Má ma môj pes rád? 10 znamení, ktoré to dokazujú

žena so psom

Má ma môj pes rád? Ak máme niekoho radi, zaujíma nás, či dotyčný prechováva rovnaké city k nám, ako my k nemu. Aj pri našich malých priateľoch chceme dokázať odčítať znamenia, pomocou ktorých nám dávajú vedieť, že im ležíme na srdci rovnako ako oni nám. Psy majú ale iné uličky, ktorými preukazujú svoju lásku. „Mám ťa rád“ nevyjadria síce slovami, nachádzajú ale iné milé spôsoby, ktorými nám ukazujú, ako veľmi nás majú radi. Rozpoznať tieto znamenia je jednoduchšie, ako by sa mohlo zdať. Schopnosť pochopiť jazyk našich milovaných psov drieme v každom z nás.

Predstavíme vám desať zaručených znamení toho, že srdce vášho psa bije a jeho chvost vrtí len pre vás. Na to je v prvom rade dôležité uvedomiť si, že vlastný inštinkt je celkom rozhodujúcim faktorom, pokiaľ ide o pochopenie jazyka vášho psa. Tak, ako sa naši chlpatí priatelia úplne spoliehajú na prirodzený repertoár svojich inštinktov, sú inštinkty aj pre nás spoľahlivým radcom, pokiaľ ide o porozumenie jazyka našich priateľoch na štyroch labkách. Z tohto dôvodu môže byť zoznam nasledujúcich desiatich bodov len orientačný, a preto neúplný. Možno nájde váš pes iný než jeden z tu uvedených spôsobov, ktorým vám prejaví svoje sympatie. Čím lepšie svojmu psovi rozumiete, tým lepšie dokážete interpretovať znamenia jeho náklonnosti k vám.

 • Váš chlpáč pozerá hlboko do vašich očí

Vyvalí na vás hĺbavý, dôverčivý pohľad, keď sa vám pozerá do očí. Tento dôverčivý pohľad ovládajú za určitých okolností aj pastierske psy, zlaté retrievery alebo všetky ostatné rasy – rovnako ako všetky možné krížené psy. Ak pes na vás upriami svoj hlboký pohľad, naznačuje tým svoju lásku k vám, ktorá je minimálne taká hlboká ako pohľad, s akým sa na vás pozerá. Štúdie preukázali, že hladina oxytocínu pri vrelom pohľade na vás psovi dokonca stúpa. Oxytocín je hormón, ktorý vyvoláva pocit intenzívneho puta aj u ľudí.

 • Pes je stále po vašom boku

Ak vás váš pes má rád, je najradšej po vašom boku. V porovnaní s človekom nepotrebuje v tomto zmysle žiaden čas pre seba, kedy by sa potreboval stiahnuť a od svojho milovaného človeka sa vzdialiť, ale vníma miesto po jeho boku ako najkrajšie miesto na svete. To ale neznamená, že nemá rád aj svoje miesto pri miske alebo v pelechu. Najradšej vás bude ale všade sprevádzať. Je úplne jedno, či pôjdete spoločne na prechádzku alebo budete variť v kuchyni – ideálne je, ak sa mu tam ujde nejaká chuťovka. (Dbajte pritom na to, aby bola dobrota pre vášho psa dobre stráviteľná, čo o mnohých potravinách, ktoré ľudia obľubujú, neplatí!)

chlapec so psom © androsov858 / stock.adobe.com
 • Pes vám pripraví veľký darček

To nebude v Rexovom prípade, samozrejme, žiaden 18-karátový zlatý prsteň, ale niečo ešte oveľa lepšie: jeho obľúbená kosť, na ktorú je obzvlášť hrdý. Darovanie svojej hračky predstavuje pre vášho psa jednoznačné znamenie lásky. To platí predovšetkým vtedy, ak vám svoju hračku aj nechá. Ak vám hračku síce prinesie, no nechce vám ju ponechať, ide častokrát o prosbu o hru.

 • Pes nepociťuje úzkosť z odlúčenia

Úzkosť z odlúčenia možno u psov nesprávne interpretovať ako znamenie lásky. V skutočnosti to je ale úplne naopak: Ak váš pes dokáže byť sám a je presvedčený o tom, že sa vrátite, je to dobré znamenie. Dokonca aj psy, ktoré už majú skúsenosti s odlúčením, vykazujú tento pokoj. Ak pes dokáže byť sám, ukazuje tým takisto to, že svojho pána prijíma ako vodcu – a to je mimoriadne žiadúce. Pes prijíma, že „šéf“ sa rozhodol odísť. Ak sa pes síce veľmi teší, že vás opäť vidí, nie je ale priveľmi živý alebo dokonca až akoby odtrhnutý z reťaze, je to dobré znamenie. Priveľká rozjarenosť môže predstavovať aj dominantné správanie psa voči vám.

