6 dôvodov, prečo nedávať psa ako vianočný darček

vianočný darček so zlatým retrieverom

Mnoho detí túži po živom zvieratku. To je dôvod, prečo v niektorých listoch Ježiškovi píšu: „Prajem si psa!“ Šteniatko pod vianočným stromčekom? Znie to síce roztomilo, ale dobrý nápad to rozhodne nie je! Ani ako darček pre dospelých. Zoznámime Vás so šiestimi dôvodmi, prečo nedávať psa ako vianočný darček.

Šesť dôvodov prečo nie je pes vhodný ako vianočný darček

 • Útulky pre zvieratá nedávajú psy ako vianočné darčeky

Na základe predchádzajúcich skúseností mnoho útulkov pre zvieratá už od polovice decembra nedáva zvieratá na adopciu, pretože viac ako polovica by bola “darovaných”. V januári potom pracovníci útulku tieto psy a mačky znova prijímajú do útulku. Príliš náročný, príliš hlučný, príliš drahý – dôvody naznačujú, že mnohí o svojom darčeku nepremýšľali.

 • Pes ako vianočné prekvapenie nie je dobrý nápad

Nikto nedaruje psa zabaleného do baliaceho papiera. Ale pokušenie dať pod vianočným stromčekom malé chlpaté klbko je veľké. Nový člen rodiny by však nemal predstavovať efektné prekvapenie! Všetci členovia rodiny by sa mali včas na príchod psa do rodiny pripraviť. To tiež znamená stanoviť deťom jasné pravidlá pre zaobchádzanie s novým miláčikom skôr, ako sa psík nasťahuje. Prvé stretnutie by malo prebehnúť v kľudnom prostredí.

 • Psa by si mal nájsť každý sám

Nielen deti si prajú živé zviera – aj mnoho dospelých si praje štvornohého spoločníka. Poznáte niekoho, kto by mal z nového psa radosť? Napríklad teta Elfrída: jej jazvečík Waldi zomrel pred tromi rokmi v pokročilom veku. Nový štvornohý priateľ ju určite rozveselí! Tak šup ku chovateľovi alebo prečítať inzeráty? To nie je ale dobrý nápad! Aj „veľkí milovníci psov“ by sa mali sami rozhodnúť, či chcú prevziať zodpovednosť za štvornohého spoločníka. Možno chce teta Elfrída teraz radšej cestovať alebo si kúpiť dve mačky. A aj keď už viete, že by si nového psa priala, mala by si vybrať sama, ktorá psia osobnosť jej bude do budúcna robiť spoločnosť.

 • Zodpovednosť sa nedá darovať

Každý, kto daruje zviera, je zodpovedný za jeho blaho. Kto pôjde so psom na prechádzku v akomkoľvek počasí? Kto sa postará o časovo náročný výcvik a výchovu? Kto sa o psa postará, keď ochorie? Tieto a mnoho ďalších otázok si je treba objasniť a neuspokojiť sa so psom ako darom. Ak aj kúpia rodičia psa pre svoje dieťa, dospelí nesú za zviera plnú zodpovednosť. Preto ich samých by mal výcvik a aktivity so psom baviť. Prv ako sa pre psa rozhodnete, položte si následujúce otázky:

 • Súhlasia všetci členovia rodiny s kúpou psa?
 • Ako naplánujeme dovolenku so psom?
 • Máme každý deň na psa dostatok času?
 • Máme dostatok finančných prostriedkov na náklady so psom a účty za veterinára?
 • Budeme bez reptania odstraňovať chlpy a nečistoty?
 • Má niekto z rodiny alergiu na zvieraciu srsť?
 • Budeme mať dostatok trpezlivosti na náročnú výchovu?

Všetky tieto otázky si vyjasnite skôr, ako si psa kúpite.

Šteniatko na Vianoce
 • Pes je členom rodiny

Darovať psa ako neživý predmet je proti zásadám, ktoré vyznávajú milovníci zvierat. Napokon, štvornohý miláčik je v ideálnom prípade členom rodiny a nie vec, ktorú môžete ľubovoľne darovať. Ak si praje Vaše dieťa pod stromček psa, vysvetlite mu, že živé zvieratá nie sú vhodným darčekom.

