Úzkostlivé mačky

mačka

Mačky sú od prírody zvedavé zvieratá. Avšak nie každá mačka hneď dôveruje človeku. To platí hlavne v prípadoch, keď mačka vyrástla bez kontaktu s človekom alebo s ním má zlé skúsenosti.

Rôzne charaktery

Kto sa aspoň trochu vyzná v reči tela mačky, dokáže úzkostlivú mačku jasne identifikovať: pohybuje sa v skrčenej polohe a má naježenú srsť (ktorá nie je výsledkom pestovania srsti). Priateľské vychádzanie s inými mačkami alebo novými vecami neprichádzajú do úvahy, mačka pôsobí nezainteresovane a nahnevane. Ak iná mačka prejaví záujem o veci, ľudí alebo zvieratá okolo, táto sa stiahne do úzadia. Hra a komunikácia s inými mačkami alebo človekom neprebieha, priateľsky dvihnutý chvost, ktorým sa prejavujú sebavedomé mačky, sa ú týchto jedincov objaví len ťažko. Namiesto toho im v najlepšom prípade chvost visí dole, väčšinou sa však nachádza medzi zadnými nohami alebo sa mení vo vystrašenú či agresívnu „štetku“. Srsť nevyzerá naježene len v čase prechodu medzi letnou a zimnou srsťou, ale je tiež možné, že chovateľ nájde lysé miesta. Chovanie sa dá označiť rôzne, len nie ako uvoľnené. Agresivita môže byť prejavom úzkosti rovnako ako aj letargie!

mačky strach

Strach – odkiaľ sa berie?

Či je nejaká mačka citlivá duša alebo odvážny objaviteľ, závisí na plemene, chove, socializácii, okolí a sociálnej pružnosti. Rovnako ako ľudia, aj mačky majú individuálny charakter. Existujú tigríci, ktorí už od mačiatkovských rokov dôverujú človeku a nasledujú ho na každom kroku. Nájdu sa aj hrdé exempláre, ktoré nepotrebujú tak veľa prítomnosti človeka, a v neposlednom rade existujú plachí jedinci, ktorých dôveru si získavame len pomaly, ak vôbec. Dôvody sa môžu líšiť.

Mačky sa primárne riadia svojím inštinktom. Zdanlivo bezvýznamné udalosti ako je hlasité zvonenie na dvere, nepríjemná návšteva veterinára alebo neprítomnosť majiteľa, ktorý je práve na dovolenke – všetky spomenuté situácie môžu zviera uviesť do neistoty a vyvolať strach či úzkosť. Nie vždy je jasné a zrejmé, prečo sa určitá mačka drží od človeka ďalej, v podstate reaguje úzkostlivo v určitých situáciách alebo má fóbiu z istých predmetov, prípadne stvorení. Čím lepšie sa zoznámite s mačkou, podmienkami, v ktorých žije a podmienkami, v ktorých bola vychovaná, tým lepšie sa Vám bude hľadať spúšťač strachu a úzkosti.

mačka strach

Mačky, ktoré vyrástli bez ľudskej prítomnosti

Charakter mačky a jej chovanie voči človeku je prebrané hlavne od matky mačky. V dôležitom období formovania, teda počas prvých 12 týždňov života, mačiatko preberá všetky podstatné návyky od svojich súrodencov a od matky mačky – k tomu patrí aj vzťah k iným zvieratám a k človeku.

Spravidla platí: Matky mačky, ktoré sú voči človeku obozretné, posunú túto informáciu aj svojim potomkom, ktorí sa potom chovajú tiež úzkostlivo. Matky mačky sú totiž vzorom pre mačiatko – plaché mačky často bránia kontaktu medzi mačiatkom a človekom. Mačiatka, ktoré vyrastajú v osamelej kôlni alebo v úplne voľnej prírode, si budujú dôveru omnoho horšie než tie, ktoré od začiatku prichádzali do kontaktu s človekom a jeho rodinou.

