Jedovaté rastliny pre mačky This article is verified by a vet

Mačka je jedovatú rastlinu

Nie každá rastlina je pre mačku bezpečná!

Vaša záhrada je krásne rozkvitnutá a mačka s radosťou obhrýza záhradné rastliny. Aj keď sa táto scenéria môže zdať krásna, môže byť životu nebezpečná. Nie každá rastlina je pre mačku zdravá! V našom článku sa dozviete všetko dôležité o téme “Jedovaté rastliny pre mačky”.

Symptómy: Aké sú typické príznaky otravy mačky?

Ak vaša mačka zožrala jedovatú rastlinu, príznaky ochorenia závisia od požitej dávky. Typickými príznakmi otravy sú: 

  • Zvýšené slinenie 
  • Zvracanie 
  • Hnačka 
  • Záchvaty alebo dokonca ochrnutie 
  • Prípadne problémy s dýchaním alebo poruchy srdcového rytmu 

V závislosti od dávky môžu mačky v dôsledku otravy zomrieť. Ak máte podozrenie, že vaša mačka mohla požiť jedovatú rastlinu, mali by ste čo najskôr vyhľadať veterinára.

Ktoré rastliny sú pre mačky jedovaté? 

Jedovaté izbové rastliny 

Trávy majú na jedálnom lístku vašej mačky veľmi dôležité miesto. Potrebuje ich, aby mohla vyzvracať chuchvalce prehltnutých chlpov. Možno jej už preto padla za obeť aj niektorá izbová rastlina. 

To však nemusí skončiť dobre, pretože nie každá izbová rastlina je pre mačky bezpečná. Preto, ak v byte alebo na balkóne pestujete nasledovné rastliny, mali by ste sa ich radšej zbaviť: 

Názov Charakteristické vlastnosti 
Agáve Po zjedení dužinatých listov podráždi sliznice vášho domáceho maznáčika. 
Fikus malolistý (benjamin)  Podráždenie sliznice, zvracanie a hnačka sú typickými príznakmi otravy Fikusom malolistým. 
Figovník kaučukový  Táto obľúbená izbová rastlina je pre mačky mierne jedovatá. 
Hortenzia  Hortenzie sú pre mačky len mierne jedovaté. 
Oleander Našťastie oleander, ktorý je pre mačky veľmi jedovatý, chutí veľmi horko. 
Orchidey všetkých druhov  Zvyčajne stačí len malé množstvo, aby sa mačka otrávila. 
Vianočná ruža (Prýštec najkrajší) Vianočná ruža, ktorá je obľúbená počas vianočného obdobia, je veľmi jedovatá pre deti, psy a mačky.
Slintajúca mačka © Mushy / stock.adobe.com
Ak mačka sliní alebo zvracia, znamená to, že môže byť otrávená.

Jedovaté záhradné rastliny 

Ak sa mačka pohybuje v záhrade, určite sa poteší, keď na jar záhrada rozkvitne. Uistite sa však, že sa vyhýba nasledujúcim jedovatým záhradným rastlinám: 

Názov Charakteristické vlastnosti 
Aloe Jed aloín, ktorý sa nachádza v listoch, je pre väčšinu domácich zvierat jedovatý. 
Cyklámen Jedovaté saponíny zhoršujú dýchanie a vedú k nebezpečným poruchám krvného obehu. 
Brečtan Ak mačka požije brečtan, bude viac slintať, môže zvracať a v najhoršom prípade môže trpieť kŕčmi a môže tiež ochrnúť. 
Papradie Papradie (napr. Orličník obyčajný), ktorý patrí medzi jedovaté rastliny, poškodzuje kostnú dreň ľudí a zvierat prostredníctvom enzýmu tiaminázy. 
Orgován Mnohé časti rastliny, ako napríklad kôra a kvety, sú pre mačky jedovaté. 
Hyacint Hyacint dráždi sliznice mačky. 
Druhy šafranu Tieto rastliny sú krásne, no zároveň pre mačky aj veľmi jedovaté. Jed, ktorý obsahujú, pikrokocín, spôsobuje žalúdočné problémy a niekedy aj horšie príznaky otravy. 
Konvalinka voňavá Glykozidy obsiahnuté v kvetoch a plodoch spôsobujú u mačiek závažné poruchy srdcového rytmu. Príliš veľká dávka môže viesť aj k smrteľnej zástave srdca. 
Ľalia Silne toxická pre mačky, môže spôsobiť zlyhanie obličiek.
Narcis Táto rastlina po požití spôsobuje mačke vážne žalúdočné ťažkosti a problémy s rovnováhou. 
Filodendron Upozornenie: Filodendron je, najmä pre mačky, vysoko jedovatý a poškodzuje ich obličky. 

Prečo mačky pojedajú rastliny? 

