Prvá návšteva veterinára

mačka u veterinára

Žiadny strach!

Býva pravidlom, že sa počas prvých 6 týždňov o mačiatká stará výhradne stará mačka. Mačiatká dostávajú protilátky v materskom mlieku a sú tak chránené pred infekciami. Ak však mačiatko ochorie, je nutné bezodkladne navštíviť veterinára, pretože mu môžu rýchlo zlyhať životné funkcie.

Dôležité: odčervovanie

Od druhého týždna začnite v dvojtýždenných intervaloch mačiatká odčervovať. Mačiatká sa vnútornými parazitmi nakazia prostredníctvom materského mlieka. Vnútorné parazity môžu poškodiť črevnú výstelku a spôsobiť hnačku.

mačka u veterinára

Prvá zdravotná prehliadka

V ideálnom prípade by mačiatká nemali opustiť domov pred desiatym týždňom života. K prvej návšteve veterinára by malo dôjsť, až bude mačiatko schopné prekonať stres z cestovania a odlúčenia od súrodencov. Väčšinou sa prvá prehliadka dá skombinovať aj s očkovaním v 9. alebo 12. týždni.

Čo sa bude diať?

V rámci prvej návštevy veterinára sa zverolekár opýta na stravu mačiatka, skontroluje stav srsti, slizníc, zubov, uší (či sa v nich neskrývajú parazity), vypočuje si srdce a pľúca. Veterinár zmeria mačiatku teplotu, a ak je na to už správny čas, bude mačiatko zaočkované alebo absolvuje test na vírusovú leukémiu mačiek. Z mačacieho trusu sa zisťuje prítomnosť parazitov. V každom prípade je nutné pokračovať v odčervovaní až do 12. týždňa.

Sledovanie zdravotného stavu

Táto aj ďalšie návštevy poslúžia veterinárovi v prípade ochorenia mačky ako záchytný bod. Okrem toho si vďaka tomu mačka zvykne na pach čakárne a ordinácie lekára rovnako ako aj na zaobchádzanie počas prehliadky. Takže takto vlastne môžeme zabrániť strachu z veterinára. Naviac môžete prebrať s veterinárom vhodnú potravu pre Vašu mačku, priebeh rastu, nástup puberty, a správny čas pre kastráciu. Veterinár v tomto rannom veku začne so zdravotnou starostlivosťou, ktorá môže zabrániť rôznym zdravotným problémom.

Naše najobľúbenejšie články

30 mien pre mačky

Rozhodli ste sa, že si domov zadovážite mačičku? Potom Vám môžeme len zablahoželať, pretože mačky sú nádherné bytosti a spolužitie s nimi je veľmi príjemné. Pokiaľ budete potrebovať inšpiráciu pri hľadaní mena pre Vašu mačku, tu je niekoľko nápadov a tipov.

10 vecí, ktoré by ste mali vedieť, predtým ako si adoptujete mačku

Malé mačiatka sú roztomilé – o tom nie je pochýb! Sú tak sladké, že si veľa ľudí zaobstará mačičku, bez toho aby sa najprv oboznámili s chovom mačiek. Ale roztomilé mačiatka rýchlo vyrastú na dospelé mačky, ktoré majú rôzne potreby a budú s Vami žiť ďalších 15 až 20 rokov. Zadováženie si mačiatka alebo dospelej mačky preto dobre zvážte! Toto je 10 vecí, ktoré by ste mali vedieť, predtým ako si zadovážite mačku, a ktoré Vám pomôžu správne sa rozhodnúť.

Ako určiť pohlavie mačiatka

Rozdiely medzi genitáliami samca a samice sú u mačiatok oveľa menej zreteľné ako u dospelého jedinca. Dokonca aj experti ako sú veterinári, sa niekedy pri určovaní pohlavia pomýlia. V tomto článku Vám priblížime ako rozpoznáte, či máte doma malého kocúrika alebo mačičku.