Starostlivosť o srsť mačiek: Takto podporíte svoju mačku

kefovanie mačky

Mnoho mačiek si kefovanie srsti užíva. Starostlivosť o srsť podporuje tiež vzťah medzi človekom a zvieraťom.

Hustá, lesklá srsť je znakom toho, že mačka je fyzicky aj psychicky zdravá. Väčšinu starostlivosti o srsť vykonávajú samotné mačky. Pravidelným kefovaním však podporíte starostlivosť o srsť mačky.

Mačací kožúšok: 25 000 chlpov na centimeter štvorcový

Farba a textúra mačacej srsti sa líšia v závislosti od plemena. V zásade srsť pozostáva z podsady a krycej srsti.

Krycia srsť je rozhodujúca pre farbu a kresbu mačky. Skladá sa z dlhších chlpov, ktoré mačka dokáže naježiť, a z o niečo kratších chlpov. Podsadou sa označuje izolačná vrstva jemných krátkych chlpov priamo nad pokožkou.

S asi 25 000 chlpmi na centimeter štvorcový je hustota normálnej mačacej srsti extrémne vysoká. Pre porovnanie: psy majú hustotu srsti 1 000 až 9 000 chlpov na centimeter štvorcový. Naopak ľudia majú na hlave asi iba 175 až 350 vlasov na centimeter štvorcový. Takže niet divu, že byt je často pokrytý mačacími chlpmi.

Pri výmene srsti na jar a na jeseň strácajú mačky obzvlášť veľké množstvo srsti. Na jar sa hustá zimná srsť vymení za ľahšiu letnú. Na jeseň letná srsť vypadáva a mačke rastie zimná kožušina.

Starostlivosť o srsť mačiek
Pravidelná starostlivosť o srsť mačiek je dôležitá. V závažných prípadoch musí byť splstnatená srsť odstránená veterinárnym lekárom.

Kefovanie podporuje mačku v starostlivosti o srsť

Aj keď sa mačky o svoju srsť zvyčajne starajú samy, môžete ich v starostlivosti o srsť podporiť pravidelným kefovaním, predovšetkým vtedy, ak máte mačku v interiéri. U vonkajších mačiek im srsť „prečeše vietor“ a pri prechádzaní pomedzi kríky sa srsť zachytáva na vetvičkách. Interiérové ​​mačky tieto možnosti nemajú.

Kefovanie srsti sa stará o hodvábny lesk, podporuje prekrvenie pokožky, a posiluje tiež vzťah medzi mačkou a človekom. Mnoho mačiek si kefovanie srsti užíva. Tiež Vy ako majiteľ mačky zo starostlivosti o jej srsť profitujete: každý chlp, ktorý uviazne v kefe nemôže skončiť na pohovke, pod posteľou alebo na čiernych látkových nohaviciach.

Zdravotné aspekty

Kefovanie srsti je dôležité najmä z toho dôvodu, že mačky pri čistení svojej srsti prehltnú množstvo chlpov. Tieto sa môžu hromadiť v žalúdku a vytvárať chumáče chlpov, tzv. chlpové bezoáre. Aby sa mačka takéhoto bezoáru zbavila, musí ho vyvrátiť. To nie je obzvlášť príjemné ani pre mačku, ani pre jej majiteľa. Pravidelné kefovanie srsti pomôže mačkám obmedziť tvorbu bezoárov v zažívacom trakte.

U dlhosrstých plemien, ako sú napr. perzské mačky, je kefovanie raz denne nutnosťou. V opačnom prípade hrozí riziko, že srsť splstnatie. V obzvlášť ťažkých prípadoch zostáva len použiť nožnice. Splstnatená srsť musí byť niekedy dokonca odstránená veterinárom.

jarne_dobrodruzstva_macka
kooa

Starostlivosť o srsť mačiek: Privyknutie mačky na kefovanie

Bohužiaľ, nie všetky mačky vedia pomoc s úpravou srsti oceniť. Pri pohľade na hrebeň a kefu okamžite utečú. Iné sa proti tejto neobľúbenej procedúre bránia pazúrmi aj zubami. Zahryznú sa do kefy – alebo ak máte smolu – aj do ruky.

V takých prípadoch pomôže len trpezlivosť.

