Prvá návšteva veterinára

malá biela mačka u veterinára

Prvá návšteva u veterinára slúži najmä na to, aby si mačiatko na všetko zvyklo.

Žiadny strach!

Býva pravidlom, že sa počas prvých 6 týždňov o mačiatká stará výhradne stará mačka. Mačiatká dostávajú protilátky v materskom mlieku a sú tak chránené pred infekciami. Ak však mačiatko ochorie, je nutné bezodkladne navštíviť veterinára, pretože mu môžu rýchlo zlyhať životné funkcie.

Dôležité: odčervovanie

Od druhého týždna začnite v dvojtýždenných intervaloch mačiatká odčervovať. Mačiatká sa vnútornými parazitmi nakazia prostredníctvom materského mlieka. Vnútorné parazity môžu poškodiť črevnú výstelku a spôsobiť hnačku.

mačiatko u veterinárky © didesign / stock.adobe.com
Ideálne je spojiť prvé vyšetrenie u veterinára so základnou imunizáciou.

Prvá zdravotná prehliadka

V ideálnom prípade by mačiatká nemali opustiť domov pred desiatym týždňom života. K prvej návšteve veterinára by malo dôjsť, až bude mačiatko schopné prekonať stres z cestovania a odlúčenia od súrodencov. Väčšinou sa prvá prehliadka dá skombinovať aj s očkovaním v 9. alebo 12. týždni.

Čo sa bude diať?

V rámci prvej návštevy veterinára sa zverolekár opýta na stravu mačiatka, skontroluje stav srsti, slizníc, zubov, uší (či sa v nich neskrývajú parazity), vypočuje si srdce a pľúca. Veterinár zmeria mačiatku teplotu, a ak je na to už správny čas, bude mačiatko zaočkované alebo absolvuje test na vírusovú leukémiu mačiek. Z mačacieho trusu sa zisťuje prítomnosť parazitov. V každom prípade je nutné pokračovať v odčervovaní až do 12. týždňa.

Sledovanie zdravotného stavu

Táto aj ďalšie návštevy poslúžia veterinárovi v prípade ochorenia mačky ako záchytný bod. Okrem toho si vďaka tomu mačka zvykne na pach čakárne a ordinácie lekára rovnako ako aj na zaobchádzanie počas prehliadky. Takže takto vlastne môžeme zabrániť strachu z veterinára. Naviac môžete prebrať s veterinárom vhodnú potravu pre Vašu mačku, priebeh rastu, nástup puberty, a správny čas pre kastráciu. Veterinár v tomto rannom veku začne so zdravotnou starostlivosťou, ktorá môže zabrániť rôznym zdravotným problémom.

Naše najobľúbenejšie články
4 min

Mená pre mačky: 30 nápadov a tipov

Rozhodli ste sa, že si domov zadovážite mačičku? Potom Vám môžeme len zablahoželať, pretože mačky sú nádherné bytosti a spolužitie s nimi je veľmi príjemné. Pokiaľ budete potrebovať inšpiráciu pri hľadaní mena pre Vašu mačku, tu je niekoľko nápadov a tipov na mená pre mačky.

8 min

10 vecí, ktoré by ste mali vedieť, predtým ako si adoptujete mačku

Malé mačiatka sú roztomilé – o tom nie je pochýb! Sú tak sladké, že si veľa ľudí zaobstará mačičku, bez toho aby sa najprv oboznámili s chovom mačiek. Ale roztomilé mačiatka rýchlo vyrastú na dospelé mačky, ktoré majú rôzne potreby a budú s Vami žiť ďalších 15 až 20 rokov. Zadováženie si mačiatka alebo dospelej mačky preto dobre zvážte! Toto je 10 vecí, ktoré by ste mali vedieť, predtým ako si zadovážite mačku, a ktoré Vám pomôžu správne sa rozhodnúť.

3 min

Ako určiť pohlavie mačiatka

Rozdiely medzi genitáliami samca a samice sú u mačiatok oveľa menej zreteľné ako u dospelého jedinca. Dokonca aj veterinári sa niekedy pomýlia, keď určujú pohlavie mačiatka. V tomto článku Vám priblížime ako rozpoznať mačku od kocúra.