10 vecí, ktoré by ste mali vedieť, predtým ako si adoptujete mačku

mačka na škrabadle

Malé mačiatka sú roztomilé – o tom nie je pochýb! Sú tak sladké, že si veľa ľudí zaobstará mačičku, bez toho aby sa najprv oboznámili s chovom mačiek. Ale roztomilé mačiatka rýchlo vyrastú na dospelé mačky, ktoré majú rôzne potreby a budú s Vami žiť ďalších 15 až 20 rokov. Zadováženie si mačiatka alebo dospelej mačky preto dobre zvážte! Toto je 10 vecí, ktoré by ste mali vedieť, predtým ako si zadovážite mačku, a ktoré Vám pomôžu správne sa rozhodnúť.

  • Zodpovednosť na mnoho rokov

Spontánne odísť na dovolenku, ležať v posteli až do obeda alebo hľadať nový byt. Do budúcna je dôležité pri malých aj veľkých rozhodnutiach myslieť aj na štvornohého spolubývajúceho. Takže  predtým ako si mačku zadovážite, zamyslite sa nad tým, že to zmení Váš život na veľmi dlhú dobu! Väčšina majiteľov mačiek ale tvrdí, že spolužitie so zamatovým miláčikom im obohatilo život. Niektorí ľudia ale nemajú o zodpovednosti spojenej s adopciou mačky žiadne poňatie. Bohužiaľ sa tak zvyšuje riziko, že si mačka bude nakoniec musieť hľadať opäť nový domov.

  • Mačky stoja veľa peňazí

Ak adoptujete mačiatko, mali by ste tak urobiť od seriózneho chovateľa. Náklady budú niekoľko stoviek Eur a aj základné vybavenie nie je najlacnejšie. Budete napríklad potrebovať pohodlný peleštek, misky, hračky, kefy, škrabadlo a mačaciu toaletu. Potom pravidelne náklady na veľmi kvalitné krmivo a pravdepodobne aj mačkolit. Okrem toho musíte tiež počítať s veterinárnymi nákladmi na pravidelné kontroly a očkovanie. Keď je reč o veterinárovi: Čo sa týka veterinárnych nákladov, mali by ste mať dostatočne veľkú finančnú rezervu, pretože ak ochorie mačka, môže byť liečba dosť drahá.

  • Naladenie na mačaciu nôtu so susedmi a prenajímateľom

Ak bývate v prenájme, potrebujete súhlas majiteľa bytu, predtým ako si mačku nasťahujete domov. Ak toto pravidlo nedodržíte, môže majiteľ požadovať „ukončenie“ chovu mačiek. Ak si mačku necháte, hrozí Vám ukončenie prenájmu a vysťahovanie z bytu. Lepšie je od začiatku hrať s otvorenými kartami. Majte na pamäti, že spolužitie s mačkou obmedzuje Vaše možnosti, pretože nie každý majiteľ umožňuje vlastníctvo mačky. Ak má Vaša mačka voľný výbeh, môžu sa Vaše vzťahy so susedmi zmeniť: Niektorí sa môžu hnevať, že mačka vykonáva potrebu v ich zeleninovej záhradke alebo na pieskovisku ich detí. Skúste nájsť spoločne riešenie.

Mladá žena s ragdoll mačkou
  • Mačky majú svoju vlastnú hlavu

Kto by nepoznal príslovie: „Psy majú pánov, mačky majú osobnosť!“ Mačka Vás nebude nikdy poslúchať tak, ako dobre vychovaný pes. Ale práve preto milovníci mačiek svojich mačacích  miláčikov milujú. Skákanie po stole, trhanie záclon alebo pojedanie kvetín: mačky robia, čo sa  im páči. Samozrejme môžete mačku naučiť určité pravidlá spoločného spolužitia. Nemali by ste sa však spoliehať na to, že ich mačka vždy dodrží. Ďalšie známe príslovie môžeme ľahko zmeniť  na: „Ak je človek mimo domu, mačky tancujú na stole“. Hlavne výchova mačiatok vyžaduje veľa trpezlivosti. Ak nechcete, aby mačka spala v posteli: Jedna jediná noc vo Vašej posteli a vrátite sa vo výchove mačky o celé týždne späť.

  • Srsť & hygiena

Mačky pĺznu. Veľa pĺznu. Chlpy budú na oblečení, na pohovke, v posteli. Zaobstarajte si kvalitnú kefu. Postupom času už prirodzene vycítite, ktoré látky mačacie chlpy magicky priťahujú. Pravidelné kefovanie a veľmi kvalitné krmivo zníži vypadávanie srsti. Napriek tomu platí, že celý Váš život s mačkou bude tak trochu „chlpatejší“! Veľa ľudí toto pred zaobstaraním si mačky podcení. Mačky sú naviac čistotné zvieratá, ale udržať ich v úplnej čistote je aj tak výzva. Nejaký príklad? Žiadny problém: Mačkolit sa zachytí v srsti a mačka ho trúsi v okruhu 20 metrov od toalety. Zvyšky krmiva sa v prípade mačky so zlými stravovacími návykmi  ocitnú na stenách alebo v susednej izbe. Ak mačka zvracia – čo je bežné aj u zdravých mačiek – dáva prednosť zvracaniu na mäkkom povrchu, napríklad na Vašom krásnom perzskom koberci. V neposlednej rade: V prípade choroby alebo v stresových situáciach môžu nastať problémy s čistotnosťou.