Aby si Vaša mačka na kefu zvykla, nechajte ju najprv zopár dní niekde položenú. Tak môže mačka kefu v pokoji skúmať a oňuchávať.

Na prvé ťahy kefou vyčkajte na vhodnú príležitosť. Ak je mačka v prítulnej nálade, alebo sa práve čistí, nastala tá správna chvíľa.

Najskôr mačku hlaďte rukou a až po chvíli – veľmi opatrne – kefou. Potom opäť pokračujte rukou. Ruku a kefu stále striedajte, pokiaľ sa to mačke páči. Nepreháňajte to. Ak Vaša mačka už nechce, nechajte ju tak, a pokračujte ďalší deň.

Nikdy mačku nekefujte proti srsti

Svoju mačku nikdy nehladkajte a nekefujte proti srsti, pretože mačky to neznášajú. Na začiatku kefujte mačku len na jej obľúbených miestach: ak sa Vaša mačka obzvlášť rada necháva hladkať napríklad na brade, začnite s kefovaním tam. Postupne potom môžete s kefou prechádzať na ďalšie časti tela.

Pokoj a trpezlivosť sú dôležité – a tiež jedna alebo dve maškrty môžu prispieť k tomu, aby si mačka kefovanie srsti obľúbila.

kefovanie mačky
Na úpravu srsti mačky potrebujete správne nástroje. Tie sa môžu veľmi líšiť v závislosti od plemena mačky.

Na starostlivosť o srsť mačiek vyskúšajte rôzne kefy

Ak Vaša mačka kefovanie odmieta, môže za tým byť nesprávny nástroj. Hrebene a kefy by vo všeobecnosti nemali byť príliš ostré, aby nedošlo k poškodeniu jemnej kože pod srsťou. Hroty by nemali byť príliš blízko seba, aby srsť neťahali. Pre citlivé mačky sa hodia napr. mäkké kefy s prírodnými štetinami alebo masážne gumené kefy.

Nie každý nástroj je vhodný pre každé plemeno mačiek: britská krátkosrstá mačka so svojou hustou a nadýchanou srsťou potrebuje iné kefy, než napríklad siamská mačka s krátkou srsťou.

Špecializovaní predajcovia ponúkajú na dôkladné odstránenie uvoľnenej podsady špeciálne produkty. Napríklad „FURminator“ je dostupný v rôznych verziách prispôsobených príslušnej dĺžke srsti rôznych plemien mačiek.

Pekná srsť vďaka vyváženej strave

Pre zdravú pokožku a krásnu srsť je dôležitá tiež vyvážená strava, ktorá by mala byť bohatá hlavne na bielkoviny, nakoľko srsť mačiek pozostáva predovšetkým z bielkoviny keratínu. Doplnok výživy, ako je napr. lososový olej, môže tiež posilniť imunitný systém a podporiť zdravú srsť.

Špeciálne krmivo a obzvlášť pasty môžu dopomôcť k tomu, aby sa mačacie chlpy, prehltnuté počas čistenia, črevami vylúčili. Ak sa bezoáre vytvoria, mačky jedia trávu.

Tráva pomáha mačkám odvádzať chlpaté bezoáre zo žalúdka. Pre domáce mačky by preto mal byť vždy k dispozícii črepník s mačacou trávou.

Naše najobľúbenejšie články
5 min

Pôrod mačiatok: keď Vaša mačka privedie na svet potomstvo

Narodenie mačiatok je vždy zvláštny zážitok, ktorý nechce zmeškať žiadny chovateľ. Nastávajúci pôrod však vyvoláva aj otázky, najmä ak sa vaša mačka má stať matkou po prvý raz. Aby sme vám pomohli pripraviť sa na túto radostnú udalosť, zhromaždili sme tie najdôležitejšie informácie na tému mačacieho pôrodu.
3 min

Ruja u mačiek

Rozmnožovací cyklus u mačiek sa diametrálne odlišuje od ľudského. Mnohým fázam v živote mačky z tohto dôvodu nerozumieme. Napríklad nevieme, ako by sme sa v takej chvíli mali zachovať a ako by sme nášmu domácemu miláčikovi pomohli. K tomu patrí aj ruja u mačiek: háranie mačky, teda pripravenosť mačky (ženského pohlavia) k počatiu.