Správne krmivo pro mačky seniorky

krmivo mačka

Srsť šedivie a objavujú sa prvé bolesti. Ale žiadny strach: so správnym krmivom zostane Vaša mačka aj vo vyššom veku fit a zdravá. Liečba chronických chorôb a starostlivosť veterinára môže byť doplnená správnou stravou, ktorá Vašej mačke pomôže pri rekonvalescencii.

Správne krmivo pre staršie mačky

V našich článkoch týkajúcich sa stravy ste sa dozvedeli už mnoho informácií, a aj to, že neexistuje univerzálna správna metóda kŕmenia. Správne stravovanie závisí hlavne na aktuálnych potrebách Vašej mačky. A nielen mačky vo vývoji majú svoje špeciálne potreby, čo sa potravy týka. Aj starší jedinci, u ktorých sa už prejavujú prvé príznaky staroby, musia mať stravu prispôsobenú ich veku a zdravotnému stavu, teda musia dostávať kvalitné živiny.

Pre mačky, seniorky, je určenie správneho jedálnička veľmi podstatné, aby aj v staršom veku zostali aktívne a zdravé. V neskoršom veku je často pre zvieratá náročnejšie dobre spracovať určité živiny. Takisto zuby nie sú často v najlepšom stave a žuvanie spôsobuje mačkám problémy. Mačka chudne. K tomu sa niekedy pridajú aj chronické ochorenia ako cukrovka alebo ochorenie obličiek, ktoré vyžadujú podávania špeciálneho krmiva.

Krmivo pre mačky

Ľahká stráviteľnosť

U starších mačiek je teda ešte dôležitejšie, aby bolo krmivo ľahko stráviteľné. Rovnako ako u zloženia krmiva pre dospelé mačky by sme mali aj v tomto prípade dávať pozor na suroviny, z ktorých je krmivo vyrobené. Proteíny sú pre mačky stráviteľné dobre, pretože mačka patrí k mäsožravcom a nepotrebuje teda uhľohydráty na doplnenie energie. Takisto látky zaťažujúce organizmus (napr. časti rastlín a živočíšne časti) by mali byť maximálne redukované.

Pri nákupe hotového krmiva pre mačky sa môžete orientovať podľa nasledujúcich kritérií:

  • položka mäso by mala byť na prvom mieste v Zložení na obale krmiva. Ideálne s percentuálnou hodnotou a druhom mäsa, ktoré krmivo obsahuje. Opatrne u pojmu - živočíšne vnútornosti - mali by byť presne definované!
  • aj pri rastlinných položkách ako sú obilniny a zelenina by mala byť presná špecifikácia. Len tak sa vyhnete tomu, že budete kupovať krmivo len s  „výplňovými“ surovinami, ktoré organizmu zvieraťa nič neprinesú.
  • takisto vedľajšie rastlinné produkty by mali byť presne vymenované na obale alebo krmivo ich nemá vôbec obsahovať.
  • neexistuje žiadna nedefinovaná látka ako je tuk alebo vedľajší produkt z pečiva či podobne.

Pre staršie jedince je oveľa vhodnejšie prijímať mokré krmivo než suché granule. Mokré krmivo má jednu dôležitú výhodu: obsahuje viac vlhkosti než suché krmivo, tým pádom mačka prijíma prostredníctvom krmiva aj tekutiny. V suchom krmive je obsah vody podstatne zredukovaný, aby bolo krmivo čo najviac kompaktné. Pri nedostatočnom príjme tekutín je moč mačky veľmi hustý, čo môže viesť ku vzniku močových a obličkových kameňov. Hlavne u starších zvierat netreba toto riziko podceňovať!

Nemali by sme zabúdať ani na fakt, že do suchého krmiva bývajú pridávané zložky ako sú zemiaky, hrach alebo alfa-alfa. Krmivo, ktoré obilniny neobsahuje, je zase tvorené z 50% uhľohydrátmi - teda zložkou, ktorú organizmus mačky neocení a potrebuje ju len minimálne. Naviac zaťažuje aj orgány zvieraťa. Mokré krmivo sa oproti tomu podobá prirodzenej potrave mačky asi najviac.

