Puberta u psa: Čomu venovať pozornosť

pes ničiaci pohovku

Počas puberty reagujú psy na podnety emocionálnejšie.

Neustále skúša vaše hranice a testuje vašu autoritu to je puberta u psov! Ale hlavu hore: vďaka našim tipom lepšie pochopíte a vychováte svojho pubertálneho psa počas tohto náročného a zložitého obdobia. 

Nástup puberty u psov závisí od plemena a konkrétneho zvieraťa. 

Náročné obdobie začína v období šteniatka, keď vypadnú všetky mliečne zuby a prereže sa 42 trvalých zubov. 

Vo všeobecnosti platí pravidlo, že menšie plemená psov dosahujú vek vzdoru o niečo skôr (približne od šiestich mesiacov veku) ako väčšie plemená psov (približne od dvanástich mesiacov veku). 

Pre zaujímavosť: Puberta u psov je súčasťou dospievania. Zatiaľ čo puberta sa končí, keď pes dosiahne pohlavnú zrelosť, dospievanie trvá až do dosiahnutia dospelosti a reprodukčnej zrelosti. 

bežiaci pes s hračkou © otsphoto / stock.adobe.com
Dospievajúce psy radi objavujú okolité prostredie bez majiteľa.

Ako sa prejavuje puberta u psa? 

Nielen tínedžeri sa počas puberty stávajú vzdorovitými a náročnými – skôr či neskôr sa aj váš chlpatý priateľ dostane do puberty. Typickým znakom je, keď sa váš pes zrazu začne správať inak, zabudne naučené povely a skúša vaše hranice. 

Ak pes vstúpi do puberty, jeho správanie sa môže náhle zmeniť: 

  • Pes počas venčenia častejšie značkuje. 
  • Dá sa rýchlejšie a ľahšie motivovať. 
  • Hoci sa váš pes už naučil byť sám, teraz zavýja, keď odchádzate z miestnosti, alebo škriabe na dvere. 
  • Váš štvornohý priateľ sa zdá byť sebavedomejší a skúma svoje okolie bez toho, aby si vás všímal. 
  • Pri hre so psami sa správa inak ako predtým, napríklad je dominantnejší alebo bojazlivejší. 

 

Na čo mám dbať počas puberty u psa? 

Ak nechcete, aby vám váš pubertálny pes „skákal po hlave“, je nevyhnutné stanoviť jasné pravidlá počas celej fázy vzdoru. Aby to fungovalo, musia ich dodržiavať všetci členovia domácnosti, ako partner, tak aj deti. 

Ponúkame vám päť dôležitých pravidiel, ktoré by ste mali počas psej puberty určite dodržiavať: 

  1. Ukážte svojmu psovi, že sa s vami môže cítiť bezpečne. V prípade nebezpečenstva (napr. agresívnych psov na vôdzke) sa postavte pred neho a zároveň zachovajte pokoj. 
  2. Vždy choďte popredu ako „vodca svorky“. 
  3. Upevňujte základné povely, ktoré ste psa doteraz naučili, ako napríklad sadni, poď sem, ľahni a zostaň. Môžete pri tom použiť aj pochúťky. 
  4. Uistite sa, že váš pes má dostatok kontaktu s ostatnými psami. 
  5. Zámerne zaraďte obdobia odpočinku, aby si váš pes mohol zvyknúť na neskoršie každodenné situácie. 

Ak máte problémy presadiť sa voči vzdorovitému mladému psovi, môžu vám pomôcť aj pravidelné návštevy psej školy alebo profesionálny cvičiteľ psov. 

výcvik psa © Christian Müller / stock.adobe.com
Mladí psi potrebujú pri výchove jasné hranice.

Čo sa deje s telom psa počas puberty? 

Po období šteniatka sa v tele psa začne meniť hormonálna rovnováha. Cieľom tejto hormonálnej zmeny je dosiahnutie pohlavnej zrelosti na konci puberty. 

Gonadoliberín (Gonadotropin Releasing Hormon, GnRH) 

Gonadoliberín sa produkuje v mozgu a spôsobuje aktiváciu predtým ešte nefunkčných pohlavných orgánov. Tie začnú produkovať vlastné pohlavné hormóny, ktoré následne ovplyvňujú mozog. 

Pohlavné hormóny samcov (testosterón) a sučiek (estrogén a progesterón) spôsobujú, že časť mozgu zodpovedná za emócie rastie a psy intenzívnejšie reagujú na vonkajšie podnety. 

Naopak, funkčnosť mozgovej kôry, ktorá za normálnych okolností riadi vedomé a samovoľné konanie, sa znižuje. Psy v puberte majú preto horšiu kontrolu impulzov ako dospelé psy. 

Kortizol 

Koncentrácia stresového hormónu kortizolu, ktorý je produkovaný v kôre nadobličiek, sa počas puberty zvyšuje aj v krvi psov. To je dôvod, prečo váš pes zrazu reaguje vystresovane na hlasné zvuky, ako napr. trúbenie áut, hoci ako šteňa s nimi nemal žiadne problémy. 

Dopamín 

Hoci sa množstvo hormónu šťastia dopamínu nezvyšuje, zvyšuje sa množstvo zodpovedných receptorov v mozgu. Zvyčajne je zodpovedný za pozitívne prepojenie zážitkov. Keďže má počas puberty u psov zvýšený vplyv na mozog, môžete ľahšie povzbudiť jeho systém odmeňovania napríklad pomocou pochúťok alebo pochvaly. 

Naše najobľúbenejšie články
10 min

Základný výcvik šteniatok

Čím skôr, tým lepšie? Toto heslo platí aj pre výcvik šteniatok. Mladí psi sú extrémne zvedaví a sú neustále otvorení novým skúsenostiam. Vďaka tomu psíkovi hravo, ale dôsledne vysvetlíme, čo od neho očakávame a aké správanie je nežiadúce.

3 min

Chôdza na vodítku

Chôdza na vodítku patrí k základnému výcviku šteniatka. Pes neustále ťahajúci za vodítko urobí z každej prechádzky naozajstnú skúšku trpezlivosti. Veľkým problémom sa to stáva v prípade, že je pes veľkého plemena a je obtiažne ho zvládať, pokiaľ sa rozhodne ísť iným smerom než Vy. Problémy s chôdzou na vodítku vznikajú už v dobe, kedy je pes ešte malé šteniatko. Ale s potrebnými znalosťami a veľkou dávkou trpezlivosti môžete všetko zvládnuť.

10 min

Dominancia u psov: ako dostať pod kontrolu „alfasamca“

Ak pes neposlúcha, chová sa agresívne voči svojim súrodencom, vykazuje prehnanú potrebu chrániť si „to svoje“ alebo ak nepustí nikoho do blízkosti svojej misky s krmivom, potom je toto správanie vysvetľované ako dominantné a je nutné ho podchytiť. Sú dominantní len alfasamci a máte problém s dominanciou aj v prípade, že pes proste „len“ neposlúcha?