Strata chuti do jedla u mačiek: keď mačka nechce jesť This article is verified by a vet

Domáci život s mačkou

Žranie je jednou z najobľúbenejších činností mačiek. Ale čo ak si všimnete, že vaša mačka nechce jesť ako zvyčajne? Ak mačka náhle stratí chuť do jedla, majitelia sú prirodzene znepokojení. V nasledujúcom článku sa dočítate o možných príčinách a o tom, kedy je lepšie vyhľadať veterinára. 

Strata chuti do jedla alebo nechutenstvo sa v lekárskom žargóne nazýva aj inapetencia alebo anorexia. Jedná sa o chorobne znížený príjem krmiva, ktorý môže byť spôsobený rôznymi príčinami. Tento pojem sa však musí odlišovať od tzv. pseudoanorexie. Tento stav sa prejavuje pocitom hladu za súčasného zníženého príjmu krmiva (napr. v dôsledku poranenia čeľuste alebo pri ťažkostiach s prehĺtaním).

Aby sme pochopili, ako môže u mačiek dôjsť k vzniku nechutenstva, je potrebné sa bližšie pozrieť na ich fyziológiu:

Pocit hladu je primárne regulovaný centrom hladu, ktoré sa nachádza v mozgu. To prostredníctvom receptorov hladu získava dôležité informácie, ako je napríklad momentálny stav tráviaceho traktu. Keď je žalúdok plný, aktivujú sa  útrobné receptory, ktoré vysielajú mozgu signál, že už nie je potrebné konzumovať žiadnu potravu. Naopak, pocit hladu vzniká, keď je žalúdok prázdny a útrobné receptory v stenách žalúdka nie sú aktivované. Okrem tohto signálu je pocit hladu regulovaný aj inými faktormi, akými sú hormóny alebo zdravotný stav, poprípade reakcia akútnej fázy u mačky. Je to obranná reakcia imunitného systému, pri ktorej telo reaguje na choroby akútnym zápalom.

Príčiny straty chuti do jedla u mačiek

Okrem chorobných príčin sa vo väčšine prípadov u mačiek vyskytuje aj úplne normálna, neškodná averzia ku krmivu. So vznikom nechutenstva u mačiek sa však môže spájať aj mnoho rôznych chorôb, ktorých príčiny vzniku môžeme rozdeliť do dvoch základných skupín: na primárne a sekundárne príčiny. Zatiaľ čo primárne príčiny priamo ovplyvňujú centrum hladu v mozgu, sekundárne príčiny vznikajú mimo mozgu, napríklad vo viscerálnych orgánoch alebo v krvnom riečisku:

Primárne príčiny

Centrum hladu v mozgu reaguje citlivo na psychologické faktory, akými sú stres alebo strach. Aj malé zmeny v domácnosti, napr. nové zviera alebo smrť člena rodiny, môžu mať za následok to, že mačka bude jesť menej alebo nejesť vôbec.

Ďalším dôležitým faktorom je vnímanie bolesti. Mačky často vykazujú znížený príjem potravy, najmä po operácii alebo zranení.

Negatívny vplyv na stravovacie návyky môžu mať aj narušené receptory zmyslových orgánov pre chuť a čuch.

Sekundárne príčiny

Vo všeobecnosti môže byť príčinou anorexie u mačiek akékoľvek obyčajné ochorenie. Patria sem napríklad tieto choroby:

 • Zápaly: napr. zápal žalúdka (gastritída) alebo zápal tenkého čreva (enteritída)
 • Nachladnutie môže spôsobiť, že mačky odmietajú príjímať krmivo kvôli obmedzenému čuchu
 • Infekčné choroby: napr. mačací aids (FIV)
 • Nádorové ochorenia
 • Poruchy metabolizmu: napr. chronické ochorenie obličiek
 • Otrava
 • Lieky

Príznaky

Strata chuti do jedla u mačiek nie je samostatnou chorobou, jedná sa len o jeden z príznakov choroby. V závislosti od základného ochorenia sa tak môžu vyskytovať aj ďalšie sprievodné príznaky ochorenia. V dôsledku nedostatku jedla a príjmu živín tak dochádza k vzniku ďalších zdravotných následkov:

 • Všeobecné príznaky: únava a slabosť
 • Oslabenie imunitného systému: Baktérie a ďalšie patogény sa môžu rozmnožovať a  prekonať tak napríklad hematoencefalickú bariéru (bariéru medzi krvným obehom a mozgom). Tým sa zvyšuje riziko nákazy infekčnými chorobami
 • Poruchy orgánov: zníženie funkcie srdcového svalu (atrofia), poškodenie obličiek až po  úplné zlyhanie orgánov
maine coon mačka pri miske s jedlom doma © New Africa / stock.adobe.com

Diagnóza

Ak vaša mačka odmieta príjímať potravu, mala by byť dôkladne vyšetrená veterinárom. Keďže je zoznam možných ochorení príliš dlhý, veterinár musí sa určiť diagnózu vylučovacou metódou. Tá môže byť v závislosti od príčiny pomerne podrobná:

Aby mohol veterinár stanoviť diferenciálne diagnózy, bude sa počas vyšetrenia  (určovania anamnézy) pýtať na dôležité informácie týkajúce sa trvania a času vzniku nechutenstva a na výskyt ďalších sprievodných príznakov. V prípade nedávnej vakcinácie čí zmenách v životnom prostredí mačky (napr. nové bydlisko alebo zmena krmiva) je dôležitým ukazovateľom aj záujem mačky o krmivo. Ak aj mačka chce prijímať potravu, môže dôjsť k anorexii napríklad z dôvodu narušenia žuvacieho mechanizmu.

