Správne krmivo pre dospelé mačky

krmivo pre mačku

„Si to, čo ješ“ – táto hláška platí aj pre domácich miláčikov. Ale podľa čoho sa pozná, či je zvolené krmivo pre Vašu mačku dobré? Aké živiny Váš mačací tigrík potrebuje? A existuje vôbec ideálne krmivo pre mačky?

Hľadanie vhodného krmiva pre mačky sa zdá byť veľmi komplikovanou úlohou. Prinajmenšom to tak vyzerá, ak prechádzate viaceré internetové fóra o mačkách alebo si čítate odbornú literatúru o tejto problematike. Surová strava, doma pripravované krmivo, mokré krmivo, suché krmivo – čo poskytne Vašej mačke správne vitamíny a minerálne látky, aby bola zdravá? Ktoré krmivo je pre zviera najviac prírodné? Tieto otázky pre Vás určite nie sú žiadnou novinkou – nezáleží na tom, či s chovateľstvom práve začínate alebo už roky mačku vlastníte. Žiadny strach! Kŕmiť mačku správne vlastne nemusí byť veľká veda.

Proteíny, uhľohydráty, a iné

Aby mladá mačka rástla a bola zdravá, potrebuje do tela dostávať určité živiny. Organizmus ich používa pri výstavbe kostí, regenerácii svalov a tvorbe nervových vlákien. Ak živiny v tele chýbajú, organizmus je nestabilný, čo má za následok vznik ochorení a precitlivenosť. Ale čo vlastne mačka potrebuje? Typickou obeťou divokej mačky je myš, ktorá pozostáva z 85% z mäsa, ktoré sa skladá zo svaloviny, väziva a orgánov. Zvyšných 15% tvoria rastlinné zvyšky v tráviacom trakte obeti, kosti, srsť, prípadne perie. Priemerná myš je tvorená spravidla z 50-60% z proteínov, 20-30% z tuku a 3-8% z uhľohydrátov. Tento pomer by mal byť základom stravy Vašej domácej mačky. Odborné štúdie hovoria, že mačkám viac chutí krmivo, ktoré svojou skladbou odpovedá skladbe myši. Naše mačky teda samy veľmi dobre vedia, čo je pre nich dobré.

Obzvlášť zrejmý je tu vysoký podiel proteínov, najdôležitejšieho dodávateľa energie pre mäsožravcov. Mačka dobre trávi hlavne živočíšne proteíny. Svalovina obsahuje dokonca viac proteínov než spojivo. Mačky totiž môžu spracovávať uhľohydráty len obmedzene. Napriek tomu nie sú tieto látky zbytočné – medzi uhľohydráty patrí aj vláknina, ktorá síce nie je stráviteľná, ale reguluje činnosť čriev. Aj napriek tomu by ale malo krmivo obsahovať len obmedzené množstvo uhľohydrátov, pretože príjem vo vyššom množstve zaťažuje organizmus, hlavne obličky a pečeň. V prírode mačka prijíma uhľohydráty predovšetkým vo forme obsahu žalúdku ulovených koristí – niečo medzi 3-5%, pričom v žalúdku sa väčšinou nachádzajú obilniny a iné rastlinné časti.

My, ľudia, sa v posledných desaťročiach zameriavame na čo možno najviac nízko-kalorickú stravu – pre domáce zvieratá je však tuk životne dôležitým prvkom potravy. Živočíšne, nenasýtené mastné kyseliny, ako sú omega 3-mastné kyseliny, sú pre mačky omnoho hodnotnejšie, než rastlinné tuky. Preto mačky potrebujú práve živočíšne tuky.

krmivo pre mačky © Foto Laupheim / stock.adobe.com

Vitamine und Mineralstoffe

Natürlich besteht der Körper eines Beutetiers nicht nur aus den Hauptnährstoffen und Wasser. Er enthält zugleich jede Menge Vitamine und Mineralstoffe. Diese sind an vielen Vorgängen im Katzenkörper beteiligt.

