Mám nechať psa spať v svojej posteli?

bígl-pes-v-posteli-1024×686

Rovnako ako mnoho iných tém, aj v tomto prípade sa názory rozchádzajú. Argumenty proti spaniu psa v posteli môžu prevažovať. V nasledujúcom texte Vám predstavíme niektoré výhody a nevýhody a Vy sa môžete sami rozhodnúť, či necháte psa spať v posteli alebo nie. Pes sa Vášmu rozhodnutiu prispôsobí, pretože Vy ste „vodca svorky“.

Argumenty pre spanie psa v posteli

Čo hovorí pre to, aby som zdieľal posteľ so psom?

  • V zásade je vzájomná fyzická blízkosť väčšinou dobrá tak pre psa, ako aj pre jeho majiteľa. Môžete si však tiež užívať vzájomnú blízkosť v kresle pri sledovaní televízie, ale potom – z rôznych dôvodov – radšej spíte v oddelených posteliach. Týmto spôsobom sa dá vyhnúť niektorým problémom, ktoré preberieme neskôr.
  • Spánok vedľa psa môže mať na človeka upokojujúce účinky a pomáha odbúrať stres. Podľa štúdií pes tiež vzbudzuje pocit bezpečia. Pohladenie milovaného psieho kamaráta pri zaspávaní môže zvýšiť hladinu hormónu oxytocínu, a tým človeka pozitívne naladiť. Tlmí tiež agresiu a podporuje empatiu. Týmto spôsobom sa posilňuje puto medzi človekom a jeho milovaným štvornohým maznáčikom. Pes môže tiež svojho pána v noci zahrievať a plniť funkciu „ohrievacej fľaše“.
  • V jednej štúdii, americkí vedci zaoberajúci sa dopadom domácich miláčikov na kvalitu spánku svojich majiteľov, zistili, že ľudia, ktorí nechávajú svojich psov spať v posteli, zaspávali skôr ako majitelia mačiek. Ale nielen to – hlavne sa prebúdzali šťastnejší. Pretože psy vraj zmierňujú depresie. Jedným z dôvodov je to, že psy stelesňujú bezpodmienečnú lásku. Ľudia trpiaci depresiou alebo nízkym sebavedomím môžu v prítomnosti štvornohého miláčika duševne profitovať. A napokon aj pes, ktorý by inak musel žiť v útulku, bude samozrejme šťastnejší, keď nájde nový domov s milujúcimi majiteľmi. Nemusia však spať v posteli svojho pána alebo pani.

Argumenty proti spaniu psa v posteli

Aké sú negatíva?

  • U pastierskych psov, ktoré zdieľajú posteľ so svojim majiteľom, sa môže vyvinúť nadmerný ochranársky pud, ktorý potom môže viesť k nežiaducemu správaniu. Môže sa stať, že pes bude žiarlivo a agresívne reagovať na partnera svojho majiteľa. Prejavuje sa to napríklad tým, že pes vytlačuje partnera svojho majiteľa z postele alebo mu dokonca bráni si do postele ľahnúť. Hneď ako pes také správanie prejaví, nemali by ste ho už nechať spať v posteli, aby ste predišli závažným problémom.
  • Negatívny dopad na spánok človeka môže mať aj to, ak je pes v noci nepokojný. Americká štúdia zistila, že ľudia, ktorí spali so svojim psom v posteli, mali dobrú kvalitu spánku, ale vyššia bola, ak pes spal len v rovnakej miestnosti a nie v posteli.
  • Osoby trpiace alergiami a astmatici by mali od spania so psom v jednej miestnosti upustiť.
  • Okrem toho je nutné prísne dodržiavať hygienické aspekty. A čo je najdôležitejšie, mali by ste svojho psa pravidelne odčervovať a uistiť sa, že nemá ektoparazity ako sú kliešte a blchy. V najhoršom prípade by ste sa mohli nakaziť lymskou boreliózou.
Pes spí v posteli © primorac91 / stock.adobe.com

Ako mám psa odnaučiť spať v mojej posteli?

Ak chcete psa odnaučiť spať vo svojej posteli, hoci je na to už dlhodobo zvyknutý, môže to byť ťažké. Možno sa budete musieť pripraviť na srdcervúce kňučanie. Pre psa môže byť ťažké túto novú reguláciu prijať a reaguje zodpovedajúcim spôsobom. Okrem toho, ako už bolo povedané, zvykanie môže byť stresujúce aj pre pána. S pomocou pozitívnej motivácie vo forme výcviku s klikerom alebo podávaním maškŕt to pôjde lepšie. Najlepším riešením je, navyknúť psa od samého začiatku, že vo Vašej posteli spať nebude. Ak toto pravidlo platí od začiatku, je to pre psa úplne v poriadku.

pes v posteli © Rasulov / stock.adobe.com

Vlastný pelech pre Vášho štvornohého miláčika je ideálnym riešením

Ponuka útulných pelechov je naozaj veľká, určite tak nájdete taký, v ktorom bude Váš miláčik rád tráviť noci. To, či uprednostňuje leopardí vzor alebo vzor rybej kosti, sa spýtajte svojho psa. Dobrým riešením je tiež mäkká, útulná prikrývka, do ktorej sa môže v noci zababušiť.

Prajeme Vám aj Vášmu štvornohému miláčikovi ničím nerušený spánok a krásny spoločný život.

Naše najobľúbenejšie články
5 min

Má ma môj pes rád? 10 znamení, ktoré to dokazujú

Má ma môj pes rád? Ak máme niekoho radi, zaujíma nás, či dotyčný prechováva rovnaké city k nám, ako my k nemu. Aj pri našich malých priateľoch chceme dokázať odčítať znamenia, pomocou ktorých nám dávajú vedieť, že im ležíme na srdci rovnako ako oni nám. Psy majú ale iné uličky, ktorými preukazujú svoju lásku. „Mám ťa rád“ nevyjadria síce slovami, nachádzajú ale iné milé spôsoby, ktorými nám ukazujú, ako veľmi nás majú radi. Rozpoznať tieto znamenia je jednoduchšie, ako by sa mohlo zdať. Schopnosť pochopiť jazyk našich milovaných psov drieme v každom z nás.

4 min

Adopcia šteniatka z útulku

Radi by ste si zaobstarali štvornohého miláčika alebo radšej hneď dvoch či dokonca viac – a nemusia byť zrovna čistokrvní? Potom je adopcia šteniatka z útulku ideálnym riešením.

7 min

Čomu psy rozumejú?

Mnoho milovníkov psov si je istých, že ich zvierací spoločník im dokonale rozumie. Napriek tomu dochádza v každodennom živote medzi psom a človekom dosť často k nedorozumeniam. Pretože to, čo sa nám javí ako prirodzené, nie je pre psa vždy také jasné. Čomu psy vlastne rozumejú?