Mops

Mops

„Multum in parvo” – tato známa latinská veta popisuje mopsa celkom vhodne, pretože v jeho malom tele je vlastne „veľa psa”. S jeho neporovnateľným šarmom a humorom, spojeným s inteligenciou mops vždy poskytuje dobrú zábavu v každodennom živote svojho pána.

Povaha

Mops je jedným z klaunov vo svete psov. Ale nie je to len jeho “srandovná tvár” s hlbokými vráskami, plochým ňufákom a veľkými čiernymi očami, ale hlavne jeho mimoriadny zmysel pre humor. Každý deň si vymýšľa nové hlúposti so svojim typickým smiechom. Mops je neuveriteľne hravý a veľmi agilný aj napriek svojim krátkym nohám.

Dokonca, aj keď tomu neveríte, môže byť dobrým spoločníkom pri krátkych jazdách na bicykli. Zároveň je tiež veľmi dôstojným psom, s ktorým sa môžete tešiť aj na kľud. Spí veľa a rád chrápe v posteli, na gauči alebo na nohách svojho pána.  Takže v jednom okamihu sa môže zdať kľudný a takmer letargický, ale zrazu je živý a temperamentný, lebo niečo vzbudí jeho pozornosť. Potom tento malý pes energicky vrtí chvostom, pozerá sa do bytu a je spokojný so zmenou. Vždy keď sa stretne s ľuďmi a inými zvieratami je priateľský a otvorený.

Tento malý pes s veľkým srdcom miluje svojho pána nadovšetko a najradšej je všade s ním. Bude Vás nasledovať na každom kroku a dokazovať, že je neuveriteľne verným spoločníkom. Ak sa mu niečo nepáči, napríklad, pokiaľ mu jeho milovaná osoba nevenuje dostatočnú pozornosť, môže byť tiež tvrdohlavý. Občas sa môže dokonca hrať na slepého a hluchého, ignorovať výsmešne svojho pána. Ale môžete si byť istý, že sa zasa skoro bude smiať so svojim pánom. Kusanie alebo dokonca agresívne správanie je naozaj cudzie pre tohto trpaslíka. Môže sa tiež stať, že sa ostatní psi prejavujú agresívne voči nemu, pretože nesprávne interpretujú jeho výraz. Ale vystrašený, statočný mops málokedy ukáže, že vie, že podľa FCI patrí k mollosom.

mops šteniatka © sushytska / stock.adobe.com

Vzhľad

Dokonca aj na prvý pohľad môžete vidieť, že v tomto malom psovi je veľa hmoty, “multum in parvo”. Mops je extrémne kompaktný a jeho štíhle telo svedčí o silnom a veľkom svalstve. Jeho rovné telo je štvorcové a nemal by mať vysoké nohy. Požadovaná hmota nesmie byť zameňovaná s nadváhou. Podľa štandardov FCI je jeho ideálna hmotnosť medzi 6,3 a 8,1 kg. I keď norma neposkytuje presný údaj o výške v kohútiku, nesmie prekročiť 35 cm.

Vzhľadom k jeho malej veľkosti sa zdá, že hlava je pomerne veľká. Charakteristickým znakom je jeho krátka, tupá morda a jeho plochá čierna nosná huba s pomerne veľkými, široko otvorenými nosnými dierkami. Požiadavok stlačeného nosu a tlstého nosného záhybu, ktorý úplne zakryje nosnú hubu, bol v roku 2010 odstranený zo štandardu. Príliš mnoho vrások na mostíku nosa je teraz trestné aj v niektorých zemiach ako týranie. Ani funkcia nosu s očami nesmie byť poškodená veľkými hlbokými vráskami. Veľké guľaté oči, ktoré sú tmavej farby a dívajú sa na svoje protejšky jemným a mierne znekľudneným výrazom, nesmú vyčnievať od zmeny štandardu od roku 2010.

Malé uši mopsov sú prehnuté dopredu s koncom priloženým k lebke. Okrem tzv. “gombíkovitého” ucha, ktoré je štandardom uprednostňované, sú povolené tiež “ružové uši”, ktoré sú prehnuté dozadu a ukazujú vnútro ucha.

