Nervové a hormonálne poruchy u mačiek

mačka u veterinara

Nervové a hormonálne poruchy u mačiek

Telo mačky funguje na základe zladenej súhry rôznych elementov. Tento za normálnych okolností perfektne pracujúci systém môže ľahko vyjsť zo zabehnutých koľají. Takáto porucha je zreteľná hlavne ak sa jedná o ťažkosti v oblasti nervového systému a hormonálnych porúch.

Nervový systém mačiek

Nervový systém mačiek je tvorený miliardami malých nervových buniek, ktoré prestupujú všetkými orgánmi, spájajú sa v mieche a ich centrálnym orgánom je mozog. Táto sieť koordinuje takmer všetky zmyslové vnemy aj pohyby zvieraťa, riadi emócie aj rôzne pochody.

Podobne, ako u ľudí, je aj u mačiek mozog centrálnym orgánom nervového systému. Tento orgán vážiaci medzi 20 a 28g je zhruba 3,5cm dlhý a 2,5cm vysoký. Mačka ním vníma všetko, čo jej príde do cesty. Mozog slúži k vyhodnocovaniu, spájaniu aj ukladaniu nervových impulzov – rozhoduje tiež o sile reakcie na daný podnet.

Ochorenia nervového systému

Táto informačná sieť môže byť rôznymi vplyvmi poškodená, spomeňme napríklad traumy spôsobené nehodou, vrodené choroby alebo infekcie.

Známym ochorením nervového systému je tzv. „ataxia“. Mačka trpiaca ataxiou vykazuje silnú neurologickú poruchu, ktorá sa prejavuje potácajúcou chôdzou, ťažkosťami s koordináciou, chybným držaním hlavy (väčšinou našikmo), vyprázdňovaním sa mimo toaletu. Za príčinu ataxie stoja diverzné poruchy nervového systému, pričom sa jedná o široké spektrum:

  • Matka mačka bola nakazená panleukopéniou, zvanou tiež mačací parvovírus, otrava gravidnej mačky alebo jedného z mačiatok môže viesť k poškodeniu nervového systému s vyššie uvedenými symptómami.
  • Známym spúšťačom je tiež lyzosomálna strádavá choroba, ide o dedičné ochorenie, poruchu látkovej výmeny.
  • Vonkajšie vplyvy ako je dopravná nehoda alebo pád s následkom poranenia hlavy či miechy môžu centrálny nervový systém tiež poškodiť.
  • Pomaly progresívne ochorenie ako je deformácia stavcov alebo degeneratívne poruchy centrálneho nervového systému tiež poškodzujú nervovú sieť, čím môže dôjsť k výpadkom v nervovej oblasti.
  • Nádory na mozgu alebo mozgovej mŕtvičky porušujú nervový systém tiež a často sa jedná o jediného ukazovateľa, ktorý hlási, že niečo nie je v poriadku.

Neurologické poruchy sú vždy akútne! Už pri prvých príznakoch a prejavoch neobvyklých symptómov vyhľadajte neodkladne veterinára – či už je víkend alebo noc, v prípade nutnosti môžete navštíviť aj veterinárnu pohotovosť. V závislosti na príčine príznakov môže byť stav mačky akútny, zdraviu ohrozujúci alebo chronický. Ochorenie nemusí nad Vašim miláčikom nutne vyrieknuť ortieľ smrti, napríklad ataxia aj s neurologickou poruchou bývajú často vrodené. Ak je chovateľ pripravený na mierne odchýlky v správaní zvieraťa, môže mačka aj s týmto problémom viesť dlhý, šťastný život. To isté platí aj pre jedincov, ktorí sú po mozgovej mŕtvici alebo na ňu trpia. Chovatelia musia urobiť v domácnosti určité zmeny, napr. nainštalovať rampu k mierne vyvýšenému mačaciemu pelechu alebo zakúpiť toaletu s hlbokým vstupom a samozrejme mať pre zviera pochopenie, ukazovať mu lásku a zahŕňať ho starostlivosťou. Také mačky sú aj napriek  svojmu handicapu naozaj šťastné stvorenia. Avšak radíme Vám, aby ste samy neskúšali stanoviť diagnózu len na základe skúmania symptómov z internetu. Diagnóza aj potenciálny spôsob liečby musí stanoviť veterinár!

mačka u veterinara

Hormonálna rovnováha u mačiek

Podobne ako u nervového systému je aj hormonálna rovnováha u mačiek zaisťovaná miliónom malých častí, ktoré spolu v ideálnom prípade hladko spolupracujú. Hormóny sú telu vlastné chemické substancie, ktoré prenášajú v organizme informácie, čím kontrolujú a riadia telesné funkcie aj látkovú výmenu. Hormóny sú tvorené v endokrinných žľazách v tele mačky a putujú krvným riečiskom k cieľovým orgánom. Vylučovanie hormónov je kontrolované a regulované mozgom, ktorý je hlavným spínačom nervového systému.

