Kŕmenie šteniatok

šteniatko a granule

Kŕmenie šteniatok zohráva v ich živote kľúčovú úlohu. Nájsť optimálne krmivo pre šteniatka je výzva sama o sebe. Ale nájsť zároveň také krmivo, ktoré pomôže psíkovi vo fáze rastu a dodá mu všetko potrebné, to je úloha ešte ťažšia.

Prvý rok života psa je dôležitý pre telesný aj duchovný vývoj Vašeho miláčika. Nie je teda divu, že z odborného hľadiska toto obdobie zodpovedá veku 12 – 15 rokov u človeka, podľa príslušnosti k danému plemenu! Malé plemená dosahujú dospelosť vo veku 6 – 9 mesiacov, väčšie plemená v 18 – 24 mesiacoch. Počas prvých 12tich mesiacov však psík rastie neustále. Aj spotreba jedla je v tomto období vyššia – šteniatko musí prijímať veľa energie vo forme surového tuku, proteínu, minerálnych látok a vitamínov, aby sa mu vyvíjali chrupavky, kĺby aj pohybový aparát správnym smerom!

Od materského mlieka k tuhej strave

Prvých 6 – 10 týždňov prijíma šteniatko všetky živiny prostredníctvom materského mlieka. Potom si začína postupne zvykať na tuhú stravu, ktorú šteniatko prijíma z misky. Avšak Vy, ako majiteľ, sa musíte postarať o to, aby bolo krmivo komplexné a dodalo zvieraťu všetko potrebné.

Kŕmenie šteniatok: Vyvážené krmivo pre šteniatka

Šteniatka potrebujú 2x – 4x viac energie aj živín ako dospelí jedinci. Nie je divu, že pochybenie v počiatkoch kŕmenia šteniatka môže spôsobiť závažné poškodenia a to nielen v oblasti pohybového aparátu. Krmivo pre šteniatká by malo preto obsahovať 50 životne dôležitých živín aj minerálnych látok, stopových prvkov a vitamínov. Kvôli zvýšenej spotrebe energie je potrebné upraviť aj množstvo krmiva, ktoré je psíkovi podávané. Príliš malé množstvo vedie k nepríjemným prejavom nedostatku živín v organizme, prekrmovanie zasa môže spôsobiť nadmerne rýchly rast zvieraťa, čo nie je ideálne pre jeho kĺby.

Väčšinou sa môžete orientovať podľa nasledujúcich odporúčaní: kvôli zvýšenej spotrebe energie by šteniatka do 4. mesiaca mali byť kŕmené až 6x denne. Od jedného roku by mali psi dostávať kŕmenie 3x denne. Avšak v týchto prípadoch požiadajte o radu aj svojho veterinára, keďže ten dokáže správne určiť energetický výdaj Vašeho štvornohého miláčika.

Zmena krmiva

Akonáhle je pes dospelý, mali by ste mu začať podávať krmivo určené pre neho. Od tejto chvíle by sa počet chodov mal obmedziť na 1 až 2 denne. Prechod na „dospelácke“ krmivo by ste mali robiť opatrne. Koniec koncov chutí inak ako pôvodné krmivo a príliš rýchla zmena môže spôsobiť tráviace problémy. Primiešavajte preto nové krmivo do toho pôvodného a postupne percento nového krmiva pridávajte až do tej miery, keď bude pôvodné krmivo úplne nahradené novým. Prácu si uľahčíte aj tým, že budete servírovať krmivo, ktoré ma izbovú teplotu, príp. mierne teplé (20°C-30°C). Vyvarujte sa tomu, aby ste podávali krmivo zrovna vytiahnuté z chladničky.

Na stránkach zoohit nájdete široký sortiment krmív pre mladých psíkov. Ponúkame krmivo mnohých známych značiek aj príchutí, ktoré sú vhodné pre šteniatka! Či už chcete kŕmiť mokrým alebo suchým krmivom, u nás si prídete na svoje Vy aj Váš miláčik.

Navštívte naše stránky venované krmivu pre šteniatka!

Naše najobľúbenejšie články
10 min

Základný výcvik šteniatok

Čím skôr, tým lepšie? Toto heslo platí aj pre výcvik šteniatok. Mladí psi sú extrémne zvedaví a sú neustále otvorení novým skúsenostiam. Vďaka tomu psíkovi hravo, ale dôsledne vysvetlíme, čo od neho očakávame a aké správanie je nežiadúce.
3 min

Chôdza na vodítku

Chôdza na vodítku patrí k základnému výcviku šteniatka. Pes neustále ťahajúci za vodítko urobí z každej prechádzky naozajstnú skúšku trpezlivosti. Veľkým problémom sa to stáva v prípade, že je pes veľkého plemena a je obtiažne ho zvládať, pokiaľ sa rozhodne ísť iným smerom než Vy. Problémy s chôdzou na vodítku vznikajú už v dobe, kedy je pes ešte malé šteniatko. Ale s potrebnými znalosťami a veľkou dávkou trpezlivosti môžete všetko zvládnuť.