Mal by som svojim mačkám podávať suché alebo mokré krmivo?

suché a mokré krmivo pre mačku

Uprednostňujú mačky suché alebo mokré krmivo?

Trh s krmivami pre mačky láka rôznymi druhmi krmiva a spôsobmi kŕmenia. Milovníci mačiek sa medzi rôznymi spôsobmi a druhmi kŕmenia, a tiež rôznymi príchuťami krmív ťažko rozhodujú. Pred výberom krmiva, ktoré bude mačke chutiť, nie je príliš drahé, a napriek tomu má kvalitné zloženie, si čerstvý majiteľ mačky často kladie otázky: Mám svojej mačke podávať suché alebo mokré krmivo? Aké sú výhody suchého alebo mokrého krmiva pre mačky? Hotové krmivo pre mačky je najobľúbenejšou formou kŕmenia. Niet sa čomu čudovať, pretože vysokokvalitné krmivá pre mačky obsahujú všetko, čo mačka potrebuje pre druhovo vhodnú stravu, a ešte k tomu sú obzvlášť praktické.

Rozdiely

Mokré krmivo pre mačky je dostupné v konzervách, mištičkách alebo kapsičkách. Krmivo môže byť mokré alebo polosuché. Suché krmivo je, ako už názov napovedá, suché: Zo zložiek krmiva bola odstránená voda, vďaka čomu je krmivo obzvlášť pevné a zároveň mimoriadne trvanlivé.

Suché krmivo a mačka

Zdravie

Dôležitá je nielen forma krmiva, ale aj jeho kvalita. Nezáleží na tom, či mačkám podávate suché alebo mokré krmivo, pretože oba typy krmiva sú dostupné vo všetkých kvalitatívnych úrovniach. Kto chce svoju mačku zdravo kŕmiť, mal by sa rozhodnúť pre vysokokvalitné krmivo pre mačky.

Ako rozoznám rozdiely v kvalite krmív pre mačky?

Nekvalitné suché krmivo môže často obsahovať napr. rastlinné zložky, ako sú zemiaky, hrášok alebo lucerna v nadmernom množstve (v malých dávkach sú neškodné). Bezobilninové druhy môžu byť často príliš bohaté na sacharidy. Dôvodom je výrobný proces, ktorý potrebuje sacharidy na vytvorenie pevných a odolných drobkov. Preto sa odporúča opatrnosť: Pri zložení krmiva dbajte na to, aby množstvo bielkovín tvorilo najväčší podiel.

Mačky ako mäsožravce sú v skutočnosti závislé od vysokého obsahu bielkovín v potrave. Podiel bielkovín odporúčaný veterinárnymi lekármi závisí od veku a plemena zvieraťa. Svoju úlohu zohrávajú aj iné faktory, napríklad sterilizácia alebo potravinové intolerancie.

Preto nemôžeme odporučiť konkrétnu značku suchého krmiva. Suché krmivá, ktoré sa skladajú z mnohých rastlinných zložiek a obsahujú až do 50 % sacharidov, môže organizmus mačiek využiť len v malom množstve.

Ale ani kúpa mokrého krmiva nie je zárukou, že v miske mačky skončí len kvalitné krmivo. “Kuracie filé v bielej omáčke” a “hovädzí steak v želé” často obsahujú pridaný cukor alebo vedľajšie rastlinné produkty. Krmivo pre mačky s pridaným cukrom alebo kŕmenie obilninami s vysokým glykemickým indexom môže zvýšiť riziko cukrovky mačky tým, že zvyšuje vylučovanie inzulínu. Kvalitné mokré krmivá majú vysoký obsah mäsa, veľa zdravých bielkovín a obsahujú len málo rastlinných zložiek. Umelé prísady a cukor do mačacej misky nepatria.

Skôr ako sa rozhodnete pre konkrétny druh krmiva, pozorne si prezrite etiketu!

