, mali by ste zvážiť aj čas a peniaze, ktoré bude baset z dlhodobého hľadiska vyžadovať. Okrem každodenných prechádzok vonku, hier a maznania je dôležité myslieť aj na to, kto sa o psa postará počas Vašej dovolenky alebo v prípade, že ochoriete. Svojho maznáčika si často môžete vziať aj na dovolenku. Ešte pred tým, než si baseta obstaráte, je dobré sa informovať o príslušných destináciách a hoteloch, aby ste mali predstavu o tom, aké máte možnosti. Okrem počiatočného vybavenia v podobe misiek, vôdzok, diek a kief potrebuje baset prirodzene aj kvalitné krmivo a pravidelné kontroly u veterinára, čo takisto predstavuje ďalšie náklady. Okrem toho sa v dôsledku chorôb môžu vyskytnúť prekvapivé „mimoriadne“ výdavky, na ktoré by ste sa mali pripraviť.

Ako nájsť svojho vysnívaného baseta

Je rozhodnuté – chcete nájsť svojho vysnívaného psa, a bude to práve baset. Žiadny problém, v Európe je veľa renomovaných chovateľov basetov. Pred kúpou sa uistite, či máte dostatok informácií o zdravotnom stave psa. Pretože aj keď Vám pohľad na malého baseta s dôverčivými očami a visiacimi ušami v okamihu obmäkčí srdce, majte na pamäti, že ku kúpe šteňaťa patrí nielen srdce, ale aj rozum. Preto nekupujte od neoficiálnych chovateľov, ktorí Vám baseta ponúknu bez papierov a zdravotných kontrol za zdanlivo nízku cenu. Tým by ste sa len postarali o budúcu smutnú ponuku psov, pretože aj v prípade kúpy psov dopyt reguluje ponuku.

Najviac tým trpia zvieratá, ktoré sú chované a rozmnožované bez ohľadu na plemenné vlastnosti a zdravotné aspekty basetov alebo podobne vyzerajúcich krížencov. Pri hľadaní chovateľa sa uistite, či zvieratá chová umiernene a bez preháňania, pokiaľ ide o charakteristickú dĺžku chrbta a uší, ako aj previsnutú kožu. Extrémy sa totiž zvyčajne nepriaznivo podpisujú na zdraví zvierat. U chovateľa sa môžete zoznámiť nielen so svojimi vytúženými šteniatkami, ale zvyčajne aj s rodičmi a prostredím, v ktorom sa psy nachádzajú. Renomovaný chovateľ Vám rád odpovie na otázky o zdraví a povahe svojich psov, ako aj o svojich chovateľských cieľoch, pokiaľ ide o chov basetov, ktorí zodpovedajú štandardu plemena. Okrem toho si preverí aj Vás, koniec-koncov chce pre svojich zverencov nájsť dobrý domov. Vo väčšine prípadov zostáva chovateľ dobrou kontaktnou osobou pre všetky otázky týkajúce sa Vášho štvornohého priateľa aj po predaji šteňaťa.

Ak by ste sa chceli ujať dospelého baseta, môžete na internete pohľadať zvieratá, ktoré hľadajú novú postieľku. Stále sa totiž stáva, že milovníci psov sa musia svojho baseta neočakávane vzdať. Jednou z výhod je, že tieto psy už zvyčajne absolvovali aspoň základný výcvik, takže aj úplní začiatočníci vo výchove psov, ktorí si netrúfajú na výcvik šteniat, tu môžu nájsť spoločníka. Bývalí majitelia alebo pestúni Vám zvyčajne vedia dobre poradiť a porozprávať sa s Vami, aby zistili, či ste s konkrétnym maznáčikom potenciálny tím snov.

Pri odovzdávaní psa by ste vždy mali dostať platný očkovací preukaz, doklady s potvrdením pôvodu a v ideálnom prípade aj zdravotný preukaz. Mnohí dávajú svojim bývalým chránencom aj krmivo, na ktoré sú zvyknutí, a ich obľúbenú dečku. V útulkoch a organizáciách na ochranu zvierat nájdete len zriedkavo čistokrvných basetov, prevažujú ich kríženci, ktorí sú nemenej pôvabní a takisto radi nájdu nový domov.

Prajeme Vám veľa zábavy s Vaším hravým basetom!

Naše najobľúbenejšie články
8 min

Zlatý retríver

Stredne veľký pes Zlatý retríver je ideálny k deťom a je ideálnym rodinným psom.  Je veľmi orientovaný na človeka a je vrtký, potrebuje veľa pohybu. Starostlivosť o jeho srsť nie je náročná.

8 min

Labradorský retríver

Ľahký, na ľudi orientovaný a odolný: stredne veľký labradorský retríver je mimoriadne obľúbený rodinný pes, ale musí byť fyzicky aj psychicky zamestnaný, pretože v minulosti slúžil ako pracovné plemeno.

7 min

Pomeranian

Títo malí huncúti Vás nezaujmú svojou výškou, ale skôr priateľskou povahou, sebadôverou a energiou. Nie je teda divu, že si pomeranian získava srdcia mnohých milovníkov psov.