Egyptská mau

Egyptská mau

Podľa Leonarda Da Vinci je každá mačka majstrovským dielom. S týmto názorom na tieto úžasné stvorenia môžeme len súhlasiť. To samozrejme platí aj pre všetky bežné domáce mačky. Najviac sa to ale asi vzťahuje na egyptskú mau. Táto pozoruhodne krásna a tajomná krátkosrstá mačka s okúzľujúcimi zelenými očami pochádza, ako aj jej meno napovedá, z Egypta.

História

Začiatky chovu egyptskej mau siahajú až 3000 rokov dozadu. Novodobá história tohto plemena začína v päťdesiatich rokoch. Egyptská mau sa objavovala už na starovekých nástenných maľbách v Egypte. V starovekom Egypte bola mačka vítaným zvieraťom, pretože chránila zásoby obilia pred inváziami myší.

Existuje veľa mýtov o presnom pôvode egyptskej mau. Hovorí sa, že pochádza z mačiek egyptských faraónov, ktoré balzamovali a pochovávali so svojimi pánmi. Podľa zvestí mali genetické testy tento mýtus potvrdiť. Presný pôvod egyptskej mau nebol zatiaľ úplne objasnený. Záhadný je teda nielen ich vzhľad, ale aj pôvod.

V súčasnosti sa vyskytujúca egyptská mau bola objavená v roku 1952 ruskou kňažnou Natáliou Trubeckou, žijúcou v exile, ktorá narazila na mačku sýrskeho veľvyslanca v Taliansku. Natália, fascinovaná egyptskou kráskou, priviezla niekoľko mačiek tohto plemena do USA a začala ich tam chovať.

V roku 1968 získala egyptská mau veľa uznaní na rôznych výstavách. V roku 1977 obsadila prvé miesto v súťaži Cat Fanciers Association (CFA). Mimochodom, v Európe je toto plemeno chované až od roku 1988.

Vzhľad

Egyptská mau patrí medzi krátkosrsté plemená. Výraz jej tváre sa niekedy označuje za “ustaraný”, ale hlavne za ostražitý. Sleduje okolie a ľudí veľmi ostražitým pohľadom, ktorému nič neujde. Hlava tejto mačacej krásky je klínovitá a ľahko zaoblená, uši sú stredne veľké až veľké, oči majú mandľový tvar. Keby mal človek rovnaké oči ako mačka, boli by veľké ako tenisové loptičky.

Egyptská mau je stredne veľká a pôvabná, takmer nežná, ale zároveň svalnatá a atletická. V  porovnaní s orientálnou krátkosrstou mačkou je o niečo mohutnejšia. Telesná konštitúcia sa tak mierne odlišuje od vyobrazenia na egyptských maľbách, kde pôsobí egyptská mau menšia. Samičky tohto plemena sú obvykle menšie a ľahšie ako kocúri.

Zvláštnosti egyptskej mau je nápadne škvrnitý vzor srsti.

Štandard plemena povoluje tri farebné varianty: “black silver spotted tabby”, “brown (black) spotted tabby” (tiež nazývaná “bronz”: hnedý základný tón s tmavo hnedými až ideálne čiernymi škvrnami) a “black smoke” (čierno-šedá základná farba, cez ktorú sa trbliece bielo-strieborná, takže čierne škvrny krásne vyniknú). Existuje tiež vzácna farebná varianta s názvom “black” (v závislosti na typu slnečného svitu sú bodky len slabo viditeľné – v porovnaní s farebnou variantou “black-smoke” u tejto varianty chýba strieborný základ srsti). Egyptská mau je jediná prirodzene škvrnitá chovná mačka na svete.

Hoci je egyptská mau domestikovaná, zachovala si niektoré vlastnosti predkov. Patrí medzi nich jej chôdza podobná leopardovi a voľná časť kože, ktorá siaha od boku k zadnej nohe. To dodáva egyptskej exotickej kráske pozoruhodnú slobodu pohybu, mimoriadnu pohyblivosť a obratnosť pri skákaní.

