Adopcia šteniatka z útulku

šteniatko

Radi by ste si zaobstarali štvornohého miláčika alebo radšej hneď dvoch či dokonca viac – a nemusia byť zrovna čistokrvní? Potom je adopcia šteniatka z útulku ideálnym riešením.

Výhody zaobstarania si psa z útulku

Veľa milovníkov psov nehľadá konkrétne plemeno, ale radšej poskytnú domov aj krížencom. Ak  hľadáte takého psa, je ideálne poobzerať sa v útulku – aj v prípade, že chcete šteniatko! Jednak je to bezpečnejšie a nebudete podporovať množiteľov psov a v útulkoch čaká veľa zvierat na nový domov. Zaobstaranie si šteniatka z útulku prináša pre obe strany niekoľko výhod. Organizácie na ochranu zvierat Vám zvyčajne ochotne poradia, ktoré šteniatko bude pre Vás vhodné vzhľadom k Vašemu životnému štýlu a podmienkam, keďže majú dlhoročné skúsenosti s umiestňovaním zvierat do nových domovov.

Aj pokiaľ ide o sozializáciu, odvádzajú tieto organizácie dobrú prácu napriek tomu, že šteniatka nie sú tak dobre socializované ako u chovateľa, pretože v útulku sa predsa len musia postarať o veľké množstvo zvierat. Šteniatka z útulkov však obvykle dobre vychádzajú s ľuďmi aj s ostatnými psami a majú dobrú povahu. Záleží samozrejme na prostredí, z ktorého pochádzajú: Je Vaše vysnívané šteniatko umiestnené za mrežami v niektorej zo zahraničných usmrcovacích staníc alebo v milujúcej pestúnskej rodine? Tá poskytne mladému psíkovi prinajmenšom rovnako dobré skúsenosti ako domácnosť chovateľa. V každom prípade Vám odporúčame dôkladne sa predtým informovať na predchádzajúce životné podmienky šteniatka a byť v intenzívnom kontakte so sprostredkovateľským miestom, aby ste sa uistili, že je Vami vybrané šteniatko pre Vás naozaj vhodné.

Mladé aj staré: Všetky zvieratá z útulkov sú pred odovzdaním novému majiteľovi opakovane očkované a prezreté – ochráncovia zvierat sprostredkujú zvyčajne adopciu len zdravých zvierat, ak nie je v prípade chronických ochorení dohodnuté inak. Zaobstaraním si šteniatka prispejete k ochrane zvierat: Za prvé, poplatok za adopciu získa príslušný útulok a za druhé, poskytnete Vašemu malému psíkovi novú životnú perspektívu!

Šteniatko © Mary Abramkina / stock.adobe.com

Šteniatka z útulku versus privátne zadováženie si šteniatka

Privátne zadováženie si šteniatka

“Pekné a šľachetné,” povedali by niektorí milovníci psov, “ale za rovnaké alebo dokonca menšie peniaze získam šteniatko kríženca zo súkromných zdrojov. Potrebujú tiež domov – inzerátov je koniec koncov plno! “Majte však na pamäti, že mnoho zvierat od súkromníkov, ktorí chovajú psov bez zodpovedajúcej odbornosti, obvykle nemá zodpovedajúcu zdravotnú starostlivosť a títo „chovatelia“ buď ” majú šteniatka” náhodou alebo sa dokonca množením zvierat živia. Žiadnu z týchto variant by ste nemali svojim nákupom podporovať – aj keď šteniatka vyzerajú chorľavo alebo nie sú chované podľa Vašeho názoru v dobrých podmienkach. Dopyt podporuje ponuku a šteňa, ktoré „vykúpite“ zo zlých podmienok, nahradí iné. V prípade pochybností o zdraví zvieraťa daného predajcu, informujte príslušný veterinárny úrad.

Šteniatka z útulku

Zvieratá z útulku majú obvykle pravidelnú zdravotnú starostlivosť, sú očkované a odčervené. Seriózni ochrancovia zvierat dbajú tiež na to, aby sa šteniatka dostali k zodpovedným novým majiteľom – ide im o dlhodobé blaho psov – tým pádom aj ich pánov.

