Nepriechodnosť čriev u mačiek This article is verified by a vet

zázvorová mačka u veterinára

Nepriechodnosť čriev (črevná obštrukcia) u mačiek môže vyvolať rôzne symptómy. Preto nie je také ľahké stanoviť možné ochorenie. V nasledujúcom článku sa dozviete, aké sú príznaky nepriechodnosti čriev, aké môžu byť jej príčiny, a ako čo možno najlepšie toto ochorenie liečiť.

Nepriechodnosť čriev (ileus) u mačiek môže byť čiastočná (subileus) alebo úplná. Jej možné príčiny u mačiek sú najmä prehltnutie cudzích telies, ako sú nite alebo hračky, zapošvenie čreva (invaginácia) v dôsledku črevného zápalu alebo zakrútenia určitých častí čreva (volvulus).

Na základe týchto mnohých možností sa môže nepriechodnosť čriev vyskytnúť u mačiek všetkých plemien a každého veku. Ak nie je ileus skoro rozpoznaný, môže viesť k závažným príznakom šoku a smrti mačky. Preto je dôležité včasne ho rozpoznať, aby mohol veterinárny lekár začať včas liečbu.

Ako vzniká nepriechodnosť čriev u mačiek?

Nepriechodnosť čriev môže vzniknúť rôznymi spôsobmi a môže sa vyskytnúť v rôznych častiach čreva. Nepriechodnosť tenkého čreva sa vyskytuje častejšie než nepriechodnosť hrubého čreva. Podľa príčin rozlišujeme:

Mechanický ileus: Mechanické prekážky môžu obmedziť črevný lúmen (vnútornú vrstvu črevnej steny) do takej miery, že prechod črevného obsahu už nie je možný. Uzavretie môže byť spôsobené buď zúžením (obštrukciou, napr. vonkajším nádorom), obturáciou lúmenu čreva (napr. výkalovými kameňmi alebo cudzími telesami) alebo stranguláciou (napr. zaškrtením alebo zauzlením čreva).

Paralytický ileus: Ochrnutie črevných svalov môže narušiť svalovú činnosť (peristaltiku) čriev. Častým dôvodom sú zápalové procesy v brušnej dutine, napríklad pri zápale pankreasu alebo ako následok operácie. Mali by ste však vziať do úvahy aj otravu a poruchy metabolizmu.

Prečo je nepriechodnosť čriev taká nebezpečná?

U zdravých mačiek sa požité krmivo cez papuľu a pažerák dostane do žalúdka, odkiaľ sa natrávená potrava postupne transportuje v menších dávkach do tenkého čreva. V tenkom čreve sa potrava trávi a dôležité živiny sa vstrebávajú cez sliznicu. Kašovitá hmota potom pomocou črevných svalov putuje do hrubého čreva, kde dochádza k vstrebávaniu vody. Mačka potom zahustené exkrementy vylúči von cez konečník.

Ak však dôjde k nepriechodnosti čriev, je tento cyklus narušený: keď sa kašovitá hmota ďalej neposúva, vzniká zápcha. Táto zvyčajne vedie k zvracaniu zadržanej kašovitej hmoty, a v dôsledku tvorby plynov k roztiahnutiu žalúdka (dilatácia žalúdka). Okrem toho môžu byť v závislosti od závažnosti a typu črevnej obštrukcie stlačené dôležité cievy.

Ak sa napríklad zabráni venóznemu odtoku pri zachovanom prietoku krvi, môže to viesť k masívnej strate funkcie a zlyhaniu viacerých orgánov. Nedostatok krvi vo zvyšku tela môže tiež viesť k hypovolemickému šoku (z dôvodu nedostatku objemu), ktorý môže byť pre mačku život ohrozujúci.

Aké sú príznaky nepriechodnosti čriev u mačiek?

Nie každá nepriechodnosť čriev musí mačke náhle spôsobiť silnú bolesť. Úplná nepriechodnosť čriev vyvoláva príznaky rýchlejšie než čiastočná obštrukcia čriev.

Medzi obzvlášť časté príznaky pri nepriechodnosti čriev patria:

  • Zhoršenie celkového zdravotného stavu, neochota k pohybu a nepokoj.
  • Zvýšené slinenie, prípadne zvracanie a odmietanie krmiva.
  • Ak je nepriechodnosť čriev len čiastočná, majú mačky niekedy normálnu stolicu. Ak je naopak črevo úplne uzavreté, stolica sa môže úplne zastaviť.
  • Brušná stena je veľmi napätá a veľa mačiek reaguje na prehmatanie brucha bolestivo, nepokojne alebo agresívne.
  • Niektoré mačky častejšie mňaukajú.
  • Chladné labky a triaška, silná apatia, strata vedomia a bledé sliznice sú dôležitými varovnými príznakmi hypovolemického šoku. V takom prípade by ste mali okamžite vyhľadať veterinára, pretože ide o život ohrozujúci stav.
Zvracanie u mačiek

Diagnostické opatrenia pri nepriechodnosti čriev

Pri príznakoch bezvedomia, viacnásobného zvracania alebo hnačky, ako aj vynechanej stolice, by ste návštevu veterinára nemali odkladať. Okrem črevnej obštrukcie sa môže jednať aj o nebezpečnú otravu alebo iné vážne choroby. V prípade zmien v črevách platí pravidlo: čím skôr sa zistí príčina, tým lepšia je prognóza.

