Mal/a by som nechávať svoju mačku spať v posteli?

mačka postel

U nás, mačacích milovníkov, je dosť rozšírené, že mačka môže spať v posteli. Názory na to, či by sme s mačkou mali zdieľať aj lóžu, sa však rôznia.

V následujúcom texte Vám priblížime pre a proti. Na základe novo-nadobudnutých informácií môžete popremýšľať, na ktorú stranu sa prikloníte Vy a sami sa rozhodnete, ako budete zviera v tomto smere vychovávať.

Aké pozitívne aspekty so sebou nesie skutočnosť, že s nami mačka spí?

Zaspávanie s mačkou má, ako isto viete, mnohé pozitívne aspekty:

  • Posilňuje prepojenie medzi Vami a Vašim tigríkom, pričom pradenie a blízkosť zvieraťa majú pozitívny vplyv na náš nervový systém. Nie bezdôvodne sa hovorí, že ľudia, ktorí žijú samy, ale majú doma mačku, sú oveľa uvoľnenejší ako tí, ktorí žijú úplne samy.
  • Prívrženci nocovania s mačkami sú presvedčení aj o následujúcom: Mačky majú vplyv na vnútorný mier a kľud človeka. Ak mačka večer zaspáva na perine alebo ráno vyskočí do postele, aby pozdravila „svojho“ človeka (alebo ho upozornila na to, kde sa nachádza miska), má to na na nás veľmi pozitívne, ukľudňujúce účinky a my sa cítime lepšie. Hlavne pradenie uzdravuje a kľud mačky sa prenáša aj na človeka.
  • V tejto súvislosti je nutné zmieniť, že nie je primárnou úlohou mačky, aby kompenzovala deficity našich domácností. Jedná sa o to, aby sa mačka aj majiteľ cítili rovnako dobre. Ste si vo svojich potrebách vyrovnaní. Jednoznačne win-win situácia nastáva vtedy, keď sa majiteľ aj mačka rovnako radi maznajú.

Mačky neutralizujú negatíva a chcú pre človeka len to najlepšie:

  • Z toho vychádza teória, že si mačky ľahajú v dome na miesta, ktoré sú nabité negatívnou energiou, príp. na najslabšie miesta človeka. Existuje prípad, keď si mačka každé ráno v posteli ľahla na hlavu, resp. tvár partnera chovateľky. Podľa tejto teórie by celá táto skutočnosť pre dotyčného pána nevyznela príliš lichotivo.
  • Ezoterický názor hovorí, že mačky odnímajú zo svojich majiteľov „negatívnu energiu“ a neutralizujú ju. Mačka ňou teda nie je zaťažovaná. V podstate pôsobí pozitívne na energetické klíma domu alebo bytu.
  • Veľa mačiek tiež vykazuje určitú mieru starostlivosti o „svojho“ človeka – vlastne rovnakým spôsobom ako je tomu u psov – a majú citeľný záujem na tom, aby sa mu dobre darilo. Samozrejme má aj tento fakt dobrý vplyv na človeka samotného, keď vie, že mačka jeho rozpoloženie vníma a je tu pre človeka, rovnako ako človek pre ňu.

 

mačka v posteli

Ako spojiť hygienu a spanie na posteli?

Avšak niekoľko aspektov proti mačkám hoviacim si v posteli máme tiež. Týmto spôsobom sa napríklad môžu prenášať parazity z mačky na človeka.

Ak je mačka pravidelne očkovaná a odčervovaná, nie je tento problém úplne na poriadku dňa. Napriek tomu u mačiek, ktoré sa pohybujú aj vonku, môže dôjsť k tomu, že do postele parazita prinesú a to vplyvom kontaktu s inými mačkami vonku.

Pri naozaj blízkom kontakte sa môžu týmto spôsobom preniesť parazity z mačky na človeka. Zubné lekárstvo dokonca zaznamenalo prípady, že sa resorptívne nálezy v zube často objavovali práve u chovateľov mačiek. Tento poznatok však ešte nie je 100% potvrdený.

