Starostlivosť o mačiatka

mačiatko

Ak mačiatko pije materské mlieko, získava dostatočné množstvo protilátok a je tak chránené pred infekciami. Ak začne v 6. týždni prechádzať na tuhú stravu, ochrana sa zníži.

Očkovanie

Teraz je potrebné zvýšiť ochranu mačiatok pred vírusmi, baktériami, plesňami a parazitmi. Našťastie je väčšina patogénov neškodná. Avšak s niektorými vírusmi si mačiatká len tak ľahko neporadia. Preto sa odporúča očkovať ich v 8. týždňoch života.

mačiatko

Mačacia chrípka a panleukopénia (mačací mor)

Patria medzi základné ochorenia, proti ktorým sú mačky očkované. Mačka sa môže nakaziť aj od ľudí v domácnosti napr. cez používané topánky. Zložité parvovírusy spôsobujú rozpad črevnej výstelky. Herpavírus a kalicivírusy spôsobujú mačaciu chrípku a dá sa proti nim očkovať.

Leukóza

Mačky, ktoré nie sú v kontakte s inými mačkami, sú relatívne v bezpečí. Ak ale mačka prichádza do kontaktu s inými mačkami, je lepšie nechať ju očkovať proti mačacej leukémií. Toto vírusové ochorenie sa môže prejaviť až po rokoch. Spôsobuje nádory, neustále sa opakujúce infekcie a opuchy lymfatických uzlín. Ochorenie odhalí krvný test.

Besnota

K ďalším preventívnym opatreniam patrí očkovanie proti besnote a odčervovanie. Je vhodné odčerviť už matku počas gravidity, pretože to zabráni prenosu parazitov na mláďatá. Ak chcete mať istotu, že mačiatká sú bez červov, odčervite ich týždeň pred každým očkovaním.

mačiatko u veterinára

Kastrácia: áno alebo nie?

Ak je mačka zdravá, môže nastať dilema, či ju dať vykastrovať alebo nie. Ak je mačka domáca a značkuje, odpoveď je jednoduchá. U mačky je kastrácia vhodná, ak od nej nechcete žiadnych potomkov. Výhodou je aj zníženie nebezpečia vzniku nádorov. Negatívnych účinkov sa v dnešnej dobe obávať nemusíme.

Naše najobľúbenejšie články
4 min

Mená pre mačky: 30 nápadov a tipov

Rozhodli ste sa, že si domov zadovážite mačičku? Potom Vám môžeme len zablahoželať, pretože mačky sú nádherné bytosti a spolužitie s nimi je veľmi príjemné. Pokiaľ budete potrebovať inšpiráciu pri hľadaní mena pre Vašu mačku, tu je niekoľko nápadov a tipov na mená pre mačky.
8 min

10 vecí, ktoré by ste mali vedieť, predtým ako si adoptujete mačku

Malé mačiatka sú roztomilé – o tom nie je pochýb! Sú tak sladké, že si veľa ľudí zaobstará mačičku, bez toho aby sa najprv oboznámili s chovom mačiek. Ale roztomilé mačiatka rýchlo vyrastú na dospelé mačky, ktoré majú rôzne potreby a budú s Vami žiť ďalších 15 až 20 rokov. Zadováženie si mačiatka alebo dospelej mačky preto dobre zvážte! Toto je 10 vecí, ktoré by ste mali vedieť, predtým ako si zadovážite mačku, a ktoré Vám pomôžu správne sa rozhodnúť.
3 min

Ako určiť pohlavie mačiatka

Rozdiely medzi genitáliami samca a samice sú u mačiatok oveľa menej zreteľné ako u dospelého jedinca. Dokonca aj veterinári sa niekedy pomýlia, keď určujú pohlavie mačiatka. V tomto článku Vám priblížime ako rozpoznať mačku od kocúra.