  • Mačky sú nerady samy

Ak chcete chovať mačku výhradne v byte, mali by ste si kúpiť dve mačky. Má to mnoho výhod: Môžete ich napríklad nechať samé bez pocitu viny, pretože viete, že sa budú mať s kým hrať. Ak chcete mať naozaj len jednu mačku, spýtajte sa v útulku na mačky, ktoré mačky nestoja o spolužitie s inou mačkou. Potom by ste mali so svojim mačacím miláčikom tráviť dostatok času. Mačky s voľným výbehom tiež môžu dobre žiť ako „jedináčkovia“. Vonku nájdu veľa zábavy – a niekedy aj mačacích kamarátov.

  • Mačky vlezú (takmer) všade

Či už na najvyššiu poličku alebo skriňu – mačky sú naozajstní prieborníci v skoku a horolezectve. Niektoré majú talent na otváranie dverí a behom Vašej neprítomnosti sa samy obslúžia dobrôtkami, ktoré nájdu v skrini. Pozor: Niektoré mačky si rady zdriemnu v práčke alebo ráno nepozorovane prekĺznu do garáže alebo do auta. Na rozdiel od väčšiny psov sa mačky prejdú aj po písacom stole, kuchyňskej doske alebo parapete. Stručne povedané, mali by ste vždy počítať s tým, že mačka môže byť kdekoľvek a dávať pozor, aby ste jej neublížili. Ak nedoprajete Vášmu mačaciemu miláčikovi neobmedzený výbeh, zabezpečte záhradu alebo balkón plotom s výškou najmenej dva metre. V prípade potreby musíte požiadať majiteľa bytu o povolenie!

Maine Coon mačka
  • Mačka je lovec

Zrazu uprostred noci počujete pískanie a šuštenie vo Vašej spálni? Možno si Vaša mačka priviedla nechceného návštevníka! Ten, kto dopraje mačke voľný výbeh, si musí byť vedomý toho, že si mačka môže niekedy domov priniesť svoju korisť. Položí ju ako darček na chodbu alebo ju prinesie až do spálne, aby sa ešte so živou myšou hrala. Dokonca aj mláďatá spevavých vtákov alebo rybičky sa môžu stať korisťou štvornohých lovcov. Niektoré mačky naservírujú korisť ako darček na rohožku! Ak si chcete adoptovať mačku, mali by ste akceptovať aj túto vlastnosť svojho budúceho spolubývajúceho.

  • Choroby a staroba

S trochou šťastia budete mať zdravú mačku po svojom boku ďalších 15 až 20 rokov. Ale veľa mačiek skôr či neskôr ochorie – či už akútnym či chronickým ochorením. Mierne infekcie alebo hnačka odoznia po niekoľkých dňoch, môžu ale otriasť Vašimi nervami. Chronické ochorenia, ako je diabetes, vyžadujú nielen to, aby ste sa dobre informovali o správnej výžive a inzulíne, ale tiež, aby ste sa naučili dobre pracovať s časom. Možno bude mačka pravidelne užívať lieky. Naučte to mačiatko už v rannom veku – samozrejme nie so skutočnými liekmi. V starobe sú niektoré mačky krehké alebo dementné. Potom budú potrebovať schodíky, plošiny alebo časté návštevy veterinára.

  • Mačky sú výborní spoločníci!

Áno – mačky stoja peniaze, máte s nimi prácu a niekedy Vás stoja veľa trpezlivosti. Ani to Vás neodradí? Potom máte hrošiu kožu – a veľké srdce pre mačky! S humorom, trpezlivosťou a láskou ku zvieratám zvládnete všetky výzvy života s mačkou! A neskôr, keď Vám bude mačka priasť v lone, rýchlo na všetky starosti zabudnete! Prajeme Vám veľa zábavy s Vaším novým štvornohým spolubývajúcim!

Naše najobľúbenejšie články
4 min

Mená pre mačky: 30 nápadov a tipov

Rozhodli ste sa, že si domov zadovážite mačičku? Potom Vám môžeme len zablahoželať, pretože mačky sú nádherné bytosti a spolužitie s nimi je veľmi príjemné. Pokiaľ budete potrebovať inšpiráciu pri hľadaní mena pre Vašu mačku, tu je niekoľko nápadov a tipov na mená pre mačky.
8 min

10 vecí, ktoré by ste mali vedieť, predtým ako si adoptujete mačku

Malé mačiatka sú roztomilé – o tom nie je pochýb! Sú tak sladké, že si veľa ľudí zaobstará mačičku, bez toho aby sa najprv oboznámili s chovom mačiek. Ale roztomilé mačiatka rýchlo vyrastú na dospelé mačky, ktoré majú rôzne potreby a budú s Vami žiť ďalších 15 až 20 rokov. Zadováženie si mačiatka alebo dospelej mačky preto dobre zvážte! Toto je 10 vecí, ktoré by ste mali vedieť, predtým ako si zadovážite mačku, a ktoré Vám pomôžu správne sa rozhodnúť.
3 min

Ako určiť pohlavie mačiatka

Rozdiely medzi genitáliami samca a samice sú u mačiatok oveľa menej zreteľné ako u dospelého jedinca. Dokonca aj veterinári sa niekedy pomýlia, keď určujú pohlavie mačiatka. V tomto článku Vám priblížime ako rozpoznať mačku od kocúra.