Ragdoll

mačka Ragdoll

Mačka, ktorá sa podobá handrovej bábike? Ani náhodou! Ragdoll je plemeno spriaznené s mačkami siamskými, colorpoint a ďalšími point mačkami. Títo nežní obri Vás uchvátia nielen krásnou srsťou, neobyčajnou farbou a žiarivo modrými očami…

Výzor

Masívna, veľká mačka ragdoll so širokým hrudníkom, svalnatým telom a robustným vzhľadom vyniká hlavne hebkou srsťou: Stredne dlhá srsť má hodvábnu textúru a málo podsady a splýva pozdĺž tela. Mačka tak vyzerá ako plyšová hračka – často k tejto vizáži prispieva aj biely golier. Hlava plemena ragdoll je stredne veľká, klinovitého tvaru so zaoblenými, široko rozloženými ušami. Nohy sú vzadu o niečo dlhšie, čo má za následok mierne kopcovitú zadnú líniu. Ragdoll je stredne veľké plemeno – mačky vážia cca 6,5 kilogramov, kocúri až 9,5 kilogramov. S výškou ramien až 40 cm dosahujú mačky ragdoll dĺžky až 1,20 metrov od špičky nosa po špičku chvosta.

Veľké, guľaté, jasne modré oči sú hlavným rysom tohto plemena, a rovnako tak aj ich zvláštna farba: Rovnako ako siamské mačky patria ragdoll medzi point mačky. Ich prirodzená farba je viditeľná len na špičkách tela, ako je ňufák, nohy, chvost a uši. Podľa genetických predpokladov je základná farba viditeľná len na chladných častiach tela, tzv. “points”. Biela kresba zakrýva sfarbenie uprostred tela. Každá farba srsti sa môže vyskytnúť tiež ako farba odznakov, pri plemene ragdoll sú povolené rôzne farebné varianty: seal-, blue-, chocolate-, lilac- a novo tiež red- a cream-point sú typickými farbami čistokrvných mačiek.

 • Seal-point: Ragdolls seal-point majú základnú farbu čiernu – tá sa ale objavuje len na „chladných“ bodoch tela.
 • Blue-point: Modrá je zriedením čiernej základnej farby.
 • Chocolate-Point: Ragdoll chocolate-point majú atraktívnu hnedú základnú farbu, ktorá je viditeľná len v odznakoch.
 • Lilac-Point: Zriedenie hnedej je označované ako „lilac“
 • Red-Point: Červené sfarbenie v odznakoch majú mačky red-point
 • Cream-Point: Zriedenie červenej je farba „cream“. Mačky ragdoll „cream-point“ vyzerajú vďaka krémovo sfarbeným odznakom ako jednofarebné!
 • Tabby: Odznaky sú prúhované – podobne ako pri tabby mačkách. Prúžky sú často viditeľné aj na nohách a chvoste. Oči sú čierno orámované, akoby namaľované kajalovou ceruzkou. Sfarbenie tabby u plemena ragdoll býva často nazývané „lynx“.
 • Tortie: Tortie ragdoll sa vyznačujú korytnačím sfarbením v odznakoch. Farebný vzor je často veľmi rôzdielny – farebné bodky môžu byť rôzne veľké, chovatelia avšak uprednostňujú malé, pravidelne rozmiestnené škvrny.
 • Torbie: Torbie značí kombináciu tabby a tortie. Korytnačie sfarbenie vyzerá ako pruhy – veľmi zaujímavé sfarbenie!

Oficiálne varianty sa nazývajú colourpoint,mitted, bicolor, tabby, tortie  a torbie.

 • Colourpoint: Colourpoint majú plnú masku rovnako ako ostatné point plemená.
 • Mitted: Mitted ragdolls majú okrem sfarbenia odznakov tiež bielu bradu a často tiež biele prúžky na nose. Labky sú ružové. Tieto mačky nosia biele rukavičky a biele topánky na zadných labkách.
 • Bicolour: Bicolour ragdoll majú svetlé odznaky, ich základná farba je ale ešte svetlejšia, nosia masku s obráteným „V“, ktoré začína na čele a končí pri koreni chvosta. Nohy sú biele.

