Výživa mopsa

Mops je granule

Objavte náš výber krmív pre psov špeciálne pre mopsov v obchode zoohit.

„Život bez mopslíka je možný, ale bez zmyslu.“ Toto porekadlo pochádza od Loriota, jedného z najznámejších obdivovateľov mopslíkov. Avšak nielen Loriot bol fanúšikom tohto plemena, mopslíka si obľúbili aj hviezdy ako Jessica Alba alebo Mesut Özil. Mops sa tiež môže stať slávnym, ako napr. mops Sir Henry, ktorého majiteľkou bola Uschi Ackermann s vlastnou stránkou na Facebooku a zbierkou mopslíkov.Mopslíka nevlastníte, ale mu podľahnete,“ znie heslo Uschi Ackermann. Čo všetko by ste mali vedieť o správnej výžive mopsov, sa dočítate v tomto článku.

Ten, kto toto plemeno pozná, môže tomuto tvrdeniu ľahko porozumieť. Očarujúci pes s často mrzutým alebo melancholickým výrazom tváre si získava srdcia ľudí svojou veselou, vtipnou a živou povahou. Voči druhým psom alebo iným domácim miláčikom nie je agresívny, ani podráždený, ale naopak spoločenský a s každým si dobre vychádza. Je však nevyhnutná dôsledná výchova, pretože mops je veľmi inteligentný a vycíti prísnosť svojho majiteľa. Je prispôsobivý anekomplikovaný, apreto je ideálny ako spoločník alebo rodinný pes.

História plemena mopsa nie je úplne jasná, pochádza ale pravdepodobne z východnej Ázie, najpravdepodobnejšie z Číny. Bolo tam tradíciou chovať malých psov, ktorých spoločným znakom bola malá, široká a plochá hlava. Mops sa dostal loďou do Holandska ako do prvej európskej krajiny pravdepodobne okolo roku 1600. Vilém III. Oranžský vzal so sebou do Anglicka pri nástupe na trón v roku 1688 veľké množstvo mopsov.

Oranžskí mali k tomuto plemenu zvláštny vzťah po tom, čo mopslík menom Pompey varoval hlasným štekaním svojho pána Viléma pred atentátnikom, a tak mu zachránil život. V 18. storočí mops zažil rozmach, ktorý sa odráža v maľbách, porceláne, piesňach a príbehoch. Spomínali ho v dielach Wilhelma Buscha, Johanna Wolfganga Goetheho a Loriota. Mops patrí medzi absolútne módne plemená, trend chovu „retromopsov“ so zmenenými vlastnosťami, ako dlhší nos a krk, je považovaný za dôležitú cestu tým správnym smerom.

Základ pre zdravý život – správna výživa mopsa hneď od začiatku 

Mops patrí medzi malé plemená psov a pri svojej výške asi od 26 do 34 cm dosahuje ideálnu hmotnosť približne od 6,3 do 8,1 kg. Pretože mops patrí medzi takzvané brachycefalické plemená a kvôli guľatému tvaru hlavy s krátkym nosom musí bojovať s problémami s dýchaním, je potrebné sa vyhnúť nadmernej hmotnosti. Mali by ste teda venovať pozornosť prispôsobenému množstvu energie v krmive, inak mopslík dosiahne vyššiu váhu než by mal mať a môže sa vyvinúť nestabilná kostná štruktúra.

Mopsod prírody kompaktnú stavbu tela s dobrými a pevnými svalmi. Preto potrebuje dostatok pohybu a vyváženú stravu prispôsobenú jeho potrebám. Táto kompaktnosť sa môže už u šteniat mopsa dôsledkom nesprávnej výživy ľahko premeniť na obezitu. Mali by ste tiež strážiť množstvo podaného krmiva, pretože pokiaľ miska nebude prázdna, mops so žraním neprestane.

Aby malý mopslík mohol začať žiť zdravo hneď odmalička, mali by ste venovať pozornosť vyváženému podielu energie, minerálnych látok, stopových prvkov a vitamínov v krmive prispôsobenom potrebám šteniat.

Odporúčania týkajúce sa krmív pre šteniatka sú založené na ich aktuálnej hmotnosti a predpokladanej hmotnosti dospelého psa. Ukazovateľom tu je hmotnosť rodiča šteniatka rovnakého pohlavia. Množstvo potravy sa tiež líši podľa úrovne aktivity šteňaťa.

Dávka krmiva pre šteňatá by mala byť vždy rozdelená na niekoľko porcií denne. Okrem toho by mal mať pes neustále k dispozícii čerstvú vodu. 

