Ako vyrobiť domček pre mačky: Tipy a triky

Vlastnoručný domček pre mačky

Mačka sa vo vlastnoručne vyrobenom domčeku očividne cíti ako doma.

Nielen pre psy, ale aj pre mačky sú tu búdy, ktoré ich chránia pred nepriaznivým počasím. Domček pre mačky si môžu postaviť aj zruční domáci majstri. V tomto článku sa dozviete, ako vyrobiť domček pre mačky a na čo by ste pri stavbe domčeka pre mačky mali dávať pozor.

Na čo slúži domček pre mačky? 

Domčeky pre mačky ponúkajú vonkajším mačkám útočisko v prípade nepriaznivého počasia – napríklad keď majiteľ často nie je doma a nemôže mačku kedykoľvek pustiť do domu. Aj keď nie je možná montáž dvierok pre mačky, sú vonkajšie domčeky pre mačky dobrou alternatívou.

Nemusí to však byť len Vaša vlastná mačka, pre ktorú chcete urobiť niečo užitočné. Niektorí ľudia sa starajú o túlavé mačky, ktoré k nim viac-menej pravidelne prichádzajú, aby ich nakŕmili. 

Najmä mačky, ktoré práve vrhli mačiatka, budú vďačné za prístrešok, kde sa môžu nerušene starať o svoje potomstvo. 

Prečo sa oplatí postaviť domček pre mačky svojpomocne? 

Samozrejme, môžete si kúpiť aj hotový domček pre mačky. Ak si však domček postavíte sami, môžete ho prispôsobiť miestnym podmienkam. Okrem toho výroba domčeka je pre talentovaných domácich kutilov veľkou zábavou.

Či vlastnou výrobou domčeka aj ušetríte, je však otázne. Náklady na vlastnoručne vyrobený domček pre mačky závisia od vybavenia a použitého materiálu. 

Plánovanie: Na čo treba dbať, keď si chcete sami postaviť domček pre mačky? 

Domček pre mačky je v podstate kocka z drevených stien so strechou na vrchu, vchodom a oknom vo vnútri. Takýto domček by nemal byť príliš veľký, ale samozrejme ani príliš malý. 

Veľkosť

Ako veľký musí byť domček pre mačky? 

Ak si chcete domček pre mačky postaviť sami, v prvom rade je potrebné zvážiť, ako veľký by mal byť. Vhodnými rozmermi domčeka je základňa s rozmermi 780 x 430 milimetrov a výška 460 milimetrov. Pri meraní veľkosti zohráva úlohu aj izolačný faktor. Ak má byť v mačacom domčeku príjemne teplo, potrebuje pomerne hrubé steny. 

Tip ako zistiť vhodnú veľkosť: vnútorný priestor prepravného boxu pre mačky je príliš malý. Vezmite prepravný box a pridajte 15 až 20 centimetrov vo všetkých smeroch. Tak zistíte vyhovujúcu veľkosť. 

Izolácia

Ako izolovať domček pre mačky? 

Domček by mal chrániť svojich štvornohých obyvateľov predovšetkým pred chladom. Preto je nevyhnutné izolovať steny. 

Najlepšie je umiestniť vrstvu penového polystyrénu medzi dve vrstvy preglejky. Aby ste v domčeku pre mačky, ktorý ste sami postavili, udržali teplo, musíte sa vyhnúť aj vytváraniu tepelných mostov na streche a oknách. 

Materiály

Použite odolné materiály 

Pri stavbe mačacieho domčeka je rozhodujúce, či je umiestnený na mieste chránenom pred poveternostnými vplyvmi, napríklad na terase, alebo je vystavený dažďu a snehu. 

Ak domček stojí na mieste, kde je chránený pred dažďom, môžete ako strechu použiť vodorovnú dosku a zakryť ju plyšovou tkaninou. Mačky sa tak môžu na streche vylihovať na slnku. 