Pelech pre mačku je dobrým riešením

Pri obrovskom výbere mačacích pelechov, ktoré sú dnes dostupné, určite objavíte aspoň jeden, ktorý bude vyhovovať Vám aj Vašej mačke. V ňom potom môže zviera tráviť noci aj väčšiu časť dňa.

mačka pelech

Pokiaľ mačke od začiatku ukážete, že v posteli spať nesmie, bude to zviera bez všetkého akceptovať. Keď sa naopak rozhodnete až časom, že sa Vám spanie v posteli s mačkou nepáči, budete mať problém so zaradením tohto „nového“ pravidla do chodu domácnosti. Preto by ste si mali stanoviť už na začiatku, či chcete, aby mačka v posteli spala či nie, preto jej prípadne rovno zaobstarajte pekný pelech, v ktorom bude môcť odpočívať. Tu sa bude cítiť bezpečne a bude chránená pred prievanom. Miesto, kde sa mačka môže venovať odpočinku je veľmi dôležité, aby sa cítila dobre a bola šťastná.

Odvykanie od určitého pravidla je pre mačku aj pána náročné, ovšem pri pozitívnej motivácii, eventuálne prostredníctvom klicker tréningu alebo odmeňovania maškrtou, to možné je.

Na čo musím dávať pozor, ak nechávam spať mačku v posteli?

Štvrťročné odčervovanie je rovnako dôležité ako uistenie sa, že zviera je čisté od ektoparazitov aj bĺch. Pretože v najhoršom prípade môže týmto spôsobom dôjsť aj k prenosu boreliózy na človeka. Na človeka nemusia byť prenesení len parazity, ale aj bakteriálne ochorenia, ktoré následne môžu vyvolať samotnú chorobu. Pozitívne aspekty spania na posteli sa tak môžu zvrtnúť do celkovo negatívnej skúsenosti.

Ak Vaša mačka spí s Vami v posteli, je na mieste udržovať ešte väčšiu čistotu ako v spálni, kde sa mačka nevyskytuje. A taktiež mačky strácajú prirodzene srsť.

Veľký pozor by ste si mali dávať aj vtedy, ak ste alergici alebo astmatici. V takomto prípade by ste sa nočných mačacích návštev v posteli mali radšej vzdať.

Taktiež v posteli Vašeho dieťaťa by mačka nemala mať čo hľadať. Použitím zahradzovacích mriežok zamedzíte mačke vo vstupe do postele s dieťaťom. Behom dňa sa dieťa samozrejme môže s mačkou hrať a tráviť s ňou čas do sýtosti. Aj tu sú však na mieste určité hygienické opatrenia.

Avšak v konečnom dôsledku záleží len na Vás, ako si spanie zariadite. Prajeme Vám aj Vašej mačke príjemné spolužitie!

Naše najobľúbenejšie články
4 min

Má ma moja mačka rada? 10 signálov, ktoré to dokazujú

Mačka je stvorenie s tajomnou a premenlivou povahou a lásku svojmu majiteľovi prejavuje niekedy viac, niekedy menej. Obvykle vysiela jemnejšie signály ako pes. Znalci mačiek sú však schopní jasne rozpoznať dôkazy mačacej lásky. Čím viac budete dôverovať svojim inštinktom – rovnako tak ako to robí mačka – tým viac uvidíte a pocítite, ako veľmi Vás Vaša mačka miluje.
4 min

Ako porozumieť reči mačiek

Ten, kto trávi veľa času so svojim milovaným mačacím kamarátom, postupne chce vedieť interpretovať reč mačiek. Predovšetkým je treba rozlišovať medzi verbálnym a neverbálnym vyjadrovaním našeho tigríka. Pri tom poslednom spomenutom sa vlastne jedná o reč tela, ktorá prebieha hlavne prostredníctvom rôznych pohybov chvostom. Občas nie je ďaleko od pravdy ani domnienka, že mačka takmer každou takou komunikáciu poukazuje na skutočnosť, že by rada dostala niečo na zjedenie. Ale žarty stranou. V následujúcich bodoch Vám priblížime niekoľko typických znakov mačacej komunikácie.
4 min

Mená pre mačky: 30 nápadov a tipov

Rozhodli ste sa, že si domov zadovážite mačičku? Potom Vám môžeme len zablahoželať, pretože mačky sú nádherné bytosti a spolužitie s nimi je veľmi príjemné. Pokiaľ budete potrebovať inšpiráciu pri hľadaní mena pre Vašu mačku, tu je niekoľko nápadov a tipov na mená pre mačky.