 • Príliš rušno na Vianoce

Rodinné oslavy a návštevy príbuzných. Vianočný stromček s mnohými blýskajúcimi ozdobami. Sviatočné hodovanie a rozjarené malé deti. Tak to na Vianoce vyzerá v mnohých rodinách. Sviatečné dni sú všetko možné, len nie čas na rozjímanie. Premýšľajte: čo na šteniatko alebo dospelého psa u Vás doma na Vianoce čaká? Príchod nového štvornohého miláčika by mal prebehnúť v kľude. Preto Vianoce nie sú tým správnym obdobím pre príchod psa.

 • Pes ako vianočný darček – existujú nejaké výnimky?

Mnoho ľudí ma medzi sviatkami voľno a chcú si práve preto v tomto období kúpiť psa. Na tom nie je nič zlé. Napríklad šteniatka, ktoré majú okolo Vianoc optimálny vek, si domov vziať môžete. Alebo zviera z útulku, ktoré si u Vás počas sviatkov zvykne, než pôjdete po Novom roku znova do práce. V takom prípade by ste ale nemali robiť žiadne veľké oslavy a mali by ste zostať doma. 27. december je často vhodnejší ako 24. Ale opäť platí: pes by nikdy nemal byť spontánnym, neočakávaným darčekom! Uistite sa tiež, hlavne ak kupujete šteniatko, že nie sú v dosahu žiadne vianočné dekorácie, ozdoby alebo figúrky.

Vianočné darčeky: Aké sú vhodné alternatívy?

Knihy alebo poukazy

Vaše dieťa si zúfalo praje psa a Vy si dokážete predstaviť, že si domov nasťahujete nového štvornohého miláčika? Už ste sa informovali o očakávaných nákladoch, potrebách psa a ste si istí, že mu môžete ponúknuť dobrý domov? Skvelé! Potom dajte svojmu dieťaťu pod stromček napríklad knihu o výchove psa. Dieťa bude plné radostného očakávania a pripraví sa sa na príchod nového člena rodiny. Darček je pre dospelého, ktorý je rozhodnutý kúpiť si psa? Žiadny problém! Urobte mu radosť zaujímavými knihami na toto téma alebo poukazom na základné vybavenie pre nového miláčika.

Žiadny zvierací darček

Ak nepripadá kúpa zvieratka do úvahy, vyberte iný darček. Pre tých najmenších bude krásnym darčekom plyšový pes. Možno Vás napadne aj iné riešenie: ak sa nachádza v okolí Vášho bydliska útulok, spýtajte sa, či tu nefunguje nejaký krúžok pre deti a mládež. Vaše dieťa by tak mohlo byť v pravidelnom kontakte so psami a ďalšími zvieratami a pomáhať im.

Naše najobľúbenejšie články
5 min

Má ma môj pes rád? 10 znamení, ktoré to dokazujú

Má ma môj pes rád? Ak máme niekoho radi, zaujíma nás, či dotyčný prechováva rovnaké city k nám, ako my k nemu. Aj pri našich malých priateľoch chceme dokázať odčítať znamenia, pomocou ktorých nám dávajú vedieť, že im ležíme na srdci rovnako ako oni nám. Psy majú ale iné uličky, ktorými preukazujú svoju lásku. „Mám ťa rád“ nevyjadria síce slovami, nachádzajú ale iné milé spôsoby, ktorými nám ukazujú, ako veľmi nás majú radi. Rozpoznať tieto znamenia je jednoduchšie, ako by sa mohlo zdať. Schopnosť pochopiť jazyk našich milovaných psov drieme v každom z nás.
4 min

Adopcia šteniatka z útulku

Radi by ste si zaobstarali štvornohého miláčika alebo radšej hneď dvoch či dokonca viac – a nemusia byť zrovna čistokrvní? Potom je adopcia šteniatka z útulku ideálnym riešením.
9 min

Navykanie šteňaťa na nový domov: Základné vybavenie a tipy

Rozhodli ste sa zaobstarať si štvornohého miláčika? Gratulujeme! Aby všetko prebehlo hladko, mali by ste všetko pripraviť už pred príchodom nového člena rodiny. Okrem zodpovedajúcich vedomostí o výchove psa by ste mali mať tiež povedomie o tom, čo taký psík k životu potrebuje. Najmä začiatočníci by mali čas pred príchodom nového člena domácnosti využiť na načerpanie potrebných informácií. Kúpte základné vybavenie ešte pred príchodom šteňaťa – a budete plne pripravení na nové vzrušujúce okamihy! Na nasledujúcich riadkoch sa dozviete celý rad informácií a tipov k základnému vybaveniu, ktoré šteňa potrebuje!