Ako rozpoznať kvalitné krmivo pre mačky?

kvalitné krmivo pre mačky

“Ste to, čo jete” toto príslovie sa vzťahuje aj na naše mačky. Je preto prirodzené, že chcete svojej mačke ponúknuť krmivo, ktoré jej poskytne všetko, čo potrebuje pre dlhý a zdravý život! Pre začiatočníkov, a dokonca aj pre skúsených majiteľov mačiek však nie je ľahké rozpoznať kvalitné krmivo pre mačky. 

Tu by sme chceli trochu pomôcť. Nerobte si starosti: nepotrebujete na to analytický prístroj ani laboratórne vybavenie často stačí pohľad na etiketu na plechovke alebo na zadnú stranu obalu, aby ste zistili, čo sa v krmive pre mačky skutočne nachádza. 

Ako rozlúštiť etiketu na obale krmiva 

Stravovanie mačiek žijúcich vo voľnej prírode 

Mačky sú mäsožravce. Vo voľnej prírode sa živia hlavne myšami, inými drobnými hlodavcami a vtákmi. Naše mačky v zásade potrebujú krmivo, ktoré je bohaté na bielkoviny, má mierny obsah tuku a obsahuje iba málo sacharidov. 

Zloženie krmiva pre mačky 

Skôr ako začnete pozorne skúmať etiketu krmiva pre mačky, mali by ste vedieť jednu vec: Podľa zákona o krmivách je zoznam zložiek zoradený zostupne podľa obsahu v konečnom výrobku. 

Ak vezmeme do úvahy vyššie uvedené zloženie prirodzenej stravy mačiek v prírode – myši, mala by byť na prvom mieste jedna vec: mäso. To môže byť obsiahnuté ako čerstvý produkt alebo v suchej forme. 

Väčšina krmív pre mačky obsahuje aj vedľajšie živočíšne produkty. Tieto nie sú škodlivé, v krmive sú dokonca žiaduce. Napokon, okrem svaloviny svojej koristi, mačka žerie aj vnútornosti, ako sú srdce a pľúca! 

sivá mačka je vysokokvalitné krmivo © ajlatan / stock.adobe.com

Pojmom „vedľajšie živočíšne produkty“ sú označené všetky možné orgány, ako sú pečeň a slezina, vemeno alebo obličky. Orgány ako bachor, vemeno a pľúca obsahujú veľa spojivového tkaniva, čo sťažuje ich trávenie, a preto vkrmive zvyčajne obsiahnuté len málo. 

“Otvorená deklarácia” zložiek 

O to lepšie, ak výrobca zvolí takzvanú „otvorenú deklaráciu“ a presne uvedie, ktoré vedľajšie produkty krmivo pre mačky skutočne obsahuje! Takto môžete ľahko rozpoznať vysokokvalitné krmivo pre mačky. 

Obilniny by sa mali mačkám podávať len v malých množstvách – preto sú v zozname zložiek uvedené nižšie. 

Zvýrazňovače chuti a konzervačné látky 

Čo sa týka zvýrazňovačov chuti a konzervačných látok sa názory rôznia. Mokré krmivo neobsahuje žiadne konzervačné látky, pretože zahrievaním uzavretej plechovky alebo misky sa vytvára prirodzená konzervácia. 

V suchých krmivách výrobcovia používajú na zachovanie trvanlivosti granúl konzervačné látky, čo môžu byť umelé alebo prírodné látky. 

Zvýrazňovače chuti sa používajú len zriedka, väčšinou vo forme aromatických látok. Cukor alebo karamel je v niektorých druhoch mokrých krmív obsiahnutý iba vo veľmi malom množstve, a používa sa na zafarbenie mäsa do hneda. Tento cukor do krmiva pre mačky nepatrí: aj keď je v množstve, ktoré obsahuje, zdravotne nezávadný, nemôže ho organizmus mačky využiť a mačka ho ani necíti, pretože mačky nedokážu cítiťsladkú chuť“. Kvalitné krmivo pre mačky preto jednoduché cukry, ako karamel alebo glukóza, neobsahuje. 

Vysokokvalitné krmivo pre mačky: Analýza 

Ako sme zistili, mačka ako mäsožravec potrebuje veľa vysokokvalitných bielkovín a tukov, aby zostala zdravá a svižná. Rastlinné zložky a sacharidy sú pre mačky stráviteľné iba do určitej miery, preto by ich krmivo nemalo obsahovať veľa. 

Okrem čistého obsahu bielkovín, tukov a sacharidov potrebujú naše mačky tiež veľké množstvo vitamínov aminerálnych látok. Niektoré látky si organizmus mačky dokáže vyrobiť sám zo stavebných zložiek potravy, iné nie. 

Sem patrí aminokyselina „taurín“, ktorá je nevyhnutná pre mnoho metabolických procesov v tele mačky a môže prispieť k normálnemu fungovaniu imunitného systému a srdca. Aby mačka prijala dostatok taurínu, mala by denne prijímať určité množstvo prostredníctvom potravy veľa hotových krmív obsahuje dostatok taurínu. 

Ako vidíte: Nájsť kvalitné krmivo pre mačky nie je také náročné, často stačí pozrieť na etiketu krmiva! 

Hľadáte vhodný produkt pre Vašu mačku? Prečítajte si cenné tipy v našom článku na túto tému “Ktoré krmivo je vhodné pre moju mačku?”.

Mimochodom: Mokré krmivo pre mačky a suché krmivo pre mačky nájdete v obchode zoohit! Okrem podrobných popisov produktov tu tiež nájdete zloženie a analytické zložky produktov. 

Naše najobľúbenejšie články
4 min

Výživa mačiatok

Mačiatka aj šteňatá potrebujú pre zdravý rast dostatok živín. Potreba živín závisí na plemeni, veku a temperamentu zvieraťa. Štvornohí uličníci potrebujú viac energie ako malí leňoši. Aj keď to vyzerá roztomilo, mačiatko by nemalo byť príliš bacuľaté, rebierka by mali byť vždy dobre hmatateľné a kontúry tela viditeľné. Pre zásobenie organizmu dostatkom živín a energie v období rastu potrebujú mačiatka optimálnu výživu.

9 min

Správne krmivo pre dospelé mačky

„Si to, čo ješ“ – táto hláška platí aj pre domácich miláčikov. Ale podľa čoho sa pozná, či je zvolené krmivo pre Vašu mačku dobré? Aké živiny Váš mačací tigrík potrebuje? A existuje vôbec ideálne krmivo pre mačky?