Kŕmenie dospelého mopsa

Dospelý mops by mal byť kŕmený krmivom pre malých dospelých psov. Mopsyvoči svojim pánom veľmi pozorní a citliví a dobre sa prispôsobujú životným situáciám a návykom. Možno kvôli týmto vlastnostiam existuje predsudok, že mops je lenivý, apreto je tučný. U mnohých mopslíkov je ešte aj dnes badateľné niekdajšie selektívne párenie jedincov s dobrým apetítom. Ako majiteľ mopslíka by ste preto mali podporovať temperamentnú a energickú povahu psíka.

Správna výživa mopsa tiež uľahčuje predchádzanie vzniku nadváhy. Pri vysokých teplotách by ste však mali dbať na obmedzený pohyb a na prechádzku zvoliť skoré ranné alebo neskoré večerné hodiny. Mops je citlivejší na vysoké teploty, čo je dané jeho anatómiou s krátkym ňufákom a s ním spojenými zakrpatenými nosovými mušlami.

Ako pochúťky pre mopslíka môžete použiť zdravé snacky alebo granuly. Množstvo maškŕt by sa malo vždy odpočítať od dennej dávky krmiva. Pre mopslíkov je vhodné mokré aj suché krmivo. Tu sa môžete prispôsobiť preferenciám psa alebo ho kŕmiť aj mokrým, aj suchým krmivom. Mokré krmivo má nižší energetický obsah (menej kalórií) než suché krmivo, čím je obzvlášť vhodné pre psov, ktorí sú náchylní na obezitu.

Odporúčané mokré krmivo pre mopsa 

Royal Canin Pug Adult

  • Špeciálne prispôsobené potrebám dospelých mopsov
  • Granuly na mieru uľahčujú mopsom príjem potravy
  • Rybí tuk, vitamín A, borákový olej a zinok
  • L.I.P. proteíny a zvýšený obsah L.karnitínu

Pre aktívnych psov ponúka suché krmivo niekoľko výhod. Keďže má vyšší obsah energie než mokré krmivo, poskytuje aktívnym psom dobrú výživu. Zvyčajne je suché krmivo aj cenovo výhodnejšie než mokré krmivo. Suché krmivo sa dá tiež dobre využiť ako snack pri tréningu, či vonku na vychádzkach. Suché krmivo je ľahšie skladovateľné a vytvára menej obalového odpadu než mokré krmivo. 

Mops v najlepších rokoch 

Fyzické zmeny v súvislosti s vekom menia aj nároky na výživu a krmivo pre psov. Poklesom aktivity a pohybu sa znižujú aj energetické nároky. Aby pes vo vyššom veku nepriberal, mal by sa znížiť energetický obsah krmiva. Mali by však byť pokryté výživové požiadavky a krmivo by malo mať tiež vysokú kvalitu bielkovín. Pretože niektoré staršie psy majú slabší čuch a chuť, je obzvlášť chutné krmivo výhodou. 

Snacky pre mopsa 

Ako snacky medzi jedlami pre mopsa v akomkoľvek veku sú obzvlášť vhodné nízkotučné monoproteínové snacky, akonapríklad hovädzie kocky DeliBest zo simentálskeho hovädzieho azoolove jemné snacky pre psov z jahňacieho alebo kuracieho mäsa. Množstvo podaných snackov by sa malo vždy odpočítať od dennej kŕmnej dávky.

Naše najobľúbenejšie články
7 min

Domáce pamlsky pre psov: Recepty

Je pravda, že kúpiť hotové maškrty v online obchode zoohit je rýchlejšie. Ale nie je to tak zábavné. A existujú aj iné dobré dôvody, prečo upiecť domáce pamlsky pre psov. V tomto článku sa dozviete, aké domáce pamlsky pre psov môžete upiecť, ako ich skladovať a tiež Vám prinášame recepty na dobrôtky, ktoré si Váš pes zamiluje.

4 min

Aká strava bežná pre ľudí škodí psom?

Hoci sa psi v minulosti a čiastočne ešte aj teraz považujú za „živé kontajnery“, ktorým môžeme sypať zvyšky od obeda, mali by do misky samozrejme dostávať len také jedlo, ktoré je určené priamo pre nich. Maškrty sú samozrejme čas od času dovolené, hlavne keď prispievajú ku zdraviu Vašeho miláčika.

3 min

Kŕmenie šteniatok

Kŕmenie šteniatok zohráva v ich živote kľúčovú úlohu. Nájsť optimálne krmivo pre šteniatka je výzva sama o sebe. Ale nájsť zároveň také krmivo, ktoré pomôže psíkovi vo fáze rastu a dodá mu všetko potrebné, to je úloha ešte ťažšia.