Konzerva pre mačku

Príchuť

Uprednostňujú mačky suché alebo mokré krmivo? Rovnako ako u nás ľudí, aj chute mačiek sú odlišné. To, ktoré krmivo Vašej mačke zachutí, často závisí od príchute, a nie od toho, či pozostáva zo suchých granúl alebo kúskov v omáčke – objektívne, obe formy kŕmenia chutia podobne. Mnohé mačky však majú špeciálne preferencie, ktoré krmivo im obzvlášť dobre chutí.

Cena

Suché a mokré krmivá pre mačky sa vyrábajú v rôznych kvalitatívnych a cenových kategóriách. V dôsledku odstraňovania vlhkosti sa suché krmivo komprimuje, to ale neznamená, že kvalitné suché krmivo vyjde pri každodennom podávaní lacnejšie.

Trvanlivosť

Suché krmivo pre mačky je zbavené všetkej vlhkosti – vďaka tomu je mimoriadne trvanlivé. Suché krmivo vydrží v miske aj niekoľko dní!

Mokré krmivo sa môže skladovať dlhší čas, ale po otvorení mištičky alebo konzervy má obmedzenú trvanlivosť. Po dvoch až troch hodinách by sa mal zostatok krmiva v miske vyhodiť.

Prirodzená výživa mačiek

Ktorá forma výživy je pre mačky obzvlášť zdravá? Ktorá vyhovuje ich prirodzeným stravovacím návykom?

Malé hlodavce a vtáky, ktoré sú prirodzenou korisťou mačiek, obsahujú až 80 % vody. Zvyčajne tak pokrývajú dennú potrebu tekutín mačky. Z tohto dôvodu mačky vo voľnej prírode zriedka vyhľadávajú zdroj vody. Naše domáce mačky si toto správanie zachovali od svojich voľne žijúcich predkov: len zriedka používajú misku na vodu. Bohužiaľ, málo pijú aj vtedy, keď ich mačacie krmivo neobsahuje toľko vody ako korisť vo voľnej prírode.

Vlhkosť mokrého krmiva zodpovedá prirodzenej výžive mačiek. Do značnej miery nahrádza potrebu pitnej vody. Naopak, suché krmivo je suché – a ak mačka dostatočne nepije, moč sa koncentruje. Mačka močí menej často, takže môžu vzniknúť močové a obličkové kamene.

Takže: Existujú kvalitné aj nekvalitné krmivá. Ako suché, tak aj mokré krmivá nájdete vo vysokej kvalite.

Prajeme Vám veľa šťastia pri rozhodovaní!

Naše najobľúbenejšie články
9 min

Správne krmivo pre dospelé mačky

„Si to, čo ješ“ – táto hláška platí aj pre domácich miláčikov. Ale podľa čoho sa pozná, či je zvolené krmivo pre Vašu mačku dobré? Aké živiny Váš mačací tigrík potrebuje? A existuje vôbec ideálne krmivo pre mačky? Hľadanie vhodného krmiva pre mačky sa zdá byť veľmi komplikovanou úlohou. Prinajmenšom to tak vyzerá, ak prechádzate viaceré internetové fóra o mačkách alebo si čítate odbornú literatúru o tejto problematike. Surová strava, doma pripravované krmivo, mokré krmivo, suché krmivo - čo poskytne Vašej mačke správne vitamíny a minerálne látky, aby bola zdravá? Ktoré krmivo je pre zviera najviac prírodné? Tieto otázky pre Vás určite nie sú žiadnou novinkou - nezáleží na tom, či s chovateľstvom práve začínate alebo už roky mačku vlastníte. Žiadny strach! Kŕmiť mačku správne vlastne nemusí byť veľká veda.
4 min

Výživa mačiatok

Mačiatka aj šteňatá potrebujú pre zdravý rast dostatok živín. Potreba živín závisí na plemeni, veku a temperamentu zvieraťa. Štvornohí uličníci potrebujú viac energie ako malí leňoši. Aj keď to vyzerá roztomilo, mačiatko by nemalo byť príliš bacuľaté, rebierka by mali byť vždy dobre hmatateľné a kontúry tela viditeľné. Pre zásobenie organizmu dostatkom živín a energie v období rastu potrebujú mačiatka optimálnu výživu.