Po určení anamnézy nasleduje vždy všeobecné vyšetrenie, ktoré určí aktuálny zdravotný stav mačky. Ak je krvný obeh mačky príliš slabý, musí sa najprv stabilizovať podávaním tekutín a elektrolytov, aby mačka mohla podstúpiť ďalšie vyšetrenia.

Ak je krvný obeh mačky stabilizovaný, môžu následovať ďalšie špeciálne vyšetrenia.

V prvom rade je dôležitá dôkladná prehliadka (adspekcia) hlavy a úst. Toto vyšetrenie si môže vyžadovať aj podanie liekov (sedáciu) alebo anestéziu. Ak však existuje podozrenie, že príčinou nechutenstva je možný nález v pažeráku alebo žalúdku, je na vykonanie endoskopického vyšetrenia nevyhnutná anestézia mačky.

Užitočné sú aj zobrazovacie metódy, akými sú röntgenové lúče alebo ultrazvuk, ako aj krvný test na určenie bližšej diagnózy.

Terapia

Čo robiť, ak moja mačka prestane jesť?

Liečba nechutenstva (odstránenie príčiny) sa vykonáva špeciálnou a dodatočne aj symptomatickou liečbou.

V prípade nechutenstva môžu byť nevyhnutné tieto terapeutické opatrenia:

 • Pri infekčných chorobách: liečba antibiotikami, antivirotikami, antimykotikami
 • Lieky na zápal
 • Masívna hypoglykémia: náhrada glukózy (napr. infúziou)
 • Kŕmenie nasilu: napr. nazogastrickou trubicou, parenterálne do žily alebo orálnym kŕmením pomocou striekačky bez kanyly
 • Lieky proti nevoľnosti: antiemetiká
 • Stimulácia chuti do jedla: napr. diazepam
 • Pri obmedzení zmyslových receptorov pre chuť a čuch: kŕmenie mačky aromatickým krmivom (napr. tuniak)

Aká je prognóza liečby?

Prognóza liečby pri strate chuti do jedla u mačiek sa značne líši v závislosti od jej príčiny. Aj keď slabšie infekcie zvyčajne vymiznú po niekoľkých dňoch, vznik nechutenstva môžu mať za následok aj vážnejšie príčiny, napríklad akútna otrava alebo príliš nízka koncentrácia cukru v krvi. Preto je včasná diagnostika ochorenia veľmi dôležitá, aby sa následne mohla nastaviť účinná liečba.

Ako možno zabrániť strate chuti do jedla u mačiek?

Anorexii u mačiek je ťažké sa vyhnúť. Niektoré z chorôb, ktoré nechutenstvo vyvolávajú, napr. infekčné choroby alebo inapetencia spôsobená krmivom, sa však dajú obmedziť pomocou týchto profylaktických opatrení:

 • Zamedzenie kontaktu s chorými zvieratami a hygienické opatrenia (napr. pravidelné čistenie toalety a misky na jedlo)
 • Vyvážená strava a primerané dávky jedla v závislosti od hmotnosti mačky
 • Pravidelné vyšetrenia u veterinára

Použité zdroje:

Tiermedizin.dr-grumpert.de

Tierarzt-braunschweig.de


Franziska G., Veterinár
Profilbild von Tierärztin Franziska Gütgeman mit Hund

Na univerzite Justus-Liebig v meste Giessen som absolvovala kompletné vzdelanie ako veterinárna lekárka a získala skúsenosti v rôznych odboroch, ako sú medicína malých, veľkých a exotických zvierat, farmakológia, patológia a bezpečnosť potravín. Odvtedy pracujem nielen ako veterinárna autorka, ale aj na svojej vedecky podloženej dizertačnej práci. Mojím cieľom je v budúcnosti lepšie chrániť zvieratá pred bakteriálnymi patogénmi. Okrem svojich veterinárnych znalostí zdieľam aj svoje vlastné skúsenosti ako šťastná majiteľka psa, a dokážem tak pochopiť a vysvetliť úzkosti a problémy, ako aj ďalšie dôležité otázky týkajúce sa zdravia zvierat.


Naše najobľúbenejšie články
5 min

Pôrod mačiatok: keď Vaša mačka privedie na svet potomstvo

Narodenie mačiatok je vždy zvláštny zážitok, ktorý nechce zmeškať žiadny chovateľ. Nastávajúci pôrod však vyvoláva aj otázky, najmä ak sa vaša mačka má stať matkou po prvý raz. Aby sme vám pomohli pripraviť sa na túto radostnú udalosť, zhromaždili sme tie najdôležitejšie informácie na tému mačacieho pôrodu.

3 min

Ruja u mačiek

Rozmnožovací cyklus u mačiek sa diametrálne odlišuje od ľudského. Mnohým fázam v živote mačky z tohto dôvodu nerozumieme. Napríklad nevieme, ako by sme sa v takej chvíli mali zachovať a ako by sme nášmu domácemu miláčikovi pomohli. K tomu patrí aj ruja u mačiek: háranie mačky, teda pripravenosť mačky (ženského pohlavia) k počatiu.