Postroj alebo obojok

pes na voditku

Postroj alebo obojok – Čo je pre psa lepšie? 

Postroj alebo obojok – čo je lepšieOtázka, ktorá rozdeľuje psí svet. Je to viac ako len otázka postoja. Pretože to, či budete Vy a Váš pes šťastnejší s postrojoalebo vhodným obojkom, závisí na mnohých rôznych faktoroch. 

Zmysel a účel postroja a obojku 

Obojok aj postroj majú rovnaký účel: V kombinácii s vodítkom nám dávajú možnosť psa viesť, kontrolovať a chrániť pred nebezpečenstvom. V závislosti na povahe, temperamente psa a psovoda, sú na vodítko, postroj a obojok často vyvíjané značné sily. A to je presne jadro veci. 

Postroj pre psa © cbckchristine / stock.adobe.com

Zdravie 

Oboje sú umiestnené okolo krku psa. Pri zaťažení za vodítko pôsobí sila priamo na chrbát a krk zvieraťa – tu sa nachádzajú dôležité orgány, ako je štítna žľaza, hrtan, priedušnice a krvné cievy. Majiteľ má možnosť psa silnejšie ovládať – súčasne  sa ale zvyšuje riziko zranenia psa. Nedávny výskum ukázal, že dlhodobý tlak na chrbticu a štítnu žľazu môže spôsobiť chronický zápal.

Postroj pôsobí na hruď a chrbát psa. Tlak je lepšie rozložený, každodenná prechádzka sa pre psa stáva šetrnejšia a menej nepríjemná. Nevhodný postroj môže obmedzovať lopatky zvieraťa a prirodzený spôsob pohybu. 

Výcvik 

Tlak na postroj alebo obojok by mal byť čo najmenší. To je možné len v prípade, že majiteľ a pes môžu komunikovať prostredníctvom iných impulzov, ako je ťah na vodítko – a vyžaduje to dobrý výcvik, hlavne u aktívnejších maznáčikov. Či sú postroj a obojok efektívne, závisí na výcviku Vášho psa a na Vašej obozretnosti. Ak sa každá prechádzka stane skúškou sily, často pomôže investovať do dobrej psej škôlky namiesto pevnejšieho postroja alebo obojku! 

pes s obojkom © chalabala / stock.adobe.com

Správna výrobok 

Bez ohľadu na to, či si vyberiete postroj alebo obojok: Oboje musia byť prispôsobené veku, hmotnosti a výške psa.  

Postroj by mal byť umiestnený na šírku rúk za lakťami a nikdy by nemal trieť priamo pod podpazuším. Zároveň by materiál nemal tlačiť na hrudnú kosť.  

Obojky sú k dostaniu tiež v mnohých rôznych veľkostiach a sú vyrobené z mnohých rôznych materiálov. Obojok by mal byť ľahký, ale pritom pevný a pružný. Spony uľahčujú nasadenie a úpravu.  

Prajeme Vám a Vášmu psovi všetko dobré a veľa zábavy na spoločných prechádzkach! 

Naše najobľúbenejšie články
5 min

Má ma môj pes rád? 10 znamení, ktoré to dokazujú

Má ma môj pes rád? Ak máme niekoho radi, zaujíma nás, či dotyčný prechováva rovnaké city k nám, ako my k nemu. Aj pri našich malých priateľoch chceme dokázať odčítať znamenia, pomocou ktorých nám dávajú vedieť, že im ležíme na srdci rovnako ako oni nám. Psy majú ale iné uličky, ktorými preukazujú svoju lásku. „Mám ťa rád“ nevyjadria síce slovami, nachádzajú ale iné milé spôsoby, ktorými nám ukazujú, ako veľmi nás majú radi. Rozpoznať tieto znamenia je jednoduchšie, ako by sa mohlo zdať. Schopnosť pochopiť jazyk našich milovaných psov drieme v každom z nás.

4 min

Adopcia šteniatka z útulku

Radi by ste si zaobstarali štvornohého miláčika alebo radšej hneď dvoch či dokonca viac – a nemusia byť zrovna čistokrvní? Potom je adopcia šteniatka z útulku ideálnym riešením.

7 min

Čomu psy rozumejú?

Mnoho milovníkov psov si je istých, že ich zvierací spoločník im dokonale rozumie. Napriek tomu dochádza v každodennom živote medzi psom a človekom dosť často k nedorozumeniam. Pretože to, čo sa nám javí ako prirodzené, nie je pre psa vždy také jasné. Čomu psy vlastne rozumejú?