Gravidita u mačky This article is verified by a vet

Gravidná mačka leží na deke

Náhle zväčšenie bruška môže byť znakom toho, že vaša mačka je gravidná.

Čaká vaša mačka potomka? Potom vám blahoželáme a prajeme príjemnú zábavu v tomto vzrušujúcom období! Tu sa dozviete, čo by ste mali o gravidite mačky vedieť, akú startostlivosť gravidná mačka potrebuje a ako môžete až do dňa pôrodu nastávajúcu mačaciu mamičku podporiť. 

Prvé príznaky gravidity

Ak ste sa rozhodli nechať svoju mačku nakryť, určite očakávate prvé viditeľné zmeny už niekoľko dní po nakrytí. Buďte však trpezliví, pretože to chvíľu potrvá. Až približne po 15 až 18 dňoch sa bradavky mačky pomaly zväčšujú a sfarbia sa do ružova. 

Po piatich týždňoch začne bruško mačky pôsobiť tučnejšie. Keďže teraz musí zásobovať nielen seba, ale aj mačiatka v maternici dôležitými živinami, prijíma viac potravy. Vo všeobecnosti je možné, že mačka počas gravidity priberie až dva kilogramy.

Podobne ako ľudia, aj mačky môžu počas gravidity pociťovať nevoľnosť (rannú nevoľnosť). To je dôvod, prečo môže častejšie zvracať. 

V priebehu gravidity si majitelia mačiek často všimnú, že sa mení aj správanie mačky. Chce byť viac hladená a nasleduje vás, kamkoľvek idete. Na druhej strane, iné gravidné mačky mávajú väčší odstup a nechcú, aby sa ich niekto dotýkal.

Tehotenstvo u mačky sa zisťuje ultrazvukom © Ermolaev Alexandr / stock.adobe.com
Veterinár zisťuje graviditu u mačky pomocou ultrazvuku.

Ako možno s istotou určiť graviditu?

Zmeny nálady a veľké bruško sú náznakom toho, že mačka môže byť gravidná, ale nie je to stopercentný dôkaz. Aby ste si mohli byť istí, že párenie prebehlo úspešne, musí veterinár vašu mačku podrobnejšie vyšetriť. 

Spoľahlivé zistenie ultrazvukovým vyšetrením je možné približne od tretieho týždňa gravidity. Ultrazvukový prístroj zobrazuje tlkot srdca plodu na samostatnej obrazovke. 

Veterinár môže odhadnúť počet mačiatok na röntgenovom snímku približne po 40 dňoch od začiatku gravidity. Je to možné však len vtedy, ak nezakrýva veľký plod plody pod ním. 

Röntgenové vyšetrenie tiež pomáha lepšie posúdiť zdravotný stav plodu a matky mačky. Takto môže veterinár vylúčiť nahromadenie vzduchu (emfyzém) alebo deformácie. 

Ako dlho trvá gravidita u mačky?

V závislosti od plemena dosahujú mačky pohlavnú zrelosť vo veku od štyroch do dvanástich mesiacov. Keďže mačky majú ruju každé dva až tri týždne, môžu mať na rozdiel od psov až tri vrhy ročne. 

Ak je mačka gravidná, zvyčajne porodí svoje mláďatá približne po 64 až 69 dňoch. K pôrodu dochádza v priemere po 66 dňoch. 

Na čo je potrebné dbať u gravidnej mačky

Gravidita oberá vašu mačku o veľa energie. Preto v tejto fáze života potrebuje zvýšenú pozornosť a starostlivosť. Ak chcete zabezpečiť, aby vaša gravidná mačka pociťovala čo najmenej stresu a aby sa nenarodeným mačiatkam dobre darilo, mali by ste dodržiavať nasledovné tipy:

