Zubný kameň u psov

Kontrola zubov maltského psa na klinike veterinára

Zdravý, pestovaný chrup má aj pre psov veľký význam, keďže sa vďaka nemu cítia komfortne a zdravo. Preto je pre chovateľa dôležité dbať na ústnu hygienu svojho miláčika. A práve zdanlivo neškodný zubný povlak môže byť cestou k zubnému kameňu u psov a vážnym zubným ochoreniam, pričom hlavne psíkovia malých plemien majú sklony k tvorbe zubného kameňa.

Prečo zubný kameň vzniká

Zubný kameň u psov vzniká vďaka súhre rôznych látok nachádzajúcich sa v ústnej dutine. Baktérie tvoria spoločne so zvyškami jedla, slinami a oddelenými bunkami z ústnej dutiny určitú vrstvu, ktorá sa usadzuje na povrchu zubov. Túto vrstvu nazývame zubný povlak alebo tiež plak, ktorý rád zostáva nalepený hlavne na ťažko dostupných miestach ako sú napríklad medzizubné priestory. Hlavne u plemien s krátkym ňufákom a teda iným postavením chrupu sa povlak veľmi často vyskytuje. U týchto plemien sú zuby veľmi teste pri sebe alebo nakrivo, takže na nich povlak môže lipnúť ešte ľahšie. Akonáhle sa usadí, začnú na neho pôsobiť minerálne soli, hlavne fosfát vápenatý zo slín a zubný povlak stvrdne na zubný kameň. Povrch zubného kameňa ponúka priestor pre usadzovanie ďalších baktérií a povlakov. Baktérie sa pohybujú po ďasnách a spôsobujú tu zápal (Gingivitis). Tento zápal sa môže rozšíriť na celý aparát (paradentóza), čo vedie ku strate väčšiny zubov.

Ako spoznať zubný kameň u psov

Zubný kameň má šedú až hnedastú farbu a má tvrdú konzistenciu. Vyskytuje sa hlavne tam, kde ďasno nalieha na zub, niekedy dokonca aj pod ďasnom, hlavne u rezákov a očných zubov. U mnohých psov sa objaví dokonca na všetkých zuboch. Zubný kameň sa často nevyskytuje len na vonkajšej strane zubov, ale tiež na vnútorných stranách. Väčšinou býva sprevádzaný nepríjemným zápachom z úst zvieraťa.

odstránenie zubného kameňa zo psa

Diagnostikovanie zubného kameňa

Podrobná prehliadka u veterinára odhalí, či je prítomný zubný kameň a koľko ho je na zuboch. Pretože zubný kameň sa väčšinou nevyskytuje len na vonkajšej strane zubov, ale aj na ťažko dostupných miestach, je často celkový rozsah zasiahnutia málo viditeľný. Veterinár tiež skontroluje, či nie sú ďasná a celkový chrup zasiahnutý zápalom alebo tu nie sú prítomné iné choroby. Keďže chrup pri jednoduchom vyšetrení je prehliadnutý len povrchovo, môže sa stať, že bude potrebné urobiť rentgén.

Odstraňovanie zubného kameňa u psov

Ak je zubný kameň už prítomný, je dôležité ho nechať veterinárom odstrániť, aby nedošlo k ďalším komplikáciam alebo prepuknutiu choroby. Zubný kameň býva odstránený pod narkózou pomocou ultrazvuku. Až potom je možné stav čeľuste a ďasien náležite zhodnotiť. Vo väčšine prípadov už zubný kameň zasiahol aj do medzizubných priestorov. Aj o túto oblasť je nutné sa dôkladne starať. V niektorých prípadoch je nutný ďalší zásah alebo dokonca extrakcia zasiahnutých zubov. Po čistení sú zuby vyleštené a ich povrch vyhladený, aby sa zubnému kameňu sťažilo usadzovanie na chrupe.

Od odstránenia zubného kameňa bez narkózy, teda len zubnou kefkou, Vás odrádzame, pretože v takom prípade zostávajú niektoré zubné problémy neodhalené. Tento štýl čistenia má skôr kozmetický efekt, problémy, ktoré sú ukryté hlbšie, zostávajú neodhalené a teda neriešené.

Ako predchádzať tvorbe zubného kameňa

Aby ste u psov predišli usadzovaniu zubného kameňa a prepuknutiu ďalších ochorení, mali by ste siahnuť po opatreniach, ktoré zuby ochránia. Najlepšie a najefektívnejšie je čistenie zubov. Pravidelným čistením zubnou kefkou a špeciálnou zubnou pastou pre psov je zubný povlak odstránený najúčinnejšie. Odstránením povlaku predídete tvorbe zubného kameňa vplyvom pôsobenia minerálnych látok na zubný povlak. Aby čistenie zubov prebiehalo bez komplikácií pomôže, keď s čistením opatrne začnete už v šteňacom veku, aby si psík na starostlivosť o chrup zvykol. Na trhu sú dostupné mnohé produkty pre psov na zubnú hygienu, či už sa jedná o kefky s malou alebo veľkou hlavicou, kefky na prsty alebo dokonca ultrazvukové kefky. Rôzne maškrty na žuvanie môžu psíkovi tiež pomôcť v odstraňovaní zubného povlaku. Tieto jednoduché opatrenia Vám môžu pomôcť vyriešiť dentálne ťažkosti Vašeho miláčika a účinne im predchádzať.

Naše najobľúbenejšie články
7 min

Háranie u feny

Napriek tomu, že je háranie feny úplne prirodzený proces, neštandardné správanie u feniek, nervozita, škvrny na koberci alebo strach z nechcenej gravidity spôsobuje mnohým chovateľom starosti. Čo by ste mali vedieť o "háraní" a ako toto obdobie prekonať bez stresu, sa dozviete na nasledujúcich riadkoch.
4 min

Zvracanie u psov

Každý chovateľ túto situáciu určite zažil a spôsobila mu uprímné zdesenie: jeho psík začal z ničoho nič zvracať. Nie každá forma zvracania vo Vás však musí vyvolať obavy. Zvracanie u psov, nazývané tiež vomitus, sa vyskytuje pomerne často a jeho príčiny sú rôzne. Jednorázový nástup tohto problému je úplne neškodný, ak sa však vyskytuje častejšie alebo ovplyvňuje zdravotný stav psíka, potom je návšteva veterinára nevyhnutná. Zvracaním sa  vlastne telo niečomu bráni, jedná sa o jeho ochranný mechanizmus. Týmto reflexom dokáže totiž efektívne a rýchlo vylúčiť von jedovaté alebo nechcené substancie, prípadne aj cudzie telesá. Pri tomto reflexe, ktorý sa skladá z viacerých fáz, úzko spolupracujú hltan, pažerák, bránica, žalúdok, brušné svalstvo a dych.