Artróza u mačiek This article is verified by a vet

Artróza u mačiek

Artróza, tiež známa ako osteoartróza, je rozšírené, bolestivé a nevyliečiteľné ochorenie kĺbov. Okrem mačiek môžeme týmto chronickým ochorením kĺbov trpieť aj my ľudia a mnoho ďalších zvierat (napr. psy). Keďže je toto ochorenie degeneratívne, sú poškodenia ním spôsobené nenapraviteľné a postupne vedú k niekedy závažným zmenám správania, obmedzeniu pohybu a bolesti mačky. Na rozdiel od artritídy (zápalu kĺbov) nie je toto ochorenie spôsobené infekciou, ale je ovplyvnené rôznymi faktormi, akými sú strava, genetika a chov. 

Ako vzniká artróza u mačiek? 

Proces ochorenia začína poškodením hladkej kĺbovej chrupavky. Za normálnych okolností má táto za úlohu znižovať trenie v kĺbe počas pohybu a tlmiť nárazy pri veľkom zaťažení. Ak dôjde k odreniu a zníženiu elasticity chrupavky, môžu sa poškodiť aj okolité kĺbové štruktúry, ako je synoviálna membrána, ktorá tvorí synoviálnu tekutinu, stabilizačné kĺbové puzdro a príslušné kosti.

Typickým dôsledkom je zhrubnutie kĺbového puzdra aúbytok, ako aj zmena synoviálnej tekutiny, čo v konečnom dôsledku vedie k ďalšiemu podráždeniu kĺbu a zhoršeniu situácie. Keď ochorenie postupuje, kosť reaguje na vysoké zaťaženie tým, že vytvára kostné výrastky, ktoré opäť vedú k následnému poškodeniu kĺbu.

Aké faktory prispievajú k artróze? 

Osteoartróza sa spravidla vyskytuje prevažne u starších mačiek, najmä v kĺboch predných končatín (napr. lakťov a predných labiek) a zadných končatín (napr. bedier, kolien alebo zadných labiek), ako aj chrbtice. Dôvodom je, že tieto oblasti sú počas pohybu obzvlášť namáhané váhou mačky. 

Je známe, že k osteoartróze u mačiek prispievajú tieto faktory: 

 • genetické predispozície 
 • úrazy (zranenia, ako sú zlomené kosti alebo natrhnuté väzy) 
 • nadmerné zaťaženie (napr. v dôsledku nadváhy alebo veľa pohybu) 
 • vrodené alebo získané deformácie kĺbov 
 • zápaly kĺbov (artritída) spôsobené infekciami (napr. boreliózou, ehrlichiózou alebo bakteriálnou nákazou). 

Príznaky: Ako rozpoznám artrózu u svojej mačky? 

Progresívny charakter osteoartrózy je dôvodom, prečo sú prvé príznaky ochorenia kĺbov mierne a postupujú pomaly. V počiatočných štádiách ochorenia sa u postihnutých mačiek často prejavujú zmeny správania. Ďalšími príznakmi artrózy u mačiek sú neochota pohybovať sa, vyhýbanie sa veľkým skokom alebo vstávanie po odpočinku. Ak sú okrem kĺbovej chrupavky čoraz viac postihnuté aj kostné štruktúry, postihnutá mačka vykazuje jasné príznaky bolesti. To vedie k ďalším klinickým príznakom, ako sú: 

 • zhoršenie celkového zdravotného stavu a príjem potravy s následným úbytkom hmotnosti 
 • zmeny správania: napríklad zvýšená agresivita, úzkosť alebo pokles záujmu o hry či čistenie srsti 
 • automutilácia (sebapoškodzovanie) 
 • zvýšená náchylnosť na ďalšie ochorenia v dôsledku oslabenia imunitného systému v dôsledku stresu.
Mačka pri škrabadle © New Africa / stock.adobe.com

Diagnostické možnosti artrózy 

Ak si u mačky všimnete zmeny pri pohybe alebo bolesť, mali by ste navštíviť veterinára. Veterinár môže na základe klinických príznakov stanoviť predbežnú diagnózu. Konečná diagnóza si však vyžaduje podrobné vyšetrenie krívania, ktoré zahŕňa tieto diagnostické postupy:  

 • pozorovanie chôdze 
 • palpácia (prehmatanie) kĺbov a okolitých štruktúr 
 • zobrazovacie metódy: na potvrdenie a klasifikáciu závažnosti osteoartrózy u mačiek sú užitočné najmä röntgen, počítačová tomografia (CT) a tiež magnetická rezonancia (MRI). Okolité mäkké tkanivo možno najlepšie posúdiť ultrazvukom.