Hladká, krátka a mäkká lesklá srsť je v jednej farbe a podľa predpisov o plemeni v štyroch rôznych odtieňoch: čierna, strieborná, apricot a béžová. Insignie na hlave, maske, čelné škvrny a škvrny na tvári stoja v jasnom kontraste k tejto základnej farbe. Mali by byť čisté a pokiaľ možno čierne. Okrem týchto schválených odtieňov skúšajú “hobby chovatelia“, ktorí nechovajú podľa štandardov FCI, ďalšie farebné varianty. Vo vzácnych prípadoch môžeme nájsť mopsa v hnedom, sable, alebo žíhanom sfarbení. Avšak nie sú to potom uznávaní ako čistokrvní mopsovia.

mopslík beží v tráve © Andrea Mayer / stock.adobe.com

História

Hoci je mops považovaný za anglické plemeno psov podľa štandardov FCI, siahajú jeho korene do Číny. Tam bol pred viac než dvomi tisíckami rokov vyšľachtený z jemu podobných psov. Takže je vedený v rámci FCI až dodnes v skupine molosov.

V tedajšej cisárskej Číne bolo držanie mopslíkov výsadou. Mops bol považovaný za “cisárskeho psa” a ako taký mal byť chovaný tak, aby ho mohol chovať a dotknúť sa len cisár. Psi císara mali veľmi luxusný život. Malí štvornohí priatelia s krátkou mordou boli dokonca chránení telesným strážcom. Mops sa dostal do rúk ľudí, len pokiaľ nebol vhodný pre ďalší chov. Ale aj v tomto prípade museli buržoázni kupci zaplatiť značnú časť, aby kúpili cisárskeho psa. S holandskou spoločnosťou z východnej Indie psy dorazili do Holandska okolo roku 1500. Odtiaľ pôvabný psík rýchlo dobyl európsku šľachut a stal sa populárnym salónnym psom bohatých dám.

V priebehu industrializácie a úpadku šľachtických domov sa však na mopsa stále viac zabúdalo. Len vďaka britským chovateľom, nie je mops vyhynutý. V roku 1900 slávil mopslík vo Veľkej Británii „comeback“ a veľmi rýchlo pokračoval ovládnuť celý svet. Hoci sa v priebehu rokov rozmnožovali predsudky, že mops je lenivý, nudný a chamtivý, jeho popularita je dnes mnohými ľuďmi neprerušená.

Chov a zdravie

Za čistokrvných mopsov musia potenciálni kupcovia ešte aj dnes zaplatiť veľkú sumu. Takže cena šteňaťa od renomovaného chovateľa sa zvyčajne pohybuje medzi 1 300 až 1 500 EUR. Hlavne preto, že sú to dobre vynaložené peniaze. Od uznávaného a registrovaného chovateľa dostanete zdravé a silné zvieratá, s ktorými strávite mnoho príjemných rokov a nemusíte sa obávať vysokých účtov od veterinára.

Mali by ste tiež mať na pamäti, že zodpovední chovatelia s dobrým chovom dávajú zdravie svojich zvierat na prvú priečku. Prečo? Jednoducho si tým pokrývajú svoje skôr vynaložené náklady chovu. Dobré životné podmienky, presná analýza rodokmeňa, očkovanie a vyšetrenia veterinárom, rovnako ako kvalitná výživa pre matku a šteňatá stálo chovateľa veľa peňazí. “Rýchle peniaze” môžu byť získané len s mopslíkom, ktorý neprešiel týmito zdravotnými skúškami a nemôže dokázať jeho rodokmeň. Kvôli zdraviu zvierat by ste sa radšej mali vyvarovať mopslíkov za “výhodnú cenu”. Pokiaľ stále nemôžete alebo nechcete minúť toľko peňazí, môže sa vyplatiť cesta do útulku. Niekedy aj tam mopslík čaká na nového milujúceho majiteľa.