Vitamíny

Telo hlodavca prirodzene nie je tvorené len hlavnými „živinami“ a vodou. Obsahuje aj množstvo vitamínov a minerálnych látok, ktoré sa podieľajú na procesoch odohrávajúcich sa v tele mačky. Ale nie je vitamín ako vitamín! Mačka potrebuje určité vitamíny v určitom množstve. Veľmi dôležitý je tu rozdiel medzi vitamínmi rozpustnými vo vode a tými, ktoré sú rozpustné v tukoch. Vitamíny rozpustné v tukoch sa na dlhšiu dobu ukladajú v tukových bunkách, preto nadmerne prijaté množstvo môže byť nebezpečné. Vitamíny rozpustné vo vode sú na rozdiel od toho vylučované v moči akonáhle dôjde k nadmernému príjmu. Pretože sú ale vitamíny úzko spojené s procesmi látkovej výmeny, je obozretnosť samozrejme na mieste. Vitamíny sú naviac spravidla citlivé na teplo, preto pri varení bývajú často zničené.

Minerály

Rovnako dôležité sú aj minerálne látky. Nevyskytujú sa v organickej forme, väčšinou ako ionty alebo vo forme anorganických prepojení. Na rozdiel od vitamínov nie sú citlivé na teplo a pri varení sa neničia. Rozlišujeme makroelementy a stopové prvky: makroelementy, medzi ktoré patrí draslík, fosfor, magnézium, sodík, vápnik a chlór, potrebuje mačka vo väčšom množstvo než stopové prvky, ako je železo, meď, zinok, mangán, jód a selén.

V neposlednom rade: počas zohrievania krmiva je veľká časť živín bohužiaľ zničená. Aby však krmivo látky obsahovalo, bývajú vitamíny a niektoré minerály umelo do krmiva dodávané.

Krmivo pre mačky – prakticky

Teraz ste získali určitú predstavu o tom, čo Vaša mačka potrebuje pre to, aby bola zdravá. Ale kde je hranica? Ktoré krmivo obsahuje práve tie látky, ktoré sú pre Vášho mačacieho miláčika zdravé?

Musíte prijať skutočnosť, že dokonalé krmivo pre mačky neexistuje. Nezáleží na tom, či kupujete „hotové“ krmivo, varíte ho doma sami alebo ste zástancom surovej stravy. Všetky prístupy môžu byť aplikované správne alebo aj nesprávne.

Hotová strava

Konzervy alebo suché krmivo: hotovky sú pre mačky vyrábané ako trvanlivé potraviny a sú prakticky uzavreté v konzervách alebo sáčkoch. Tieto najrozšírenejšie formy mačacieho krmiva sú praktické a pre chovateľov pohodlné. Hotové krmivo je možné zakúpiť v 2 formách – ako suché alebo mokré krmivo. Ktoré z uvedených je pre mačku vhodnejšie je niekedy hlavolam.

Pamätajte ale na toto:

Zatiaľ čo vlhkosť v mokrom krmive vyhovuje prirodzenému spôsobu stravovaniu mačky, u granúl vlhkosť nie je prítomná. Moč mačky je preto koncentrovaný, čo môže viesť k vzniku močových kameňov alebo piesku. Do suchého krmiva býva naviac pridávaná vláknina vo forme zemiakov, hrachu, alfa-alfy. Samotné bezobilninové krmivo zase obsahuje viac než 50% uhľohydrátov – teda látok, ktoré mačka potrebuje len vo veľmi malom množstve a nedokáže ich dobre spracovať, čím sa zbytočne zaťažuje organizmus zvieraťa. Mokré krmivo je teda prirodzenej potrave mačky určite bližšie.

Hotová strava pre mačky © Nailia Schwarz / stock.adobe.com

Cenové rozdiely

Ďalej existuje veľké množstvo hotových krmív pre mačky v rôznych stupňoch kvality, od krmiva blízkemu prirodzenej strave, cez bioprodukty až po výhodné ponuky zo supermarketov. Každá alternatíva má niečo do seba a zaťažuje Vašu peňaženku ináč. Bohužiaľ aj takto však vznikajú závratné rozdiely v kvalite krmiva na trhu. Aj keď v obchodoch neustále pribúda množstvo krmiva, ktoré sa svojím zložením podobá viac a viac prirodzenej strave mačiek, rastie aj množstvo nekvalitného krmiva. Preto milovníkom mačiek často neostáva nič iné, než len si poctivo preštudovať zloženie krmiva na zadnej strane farebných obalov jednotlivých krmív.

Ako dešifrovať etikety krmív pre mačky?

Najmenej náročným údajom na konzerve je ten, ktorý udáva, či ide o samostatné krmivo alebo doplnok stravy. Samostatné krmivo musí zo zákona obsahovať všetko, čo mačka potrebuje pre zdravý život. Doplnkové krmivo predstavujú rôzne maškrty, ktoré sú určené na podávanie medzi jednotlivými jedlami alebo ako odmena. Neobsahujú totiž vitamíny a minerály.