Napriek tomu je možné zblížiť sa aj s takýmto jedincom. Postupujte opatrne a ukážte Vašej mačke, že Vám stojí za druhý pohľad. Nezaháňajte mačku do kúta, naopak, poskytnite jej možnosť stiahnuť sa späť a nechajte ju samú, aby k Vám prišla.

Mačky, ktoré majú zlé skúsenosti

Detstvo ale nie je všetko. Aj mačky, ktoré vyrastali v ľudskom dosahu a od začiatku sa s človekom stretávali, môžu voči nemu stratiť dôveru – alebo si vzťah vôbec nevybudovať. Zvyčajným dôvodom sú zlé skúsenosti a traumy. Zvieratá, ktoré boli psychicky alebo fyzicky týrané, sa len ťažko zo zlých zážitkov spamätajú. Stojí to mnoho úsilia a práce, ale je možné aj takto postihnuté zvieratá naučiť zase dôverovať ľuďom. Či Vaše pokusy budú korunované úspechom, závisí len na povahe daného zvieraťa, na konkrétnych skúsenostiach, ktoré s ľuďmi má.

V každom prípade by takejto vyľakanej mačke mala byť vždy ponechaná možnosť stiahnuť sa. Ak sa tigrík cíti byť zahnaný do kúta, zvyšuje tento pocit mieru stresu a dáva zvieraťu ďalší dôvod ku strachu. Postupujte opatrne a citlivo. Nenechajte sa demotivovať tým, že niekedy to pôjde štýlom jeden krok dopredu a dva vzad.

Strach počas špeciálnych situácií

Niekedy je mačací strach viazaný na určitú situáciu, predmet alebo na konkrétnu osobu. Dôvod často zase viazne vo fyzickej alebo duševnej traume, šoku alebo zlých skúsenostiach.

Nie je napríklad divu, že mačka nerada lezie do transportného boxu. Pravdepodobne si prepravku spája s návštevou veterinára alebo s dlhou cestou autom. Cielený trénink môže mať za následok zázraky. Skúste zariadiť, aby si mačka tento nepríjemný zážitok vedela spojiť aj s niečím pozitívnym. K tomu Vám môžu pomôcť rôzne maškrty alebo klik trénink, pričom môžete mačku odmeniť kliknutím, ak sa priblíži k transportnému boxu.

Ak je mačka úzkostlivá z ničoho nič

Niekedy sú aj mačky, ktoré svojmu okoliu dôverujú, zrazu úzkostlivé a vystrašené. V tomto prípade je treba rozlišovať medzi fóbiou, ktorá sa viaže len na určité veci, ako je napríklad plastová fľaša alebo pes, a strachovým stavom, kedy je mačka permanentne vystrašená. Čo sa stalo? Stratila Vaša mačka z ničoho nič záujem o človeka, hry, hladenie a ukazuje len ovisnutý chvost, možno prestala mať záujem aj o jedlo, prípadne začala byť nečakane agresívna?

mačka

V tom prípade by ste mali popremýšľať nad chronickým stresom alebo veľkou atakujúcou traumou. Aj tu môže byť za všetkým psychika, preto, prosím, vyhľadajte veterinára, ktorý vylúči chronické bolesti alebo zdravotné problémy. Ak je mačka telesne zdravá, musíte zobrať do úvahy psychický stres a traumu. Bol tento strach prebudený nejakou vonkajšou zmenou? Ide tu o nejaký rozhodujúci zážitok, sťahovanie alebo nehodu? Nemá rodina zrazu nového člena? Je mačka nedostatočne socializovaná, a preto sa cíti neisto v spoločnosti s ďalšími súkmeňovcami? Sú životné podmienky prispôsobené potrebám spoločnosti, v ktorých žije viacero mačiek, teda či je tu dostatok mačacích toaliet a misiek? Je mačka ohrozovaná ostatnými mačkami a vzbudzujú v nej stres alebo všadeprítomný strach?

A čo ďalej?