Pri úprave srsti svojim drsným jazykom mačky prehltnú veľa chlpov. V žalúdku sa potom chlpy zmiešajú so slinami a vytvoria väčšie chuchvalce. Toto sa týka najmä dlhosrstých mačiek. Ak sú prehltnuté chlpy príliš veľké a nedostanú sa do čreva, mačka ich vyvráti. 

Viac informácií o chuchvalcoch chlpov (bezoároch) nájdete v článku.

Aby sa chlpy dostali von zo žalúdka, žerú mačky rastliny. Vlákna mladých netoxických tráv majú podporný účinok, a tak nepriamo zabraňujú nebezpečnej nepriechodnosti čriev. 

Mačku môžete pri tom podporiť čerstvo zasiatym obilím, cyperskou trávou alebo mačacou trávou. Okrem toho tieto rastliny pomôžu odpútať pozornosť mačky od jedovatých izbových rastlín.

Aby ste sa uistili, že mačka požiera neškodné trávy, mali by ste určite venovať pozornosť okrajom trávy. Tie by mali byť mäkké a nemali by mať ostré okraje. Trávy s ostrými okrajmi môžu vážne poraniť ústnu dutinu mačky alebo jej uviaznuť v pažeráku. 

Mačka je mačaciu mätu © madscinbca / stock.adobe.com
Hlavným lákadlom pre mnohé mačky je sušená mačacia mäta.

Bezpečné rastliny pre mačky

Niektoré netoxické druhy rastlín, ktoré mačky rady jedia. Ide najmä o tieto tri rastliny: 

  1. Mačacia mäta

Mačacia mäta je rastlina, ktorá je medzi majiteľmi mačiek veľmi známa, obsahuje látku, ktorá na mačky pôsobí omamne. Jej povzbudzujúci účinok vyvoláva u mnohých mačiek eufóriu, takže sa chcú s rastlinou hrať.

Niektoré mačky si však túto bylinu nevšímajú. Prečo to tak je, zatiaľ nie je jasné. Bylinu môžete často nájsť v hračkách pre mačky alebo iných predmetoch (napr. v škrabadlách). 

  1. Hrdobarka horká 

Okrem toho je pre niektoré mačky príťažlivý pach Hrdobarky horkej (lat. Teucrium marum). Rastlina pochádza zo západného Stredomoria a dá sa dobre pestovať v kvetináči. 

Hoci táto pekná fialovo kvitnúca bylina majiteľom mačiek dosť silno vonia éterom, pre väčšinu mačiek je vôňa hrdobarky príťažlivá aj v sušenom stave. 

  1. Valeriána lekárska 

Valeriána lekárska (lat. Valeriana officinalis) tiež vzbudzuje záujem mnohých mačiek. Valeriána je známa aj ako mačací koreň, pretože mačky sa rady po tejto bylinke, ktorá po vysušení vonia po gáfri, váľajú a hlasno mňaukajú. Prečo sa mačky takto správajú, zatiaľ tiež nie je objasnené. 

V online obchode zoohit nájdete skvelé hračky plnené valeriánou lekárskou alebo mačacou mätou


Franziska G., Veterinár
Profilbild von Tierärztin Franziska Gütgeman mit Hund

Na univerzite Justus-Liebig v meste Giessen som absolvovala kompletné vzdelanie ako veterinárna lekárka a získala skúsenosti v rôznych odboroch, ako sú medicína malých, veľkých a exotických zvierat, farmakológia, patológia a bezpečnosť potravín. Odvtedy pracujem nielen ako veterinárna autorka, ale aj na svojej vedecky podloženej dizertačnej práci. Mojím cieľom je v budúcnosti lepšie chrániť zvieratá pred bakteriálnymi patogénmi. Okrem svojich veterinárnych znalostí zdieľam aj svoje vlastné skúsenosti ako šťastná majiteľka psa, a dokážem tak pochopiť a vysvetliť úzkosti a problémy, ako aj ďalšie dôležité otázky týkajúce sa zdravia zvierat.


Naše najobľúbenejšie články
5 min

Pôrod mačiatok: keď Vaša mačka privedie na svet potomstvo

Narodenie mačiatok je vždy zvláštny zážitok, ktorý nechce zmeškať žiadny chovateľ. Nastávajúci pôrod však vyvoláva aj otázky, najmä ak sa vaša mačka má stať matkou po prvý raz. Aby sme vám pomohli pripraviť sa na túto radostnú udalosť, zhromaždili sme tie najdôležitejšie informácie na tému mačacieho pôrodu.

3 min

Ruja u mačiek

Rozmnožovací cyklus u mačiek sa diametrálne odlišuje od ľudského. Mnohým fázam v živote mačky z tohto dôvodu nerozumieme. Napríklad nevieme, ako by sme sa v takej chvíli mali zachovať a ako by sme nášmu domácemu miláčikovi pomohli. K tomu patrí aj ruja u mačiek: háranie mačky, teda pripravenosť mačky (ženského pohlavia) k počatiu.