Ktoré krmivo je vhodné pre moju mačku?

mačacie krmivo

Suché krmivo pre mačky 

Suché krmivo bolo zbavené vody, na základe čoho je trvanlivé. Ľahko sa kŕmi, miska zostáva čistá a je lacné – dobré argumenty pre kŕmenie suchým krmivom. Na rozdiel od prirodzenej potravy mačky neobsahuje suché krmivo takmer žiadnu vlhkosť. Síce organizmu neodoberá aktívne vodu, ale na rozdiel od kŕmenia mokrým krmivom je moč silne koncentrovaný a hodnota pH sa zvyšuje. 

mačka s miskou krmiva © DoraZett / stock.adobe.com

Výsledkom môžu byť močové kamene, močový piesok a obličkové kamene. Ak sa rozhodnete kŕmiť mačku suchým krmivom, mala by piť viac vody. Riešením môže byť fontánka s vodou alebo rozmiestniť po byte niekoľko misiek s vodou. 

Mokré krmivo pre mačky 

mačka žerie z misky © ajlatan / stock.adobe.com

Mokré krmivo pre mačky je k dispozícii v konzervách, mištičkách alebo dokonca v praktických porciovaných kapsičkách. Priemyselne vyrábané mokré krmivo sa takmer rovnako ľahko skladuje a podáva ako suché krmivo, ale jeho trvanlivosť po otvorení je obmedzená. Na rozdiel od suchého krmiva je obsah vlhkosti v mokrom krmive vyšší. Mokré aj suché krmivo nájdete v dobrej aj v zlej kvalite. V každom prípade dbajte na vysoký obsah mäsa a nízky podiel sacharidov takáto strava vyhovuje mäsožravým mačkám. 

Domáca strava 

Každý, kto má citlivú alebo alergickú mačku, musí často siahnuť po vareške. Pri domácej príprave jedla majiteľ mačky presne vie, ktoré zložky strava obsahuje. Minerálne látky a vitamíny by sa však mali doplniť až po tepelnej úprave, pretože varením sa zničí mnoho prirodzených živín. Rovnako ako pri kŕmení surovou stravou, aj tu je nevyhnutné sa naučiť do stravy začleniť potrebné vitamíny a minerály, akonáhle podiel doma pripravovanej stravy prekročí 20 % týždenného množstva krmiva. 

BARF – surová strava pre mačky 

Takzvané „BARF“ (biologické druhovo vhodné surové kŕmenie) sa stáva čoraz viac populárnejším. Pri kŕmení metódou BARF Váš štvornohý priateľ dostáva len svalovinu a vnútornosti z vybraných druhov zvierat. V závislosti od filozofie sa tieto miešajú s umelými doplnkami alebo sa dopĺňajú prírodnými prísadami, ako sú kostná múčka a vaječné škrupiny, aby sa pokryla potreba minerálnych látok a vitamínov zvieraťa. Kŕmenie len svalovinou môže veľmi rýchlo viesť k príznakom nedostatku. Majitelia mačiek, ktorí sa rozhodnú svoju mačku kŕmiť surovým krmivom, by si preto mali vopred zistiť, čo presne zviera potrebuje! „Hotové BARF produkty“ robia kŕmenie surovou stravou jednoduchším. Tu nie je potrebné skúmať, krájať mäso na malé kúsky a dopĺňať ho potrebnými vitamínmi. O to sa postará výrobca, a často dodá čerstvo zmrazené mäso až k Vašim dverám. 

surová strava pre mačky

Záver 

Samozrejme, ako inde aj tu platí, že žiadna metóda kŕmenia nemusí byť drahá. Existuje mnoho majiteľov mačiek, ktorí popri kŕmeniu mačky vysokokvalitnými konzervami, jej podávajú raz týždenne surové mäso alebo pri špeciálnych príležitostiach pre ňu niečo uvaria.  

Nezáleží na tom, aké krmivo pre mačky alebo spôsob kŕmenia si vyberiete: Dôležité je, aby krmivo zodpovedalo prirodzeným potrebám mačky. Mačky sú mäsožravce, potrebujú veľa kvalitných bielkovín, ale iba malé množstvo rastlinných zložiek a sacharidov. Viac informácií o tejto téme nájdete v našom článku: Správne krmivo pre mačky.  

Mimochodom: Mokré aj suché krmivo pre mačky, ako aj doplnkové a špeciálne krmivo nájdete v online obchode zoohit! Okrem podrobného popisu produktu tu nájdete aj presné zloženie krmiva a jeho analytické zložky. 

Naše najobľúbenejšie články
4 min

Výživa mačiatok

Mačiatka aj šteňatá potrebujú pre zdravý rast dostatok živín. Potreba živín závisí na plemeni, veku a temperamentu zvieraťa. Štvornohí uličníci potrebujú viac energie ako malí leňoši. Aj keď to vyzerá roztomilo, mačiatko by nemalo byť príliš bacuľaté, rebierka by mali byť vždy dobre hmatateľné a kontúry tela viditeľné. Pre zásobenie organizmu dostatkom živín a energie v období rastu potrebujú mačiatka optimálnu výživu.

9 min

Správne krmivo pre dospelé mačky

„Si to, čo ješ“ – táto hláška platí aj pre domácich miláčikov. Ale podľa čoho sa pozná, či je zvolené krmivo pre Vašu mačku dobré? Aké živiny Váš mačací tigrík potrebuje? A existuje vôbec ideálne krmivo pre mačky?