Ako vidia mačky? This article is verified by a vet

britské krátkosrsté oči

Mačky v noci prekvapujú svojich majiteľov chytenou myšou. Ale ako to robia? Prečo mačky vidia tak dobre aj v tme? A je vlastne pravda, že mačky sú farboslepé? Vysvetlíme Vám, ako mačky vidia svet a aká je štruktúra ich očí. Poradíme Vám, čo robiť v prípade, že máte doma mačku so slabým zrakom.

Ako vidia mačky v noci?

Zmyslové bunky v sietnici, takzvané tyčinky, sú zodpovedné za vnímanie jasu. Svetlo vstupujúce cez zrenicu tieto tyčinky dráždi. Čím viac sú dráždené, tým silnejšie je vnímanie jasu v mozgu.

Prečo však mačky vidia v tme oveľa lepšie ako my ľudia? Po prvé, mačacie oči majú podstatne viac tyčiniek než oči ľudí. Ich oči sú teda uspôsobené na dobré videnie v tme.

Na druhej strane mačacie oči majú inú štruktúru, ktorá podporuje nočné videnie. Hovoríme o Tapetum lucidum (latinsky svietiaci koberec). Jedná sa o štruktúru väčšinou vo forme polmesiaca, ktorá sa nachádza v cievnatke oka. Majú ju nielen mačky, ale aj psy a dobytok.

Tapetum lucidum sa skladá z mnohých malých tvarov podobných kryštálom, ktoré odrážajú dopadajúce svetlo ako zrkadlo. To zase zvyšuje dráždenie tyčiniek. Preto mačky môžu niečo vidieť aj vtedy, keď nie je takmer žiadne svetlo.

Pri najbližšej nočnej prechádzke venujte pozornosť nasledujúcemu: Ak mesačné svetlo alebo svetlo lampy padá priamo mačke do očí, môžete túto štruktúru vnímať ako žltkastú alebo modrozelenú žiariacu vrstvu.

 

V úplnej tme však ani mačacie oči nevidia a v takom prípade sa musia mačky inak orientovať. Na to majú aj iné, dobre vyvinuté zmysly.

Ako vnímajú mačky pohyby?

Je neuveriteľné, ako rýchlo dokážu mačky reagovať na pohybujúce sa objekty. Zatiaľ čo ľudia väčšinou majú problém chytiť mušku, mačky ju dokážu chytiť na prvý pokus.

Aj v tomto prípade sú dôvodom tyčinky prítomné v sietnici mačacích očí. Ich počet totiž určuje to, čo je známe ako frekvencia blikania fúzie. To je frekvencia, pri ktorej sú opakované zmeny svetla a tmy vnímané ako rozmazaný obraz.

 

Zatiaľ čo ľudské oko dokáže vnímať okolo 10 až 60 podnetov za sekundu, táto frekvencia je v očiach mačiek výrazne vyššia. Napríklad, my ľudia vidíme neónovú žiarivku ako rovnomerne svietiacu lampu, zatiaľ čo mačky vnímajú svetlo ako blikanie.

Ako vidia mačky farby?

Mačky za šera veľmi dobre vidia. Ich schopnosť vnímať farby je naopak horšie vyvinutá. Počet zmyslových buniek (čapíkov), ktoré rozlišujú farby, je výrazne nižší ako počet tyčiniek, ktoré reagujú na jas.

Dichromatické oči (latinsky di = dva, chroma = farba) mačiek môžu ľahko rozlíšiť žltú a modrú farbu. Vnímanie červenej alebo zelenej je menej vyvinuté. Pre mačky to však v každodennom živote nie je problém.

Pre porovnanie: Našich takmer šesť miliónov v sietnici sa nachádzajúcich čapíkov dokáže vnímať základné farby, ako sú červená, modrá a zelená. Dráždením rôznych druhov čapíkov môžeme tiež vnímať zmiešané farby, ako sú fialová, oranžová alebo tyrkysová.

zblízka mačacie oko

Anatómia mačacieho oka

Pre lepšie pochopenie fyziológie mačacieho oka je veľmi užitočný bližší pohľad na jeho štruktúru. Pretože oko je veľmi zložitý orgán, rozlišujeme jeho tri rôzne vrstvy:

Predná vrstva oka

Očné bielko (skléra) a rohovka tvoria spolu prednú vrstvu oka. Obe štruktúry dodávajú oku potrebný tvar. Zakrivenie rohovky navyše ovplyvňuje lom svetla. To má pre zrakovú schopnosť mačky obrovský význam.