Poznámka: Ako point- mačky sú mačiatka plemena ragdoll rodia biele a až v treťom, štvrtom roku života sa ukáže ich konečné sfarbenie!

Zamatová srsť mačiek ragdoll je stredne dlhá, ale vďaka malému množstvu podsady je ľahko udržiavateľná. Každá mačka je iná a tiež každý chovateľ má iné nároky čo sa týka chlpov na oblečení a nábytku – všeobecne však platí, že mačky ragdoll stačí kefovať raz týždenne, v období výmeny srsti potom častejšie.

malé modrooké mačiatko ragdoll

Povaha ragdoll

Milovníci plemena ragdoll sú okúzlení nielen výnimočným vzhľadom a veľkými modrými očami.

Ragdollské mačky sú považované za veľmi spoločenské zvieratá. Sú nežné a dobromyseľné, mierumilovné a ochotné učiť sa – ale hlavne maznajúce sa a hravé a rady sprevádzajú svojho pána na každom kroku. Mnoho chovateľov ich označuje ako “psi v mačacom tele”. Mačky ragdoll sa primknú k svojej rodine – preto by nemal v žiadnej domácnosti s ragdoll mačkou chýbať ďalší mačací kamarát! Dlho boli považované za samotárov, ale práve tieto sociálne zvieratá profitujú zo spolužitia s ďalšími mačkami.

Tieto nežné zvieratá sú vhodné tiež pre chov v byte, napr. v bytoch so zabezpečeným balkónom či oknami s mrežami. Avšak je potrebné dbať na dostatok duševných aj fyzických aktivít! Jednoducho povedané: Nešetrite na čase strávenom hraním s Vašou mačkou. Optimálne vybavený byt poskytuje dostatok možností pre spánok, úkryt, hranie aj objavovanie. Ideálny byt pre ragdollskou mačku nemusí byť nutne veľký! Chytro inštalované šplhacie prvky, ako je napríklad škrabací strom alebo okenné lehátko ponúkne mačke „tretiu dimenziu“, ktorú môže využívať podľa nálady – môže si tu zdriemnuť, pozorovať okolie, šplhať či hrať sa.

História

Ragdoll je veľmi mladé plemeno mačky, ktorého počiatky siahajú do 60. rokov 20. storočia. Zakladateľkou a prvou chovateľkou mačky ragdoll bola Anna Baker z Kalifornie. S pomocou kocúra z vrhu “mačiek angorského typu” a neznámych mačiek vytvorila chovateľskú líniu. Mačiatko Ann Bakerovej splňovalo typové znaky dnešných ragdoll: Veľké, so stredne dlhou srsťou a krásnymi modrými očami. Ann Baker jej dala meno “ragdoll”, čo je anglický názov pre handrovú bábiku. Meno dostali tieto mačky podľa toho, že akonáhle ju uchopíte do náručia, uvoľní sa ako handrová bábika. Meno, ktoré perfektne padne tejto uvoľnenej mačke!

Ako v chovateľských kruhoch, tak aj tu sa bohužiaľ vlúdili medziľudské problémy: Keď sa Ann Baker rozhodla patentovať názov „ragdoll“ a začala vybierať poplatky za každé zviera z tejto línie, mnoho chovateľov pôvodnej línie ragdoll sa oddelilo a vytvorilo z plemena ragdoll to, čo je dnes.

Ragdoll nie je len veľmi mladé plemeno, ale tiež prvé plemeno mačky, ktoré bolo patentované…

Chov

Ragdoll je považované za bezproblémové a nekomplikované chovné plemeno. Všetky živé stvorenia vykazujú predispozíciu k určitým dedičným chorobám, pri šľachtení sa riziko ešte zvyšuje. Bohužiaľ, ani mačky ragdoll nie sú výnimkou.