  • V prípade, že mačka vyhľadáva vašu prítomnosť, mali by ste jej venovať pozornosť. 
  • Ak je to možné, kým je mačka gravidná, neorganizujte veľké oslavy ani nerobte veľké zmeny (napr. sťahovanie). 
  • Pohyb je zdravý, ale neočakávajte od gravidnej mačky príliš veľa. 
  • Poskytnite svojej mačke dostatok možností, kde sa môže stiahnuť. 
  • Uistite sa, že vaša gravidná mačka dokáže pokryť svoje energetické potreby, ktoré sa zvýšili takmer o polovicu, a prijíma dostatok kvalitných bielkovín, aby bol plod čo najlepšie vyživovaný. 
  • Pravidelne navštevujte svojho veterinára a včas (ideálne pred krytím) sa informujte o odčervení a možných očkovaniach.

Vhodné krmivo pre mačkynájdete aj v internetovom obchode zoohit.

Tehotná mačka je z konzervy © LIGHTFIELD STUDIOS / stock.adobe.com
Gravidná mačka potrebuje vysokokvalitné krmivo.

Komplikácie: Kedy je nutné vyhľadať veterinára?

Gravidita u mačiek spravidla prebieha bez väčších komplikácií. Napriek tomu sa môže stať, že niečo nepôjde podľa plánu. Niekedy sa stáva, že gravidné mačky prestanú chcieť žrať alebo že im z vaginálneho otvoru vyteká hlien až krvavý výtok. V týchto prípadoch by ste sa mali pre istotu poradiť s veterinárnym lekárom.

V každom prípade musíte vždy pred začatím akejkoľvek liečby informovať svojho veterinára o tom, že mačka je gravidná. Podávanie niektorých liekov môže mať negatívny vplyv na graviditu vašej mačky a poškodiť nenarodených potomkov.

Mala by byť gravidná mačka oddelená od kocúra?

Počas gravidity môže byť mačka nakrytá aj od iného kocúra. Je to preto, že akt párenia spontánne spúšťa ovuláciu. Mačiatka z druhej ruje sú však často horšie vyvinuté alebo uhynú už v maternici matky. Preto je dôležité, aby ste svoju gravidnú mačku prvé tri týždne po nakrytí držali ďalej od kocúrov.


Franziska G., Veterinár
Profilbild von Tierärztin Franziska Gütgeman mit Hund

Na univerzite Justus-Liebig v meste Giessen som absolvovala kompletné vzdelanie ako veterinárna lekárka a získala skúsenosti v rôznych odboroch, ako sú medicína malých, veľkých a exotických zvierat, farmakológia, patológia a bezpečnosť potravín. Odvtedy pracujem nielen ako veterinárna autorka, ale aj na svojej vedecky podloženej dizertačnej práci. Mojím cieľom je v budúcnosti lepšie chrániť zvieratá pred bakteriálnymi patogénmi. Okrem svojich veterinárnych znalostí zdieľam aj svoje vlastné skúsenosti ako šťastná majiteľka psa, a dokážem tak pochopiť a vysvetliť úzkosti a problémy, ako aj ďalšie dôležité otázky týkajúce sa zdravia zvierat.


Naše najobľúbenejšie články
5 min

Pôrod mačiatok: keď Vaša mačka privedie na svet potomstvo

Narodenie mačiatok je vždy zvláštny zážitok, ktorý nechce zmeškať žiadny chovateľ. Nastávajúci pôrod však vyvoláva aj otázky, najmä ak sa vaša mačka má stať matkou po prvý raz. Aby sme vám pomohli pripraviť sa na túto radostnú udalosť, zhromaždili sme tie najdôležitejšie informácie na tému mačacieho pôrodu.

3 min

Ruja u mačiek

Rozmnožovací cyklus u mačiek sa diametrálne odlišuje od ľudského. Mnohým fázam v živote mačky z tohto dôvodu nerozumieme. Napríklad nevieme, ako by sme sa v takej chvíli mali zachovať a ako by sme nášmu domácemu miláčikovi pomohli. K tomu patrí aj ruja u mačiek: háranie mačky, teda pripravenosť mačky (ženského pohlavia) k počatiu.