Hľadanie vysnívaného šteniatka

Šteniatka z útulku sú tak rozmanité ako samotný svet psov. Bez ohľadu na to, či máte alebo nemáte jasnú predstavu o svojom budúcom miláčikovi: Najlepšie je najprv navštíviť útulok vo Vašom regióne. Aj napriek tomu, že v danom útulku zrovna žiadne šteňa k adopcii nebude, ochráncovia zvierat sú v kontakte s ostatnými útulkami či organizáciami a môžu Vám v hľadaní pomôcť. Výhodou je, že môžete šteniatka navštíviť. Ak v útulkoch vo Vašom regióne vysnívané šteňa nenájdete, poobzerajte sa na internete, kde ochráncovia zvierat ponúkajú celú radu šteniatok, ktoré hľadajú domov. Ak zadáte do vyhľadávača slovo „šteňa“ alebo „ochrana zvierat“, zobrazí sa Vám veľké množstvo výsledkov – ak si vyberiete psa k adopcii zo zahraničia, prečítajte si naše tipy k tématu adopcie šteniatok zo zahraničia.

šteniatko © Evdoha / stock.adobe.com

Adopcia šteniatka

Akonáhle si vyberiete vysnívané šteniatko, budú Vás chcieť ochráncovia zvierat lepšie spoznať predtým, než Vám zveria svojho chránenca. Chcú zabrániť tomu, aby sa zviera opäť (po niekoľkých mesiacoch) ocitlo znova v útulku. Z tohto dôvodu po prvom pohovore a prejavení záujmu o psa z Vašej strany navštívi niektorý z ochráncov Vašu domácnosť, aby sa presvedčil, či u Vás psík nájde vhodné podmienky. Ak žijete v prenajatom byte, odporúčame zaobstarať si písomný súhlas majiteľa bytu s chovom psa v jeho byte/dome. Ak prehliadka dopadne dobre, prichádza na rad vybavenie formalít.

Šteniatka z útulku odchádzajú k novému majiteľovi s osvedčením o očkovaní a ochrannou zmluvou. V tej je obvykle stanovené, že musí byť pes vykastrovaný akonáhle dosiahne dospelosť. Táto zmluva obvykle tiež často dodatočne upravuje podmienky chovu a zakazuje predaj zvieraťa tretím osobám. Váš nový štvornohý kamarát sa k Vám môže nasťahovať, akonáhle dosiahne veku ôsmich týždňov. Niektorí ľudia bývajú prekvapení, že za šteniatko z útulku musia zaplatiť – koniec koncov ponúkajú predsa psíkovi nový domov. Šteniatka bývajú často drahšie než staršie zvieratá, ktoré čakajú na nový domov už dlhú dobu. Tento poplatok však len ťažko pokryje všetky náklady, ktoré spolky na ochranu zvierat za zviera vynakládajú. Týmto spôsobom Vy, ako kupujúci, prispejete k tomu, aby sa aj ostatným zvieratám dostalo pomoci. Ochráncovia zvierat Vám kedykoľvek tiež ochotne poradia so starostlivosťou o Vašeho nového kamaráta.

Prajeme Vám veľa zábavy s Vaším novým šteniatkom!

Naše najobľúbenejšie články
10 min

Základný výcvik šteniatok

Čím skôr, tým lepšie? Toto heslo platí aj pre výcvik šteniatok. Mladí psi sú extrémne zvedaví a sú neustále otvorení novým skúsenostiam. Vďaka tomu psíkovi hravo, ale dôsledne vysvetlíme, čo od neho očakávame a aké správanie je nežiadúce.

3 min

Chôdza na vodítku

Chôdza na vodítku patrí k základnému výcviku šteniatka. Pes neustále ťahajúci za vodítko urobí z každej prechádzky naozajstnú skúšku trpezlivosti. Veľkým problémom sa to stáva v prípade, že je pes veľkého plemena a je obtiažne ho zvládať, pokiaľ sa rozhodne ísť iným smerom než Vy. Problémy s chôdzou na vodítku vznikajú už v dobe, kedy je pes ešte malé šteniatko. Ale s potrebnými znalosťami a veľkou dávkou trpezlivosti môžete všetko zvládnuť.