 • Pes na vás skáče

Toto znamenie, ktoré si častokrát vykladáme ako znamenie lásky, má ešte jeden význam: Je prejavom dominantného správania. Ak pes preukazuje takéto správanie, nemali by ste na to reagovať prehnane nadšene a priateľsky. To by psovi totiž signalizovalo, že ste mu podradený, a to by spôsobilo ťažkosti vo vašom vzájomnom vzťahu. Samozrejme smiete aj vy prejaviť radosť, mali by ste ale stále vyžarovať pokoj a suverenitu.

 • Váš chlpáč vás utešuje

Pes má na základe svojich vynikajúco fungujúcich inštinktov veľmi jasný zmysel pre to, ako sa jeho pán alebo pani má. Ak vycíti, že sa nemáte veľmi dobre, vynaloží všetko úsilie na to, aby vás svojou prítomnosťou rozveselil. Otázka „Má ma môj pes rád?“ má v takom prípade jasnú odpoveď.

žena so psom na posteli © bnenin / stock.adobe.com
 • Váš miláčik vám prejavuje podporu

Ak má váš pes pocit, že vám hrozí nebezpečenstvo, zaujme pred vami obrannú pózu. Toto správanie je ale zároveň potrebné vnímať kriticky v prípade, že vás pes nepovažuje za vodcu, ktorý ma situáciu pod kontrolou. Psovi by ste mali autentickým, istým vystupovaním stále potvrdiť, že sa na vás môže úplne spoľahnúť, ako aj na to, že ste pánom situácie.

Purizon Snack Rund & Kip – Graanvrij

Psia maškrta Purizon hovädzie mäso a hydina

 • 100 % jemné hovädzie a hydinové mäso
 • šetrne vysušené mrazením a bez obilnín
 • Pes vrtí chvostom

Ak vás váš malý priateľ zdraví silným vrtením chvostom zo strany na stranu, vyjadruje tým svoju intenzívnu radosť. To je jasné znamenie: Teší sa, že ste – pretože vás má rád. Tak je to najčastejšie. Uvedomte si ale, že vrtenie chvostom v princípe znamená len to, že pes je rozrušený. Ďalšie okolnosti objasnia, či ide z jeho strany naozaj o radosť. Ak je váš pes ustráchaný, vrtí so sklopeným, mierne meravým chvostom. Postavenie uší by malo byť pri takejto interpretácii takisto zohľadňované.

 • Pes vás olizuje

Pes vás zdanlivo pokladá za maškrtu a stále vás olizuje? Olizovanie pripomína starostlivosť. Pes vám tým ukazuje, že sa o vás stará. To je možné pokladať za bezpečný dôkaz náklonnosti. Ak si takýto druh prejavovanie lásky neželáte, mali by ste mu to citlivým spôsobom dať najavo, a to napríklad kompromisom, pri ktorom vám bude môcť olízať namiesto vašej celej tváre len vašu ruku. V opačnom prípade by sa váš pes mohol za určitých okolností cítiť urazene.

 • Váš štvornohý priateľ pri vás spí

Je to pravdepodobné: Je dobrým znamením, ak váš pes pri vás rád leží a vo vašej blízkosti dokáže dobre spať. Tým ukazuje, že vám dôveruje. A táto dôvera je dôkazom jeho hlbokej lásky k vám. Jeho úlohou by síce bolo (nad vami) bdieť, ak však cíti, že z vás vyžaruje istota, môže sa sám pokojne oddať spánku, pretože vás príjme za suverénneho vodcu. Vodca nepotrebuje ochranu svojho psa. Poškrabkávať ušká svojho psa vodca ale môže.

Preukazujte svojmu psovi, že ho ľúbite, tým, že mu umožníte prežiť autentický život, ktorého je hodný, a budete mu vo vašom okolí pokojným pánom.

Naše najobľúbenejšie články
5 min

Má ma môj pes rád? 10 znamení, ktoré to dokazujú

Má ma môj pes rád? Ak máme niekoho radi, zaujíma nás, či dotyčný prechováva rovnaké city k nám, ako my k nemu. Aj pri našich malých priateľoch chceme dokázať odčítať znamenia, pomocou ktorých nám dávajú vedieť, že im ležíme na srdci rovnako ako oni nám. Psy majú ale iné uličky, ktorými preukazujú svoju lásku. „Mám ťa rád“ nevyjadria síce slovami, nachádzajú ale iné milé spôsoby, ktorými nám ukazujú, ako veľmi nás majú radi. Rozpoznať tieto znamenia je jednoduchšie, ako by sa mohlo zdať. Schopnosť pochopiť jazyk našich milovaných psov drieme v každom z nás.

4 min

Adopcia šteniatka z útulku

Radi by ste si zaobstarali štvornohého miláčika alebo radšej hneď dvoch či dokonca viac – a nemusia byť zrovna čistokrvní? Potom je adopcia šteniatka z útulku ideálnym riešením.

7 min

Čomu psy rozumejú?

Mnoho milovníkov psov si je istých, že ich zvierací spoločník im dokonale rozumie. Napriek tomu dochádza v každodennom živote medzi psom a človekom dosť často k nedorozumeniam. Pretože to, čo sa nám javí ako prirodzené, nie je pre psa vždy také jasné. Čomu psy vlastne rozumejú?