Nórska lesná mačka

Nórska lesná mačka

Chumáče na ušiach sú typickým znakom nórskej lesnej mačky.

Nórska lesná mačka sa vyvíjala v zemi svojho pôvodu – Nórsku úplne bez ľudského vplyvu. Uchváti Vás svojim divokým vzhľadom a nefalšovaným charakterom. Ale nielen vzhľad nórskej mačky je originálny!

Vzhľad

Rovnako ako plemená maine coon a ragdoll patrí nórska lesná mačka k plemenám s polodlhou srsťou. Srsť je zložená z dvoch vrstiev – z vrchnej srsti a hustej podsady. Vzhľadom k tomu nórska lesná mačka mení srsť s ročnými obdobiami.  Zimná srsť s hustou podsadou je veľmi hrejivá a zahrieva mačku behom tuhých zím, ktoré v Škandinávii panujú. Rovnako ako u mnohých dlhosrstých plemien je osrstenie dokonca medzi prstami. Hrudník je dobre vyvinutý s bohato osrsteným golierom. V lete stráca nórska lesná mačka väčšinu podsady, ale zostáva huňatý chvost a “snežnice” – chumáče chlpov medzi vankúšikmi na labkách.

Mimochodom, štruktúra srsti nórskej lesnej mačky sa veľmi líši od štruktúry srsti plemena maine coon, aj napriek tomu, že obe plemená na prvý pohľad vyzerajú rovnako. Vodeodolná vrchná srsť je ľahko mastná a ťažká, vďaka čomu vyzerá srsť strapato a nie tak hodvábne ako srst americkej lesnej mačky. Nórske mačky sú dokonale prispôsobené teplotám minús 30 stupňov Celsia a silnému dažďu!

Vzhľadom k tomu, že nórske mačky patria k pomerne veľkým plemenám, dospievajú až v troch či štyroch rokoch života. Kocúri potom vážia až 8 kilogramov. Toto plemeno je pretiahnuté a má dlhšie nohy než ostatné dlhosrsté plemená. Zdá sa byť preto štíhlejšia než maine coon. Podľa štandardu plemena je tvár trojuholníková s vysokými ušami, ktoré môžu byť vo vnútri aj na špičkách osrsteny. Profil je rovný bez akéhokoľvek prerušenia.

U nórskej lesnej mačky sú povolené všetky známe farebné variety domácej mačky, tiež v kombinácii s bielou. Škvrnitá, tigrovaná, bodkovaná alebo tabby ticked, čierna, modrá, oranžová, tortie alebo v kombinácii s bielou – nórska lesná mačka je vždy pastvou pre oči! Len hnedé sfarbenie chocolate a jej riedenie lilac, rovnako ako cinnamon a fawn nie sú podľa štandardu povolené.

Povaha: Nórske lesné mačky sú mierumilovné a jemné

Nórske mačky nie sú pre nič za nič označované ako “jemní obri”. Milovníci tohto plemena sú uchvátení prívetivosťou týchto mačiek. Navzdory svojej veľkosti sú nesmierne milé a jemné. Vyzerajú síce ako divoké mačky, ale milujú spolužitie s ľuďmi. Nemajú problém sa deliť o svoje územie s ostatnými mačkami a dokonca aj s malými zvieratami a psami.

Vďaka svojej veľkosti a sile nórska mačka výborne šplhá a skáče. Rada sa hraje, loví a miluje zábavu. Najlepším prostredím pre ňu je bezpečná záhrada alebo zaistený balkón so škrabadlami až ku stropu. Tak sa môže mačka dostatočne vyblázniť! Je veľmi zvedavá a vyžaduje tiež mentálnu aktivitu.

Skvelé inštinkty a robustnosť činí z nórskej lesnej mačky dobrého kamaráta pre deti. Sú tolerantné a priateľské a dieťa nevydesia – môžu sa využívať pri socializácii v materských školách.

Nórska mačka rýchlo priľne ku svojej rodine: Je veľmi spoločenská, a preto nie je vhodné ju chovať ako jedináčika. Ideálny prípad je chov páru! Pokiaľ sa poobzeráte po Vašej vysnívanej mačke v útulku, iste Vám pracovníci útulku popíšu charakter jednotlivých mačiek a poradí s výberom tej pravej!

Starostlivosť a chov

Ako robustné, pôvodné plemeno nemá nórska lesná mačka žiadne špeciálne požiadavky na chov. Rovnako ako všetky aktívne mačky vyžaduje prístup na bezpečný balkón alebo záhradu. Vysoké škrabadlo v byte zabráni, aby mačka poškodila nábytok a závesy, pokiaľ si potrebuje vybiť energiu.