Hoci plemeno ragdoll je považované za robustné a zdravé, trpí často zvýšenou tvorbou močových kameňov a srdcovou chorobou, známou ako hypertrofická kardiomyopatia. HCM je považovaná za najbežnejší typ srdcového ochorenia mačiek. Je spôsobená stuhnutím srdcového svalu a môže byť diagnostikovaná ultrazvukem srdca. Existuje tiež genetický test HCM, takže zodpovedný chovateľ môže vylúčiť choré zvieratá z chovu už v začiatočnej fázi! Avšak neexistuje žiadna záruka, že daný chov nebude mať predispozície k hypertrofickej kardiomyopatii … Každý chovateľ by mal nechať svoje zvieratá vyšetrit veterinárom, aby vylúčil možnú dedičnosť tejto choroby na ďalšie generácie.

mačiatko ragdoll je granule

Výživa ragdoll

Rovnako ako ostatné veľke mačacie plemená, tak aj ragdoll prechádza niekoľkými rýchlymi rastovými fázami. Odpovedajúca, vysoko kvalitná strava je teda alfou a omegou zdravého rastu mačiek. V rastovom období by mala mať mačka krmivo k dispozícii neustále – upozorňujeme, že mačky plemena ragdoll dospievajú v štyroch rokoch. Potom môžete množstvo jedla upraviť, aby mačka nezačala priberať na váhe.

Či už krmíte surovou stravou, varíte alebo sa spoliehate na vysoko kvalitné kupované krmivo pre mačky: Optimálna strava by mala obsahovať veľké množstvo vysoko kvalitných bielkovín. Šťavnaté krmivo je vďaka vysokému obsahu vlhkosti vhodnou voľbou pre zvieratá s predispozíciou k obličkovým a močovým kameňom.

Starostlivosť o ragdoll

Stredne dlhá srsť mačiek ragdoll je vďaka chýbajúcej podsade veľmi jednoduchá na údržbu. Avšak uľahčíte si prácu, pokiaľ mača už na začiatku navyknete na hrebeň a kefu. Na prekonanie strachu zo začiatku dobre poslúži obľúbená maškrta. Mačky ragdoll sú však prítulné a rady sa maznajúce a nebudú sa brániť, pokiaľ ich budete hladiť a kefovať!  Naopak: Veľa mačiek si takú starostlivosť vyložene užíva …

Napriek pravidelnému kefovaniu a česaniu sa často dostanú chlpy do zažívacieho traktu zvierat. V období výmeny srsti môžete vylučovanie bezoárov z tela podporiť podávaním mačacej trávy alebo špeciálnych maškŕt a pást. Tieto malé doplňky sú vhodné, pokiaľ mačka trpí zápchou.

jarne_dobrodruzstva_macka
cosma doplnky pre macky

Výber správneho chovateľa

Zvýšený výskyt dedičných ochorení u mačiek s rodokmeňom opakovane ukazuje, ako je výber správneho chovateľa dôležitý. Profesionálny chovateľ považuje svoje mačky za členov rodiny – preberá zodpovednosť za zvieratá a ich potomkov. K tomu tiež patrí zmysluplné párenie jednotlivých zvierat, dobrá zdravotná starostlivosť, odpovedajúce prostredie a výživa. Dobrý chovateľ neodstavuje mačiatka od matky skôr než v dvanáctom týždni života. Mačiatka potrebujú najmenej tri mesiace, aby sa od matky a svojich súrodencov naučili všetko, čo je pre nich dôležité. Fáza, ktorá je vzrušujúca a vyčerpávajúca nielen pre chovateľa, ale aj pre matku! Aby mačka mohla dostatočne svojich potomkov socializovať, mal by chovateľ ponechať dostatočný časový priestor medzi graviditou. Z tohto dôvodu zodpovedný chovateľ nemusí nutne ponúkať niekoľko vrhov a plemien súčasne. Z ekonomického hľadiska je to isto výhodné, ale pre zvieratá to vždy nie je to najlepšie!

