Mám nechať psa spať v svojej posteli?

Rovnako ako mnoho iných tém, aj v tomto prípade sa názory rozchádzajú. Argumenty proti spaniu psa v posteli môžu prevažovať. V nasledujúcom texte Vám predstavíme niektoré výhody a nevýhody a Vy sa môžete sami rozhodnúť, či necháte psa spať v posteli alebo nie. Pes sa Vášmu rozhodnutiu prispôsobí, pretože Vy ste „vodca svorky“.

Argumenty pre spanie psa v posteli

Čo hovorí pre to, aby som zdieľal posteľ so psom?

  • V zásade je vzájomná fyzická blízkosť väčšinou dobrá tak pre psa, ako aj pre jeho majiteľa. Môžete si však tiež užívať vzájomnú blízkosť v kresle pri sledovaní televízie, ale potom – z rôznych dôvodov – radšej spíte v oddelených posteliach. Týmto spôsobom sa dá vyhnúť niektorým problémom, ktoré preberieme neskôr.
  • Spánok vedľa psa môže mať na človeka upokojujúce účinky a pomáha odbúrať stres. Podľa štúdií pes tiež vzbudzuje pocit bezpečia. Pohladenie milovaného psieho kamaráta pri zaspávaní môže zvýšiť hladinu hormónu oxytocínu, a tým človeka pozitívne naladiť. Tlmí tiež agresiu a podporuje empatiu. Týmto spôsobom sa posilňuje puto medzi človekom a jeho milovaným štvornohým maznáčikom. Pes môže tiež svojho pána v noci zahrievať a plniť funkciu „ohrievacej fľaše“.
  • V jednej štúdii, americkí vedci zaoberajúci sa dopadom domácich miláčikov na kvalitu spánku svojich majiteľov, zistili, že ľudia, ktorí nechávajú svojich psov spať v posteli, zaspávali skôr ako majitelia mačiek. Ale nielen to – hlavne sa prebúdzali šťastnejší. Pretože psy vraj zmierňujú depresie. Jedným z dôvodov je to, že psy stelesňujú bezpodmienečnú lásku. Ľudia trpiaci depresiou alebo nízkym sebavedomím môžu v prítomnosti štvornohého miláčika duševne profitovať. A napokon aj pes, ktorý by inak musel žiť v útulku, bude samozrejme šťastnejší, keď nájde nový domov s milujúcimi majiteľmi. Nemusia však spať v posteli svojho pána alebo pani.

Argumenty proti spaniu psa v posteli

Aké sú negatíva?

  • U pastierskych psov, ktoré zdieľajú posteľ so svojim majiteľom, sa môže vyvinúť nadmerný ochranársky pud, ktorý potom môže viesť k nežiaducemu správaniu. Môže sa stať, že pes bude žiarlivo a agresívne reagovať na partnera svojho majiteľa. Prejavuje sa to napríklad tým, že pes vytlačuje partnera svojho majiteľa z postele alebo mu dokonca bráni si do postele ľahnúť. Hneď ako pes také správanie prejaví, nemali by ste ho už nechať spať v posteli, aby ste predišli závažným problémom.
  • Negatívny dopad na spánok človeka môže mať aj to, ak je pes v noci nepokojný. Americká štúdia zistila, že ľudia, ktorí spali so svojim psom v posteli, mali dobrú kvalitu spánku, ale vyššia bola, ak pes spal len v rovnakej miestnosti a nie v posteli.
  • Osoby trpiace alergiami a astmatici by mali od spania so psom v jednej miestnosti upustiť.
  • Okrem toho je nutné prísne dodržiavať hygienické aspekty. A čo je najdôležitejšie, mali by ste svojho psa pravidelne odčervovať a uistiť sa, že nemá ektoparazity ako sú kliešte a blchy. V najhoršom prípade by ste sa mohli nakaziť lymskou boreliózou.
Pes spí v posteli

Ako mám psa odnaučiť spať v mojej posteli?

Ak chcete psa odnaučiť spať vo svojej posteli, hoci je na to už dlhodobo zvyknutý, môže to byť ťažké. Možno sa budete musieť pripraviť na srdcervúce kňučanie. Pre psa môže byť ťažké túto novú reguláciu prijať a reaguje zodpovedajúcim spôsobom. Okrem toho, ako už bolo povedané, zvykanie môže byť stresujúce aj pre pána. S pomocou pozitívnej motivácie vo forme výcviku s klikerom alebo podávaním maškŕt to pôjde lepšie. Najlepším riešením je, navyknúť psa od samého začiatku, že vo Vašej posteli spať nebude. Ak toto pravidlo platí od začiatku, je to pre psa úplne v poriadku.

pes v posteli

Vlastný pelech pre Vášho štvornohého miláčika je ideálnym riešením

Ponuka útulných pelechov je naozaj veľká, určite tak nájdete taký, v ktorom bude Váš miláčik rád tráviť noci. To, či uprednostňuje leopardí vzor alebo vzor rybej kosti, sa spýtajte svojho psa. Dobrým riešením je tiež mäkká, útulná prikrývka, do ktorej sa môže v noci zababušiť.

Prajeme Vám aj Vášmu štvornohému miláčikovi ničím nerušený spánok a krásny spoločný život.

Naše najobľúbenejšie články

Adopcia šteniatka z útulku

Radi by ste si zaobstarali štvornohého miláčika alebo radšej hneď dvoch či dokonca viac – a nemusia byť zrovna čistokrvní? Potom sú šteniatka z útulku ideálnym riešením.