Napriek všetkej energii a odhodlaniu chovateľov mopsov chovať zdravých a robustných psov, plemeno stále bojuje proti rôznym chorobám špecifickým pre toto plemeno. Mnohé z týchto ochorení je spôsobených nadmerným rozmnožovaním mopsov ako obľúbeného módneho psa s plochým nosom a hlbokými vráskami. Výsledkom tohto “ideálu krásy” je boj s dýchacími problémami, pretože krátky ňufák extrémne obmedzuje dýchanie. Za slávne chrápanie mopsov často môže príliš dlhé mäkké podnebie. A dokonca aj oči, ktoré až donedávna mali byť prominentné, sú často postihnuté zápalom rohovky a vredami.

Chovateľské úsilie za posledné roky a zmena štandardu v roku 2010 však dávajú dôvod k nádeji, že počet týchto ochorení sa v nasledujúcich niekoľkých rokoch zníži.

mops v jesennom parku © Anastasiia / stock.adobe.com

Strava

Hoci, zdravotný stav mopsa nie je len v rukách chovateľov, starostlivosť prechádza so zdravou výživou Vašeho psa na Vás. Mnohým chorobám sa dá predísť alebo ich aspoň včas odhaliť.

Diéta hraje z tohto pohľadu zásadnú rolu. Vysoký obsah mäsa v krmivách, málo zeleniny, malé množstvo obilnín a vynechanie cukru zaručujú, že mops dostáva všetky potrebné živiny a vitamíny. S vyváženou stravou tiež zaistíte, že Váš pes nebude mať nadváhu, pretože s nesprávnou výživou mops má veľmi rýchlo nadváhu.

Najlepšie je rozložiť potravu na tri porcie denne, ktoré by mali byť vždy v rovnaký čas. Váš pes si rýchlo zvykne na tieto pevne stanovené časy a tiež sa nesústredí na hlad. Aby sa predišlo žalúdočným ťažkostiam, malo by mať krmivo izbovú teplotu. Po jedle by ste tiež mali dať psíkovi čas na trávenie. Prechádzky alebo outdoorové hry v prírode musia počkať.

Potreby na výživu sa líšia, tak ako u iných plemien psov, v závislosti od veku, úrovne aktivity a zdravotného stavu. V obchode zoohit nájdete aj špeciálne vyvinuté krmivo pre mopsa.

Starostlivosť a výcvik

Samozrejme, aby sa zabránilo ochoreniu, musí mať Váš mops dostatočnú starostlivosť. Vzhľadom k tomu, že mops má prirodzene veľa srsti, mal by byť často kefovaný. Tiež oči a uši by mali byť pravidelne kontrolované a čistené. Vrásky na hlave a tvári by mali byť tiež čisté a suché.

Zvyšok starostlivosti je veľmi jednoduchá. Malý pes potrebuje málo miesta a nepotrebuje veľa cvičenia. Veľa spí, nemá lovecký inštinkt a vďaka svojmu vernému charakteru orientovanému na ľudí sa môže ľahko vycvičiť. Aj tak by ste sa mali s mopslíkom veľa hrať a povzbudzovať ho k pobybu. To je jediný spôsob, ako zabrániť tomu, aby sa Váš mops nestal letargickým a impotentným. Aktívna každodenná rutina s prechádzkami a malými hrami tiež zabraňuje tomu, aby mal pes nadváhu. Ale vďaka správnej motivácii je mops veľmi živý a hravý. A nakoniec si dážď najviac vychutná v lone svojho majiteľa v teple domova.

Naše najobľúbenejšie články
8 min

Zlatý retríver

Stredne veľký pes Zlatý retríver je ideálny k deťom a je ideálnym rodinným psom.  Je veľmi orientovaný na človeka a je vrtký, potrebuje veľa pohybu. Starostlivosť o jeho srsť nie je náročná.

8 min

Labradorský retríver

Ľahký, na ľudi orientovaný a odolný: stredne veľký labradorský retríver je mimoriadne obľúbený rodinný pes, ale musí byť fyzicky aj psychicky zamestnaný, pretože v minulosti slúžil ako pracovné plemeno.

7 min

Pomeranian

Títo malí huncúti Vás nezaujmú svojou výškou, ale skôr priateľskou povahou, sebadôverou a energiou. Nie je teda divu, že si pomeranian získava srdcia mnohých milovníkov psov.