Hormonálny systém mačky je zásadný pre každý priebeh v tele zvieraťa, od tvorby buniek až po reguláciu cukru v krvi alebo spracovávanie živín či rast zvieraťa. Majú veľký vplyv na emócie Vašeho tigríka. Hormonálna rovnováha je tak zásadná, že bez nej by nemohli prebiehať v tele žiadne procesy, teda z mačiatok by sa nestali zdravé, silné dospelé mačky, tiež zaisťujú, že v neskoršom veku je zviera stále svieže a zdravé. Ak dôjde k výkyvom, na tele zvieraťa sa značne podpíšu.

Hormonálna porucha u mačiek

Hormonálne poruchy môžu mať rôzne príčiny. K najznámejším ochoreniam hormonálneho pôvodu patrí znížená či zvýšená činnosť štítnej žľazy alebo diabetes mellitus.

Ochorenie štítnej žľazy

Štítna žľaza riadi mnoho zásadných procesov látkovej výmeny, a preto sa jedná o veľmi dôležitý endokrinný orgán. V prípade zníženej funkcie je látková výmena u mačiek silne zredukovaná a ide len „na pol plynu“.

Mačky so zníženou funkciou štítnej žľazy často nápadne priberajú. Liečba spočíva v podávaní umelo vytvorených hormónov štítnej žľazy. Tie musí mačka dostávať celý život, znižujú však zásadne symptómy a zlepšujú zvieraťu kvalitu života.

Aj zvýšená funkcia štítnej žľazy ovplyvňuje látkovú výmenu – zvýšené vylučovanie hormónov narušuje normálne vyladenú činnosť orgánov. Typickými príznakmi zvýšenej funkcie štítnej žľazy sú nervózne chvenie, strata hmotnosti a zvýšený príjem potravy. Podľa stanovenej príčiny zvýšenej činnosti štítnej žľazy je možné ju chirurgicky odstrániť alebo inak obmedziť. Existuje však aj možnosť medikácie prostredníctvom podávania práškov.

Hormonálne poruchy u mačiek: diabetes

Diabetes je ochorenie, ktoré sa u mačiek objavuje stále častejšie.

Forma známa ako „Diabetes insibitus“ je hormonálne ochorenie, ktoré ovplyvňuje pomer vody v tele a prejavuje sa extrémnou koncentráciou moču. Táto pomerne vzácna choroba býva veterinármi liečená prostredníctvom podávania hormónov.

Oveľa častejšie je ochorenie známe ako „Diabetes mellitus“ alebo ako cukrovka. Jedná sa o poruchu činnosti podžalúdkovej žľazy, ktorá je zodpovedná za produkciu hormónu inzulínu. To je veľmi dôležitá úloha, keďže zodpovedá za spracovanie cukrov, teda dôležitého zdroja energie! Diabetes mellitus typu A je autoimunitné ochorenie. Telo mačky ničí bunky, ktoré tvoria inzulín. Diabetes typu 2 býva označovaný aj ako diabetes starších ľudí. Bunky majú vysokú toleranciu voči inzulínu a nereagujú teda už viac na inzulín, ktorý produkuje telo samo. Organizmus teda nie je schopný cukor z krvi spracovať. Podžalúdková žľaza skúša tento nesúlad vybalancovať, a to prostredníctvom zvýšenej produkcie inzulínu. Dôjde k narušeniu cukru v krvi. Diabetes typu 2 u mačiek je riešený reguláciou látkovej výmeny, často prostredníctvom priameho podávania inzulínu.

Diabetes a ochorenie štítnej žľazy sú len dva príklady hormonálnych porúch u mačiek. Všetky narušenia hormonálneho systému sú vážnymi ochoreniami a môže byť diagnostikované len veterinárom a ten tiež stanoví správny liečebný postup.

Ako sa týmto ochoreniam vyhnúť?

Príčina tohto typu ochorení viazne väčšinou vo výbere chovu, niekedy tiež súvisí s chybami v stravovaní zvieraťa. Mačku môžete pred týmito ochoreniami ochrániť len ťažko, ale zdravý životný štýl spočívajúci aj v kontrole hmotnosti a správnym stravovaním je určite dobrou cestou, ako zdravie Vašeho miláčika ovplyvniť.

Prajeme Vám aj Vašej mačke len to najlepšie!

Naše najobľúbenejšie články
5 min

Pôrod mačiatok: keď Vaša mačka privedie na svet potomstvo

Narodenie mačiatok je vždy zvláštny zážitok, ktorý nechce zmeškať žiadny chovateľ. Nastávajúci pôrod však vyvoláva aj otázky, najmä ak sa vaša mačka má stať matkou po prvý raz. Aby sme vám pomohli pripraviť sa na túto radostnú udalosť, zhromaždili sme tie najdôležitejšie informácie na tému mačacieho pôrodu.
3 min

Ruja u mačiek

Rozmnožovací cyklus u mačiek sa diametrálne odlišuje od ľudského. Mnohým fázam v živote mačky z tohto dôvodu nerozumieme. Napríklad nevieme, ako by sme sa v takej chvíli mali zachovať a ako by sme nášmu domácemu miláčikovi pomohli. K tomu patrí aj ruja u mačiek: háranie mačky, teda pripravenosť mačky (ženského pohlavia) k počatiu.