Ako môžem mačke pomôcť?

Poškodenie kĺbov spôsobené osteoartrózou je nenapraviteľné, čo vylučuje možnosť toto ochorenie vyliečiť. Preto sa osteoartróza u mačiek lieči symptomaticky, aby sa čo najviac znížila bolesť a zaťaženie kĺbov: 

 • fyzioterapia: kontrolovaný pohyb kĺbov pomáha budovať svalovú hmotu 
 • diétne opatrenia a mierne cvičenie (napr. vodný bežecký pás): ak sa zníži telesná hmotnosť, kĺby sú menej zaťažované 
 • lieky, ako sú lieky proti bolesti (napr. NSAID) alebo protizápalové lieky 
 • určitého stupňa tohto ochorenia môžu byť potrebné chirurgické opatrenia, napríklad znehybnenie kĺbu (artrodéza) alebo umelý kĺb 
 • na zmiernenie bolesti sa používajú aj metódy, ako sú akupunktúra alebo terapia magnetickým poľom.

Poznámka: Výber vhodného diétneho krmiva môže podporiť prirodzené telesné funkcie vašej mačky. Upozorňujeme však, že diétne potraviny nemôžu liečiť ani predchádzať chorobám. O vhodnej strave pre vašu mačku by ste sa mali vždy poradiť aj s veterinárom. Špeciálne diétne krmivá nájdete v internetovom obchode zoohit. 

Aká je prognóza artrózy u mačiek? 

Artróza nie je ochorením, ktoré by výrazne skracovalo život mačky. Kvôli bolestivým príznakom môže však výrazne obmedziť kvalitu života, preto je veľmi dôležitá včasná diagnostika a liečba. 

Ako možno artróze predísť? 

Prevencia artrózy u mačiek by sa mala začať v ich mladom veku. Keďže artróza môže byť geneticky podmienená, pri kúpe či chove mačiatok by sa mal zohľadniť zdravotný stav rodičov. Nezriedka sa stáva, že choré mačky sa predávajú ako zdravé, preto sa uistite, že majú zdravotné potvrdenie od veterinára. Okrem toho by sa mala venovať pozornosť zdravej a vyváženej strave, pretože nadváha spôsobuje nielen artrózu, ale aj mnohé iné ochorenia, akými sú cukrovka, dna alebo ochorenia tráviaceho traktu. 


Franziska G., Veterinár
Profilbild von Tierärztin Franziska Gütgeman mit Hund

Na univerzite Justus-Liebig v meste Giessen som absolvovala kompletné vzdelanie ako veterinárna lekárka a získala skúsenosti v rôznych odboroch, ako sú medicína malých, veľkých a exotických zvierat, farmakológia, patológia a bezpečnosť potravín. Odvtedy pracujem nielen ako veterinárna autorka, ale aj na svojej vedecky podloženej dizertačnej práci. Mojím cieľom je v budúcnosti lepšie chrániť zvieratá pred bakteriálnymi patogénmi. Okrem svojich veterinárnych znalostí zdieľam aj svoje vlastné skúsenosti ako šťastná majiteľka psa, a dokážem tak pochopiť a vysvetliť úzkosti a problémy, ako aj ďalšie dôležité otázky týkajúce sa zdravia zvierat.


Naše najobľúbenejšie články
5 min

Pôrod mačiatok: keď Vaša mačka privedie na svet potomstvo

Narodenie mačiatok je vždy zvláštny zážitok, ktorý nechce zmeškať žiadny chovateľ. Nastávajúci pôrod však vyvoláva aj otázky, najmä ak sa vaša mačka má stať matkou po prvý raz. Aby sme vám pomohli pripraviť sa na túto radostnú udalosť, zhromaždili sme tie najdôležitejšie informácie na tému mačacieho pôrodu.

3 min

Ruja u mačiek

Rozmnožovací cyklus u mačiek sa diametrálne odlišuje od ľudského. Mnohým fázam v živote mačky z tohto dôvodu nerozumieme. Napríklad nevieme, ako by sme sa v takej chvíli mali zachovať a ako by sme nášmu domácemu miláčikovi pomohli. K tomu patrí aj ruja u mačiek: háranie mačky, teda pripravenosť mačky (ženského pohlavia) k počatiu.