Ak je dom vystavený poveternostným vplyvom, strecha by mala byť pokrytá strešnou lepenkou, v opačnom prípade dlho nevydrží. V takýchto prípadoch sa tiež odporúča, aby povrch strechy nebol rovný, ale šikmý alebo ako sedlová strecha, aby mohol odtekať dážď a sneh. 

Nohy

Stabilné a pevné nohy 

V ideálnom prípade by domček pre mačky nemal stáť priamo na zemi, inak v ňom bude príliš chladno. Preto by mal mať niekoľko nôh. Ďalšia výhoda domčeka na nožičkách: Myši a iné malé zvieratá si tak rýchlo nenájdu cestu dovnútra. 

© Maayan / stock.adobe.com
Aby vlastnoručne vyrobený domček nebol príliš chladný, mal by stáť na nohách.

Čistenie

Rýchle a jednoduché čistenie 

Strecha mačacieho domčeka by sa mala dať odklopiť alebo dať dolu. Niekedy totiž musíte odplašiť nepozvaných obyvateľov alebo vyčistiť vnútro domčeka. Je tiež užitočné na podlahu domčeka položiť vyberateľnú dosku s mäkkým poťahom. Ak sa cudzí hosť v domčeku vymočí, neporiadok sa dá rýchlo odstrániť. 

Okno

Okná musia byť 

Mačky milujú ležať v úkryte a pozerať sa von oknom. Preto by domček určite mal mať okno, najlepšie na úzkej strane a otočené smerom od vchodu. Takéto okná s dvojitým zasklením sa dajú kúpiť už hotové – alebo si ich môžete vyrobiť sami z dvoch vrstiev akrylového skla. 

Dvierka pre mačky

Dvierka pre mačky, áno či nie? 

Z hľadiska tepelnej izolácie má vstup s dvierkami pre mačky svoje výhody. Na druhej strane, mnohé mačky dvierka nemajú rady a neodvážia sa cez ne prejsť. 

Zdroj tepla

Elektrická vyhrievacia podložka na zahriatie 

Ak chcete, aby bolo vo vnútri útulne a teplo, môžete domček vybaviť elektrickou vyhrievacou podložkou. Jednoducho sa zabalí do plyšového poťahu a položí na podlahu domčeka. 

Podložka vyžaduje pripojenie do elektrického napätia 230 V, avšak dodávaný adaptér zabezpečuje, aby nedošlo k žiadnemu nebezpečnému napätiu. So spotrebou energie približne 12 W je použitie takejto vyhrievacej podložky na účte za elektrinu sotva badateľné. 

V online obchode zoohit nájdete elektrické vyhrievacie podložky pre mačky. 

Aké náradie potrebujete na výrobu vlastného domčeka pre mačky? 

Ak si chcete postaviť domček pre mačky sami, okrem všeobecného náradia, ako je vŕtačka, skrutkovače a malá ručná pílka, budete v ideálnom prípade potrebovať: 

 • Stolovú kotúčovú pílu na presné vyrezanie stien domčeka pre mačky. 
 • Dierovaciu pílu na vyrezanie okenných a dverových otvorov. 
 • Rezný nôž na rezanie tvrdých penových plátov na požadovanú veľkosť. 
 • Zošívačka na prichytenie poťahovej látky k podlahe alebo streche. 
 • Hoblík na obrúsenie ostrých hrán dreveného domčeka. V prípade potreby použite aj brúsny papier na drevo. 

Tip: Náradie si požičajte Nie každý má doma kotúčovú pílu, dierovaciu pílu či zošívačku. Mnohé obchody so stavebninami však požičiavajú aj náradie. Ak chcete postupovať opatrne, môžete si v obchode dať narezať diely na mieru.