Egyptská mau

Povaha

Egyptská mau má priateľskú povahu, má rada ľudskú spoločnosť, mazná sa, až do staroby je  hravá, inteligentná, citlivá a aktívna. Jej náklonnosť a maznanie sa ešte viac zvýšia, ak majiteľ tejto krásnej mačky podnecuje svoju mačičku inteligentnými hračkami, pohybovými hračkami a hračkami na škrabanie. Pretože to je to, čo mačka potrebuje, a ak jej splníte tieto základné potreby, poďakuje sa Vám maznaním a prítulnosťou.

Je tiež dôležité, aby ste venovali dostatok času spoločným hrám s Vaším mačacím miláčikom. To posilňuje puto medzi Vami a Vašim zvieraťom a zodpovedá druhovo vhodnému chovu – a naviac to bude pre Vás aj Vašu mačku zábava. Spolužitie s ďalšími mačkami činí egyptskú mau šťastnú. Hlavne, ak mačke nemôžete venovať toľko času, je druhá mačka v domácnosti veľmi dôležitá pre jej pohodu.

Egyptská mau je opatrná voči cudzím ľuďom. Mini-tiger egyptského pôvodu potrebuje lásku svojho pána a urobil by pre neho čokoľvek. Výsledkom je, že lásku svojho pána vyžaduje jemne, ale dôrazne.

Egyptská mau je najrýchlejšia zo všetkých mačiek. Môže dosiahnuť maximálnu rýchlosť až 50km za hodinu. Aby sa dostatočne vybláznila a prebehla, potrebuje veľký výbeh. Ideálna je zabezpečená záhrada. Ak je to možné, mala by mať voľný výbeh, pretože miluje skákanie a šplhanie. Avšak je veľmi prispôsobivá a bude šťastná aj v byte, ak tu bude mať dostatok priestoru.

Ale aj v byte potrebuje možnosť šplhania a ďalšie výzvy, ktoré vyhovujú druhovo zodpovedajúcemu životu. Patria medzi nich napríklad vyhliadkové plošiny, pretože rada posedáva na vyvýšených miestach. Pre tento účel je vhodné napríklad škrabadlo s niekoľkými poschodiami. Egyptská mau, ako už bolo zmienené, tiež rada trávi čas maznaním sa so svojim pánom. Klasickým maznáčikom, ale táto veľmi aktívna mačka, nie je.

Toto plemeno nemá rado hlučné prostredie. Na hluk môže niekedy reagovať bojazlivo. Dáva prednosť kľudnému prostrediu. Preto by ste jej mali zariadiť kľudný úkryt, napríklad domček. Dalo by sa povedať, že egyptská mau má vlastnosti ako pes: je ochranárska, lojálna a známa tým, že víta svojich majiteľov pri dverách, keď sa vrátia domov.

Výživa

Egyptská mau je natoľko domestikovaná, že pre ňu platí rovnaké výživové odporúčania ako pre ostatné mačky. Vždy ale pamätajte na pôvod a rodovú líniu mačky – tiger, lev, leopard. Je teda mäsožravec a potrebuje krmivo pre mačky, ktoré zodpovedá jej prirodzeným stravovacím návykom, takže najlepšie druh mäsa, ktorým sa živí vo voľnej prírode. V tomto ohľade nie je egyptská mau príliš prispôsobivá. Môžete zvoliť medzi suchým a vlhkým krmivom, ale aj doma pripraveným jedlom alebo BARF (biologicky druhovo zodpovedajúca strava).

Ľudský spôsob stravovania nie je pre mačku vhodný, napriek tomu sa niektorí majitelia niekedy snažia kŕmiť svoje mačky rastlinnou stravou. Avšak tento spôsob nie je zlúčiteľný so spôsobom výživy, na ktorý je zvyknutá po generácie z prírodného prostredia.

Ideálna strava pre egyptskú mau je zmes bohatá na bielkoviny so sacharidmi, amínokyselinami, vitamínmi a minerálnymi látkami. V prípade potreby môžete stravu doplniť rôznymi doplnkami. Optimálne kŕmená mačka má vysokú šancu tešiť sa po celý život z dobrého zdravia – psychického aj fyzického.