Dobrý spoločník

Nórske mačky sú spoločenské zvieratá, a preto by nikdy nemali byť chované samé! Rady pobývajú s deťmi, ale i s ostatnými domácimi zvieratami, napr. psami. Ideálne je zaobstarať jej mačacieho spoločníka, s ktorým sa bude hrať, vyvádzať a maznať sa…

Dlhá srsť nórskych lesných mačiek je hustá a mačky sa o ňu obvykle starajú samy. Pokiaľ ale chcete zabrániť tvorbe zachytených chumáčov, odporúčame mačku aspoň jedenkrát týždenne vyčesať a vykefovať. Pokiaľ mačku už v rannom veku navyknete na pravidelnú starostlivosť, nebude predstavovať kefovanie žiadny problém! Behom výmeny srsti môžete mačke podávať sladovú pastu a mačaciu trávu, pretože podporujú prirodzené odstránenie zhltnutých chlpov.

Pravidelná každoročná kontrola u veterinára je dôležitá, aby bolo možné odhaliť včas prípadné ochorenie a skontrolovať ústnu dutinu a chrup mačky.

Nórska lesná mačka v snehu
Nórske lesné mačky sú dokonale pripravené na vlhké a chladné zimné počasie.

Výživa

Lesné mačky z Nórska by mali byť kŕmené zodpovedajúcim krmivom. Ideálna je strava s veľkým množstvom čerstvého mäsa, ktorá dodáva mäsožravcom dostatok zdravých bielkovín. Kvalitné kupované krmivá väčšinou tieto požiadavky splňujú, ale neuškodí starostlivo si prečítať zloženie: mäso by malo byť na prvom mieste v zozname surovín. Mačky by nemali dostávať len svalovinu, ale tiež vnútornosti, ako je srdce a pečeň, ktoré obsahujú životne dôležité živiny. Ale nepleťte si vnútornosti s často používanými “živočíšnymi vedľajšími produktami” – tento termín obvykle odkazuje na pazúre, chrupavky a iné odpadné produkty. Tiež by sa nemali používať vedľajšie rastlinné produkty, cukry a ďalšie plniace látky.

Hľadáte najlepšie krmivo pre Vašu mačku? Pozrite si našu ponuku suchých alebo mokrých krmív, ďalej krmív bezobilninových, bio alebo diétnych.

Nórska lesná mačka v lese

Zdravie

Nórska lesná mačka sa vyvinula prirodzeným výberom. V dôsledku toho má zriedkakedy problémy s reprodukciou. Napríklad predčasné pôrody a pôrody mrtvých mačiatok sú extrémne vzácne.

Avšak má nórska lesná mačka predispozíciu k hypertrofickej kardiomyopatii, skrátene HCM. Toto srdcové ochorenie je spôsobené asymptomatickým zosilnením ľavej komory. Ultrazvuk srdca chovných zvierat je najlepším spôsobom, ako rozpoznať vrodené ochorenie srdca včas a vylúčiť postihnuté zviera z chovu. Zodpovedný chovateľ preto pravidelne navštevuje so svojimi zvieratami veterinára a neváha Vám predložiť výsledky. HCM sa nedá úplne vyliečiť, ale existujú možnosti liečby, ktoré dávajú postihnutým mačkám šancu na dlhý život!

U nórskych lesných mačiek sa tiež pomerne často vyskytuje glykemická choroba GSD4. Dedí sa recesívne a dá sa rozpoznať až v neskorom štádiu. Pokiaľ mačiatko zdedí gén pre GSD4 od jedného z rodičov, považuje sa za nositeľa a môže túto chorobu preniesť ďalej na svojich potomkov. Tieto mačky by mali byť vylúčené z chovu. Pokiaľ mačka obdrží gén od oboch rodičov, vážne ochorie: nedostatočné využitie a následné nadmerné ukladanie glykogénu v pečeni, svaloch a nervových bunkách vedie k zlyhaniu viacerých orgánov. Postihnuté mačky vykazujú neuromuskulárne poruchy približne od piateho mesiaca života a ich maximálna dĺžka života sa pohybuje okolo 10 až 14 mesiacov.

Zaobstaranie: Kde nájdem nórsku lesnú mačku?

Dedičné ochorenia, ako sú HCM a GSD 4, opakovane ukazujú, aké dôležité sú pravidelné zdravotné prehliadky, premyslené párenie a vylúčenie nositeľov chybných génov z chovu. Zodpovední chovatelia sa starajú o blaho svojich zvierat a ich potomkov a neváhajú vynaložiť akékoľvek finančné prostriedky na veterinárnu starostlivosť a v prípade potreby vylúčia choré zvieratá z chovu.

Preto dôverujte zodpovedným chovateľom pri hľadaní svojho nového štvornohého člena rodiny a nenechajte sa zlákať inzerátmi, ktoré sľubujú “čistokrvné mačky za výhodnú cenu”! Tí, ktorí ponúkajú čistokrvné mačky za výhodnú cenu, to obvykle robia na úkor svojich zvierat. Profesionálny zodpovedný chov je drahý koníček! Náklady, ktoré chovateľovi vznikajú, zahrňujú nielen náklady na chov a výchovu mláďat. Musí kŕmiť mačky a ich potomkov zdravou stravou, pravidelne navštevovať veterinára, zvieratá očkovať a odčervovať. Neváha zaplatiť výlohy za predbežné vyšetrenia, ako je napríklad ultrazvuk srdca pre diagnostiku HCM. Dvanásť týždňov sa láskyplne stará o mačiatka, socializuje ich a umožní im učiť sa od svojej matky a súrodencov všetko potrebné pre budúci život, pokiaľ nie sú pripravené presťahovať sa do novej rodiny. K tomu je nutné pripočítať poplatky za členstvo v chovateľskom klube, kastráciu a prípadne aj ďalšie dodatočné náklady.