Materiál na výrobu vlastného domčeka pre mačky

Ak si chcete domček pre mačky postaviť sami, budete samozrejme potrebovať vhodný materiál. Aké materiály však na výrobu vlastného domčeka pre mačky potrebujete? Na Vom zozname materiálov by malo byť nasledovné: 

 • Laminovaná preglejka s hrúbkou 18 milimetrov na vonkajšie steny domčeka, podlahu a strechu. 
 • Dosky z tvrdej peny (polystyrénové dosky) s hrúbkou 20 milimetrov na izoláciu. 
 • Štvorhranné drevené lišty s hrúbkou 20 milimetrov na vzdialenosť medzi vonkajšou a vnútornou stenou. 
 • Laminovaná preglejka s hrúbkou 6 milimetrov na vnútorné steny domčeka.  
 • Nábytkové podpery alebo štvorcové hranoly 50 x 50 milimetrov na výrobu nožičiek.  
 • Drevené lišty v tvare L na okno a vstup. 
 • Štyri milimetre hrubé dosky z akrylového skla (plexiskla) na okno  
 • Poťah z umelej kožušiny na podlahu a v prípade potreby na strechu.  
 • Strešná lepenka pre strechu odolnú voči poveternostným vplyvom  
 • Lazúra na drevo alebo vonkajšie povrchy 
 • Elektrická vyhrievacia podložka na vyhriatie domčeka 
 • Drobné diely, ako sú klince, skrutky, drevené kolíky, obojstranná lepiaca páska a glej na drevo  

Na miestach, ktoré neskôr nebudú viditeľné, napríklad na podlahu domčeka alebo na dosku na strechu, môžete v prípade potreby použiť aj lacnejšie drevotrieskové dosky.

Návod

Postavte si vlastný domček pre mačky: Pokyny v 12 bodoch 

Tu je stručný návod na základný postup. To, ako si domček pre mačky navrhnete, závisí od Vašich vlastných nápadov a želaní. Svoju úlohu zohrávajú aj podmienky miesta, kde chcete domček postaviť. Preto nie sú uvedené presné miery. 

 1. Z preglejkových dosiek zostavte kocku (bez strechy). Jednotlivé diely priskrutkujte alebo zlepte. 
 2. Do každého rohu kocky a na horné okraje umiestnite štvorhrannú drevenú lištu. 
 3. Dosky z tvrdej peny rozrežte tak, aby presne zapadli do priestoru medzi štvorhrannými lištami. 
 4. Z tenkých 6-milimetrových preglejkových dosiek vyrežte kúsky, ktoré presne pokryjú plochu dosiek z tvrdej peny a štvorhranných líšt, ktoré ich obklopujú. Tieto diely pripevnite k štvorhranným lištám pomocou klincov. Teraz máte kocku otvorenú v hornej časti so zaizolovanými stenami. 
 5. Z preglejkových alebo drevotrieskových dosiek vyrežte dosku na strechu, ktorá zakryje hornú časť kocky a na okraji vyčnieva päť až desať centimetrov. Na spodnú stranu strešnej dosky pripevnite 20 milimetrové štvorhranné lišty do tvaru štvorca, ktorý presne zodpovedá hornému výrezu kocky. Vyrežte tvrdú penovú dosku, ktorá presne zapadne do tohto štvorca, a potom tenkú preglejkovú dosku, ktorá presne zakryje dosku z tvrdej peny a štvorhranné lišty. Teraz máte strechu s drevenou kazetou na spodnej strane, ktorá je tepelne izolovaná. 
 6. Ak potrebujete strechu odolnú voči poveternostným vplyvom, pripevnite na drevenú dosku strešnú lepenku. Ak je domček pre mačky chránený pred poveternostnými vplyvmi, môžete pomocou obojstrannej lepiacej pásky na strechu pripevniť látku z imitácie kožušiny. Látku na okrajoch strechy zahnite a pripevnite ju na spodnú stranu strechy zošívačkou. 
 7. Z 18 milimetrovej preglejkovej alebo drevotrieskovej dosky vyrežte dosku, ktorá zodpovedá vnútornej spodnej ploche kocky s tým, že na každej strane bude 1 cm vzdialená od okraja. Dosku potiahnite látkou z imitácie kožušiny a na jej upevnenie použite obojstrannú pásku a zošívačku. Táto doska je vnútornou podlahou mačacieho domčeka. 
 8. Pomocou dierovacej píly vyrežte obdĺžnikové výrezy pre okno a vchod domčeka. Odporúčaná veľkosť: 200 x 200 mm pre vchod, 250 x 250 mm pre okno. Na zakrytie výrezov narežte drevené lišty v tvare písmena L. 
 9. Vonkajšie plochy kocky ošetrite lazúrou na drevo alebo farbou na drevo. Dbajte na to, aby ste použili produkty šetrné k životnému prostrediu, ktoré nebudú pre mačku škodlivé. 
 10. Z akrylového skla vyrežte správnu veľkosť okien a pripevnite ich zvnútra k lištám v tvare L a lišty pripevnite k drevenej kocke a prilepte ich glejom na drevo. Ak použijete dve okná z akrylového skla, lepšie izolujú a tiež sa tak rýchlo nezahmlievajú. 
 11. Priskrutkujte nožičky nábytku k spodnej časti podlahy. Ak chcete použiť štvorcové hranoly, mali by ste ich pripevniť k okrajom kocky. 
 12. Ak chcete použiť elektrickú vykurovaciu podložku, vyvŕtajte do kocky na vhodnom mieste otvor, ktorým prejde elektrický kábel. 