Po rozhovore veterinára s majiteľom mačky o zdravotnom stave zvieraťa (anamnéza) vyšetrí veterinárny lekár celkový zdravotný stav Vašej mačky a jej vitálne funkcie (napr. frekvenciu dýchania a srdca, vnútornú teplotu tela, stav slizníc). Tieto hodnoty sú veľmi dôležité pre plánovanie anestézie v prípade nevyhnutného chirurgického zákroku. Ak mačka už má problémy s krvným obehom, tento sa opäť stabilizuje prostredníctvom infúzií, kyslíka alebo liekov.

Pri podozrení na črevnú obštrukciu vykoná veterinár ultrazvukové alebo röntgenové vyšetrenie. Týmto spôsobom môže presnejšie lokalizovať príčinu a lepšie posúdiť rozsah nepriechodnosti čriev a stanoviť potrebné opatrenia. Ak je napr. potrebný chirurgický zákrok, zistené informácie pomôžu pri príprave a plánovaní operácie.

Ako sa lieči nepriechodnosť čriev u mačiek?

Terapia črevnej obštrukcie vždy závisí od príčiny a lokalizácie. Ak sa jedná o život ohrozujúci stav, ako je priškrtenie, sa zvyčajne vyžaduje chirurgický zákrok.

Ak však mačka prehltla iba malé cudzie teleso, ktoré môže cez črevá prejsť, alebo ak sú črevné svaly ochrnuté, môžu pomôcť konzervatívne opatrenia. Medzi ne patrí napr.:

  • Dočasné odobratie krmiva a vody
  • Tekutinové infúzie, v prípade potreby s elektrolytmi
  • Odstránenie zaseknutej potravy prostredníctvom žalúdočnej sondy.
  • Lieky proti nevoľnosti, zvracaniu a bolesti, ako aj na povzbudenie peristaltiky (svalovej činnosti) čriev

Aká je prognóza?

Nepriechodnosť čriev u mačiek nemusí byť vždy nebezpečná. Ak však máte podozrenie, mali by ste okamžite vyhľadať veterinára, nakoľko včasná liečba môže výrazne zlepšiť prognózu.

Ako môžem zabrániť nepriechodnosti čriev u mačky?

U mačiek sa môže vyvinúť črevná obštrukcia rôznymi spôsobmi, a preto nemožno zovšeobecniť profylaktické opatrenia. Aby ste však ochoreniu zabránili, mali by ste dbať na to, aby sa nite alebo iné malé neforemné predmety v domácnosti, nachádzali mimo dosahu mačky. Zaistite, aby mala mačka k dispozícii dostatok hračiek, a teda nehľadala iné alternatívy.

Pri výbere balkónových alebo záhradných rastlín by ste mali zistiť jedovatosť rastlín. Napríklad oleandre alebo tisy môžu viesť k ochrnutiu čriev (a tým aj k paralytickému ileu) a ďalším gastrointestinálnym problémom.


Franziska G., Veterinár
Profilbild von Tierärztin Franziska Gütgeman mit Hund

Na univerzite Justus-Liebig v meste Giessen som absolvovala kompletné vzdelanie ako veterinárna lekárka a získala skúsenosti v rôznych odboroch, ako sú medicína malých, veľkých a exotických zvierat, farmakológia, patológia a bezpečnosť potravín. Odvtedy pracujem nielen ako veterinárna autorka, ale aj na svojej vedecky podloženej dizertačnej práci. Mojím cieľom je v budúcnosti lepšie chrániť zvieratá pred bakteriálnymi patogénmi. Okrem svojich veterinárnych znalostí zdieľam aj svoje vlastné skúsenosti ako šťastná majiteľka psa, a dokážem tak pochopiť a vysvetliť úzkosti a problémy, ako aj ďalšie dôležité otázky týkajúce sa zdravia zvierat.


Naše najobľúbenejšie články
5 min

Pôrod mačiatok: keď Vaša mačka privedie na svet potomstvo

Narodenie mačiatok je vždy zvláštny zážitok, ktorý nechce zmeškať žiadny chovateľ. Nastávajúci pôrod však vyvoláva aj otázky, najmä ak sa vaša mačka má stať matkou po prvý raz. Aby sme vám pomohli pripraviť sa na túto radostnú udalosť, zhromaždili sme tie najdôležitejšie informácie na tému mačacieho pôrodu.
3 min

Ruja u mačiek

Rozmnožovací cyklus u mačiek sa diametrálne odlišuje od ľudského. Mnohým fázam v živote mačky z tohto dôvodu nerozumieme. Napríklad nevieme, ako by sme sa v takej chvíli mali zachovať a ako by sme nášmu domácemu miláčikovi pomohli. K tomu patrí aj ruja u mačiek: háranie mačky, teda pripravenosť mačky (ženského pohlavia) k počatiu.