To všetko samozrejme niečo stojí … Mačka, ktorá bude len domácim maznáčikom a nebude mačkou chovnou, stojí 700 až 1000 EUR. Chovateľ tak pokryje len svoje náklady a rozhodne nezbohatne …

Samozrejme, nie každý milovník mačiek si môže dovoliť zaplatiť takú čiastku. Alternatívnym riešením je návšteva útulku. Často sa tu dajú nájsť aj chovné zvieratá – a  možno tu nájdete Vašu vysnívanú nórsku lesnú mačku?!  Ale nezabudnite na jednu vec: nórske lesné mačky sú spoločenské zvieratá a nikdy by nemali byť chované ako jedináčikovia!

Prajeme Vám príjemne strávený čas s Vašou lesnou mačkou z Nórska!

Pôvod: Nórska lesná mačka je “prírodné” plemeno

Nórska lesná mačka je jedným z mála “prírodných” plemien. Vyvinula sa prirodzeným výberom svojho prostredia – bez akéhokoľvek ľudského pričinenia či selekcie. Preto je nórska lesná mačka dokonale prispôsobená tvrdým životným podmienkam zeme jej pôvodu. Jej hustá srsť, odpudzujúca vodu, je ideálnou pre drsnú, zasneženú zimu v Škandinávii. Akonáhle stratí hustú, plyšovú podsadu, je pripravená na horúce, suché leto v severnej Európe.

Kariéra nórskej lesnej mačky, ktorá je v svojej vlasti nazývaná “norsk skogatt”, začala ako kariéra európskej krátkosrstej mačky: ako lovec myší na nórskych farmách. Dlhosrsté mačky boli užitočné v sýpkach a stodolách. Ako presne došlo k objaveniu divokých mačiek s dlhou srsťou, nie je známe. Predpokladá sa, že námorníci chovali perzské mačky na lodiach a krížili ich s miestnymi mačkami. Príčinou môžu byť tiež nezávislé mutácie genofondu škandinávskych mačiek.

Cez párenie s krátkosrstými zvieratami bol gén dlhosrstosti dedený skrytý, takže sa dlhá srsť u potomkov objavovala opakovane, aj napriek tomu, že rodičia boli krátkosrstí. Tieto mačky boli základom neskôršieho nórskeho chovu. Ten sa začal v 30. rokoch. V roku 1938 bola v Osle po prvýkrát vystavená nórska lesná mačka. Avšak kvôli vypuknutí druhej svetovej vojny došlo k zastaveniu systematického chovu a pokračovalo sa až v 70. rokoch. Roku 1972 bola nórska lesná mačka uznaná nórskym chovateľským zväzom a získala svoj vlastný štandard. V roku 1975 boli zaregistrované prvé zvieratá v Fédération Internationale Féline, Fifé. Avšak len mačky zo štvrtej generácie boli schválené pre vývoz. Avšak, nórska lesná mačka uchvátila milovníkov mačiek po celej Európe!

Nórska lesná mačka vyplazuje jazyk
© Astrid Gast / stock.adobe.com
Naše najobľúbenejšie články
8 min

Britská krátkosrstá mačka

Hľadáte mačku s pokojnou a vyrovnanou povahou, ktorá je vhodná pre chov v domácom prostredí a stane sa právoplatným členom Vašej rodiny? V takom prípade bude pre Vás „britská mačka“ ideálnym spoločníkom. Veľkým očiam a plyšovej srsti tohto plemena, nazývaného tiež British Shorthair, neodoláte. Tiež povaha týchto mačiek Vás očarí! Čo ešte potrebujete vedieť? Náš prehľad plemien Vám britskú krátkosrstú mačku predstaví detailnejšie a poskytne Vám užitočné tipy týkajúce sa nadobudnutia, chovu, výživy a  zdravotnej starostlivosti.
2 min

Siamské mačky

Siamská mačka patrí spolu s perzskou mačkou k jednému z najstarších a najznámejších plemien. Táto mačka má svoj pôvod v Siame, dnešnom Thajsku, kde vznikla na základe vtedajšieho veľmi rozšíreného kríženia, ku ktorému dochádzalo pred viac ako 500 rokmi. Siamské mačky si však našli cestu na Západ až v neskoršom 19. storočí a boli chované na kráľovských dvoroch ako statutárny symbol vplyvu.
7 min

Ragdoll

Mačka, ktorá sa podobá handrovej bábike? Ani náhodou! Ragdoll je plemeno spriaznené s mačkami siamskými, colorpoint a ďalšími point mačkami. Títo nežní obri Vás uchvátia nielen krásnou srsťou, neobyčajnou farbou a žiarivo modrými očami...