Samozrejme, všetko má svoju cenu. Chovné zviera stojí 1 500 EUR a viac – zvieratá, ktoré boli z chovu vylúčené, sú o niečo lacnejšie. Milovníci mačiek plemena ragdoll by mali avšak počítať s cenou približne 1 000 EUR.

Pokiaľ premýšľate o kúpe “čistokrvnej mačky bez papierov” prostredníctvom ebay alebo lokálneho trhu, upozorňujeme Vás: každá mačka ragdoll má svoju cenu. Spočítajte si, čo všetko musí chovateľ zaplatiť v priebehu prvých troch mesiacoch života mačiatka … od prípadných chovných poplatkov, krmiva až po veterinárne prehliadky mačky aj mačiatok – všetky tieto náklady len ťažko pokryje predajná cena mačky. Medzi ďalšie náklady patria tiež členský poplatok v asociácii chovateľov a vystavenie osvedčenia.

Chov mačiek je drahý koníček a kto chce ponúkať “chovné mačky bez papierov” za nízku cenu, musí šetriť. Bez dohľadu chovateľského klubu nemusia zvieratá páriť zodpovedne a zriedka dopraje svojim mačkám potrebnú, ale drahú zdravotnú starostlivosť, aby sa vylúčili dedičné ochorenia. Možno, že chová niekoľko plemien súčasne a necháva mačku gravidnú niekoľkokrát ročne? Všetko si dôkladne preverte a nenechajte sa zlákať nízkou cenou.

Milovníci mačiek, ktorí sú fascinovaní plemenom ragdoll a nemôžu si dovoliť zaplatiť tak vysokú cenu, nemusia vešať hlavu. Stačí sa poohliadnuť v útulkoch. Tu veľa mačiek čaká na nový domov – vrátane mnohých iných chovných zvierat! Mnoho chovateľov predáva staršie zvieratá či zvieratá vylúčené z chovu len za malý poplatok.

 

Mačky plemena ragdoll sú nádherné a priateľské stvorenia, ktoré Vás okúzlia nežným vzhľadom a nekomplikovanou povahou. Prajeme Vám mnoho radosti s mačkou ragdoll!

Naše najobľúbenejšie články
8 min

Britská krátkosrstá mačka

Hľadáte mačku s pokojnou a vyrovnanou povahou, ktorá je vhodná pre chov v domácom prostredí a stane sa právoplatným členom Vašej rodiny? V takom prípade bude pre Vás „britská mačka“ ideálnym spoločníkom. Veľkým očiam a plyšovej srsti tohto plemena, nazývaného tiež British Shorthair, neodoláte. Tiež povaha týchto mačiek Vás očarí! Čo ešte potrebujete vedieť? Náš prehľad plemien Vám britskú krátkosrstú mačku predstaví detailnejšie a poskytne Vám užitočné tipy týkajúce sa nadobudnutia, chovu, výživy a  zdravotnej starostlivosti.
5 min

Karakal

Karakal žije v suchých oblastiach Ázie a Afriky. Čierne štetiny okolo uší pripomínajú bežného rysa, podľa ktorého sa karakal označuje aj ako rys púštny. Niektorí ľudia chovajú karakala ako exotické domáce zviera. Karakaly sú však divoké zvieratá a nepatria do neskúsených rúk.
7 min

Ragdoll

Mačka, ktorá sa podobá handrovej bábike? Ani náhodou! Ragdoll je plemeno spriaznené s mačkami siamskými, colorpoint a ďalšími point mačkami. Títo nežní obri Vás uchvátia nielen krásnou srsťou, neobyčajnou farbou a žiarivo modrými očami...