Ak má egyptská mau nadmerne vysokú telesnú hmotnosť, je zrejmé, že bola kŕmená stravou s vysokým obsahom sacharidov. V takom prípade hrozí zvýšené riziko výskytu diabetu. Preto odporúčame vyhnúť sa tomuto spôsobu kŕmenia.

V prípade pochybností Vám môže veterinár podľa Vašeho výberu poskytnúť odborné informácie o ideálnej výžive Vašeho domáceho miláčika.

Egyptská mau

Staroslivosť

Toto krátkosrsté plemeno je nenáročné na starostlivosť o srsť. Ale kefovanie miluje a posilňuje to vzájemné puto. Preto odporúčame, aby ste pravidelne srsť kefovali. Ochránite tak tiež nábytok pred mačacími chlpmi.

Na starostlivosť o pazúry potrebuje egyptská mau tiež škrabadlo alebo iný škrabací nábytok. Tu si môže mačka tiež označiť svoje územie.

Zdravie

Egyptská mau sa všeobecne teší dobrému zdraviu. Okrem toho sa u nej nevyskytujú ochorenia špecifické pre jednotlivé plemená. Toto krásne mačacie plemeno však môže postihnúť ochorenie neurologického pôvodu: leukodystrofia (tiež nazývaná Krabbeova choroba). Tá môže mimo iné spôsobovať poruchy správania.

Samozrejme by ste mali mačku nechať očkovať – proti bežným infekčným ochoreniam, ako je mačacia chrípka, infekčná enteritída mačiek, mačacia leukémia a besnota. Pravidelne odporúčame navštevovať veterinára, aby urobil základné preventívne vyšetrenie.

Chovatelia

Egyptská mau je v niektorých krajinách tak vzácna, že chovatelia niekedy majú poradovníky. Predtým ako sa obrátite na chovateľa, môžete sa spýtať, či sa táto krásna mačka nenachádza v niektorom útulku či záchrannej stanici. Existujú aj záchranné stanice, ktoré sa špecializujú na toto exotické mačacie plemeno.

Ak navštívite chovateľa, dbajte na to, aby bol seriózny. Dôveryhodného chovateľa môžete identifikovať niekoľkými spôsobmi. Mimo iné tak, že nepredáva mačiatka do nového domova skôr ako v 12 týždňoch života. Dôverujte svojej intuícii, ktorá Vám napovie, či dotyčný chovateľ svojich zverencov miluje a stará sa o ich blaho – alebo či mu ide len o čistý zisk.

Ak sa rozhodnete zadovážiť si egyptskú mau, celkom iste táto temperamentná atlétka a citlivá filantropka Váš život obohatí.

Prečítajte si tiež náš článok o zvykaní si mačiatok: Základné vybavenie & tipy !

Naše najobľúbenejšie články
8 min

Britská krátkosrstá mačka

Hľadáte mačku s pokojnou a vyrovnanou povahou, ktorá je vhodná pre chov v domácom prostredí a stane sa právoplatným členom Vašej rodiny? V takom prípade bude pre Vás „britská mačka“ ideálnym spoločníkom. Veľkým očiam a plyšovej srsti tohto plemena, nazývaného tiež British Shorthair, neodoláte. Tiež povaha týchto mačiek Vás očarí! Čo ešte potrebujete vedieť? Náš prehľad plemien Vám britskú krátkosrstú mačku predstaví detailnejšie a poskytne Vám užitočné tipy týkajúce sa nadobudnutia, chovu, výživy a  zdravotnej starostlivosti.
5 min

Karakal

Karakal žije v suchých oblastiach Ázie a Afriky. Čierne štetiny okolo uší pripomínajú bežného rysa, podľa ktorého sa karakal označuje aj ako rys púštny. Niektorí ľudia chovajú karakala ako exotické domáce zviera. Karakaly sú však divoké zvieratá a nepatria do neskúsených rúk.
7 min

Ragdoll

Mačka, ktorá sa podobá handrovej bábike? Ani náhodou! Ragdoll je plemeno spriaznené s mačkami siamskými, colorpoint a ďalšími point mačkami. Títo nežní obri Vás uchvátia nielen krásnou srsťou, neobyčajnou farbou a žiarivo modrými očami...