Vidíte: existuje mnoho príčin, ktoré môžu vyvolať strach u Vášho mačacieho miláčika. Vy ako chovateľ poznáte Vašu mačku lepšie než ktorýkoľvek expert a možno už po prečítaní nášho článku odhalíte niektoré stresové faktory. Možno ste v niektorom z popísaných prejavov spoznali chovanie Vašej mačky. Nestrácajte však odvahu ani v prípade, že je pre Vás aj tak chovanie Vašej mačky hádankou. Je možné zájsť za odborníkom. Zvierací terapeuti majú vycvičené oko, čo sa týka chovania mačiek. Ste to síce Vy, kto pozná svoju mačku najlepšie, a tým pádom dokážete veľmi dobre spozorovať zmenu v chovaní, avšak nezávislý druhý pohľad na vec a názor môže spôsobiť zázraky!

Ak ste však príčinu v zmene chovania objavili sami, nie je vôbec jednoduché zbaviť mačku tej a tej obavy. Pristupujte k prípadu opatrne, hurááá akcie nepomôžu Vám ani zvieraťu. Dajte Vášmu mačaciemu miláčikovi čas, nenúťte ho do ničoho a radujte sa z každého, aj keď malého pokroku.

Prostredie, v ktorom je mačka spokojná    

Ak ste jasne identifikovali príčinu mačacieho strachu, potom je potrebné ju zo života mačky odstrániť. To však nie je možné vždy – síce by ste mohli nájsť novej mačke v domácnosti nový domov, dať svoje dieťa na adopciu alebo sa rozísť s partnerom, ale to nikto nechce. Tu je potrebné nájsť riešenia a vyjsť mačke v jej potrebách čo najviac v ústrety. To znamená, prispôsobte jej vizuálne Váš domov. Správny mačací domov by mal mať napríklad mnoho miest, kde môže mačka nerušene odpočívať, a takisto škrabacie stromy sú nevyhnutnosťou. Veľmi dôležitá je aj mačacia toaleta, ktorá by mala byť na kľudnom mieste – tu nesmie byť Vaša mačka ničím rušená. To isté platí aj pre misku s krmivom. U veľmi nervóznych jedincov môže pomôcť nasadenie spreja s feromónmi alebo difúzera, napr. Feliway alebo Felifriend. Tieto produkty rozptyľujú do vzduchu hormóny „dobrej nálady“, ktoré sa následne presunú na mačku, akonáhle sa otrie o predmet, na ktorom pristáli. Spravidla pôsobia mačky počas niekoľkých týždňov uvoľnenejšie. U niektorých pomôže jednorázové rozptýlenie po miestností, u iných je treba používať hormón neustále.

Každopádne spokojný život mačky nie je závislý len na vonkajších skutočnostiach, venujte preto svojmu miláčikovi dostatok pozornosti, predovšetkým v prípade, že je príčinou negatívnych emócií žiarlivosť, napríklad pri nasťahovaní nového partnera alebo narodení dieťaťa. Motivujte mačku pozitívnym spôsobom, teda hladením, spoločným hraním alebo chutnou maškrtou.

Prajeme Vám aj Vašej mačke len to najlepšie!

Naše najobľúbenejšie články
8 min

Mačací tréning: 10 trikov pre chytré mačky!

Naši malí tigríci sú zvedaví objavitelia a milujú, keď môžu niečo podnikať spolu s človekom. Aby sa z našich mačiek nestali gaučoví povaľači, je dôležité, aby sme im dávali rôzne podnety, ktoré budú ich myseľ aj telo udržiavať v kondícii. Avšak aj mačky pohybujúce sa vonku ocenia, keď ich budete chcieť naučiť rôzne triky.
9 min

Prečo mačky v noci mňaukajú? A čo s tým?

Bezsenné noci kvôli mačaciemu mňaukaniu? Pravdepodobne to už zažil každý majiteľ mačacieho miláčika. Ale čo robiť, keď Vás mačka budí každú noc? Prečo veľa mačiek mňauká hlavne v noci a čo pomôže na nočné nariekanie?
2 min

Keď mačka loví

Keď mačka loví, je bežné, že číha, plazí sa, potom korisť chytí, zabije a zje. K tomu dôjde len vtedy, ak má mačka naozaj hlad. Inak Vám mačka väčšinou polomŕtvu myš položí na koberec.