Stredná vrstva oka

Stredná vrstva oka sa nazýva Uvea (lat. Uva = hrozno). Patria sem dúhovka (lat. iris), ciliárne teleso, sklovec (lat. corpus vitreum) a cievnatka (chorioidea).

Dúhovka je asi najznámejšia ako farebná štruktúra. Jej svalové vlákna prispievajú k rozšíreniu zrenice oka (akomodácia). Keď sa svaly stiahnu, zrenica sa otvorí. Keď sa uvoľnia, zrenica sa opäť zúži. Týmto spôsobom je možné riadiť dopad svetla do oka.

Ciliárne telo je zodpovedné za zavesenie šošovky a nastavenie lomu svetla. Vyrába sa v ňom aj komorová voda. Určuje vnútroočný tlak a dodáva oku dôležité živiny. Cievnatka, ktorá je dobre zásobená krvou a je pigmentovaná, hrá tiež dôležitú úlohu pri dodávaní živín do rôznych štruktúr očí.

Zadná vrstva oka

Zadnú vrstvu oka tvorí sietnica a zrakový nerv. Sietnica nachádzajúca sa za sklovcom sa skladá z veľkého množstva rôznych zmyslových buniek. Patria sem tyčinky a čapíky, ktoré sa špecializujú na vnímanie farieb a jasu. Ak sú dráždené náhlym dopadom svetla, toto dráždenie sa prenáša cez zrakový nerv do vizuálnej kôry mozgu, kde sa spracúva ako vnímanie.

Čo ak moja mačka oslepne?

Existuje celý rad očných chorôb, ktoré môžu u mačiek viesť k slepote. Patrí sem napr. glaukóm (zelený zákal). Zvyšovaním vnútroočného tlaku dlhodobo poškodzuje zrakový nerv. Zranenia alebo nádorové zmeny môžu tiež spôsobiť zhoršenie zraku mačky.

Prvé znaky toho, že mačka stráca zrak sú potkýňanie sa alebo narážanie do stien. Majitelia môžu dezorientáciu mačky rozpoznať aj tak, že mačka sa dlho zdržiava na jednom mieste alebo robí obzvlášť opatrné pohyby.

Aj keď sa mačky môžu vždy spoľahnúť na svoj dobrý čuch a sluch, hneď ako objavíte takéto príznaky, by ste mali vyhľadať veterinára. Okrem toho sa tiež odporúčajú nasledovné opatrenia:

  • Zabezpečte schody a iné prekážky (napr. pomocou mrežovej zábrany)
  • Pre mačky chodiace von sa odporúča napr. záhradu či balkón zabezpečiť plotom, či sieťkou.
  • Predtým než sa mačky dotknete, ju oslovte, aby sa nezľakla.
  • Na obojok Vašej mačky napíšte svoju adresu, pre prípad, že by sa stratila a našla sa dezorientovaná.

Franziska G., Veterinár
Profilbild von Tierärztin Franziska Gütgeman mit Hund

Na univerzite Justus-Liebig v meste Giessen som absolvovala kompletné vzdelanie ako veterinárna lekárka a získala skúsenosti v rôznych odboroch, ako sú medicína malých, veľkých a exotických zvierat, farmakológia, patológia a bezpečnosť potravín. Odvtedy pracujem nielen ako veterinárna autorka, ale aj na svojej vedecky podloženej dizertačnej práci. Mojím cieľom je v budúcnosti lepšie chrániť zvieratá pred bakteriálnymi patogénmi. Okrem svojich veterinárnych znalostí zdieľam aj svoje vlastné skúsenosti ako šťastná majiteľka psa, a dokážem tak pochopiť a vysvetliť úzkosti a problémy, ako aj ďalšie dôležité otázky týkajúce sa zdravia zvierat.


Naše najobľúbenejšie články
5 min

Pôrod mačiatok: keď Vaša mačka privedie na svet potomstvo

Narodenie mačiatok je vždy zvláštny zážitok, ktorý nechce zmeškať žiadny chovateľ. Nastávajúci pôrod však vyvoláva aj otázky, najmä ak sa vaša mačka má stať matkou po prvý raz. Aby sme vám pomohli pripraviť sa na túto radostnú udalosť, zhromaždili sme tie najdôležitejšie informácie na tému mačacieho pôrodu.
3 min

Ruja u mačiek

Rozmnožovací cyklus u mačiek sa diametrálne odlišuje od ľudského. Mnohým fázam v živote mačky z tohto dôvodu nerozumieme. Napríklad nevieme, ako by sme sa v takej chvíli mali zachovať a ako by sme nášmu domácemu miláčikovi pomohli. K tomu patrí aj ruja u mačiek: háranie mačky, teda pripravenosť mačky (ženského pohlavia) k počatiu.