Na etikete je uvedené zloženie, teda množstvo jednotlivých prísad, ktoré je radené zostupne. Prvá uvedená látka je zastúpená v najväčšom množstve. U kvalitného krmiva by ako prvá surovina malo byť uvedené mäso. Ale aj v tomto buďte, prosím, opatrní: ak je podiel mäsa v granulách popísaný ako produkty z rýb, v tom prípade môže ísť o produkt, ktorý predstiera, že je niečím, čím v skutočnosti nie je. Pretože označenie „čerstvá ryba“ znie síce skvelo, ale po odčítaní obsiahnutej vody a spracovaní na suché krmivo ostane z rýb len zlomok ponúkaného podielu, to znamená, že táto uvádzaná hlavná časť krmiva sa rýchlo dostane na koniec zoznamu obsiahnutých surovín.

Ďalší jav, ktorý je často na etiketách prítomný, sú živočíšne vnútornosti. Korisť mačky nie je samozrejme zložená len zo svaloviny, samostatné krmivo obsahuje mäkké mäso v menšom množstve. Na druhú stranu nie sú všetky vnútornosti a odpadové produkty ako rohovina alebo srsť pre mačku dobre stráviteľné. Výrobcovia krmiva pre zvieratá majú však pre ich začlenenie do krmiva presvedčivý argument: tieto zložky zvyšujú podiel proteínov v krmive a náklady na jeho výrobu tlačia naopak dole. To isté platí pre položku „časti rastlín“, ktoré väčšinou mačka nedokáže stráviť.

Čo to všetko ale znamená v praxi? Pri hľadaní krmiva sa zamerajte na nasledujúce kritéria:

  • položka mäso stojí na prvom mieste v odstavci Zloženie, ideálne aj s percentuálnym podielom a druhom mäsa, ktoré krmivo obsahuje. Pozor na pojem živočíšne vnútornosti – mali by byť presne definované!
  • u rastlinných zložiek ako sú obilniny a zelenina by mala byť takisto uvedená presná špecifikácia. Len tak sa vyhnete tomu, že budete kupovať krmivo len s „výplňovými“ surovinami, ktoré organizmu zvieraťa nič neprinesú.
  • rovnako je to aj s vedľajšími rastlinnými produktmi – tie by mali byť vymenované alebo krmivo takéto látky nemá vôbec obsahovať.
  • neexistuje žiadna taká nedefinovaná látka ako tuk alebo vedľajší produkt z pečiva alebo niečo podobné.

Krmivo pre mačky, ktoré zodpovedá týmto kritériám, bude spravidla pre Vašu mačku zdravé a ponúkne jej všetko potrebné pre plnohodnotný život. S týmito radami a praktickým riešením bude výber krmiva pre chovateľov jednoduchší.

Je možné, že ste našli podľa Vášho názoru ideálne krmivo, Vaša mačka si to ale nemyslí a dáva prednosť predchádzajúcemu, menej hodnotnému krmivo. Čo s tým? Aby ste mačku pomaly odnaučili od starého krmiva a nechali ju zvyknúť si na nové, je vhodné zmiešať obe krmiva. Ale pozor, nové krmivo primiešavajte v malých dávkach, lebo mačky sú majstri vo vyselektovaní kúskov, ktoré sa im nepáčia. V prípade mokrého krmiva je omnoho jednoduchšie zmiešať staré a nové krmivo. Ak Vaša mačka nechce vôbec akceptovať nové krmivo, myslíte na následky, ktoré to môže mať.

Surová strava

Princíp surovej stravy býva často označovaný aj ako BARF metóda: „biologická surová strava na základe druhovej príslušnosti“. Orientovaná na druh je táto potrava hlavne z jedného dôvodu: mačky sú od prírody mäsožravci. Pri kŕmení surovou stravou dostávajú mačky presne to, čo zodpovedá ich druhovej príslušnosti, a to je mäso. Na rozdiel od varenia krmiva doma je surová strava k zakúpeniu už naporciovaná a nie je tepelne upravovaná. Tak zostávajú v krmive zachované všetky živiny. Aby mačka dostala všetko, čo potrebuje pre zdravý život, musí byť surová strana premyslene zostavená. Mačky potrebujú viac než len mäso zo svaloviny. Vnútornosti ako sú srdce, pečeň, pľúca, rovnako ako kosti a srsť, ktoré dodávajú vápnik a vlákninu – to všetko musí dostávať formou potravy.