Alternatíva: Kúpa domčeka pre mačky 

Na stavbu domčeka pre mačky musíte počítať s niekoľkými hodinami pracovného času – v závislosti od Vašej manuálnej zručnosti. Do tohto projektu sa pustite len vtedy, ak Vás naozaj baví kutilstvo. 

Ak si však nechcete domček pre mačky postaviť sami, môžete si ho samozrejme kúpiť. V internetovom obchode zoohit nájdete vonkajšie domčeky pre mačkyv rôznych prevedeniach v skvelom dizajne a funkčnosti. 

Naše najobľúbenejšie články
4 min

Má ma moja mačka rada? 10 signálov, ktoré to dokazujú

Mačka je stvorenie s tajomnou a premenlivou povahou a lásku svojmu majiteľovi prejavuje niekedy viac, niekedy menej. Obvykle vysiela jemnejšie signály ako pes. Znalci mačiek sú však schopní jasne rozpoznať dôkazy mačacej lásky. Čím viac budete dôverovať svojim inštinktom – rovnako tak ako to robí mačka – tým viac uvidíte a pocítite, ako veľmi Vás Vaša mačka miluje.

4 min

Ako porozumieť reči mačiek

Ten, kto trávi veľa času so svojim milovaným mačacím kamarátom, postupne chce vedieť interpretovať reč mačiek. Predovšetkým je treba rozlišovať medzi verbálnym a neverbálnym vyjadrovaním našeho tigríka. Pri tom poslednom spomenutom sa vlastne jedná o reč tela, ktorá prebieha hlavne prostredníctvom rôznych pohybov chvostom. Občas nie je ďaleko od pravdy ani domnienka, že mačka takmer každou takou komunikáciu poukazuje na skutočnosť, že by rada dostala niečo na zjedenie. Ale žarty stranou. V následujúcich bodoch Vám priblížime niekoľko typických znakov mačacej komunikácie.

4 min

Mená pre mačky: 30 nápadov a tipov

Rozhodli ste sa, že si domov zadovážite mačičku? Potom Vám môžeme len zablahoželať, pretože mačky sú nádherné bytosti a spolužitie s nimi je veľmi príjemné. Pokiaľ budete potrebovať inšpiráciu pri hľadaní mena pre Vašu mačku, tu je niekoľko nápadov a tipov na mená pre mačky.