Chronické ochorenia

V spolupráci so zverolekármi by malo byť krmivo prispôsobené aj eventuálnym chronickým ochoreniam Vášho mačacieho tigríka. Pri chronickom ochorení obličiek je často väčšia časť obličkového tkaniva zničená. Úloha obličiek spočíva vo filtrovaní a vylučovaní odpadových látok pri procese látkovej výmeny - práve táto základná funkcia je pri chronickom ochorení radikálne obmedzená. Aby nebol orgán zbytočne ešte viac zaťažovaný, je potrebné znížiť percento soli, fosfátov a proteínov v krmive a zamerať sa na krmivá s kvalitnými zložkami. Pre mačky s ochorením obličiek odporúčajú veterinári často špeciálne krmivo, ktoré je prospešné pre obličky. Mokré krmivo je v tomto prípade viac než žiadúce, aby mačka prijímala dostatok tekutín, ktorými sú obličky preplachované.

Extra pozornosť je treba venovať mačkám, ktoré trpia na cukrovku. Títo mačací miláčikovia sú v stave, kedy úroveň cukru je možné udržiavať na správnych hodnotách len prostredníctvom spracovania proteínov, úplne bez uhľohydrátov. Mačky s cukrovkou nemajú dostatok inzulínu, a preto nemôžu využívať a spracovávať glukózu ako zdroj energie. Glukóza sa hromadí v tele, avšak neprechádza do buniek. Ak upravíme stravu a prejdeme na špeciálnu diétu a budeme mačku pravidelne kŕmiť určeným množstvom krmiva, prispejeme tak ku stabilizácii krvného obrazu a zabránime prípadnému priberaniu. Kvalitná strava bez cukru či karamelu a obilnín je v každom prípade žiadúca. Presný stravovací plán je však nutné skonzultovať s Vaším veterinárom.

ospalá mačka

Ako vyvolať u Vášho mačacieho kamaráta chuť k jedlu

Znie to celkom jednoducho, však? Avšak staršie mačky veľmi dobre vedia, čo chcú - a čo naopak nechcú. A dokážu byť dosť tvrdohlavé, ak ide o odmietanie špeciálneho krmiva, ktoré je ušité na mieru ich potrebám. V tomto prípade musí byť človek kreatívny a mačku mierne obalamutiť.

Pri zmene krmiva je treba postupovať pomaly a postupne. Aby si mačka zvykla na nové krmivo, primiešavajte jej ho postupne v malých dávkach do krmiva, ktoré jej momentálne podávate. Mačky sú majsterky vo vysortovaní neznámeho krmiva. V prípade mokrého krmiva je zmena jednoduchšia, pretože premiešavanie krmív je omnoho jednoduchšie. Môžete do nového krmiva pridať kúsok tuniaka, čomu mačka určite neodolá. Alebo ak do nového krmiva zamiešate niekoľko kúskov najobľúbenejšieho pôvodného suchého krmiva, zožnete úspech. Ak Vaša mačka aj napriek týmto tipom nové krmivo tvrdohlavo odmieta, je dôležité pamätať na následky, ktoré to môže mať...

Prajeme Vašej mačke „dobrú chuť“!

Naše najobľúbenejšie články
4 min

Výživa mačiatok

Mačiatka aj šteňatá potrebujú pre zdravý rast dostatok živín. Potreba živín závisí na plemeni, veku a temperamentu zvieraťa. Štvornohí uličníci potrebujú viac energie ako malí leňoši. Aj keď to vyzerá roztomilo, mačiatko by nemalo byť príliš bacuľaté, rebierka by mali byť vždy dobre hmatateľné a kontúry tela viditeľné. Pre zásobenie organizmu dostatkom živín a energie v období rastu potrebujú mačiatka optimálnu výživu.
14 min

Správne krmivo pre dospelé mačky

„Si to, čo ješ“ – táto hláška platí aj pre domácich miláčikov. Ale podľa čoho sa pozná, či je zvolené krmivo pre Vašu mačku dobré? Aké živiny Váš mačací tigrík potrebuje? A existuje vôbec ideálne krmivo pre mačky? Hľadanie vhodného krmiva pre mačky sa zdá byť veľmi komplikovanou úlohou. Prinajmenšom to tak vyzerá, ak prechádzate viaceré internetové fóra o mačkách alebo si čítate odbornú literatúru o tejto problematike. Surová strava, doma pripravované krmivo, mokré krmivo, suché krmivo - čo poskytne Vašej mačke správne vitamíny a minerálne látky, aby bola zdravá? Ktoré krmivo je pre zviera najviac prírodné? Tieto otázky pre Vás určite nie sú žiadnou novinkou - nezáleží na tom, či s chovateľstvom práve začínate alebo už roky mačku vlastníte. Žiadny strach! Kŕmiť mačku správne vlastne nemusí byť veľká veda.