Surová strava u mačky © schankz / stock.adobe.com

Chovatelia mačiek, ktorí by radi kŕmili svoju mačku BARF krmivom, musia najprv starostlivo preskúmať potreby mačacieho miláčika a vypočítať, koľko živín, vitamínov, proteínov a uhľohydrátov jedinec potrebuje. Na základe veku, plemena, pohlavia a dedičných chorôb sa totiž zloženie BARF krmiva môže u jednotlivých zvierat líšiť. Na druhú stranu je kŕmenie BARF veľmi spoľahlivé, pretože presne viete, čím mačku kŕmite.

Ten, kto kŕmi surovou potravou, preberá plnú zodpovednosť za svoju mačku. Musí si vyhradiť čas na naštudovanie potrebných podkladov. Pri výbere surovín je treba dbať na kvalitu a krmivo poctivo pripraviť. Ak si chovateľ čas naozaj nájde a venuje sa príprave tejto potravy s láskou, poskytne svojej mačke určite to najlepšie krmivo, ktoré existuje!

Doma varené krmivo

Aj v prípade doma pripravovaného krmiva si chovateľ pripravuje stravu pre mačku sám. Na rozdiel od surovej stravy je však toto krmivo pred spotrebovaním tepelne upravované. Vďaka tomu je krmivo lepšie stráviteľné a vhodné pre citlivé a staršie mačky, príp. takých jedincov, ktorí ešte nikdy surovú stravu nevyskúšali.

Krmivo varené svojpomocne je vhodné pre tých chovateľov, ktorí presne vedia, čo má krmivo pre mačky obsahovať a ktorým nebolo odporúčané kŕmiť zviera surovou stranu(je  jedno z akého dôvodu). Avšak chovateľ si musí byť vedomý toho, že tepelnou úpravou krmivo stráca vitamíny a živiny, čo je práve výhodou BARF metódy. Aj pre krmivo varené doma platí, že by malo byť pripravované s láskou a takisto si to vyžaduje preštudovanie rôznych materiálov.

Ktorá metóda kŕmenia je vhodná pre moju mačku?

Teraz ste získali základný prehľad o tom, aké možnosti máte, čo sa týka kŕmenia Vášho mačacieho miláčika. To, pre ktorú formu sa rozhodnete, nie je len otázkou vkusu, ale záleží tiež na aktuálnych potrebách Vašej mačky. Možno už máte svojho favorita po prečítaní tohto článku. Alebo možno už hľadáte hotové krmivo, ktoré bude odpovedať vyššie uvedeným kritériám a poctivo si prezeráte etikety. Alebo ste sa ešte nerozhodli a nie ste si istí.

Nezabudnite ale: Vami zvolená metóda kŕmenia by mala byť zlúčiteľná so životným štýlom Vášho zvieraťa, príp. s eventuálnymi chorobami a zdravotnými obmedzeniami. Najdôležitejší je pri rozhodovaní práve Váš mačací miláčik! Overte si určite aj intoleranciu voči potrave a premýšľajte, čo Vaša mačky doteraz jedla. Mnohé domáce mačky si v momente, kedy dostanú kúsok mäsa, myslia, že ide o hračku, a naopak mnohí bývalí „tuláci“ odmietajú žrať suché krmivo.

Prajeme Vašej mačke „dobrú chuť“!

Naše najobľúbenejšie články
4 min

Výživa mačiatok

Mačiatka aj šteňatá potrebujú pre zdravý rast dostatok živín. Potreba živín závisí na plemeni, veku a temperamentu zvieraťa. Štvornohí uličníci potrebujú viac energie ako malí leňoši. Aj keď to vyzerá roztomilo, mačiatko by nemalo byť príliš bacuľaté, rebierka by mali byť vždy dobre hmatateľné a kontúry tela viditeľné. Pre zásobenie organizmu dostatkom živín a energie v období rastu potrebujú mačiatka optimálnu výživu.

9 min

Správne krmivo pre dospelé mačky

„Si to, čo ješ“ – táto hláška platí aj pre domácich miláčikov. Ale podľa čoho sa pozná, či je zvolené krmivo pre Vašu mačku dobré? Aké živiny Váš mačací tigrík potrebuje? A existuje vôbec ideálne krmivo pre mačky?