Neutralizácia psieho moču a trávnika

pes moči trávnik

Slniečko svieti a Váš štvornohý miláčik vyvádza na záhrade – uvoľnenú atmosféru rušia len malé škvrny na trávniku. Reč je o nevzhľadných škvrnách od psieho moču. Prinášame Vám niekoľko tipov, ako situáciu vyriešiť.

Prečo psí moč zafarbuje trávnik?

Ak pes spraví na trávniku mláčku, žltá škvrna sa neobjaví okamžite. Problém nastáva, ak sa vymočí pes na rovnaké miesto viackrát. Potom soli v moči extrahujú vodu prostredníctvom osmózy z trávy. V dôsledku toho vyschnú stonky. Ak nezriedená moč zasiahne niekoľkokrát korene trávy, môžu uhynúť. Na trávniku potom zostanú nevzhľadné žlté alebo hnedé škvrny. Často majú intenzívne zelené ohraničenie, vďaka čomu ľahko škvrny od psieho moču rozpoznáte. Pravdepodobnosť nevzhľadných škvŕn sa zvyšuje, ak pes niekoľkokrát močí na rovnakom mieste a málo prší. Pretože daždivé počasie pomáha trávniku zotaviť sa rýchlejšie: zásobuje trávu vodou a súčasne riedi psí moč.

Ako zabrániť škvrnám na trávniku?

Najviac zamedzíte vzniku žltých škvŕn, ak zabránite psovi na trávnik močiť. Znie to príliš jednoducho a pekne, aby to bolo pravda? Ak ste dôslední, môžu sa výsledky dostaviť rýchlo. Pripravte pre svojho psa atraktívne alternatívne miesto na močenie. Pre tento účel sú vhodné napríklad rastliny odolné voči soli, ktoré môžete pestovať na vhodnom mieste. Patria sem napríklad:

  • Rákosová tráva
  • Palina obyčajná
  • Skorocel
  • Pravý ibištek
  • Slanobyľ

Alebo môžete na okraji záhrady umiestniť drevo – ideálne, ak na neho pes už predtým močil. Hneď ako vpustíte psa na záhradu, zaveďte ho ihneď na toto miesto. Ak sa tu vymočí, pochváľte ho. Ak sledujete psa pozorne, nasmerujte ho na toto miesto ihneď, ako náhle zaregistrujete, že sa chystá na trávniku vykonať potrebu. Spočiatku to môže byť ťažké, ale po niekoľkých opakovaniach sa väčšina psov naučí, kde môžu vykonávať potrebu.

Odpudzujúce prostriedky – sú účinné?

Ak chcete trávnik ochrániť pred cudzími psami, môžete použiť „odpudzujúce“ rastliny alebo iné prostriedky. Existujú tiež tzv. „pissoff“ rastliny, ktorým sa niektoré psy radšej vyhýbajú. Niektorí majitelia psov chcú pred psím močom ochrániť niektoré oblasti svojej záhrady.

V prípade veľkej plochy je to len ťažko možné pomocou odpudzujúcich prostriedkov. Stojí za to však vyskúšať niektoré „odpudzujúce“ rastliny, ako je napríklad záhon šalátu. Nemali by ste si však robiť príliš veľké nádeje – mnoho psov rastliny ignoruje. Niektorí prekrývajú nepríjemný zápach rastlín vlastným močom. Ďalšou možnosťou je pridať do vody na zavlažovanie odpudzujúce prostriedky. Tie nemusia nutne psa odradiť, ale prekryjú pach moču. V dôsledku toho pes nechodí močiť vždy na rovnaké miesto.

Neutralizačné kamene v miske na vodu

Mnoho majiteľov psov a milovníkov krásneho trávnika prisahá na tzv. „dog rocks“. Jedná sa o sivé, asi šesť centimetrov dlhé kamene, ktoré sa dávajú do misky s pitnou vodou. Neobsahujú žiadne umelé chemikálie, ale skladajú sa z čistej vulkanickej horniny. Filtrujú a neutralizujú dusičnany bez zmeny pH moču. To znamená, že do moču psa a do trávnika sa dostane menej soli. Kamene sú prírodné a neškodné pre zdravie Vášho miláčika.

Niektoré psy však kamene v miske nemajú v obľube. Pokúste sa kamene v miske prepojiť tak, aby pes pil z misky. Ak pes konzumuje stravu bohatú na bielkoviny, nemusia kamene pôsobiť. Pretože dusičnany vznikajú rozpadom bielkovín v potrave. Kamene musia byť pravidelne menené.

Prichytenie pri čine

Pohodlne odpočívate na ležadle na záhrade – a prichytíte psa pri močení na trávnik? Ak ste  dostatočne pohotoví, zastavte ho, napr. tliesknutím rúk. Potom ho doveďte k alternatívnemu miestu na močenie, bez toho aby ste ho hrešili. Ak sa tu vymočí, pochváľte ho. Potom vezmite krhlu a miesto dôkladne pokropte. Zriedená moč už trávniku neškodí.

Ako odstrániť škvrny od psieho moču?

Ak už sú škvrny od psieho moču na Vašom trávniku, revitalizujte tieto miesta. Odstráňte všetky vyschnuté stonky a korene. Pôdu trochu nakyprite a dôkladne ju zalejte vodou. Teraz môžete zasiať nové trávnaté semená. V nasledujúcom období venujte zvláštnu pozornosť tomu, aby pes na zasiahnutých miestach nemočil.

Prajeme Vám ničím nerušenú zábavu na záhrade s Vaším štvornohým miláčikom!

Naše najobľúbenejšie články
5 min

Má ma môj pes rád? 10 znamení, ktoré to dokazujú

Má ma môj pes rád? Ak máme niekoho radi, zaujíma nás, či dotyčný prechováva rovnaké city k nám, ako my k nemu. Aj pri našich malých priateľoch chceme dokázať odčítať znamenia, pomocou ktorých nám dávajú vedieť, že im ležíme na srdci rovnako ako oni nám. Psy majú ale iné uličky, ktorými preukazujú svoju lásku. „Mám ťa rád“ nevyjadria síce slovami, nachádzajú ale iné milé spôsoby, ktorými nám ukazujú, ako veľmi nás majú radi. Rozpoznať tieto znamenia je jednoduchšie, ako by sa mohlo zdať. Schopnosť pochopiť jazyk našich milovaných psov drieme v každom z nás.
4 min

Adopcia šteniatka z útulku

Radi by ste si zaobstarali štvornohého miláčika alebo radšej hneď dvoch či dokonca viac – a nemusia byť zrovna čistokrvní? Potom je adopcia šteniatka z útulku ideálnym riešením.
7 min

Čomu psy rozumejú?

Mnoho milovníkov psov si je istých, že ich zvierací spoločník im dokonale rozumie. Napriek tomu dochádza v každodennom živote medzi psom a človekom dosť často k nedorozumeniam. Pretože to, čo sa nám javí ako prirodzené, nie je pre psa vždy také jasné. Čomu psy vlastne rozumejú?