Ochrana šteniat: (žiadny) ochranný štít pre mladých psov

anglický buldog šteniatka hrajú spolu

(Žiadny) ochranný štít pre mladých psov

Nemotorné labky, veľké oči, radostné šantenie: Šteniatka sú rozkošné, o tom niet pochýb! Vedia si však svojou pochabosťou omototať „okolo labiek“ tiež starších psov? A existuje „ochrana šteniat“ pre mladých psov? Zdá sa, že mnoho majiteľov psov to predpokladá, keď sa pri stretnutiach mladých psov s dospelými jedincami odvolávajú na „ochranu šteniat“. Toto by malo chrániť mladých psov pred útokom starších psov. Tento predpoklad však bohužiaľ nie je správny. Nižšie sa dočítate, čo tzv. „ochrana šteniat“ znamená.

Ochrana šteniatok len vo vlastnej svorke

U vlkov sa dalo pozorovať, že svojmu potomstvu dovolili veľa, keďže mladí vlci ešte nepoznali pravidlá. Táto vysoká tolerancia celej svorky voči mláďatám sa nazýva „ochrana šteniat“. Platí to však iba u vlkov. Presnejšie povedané: len pre vĺčkov do veku maximálne siedmych týždňov. V tomto období sú psy spravidla ešte u chovateľov spolu so svojimi rodičmi. Tí radi privrú oči, keď ide o ich malých potomkov. Príbuzenstvo tu hrá veľkú úlohu, toto platí aj u vlkov len pre zvieratá v rámci ich svorky. Šteniatka z inej svorky by boli v akútnom nebezpečenstve. Vlčica by sa prirodzene chcela takýmto stretnutiam za každú cenu vyhnúť. Tu vidíme: Príroda šetrí šteniatka len v rámci úzkeho kruhu. „Ochrana šteniat“ preto nie je pojmom z biológie správania, ale medzičasom sa stala mýtom medzi majiteľmi psov. Mimochodom: Vlci očakávajú od svojich mláďat približne od veku troch mesiacov, že budú poznať a dodržiavať pravidlá.

Stavte na istotu

„Samozrejme, že existuje ochrana šteniat! Napokon i zúrivý susedský pes pri pohľade na šteniatko začne vrtieť chvostíkom. Rád sa nechá obkolesiť neposednými mláďatami.“ Tieto a podobné vety slúžia často ako argumenty pre existenciu ochrany šteňaťa. Môže to byť reálne u psov, ktorí sú si vzájomne sympatickí. Nie je to však dôkaz o ochrane šteniat! Samozrejme, že sa môže stať, že spolu s Vaším šteňaťom stretnete cudzieho psa, ktorý si nechá od Vášho malého psa všetko ľúbiť – s ochranou šteniat má toto ale málo spoločné. Psy sú väčšinou dostatočne socializované, aby chránili bezmocné šteniatko – alebo ho jednoducho považujú za sympatické. Stavte radšej na istotu a rozlúčte sa s predstavou, že Váš štvornohý priateľ sa vzhľadom k svojmu veku nemôže dostať do vážnych konfliktov s inými psami. I keď cudzí psi sa nepriblížia k šteniatku s úmyslom ho zabiť, výsledná ľahkovážnosť môže viesť k štrašidelným alebo dokonca nebezpečným situáciám pre šteniatko.

Stretnutia s cudzími psami

Keď stretnete neznámeho psa, objasnite si najprv s príslušným majiteľom, či sa pes s inými psami znáša a či si rozumie so šteniatkami. Len v takom prípade môžete nechať psov sa oňuchať. Toto je obzvlášť dôležité preto, že počas prvého roka života psa ho kontakt s inými psami veľmi ovplyvňuje. Niektorým starším psom lezú čulé šteniatka na nervy. To môže mať za následok vrčanie alebo hryzenie u slabo socializovaných psov. V prípade negatívneho kontaktu môže ísť psík v rámci socializácie niekoľko krokov späť a môže to viesť k tomu, že zo sebavedomého a zvedavého šteniatka sa stane vystrašený a nervózny spoločník. Tip na veľa pozitívnych stretnutí a pre odmalička socializované šteniatko, je návšteva školy pre šteniatka, neskôr školy pre psov. Tu sa Vaše šteniatko spozná s mnohými ďalšími šteniatkami a trénuje v malej skupine.

Prajeme Vám a Vášmu šteniatku veľa radostných stretnutí s ďalšími dvojnohými a štvornohými priateľmi!

Naše najobľúbenejšie články
10 min

Základný výcvik šteniatok

Čím skôr, tým lepšie? Toto heslo platí aj pre výcvik šteniatok. Mladí psi sú extrémne zvedaví a sú neustále otvorení novým skúsenostiam. Vďaka tomu psíkovi hravo, ale dôsledne vysvetlíme, čo od neho očakávame a aké správanie je nežiadúce.

3 min

Chôdza na vodítku

Chôdza na vodítku patrí k základnému výcviku šteniatka. Pes neustále ťahajúci za vodítko urobí z každej prechádzky naozajstnú skúšku trpezlivosti. Veľkým problémom sa to stáva v prípade, že je pes veľkého plemena a je obtiažne ho zvládať, pokiaľ sa rozhodne ísť iným smerom než Vy. Problémy s chôdzou na vodítku vznikajú už v dobe, kedy je pes ešte malé šteniatko. Ale s potrebnými znalosťami a veľkou dávkou trpezlivosti môžete všetko zvládnuť.