Práca z domova s mačkou

žena pracuje s notebookom a mačiatkom

Hlavne v dobe krízy počas epidémie koronavírusu má pracovisko medzi vlastnými štyrmi stenami hodnotu zlata. To nie je jediný dôvod, prečo stále viac spoločností ponúka Home-Office alebo flexibilné dni v kancelárii. Aj samostatne zárobkovo činní ľudia, freelanceri alebo učitelia, ktorí sa pripravujú na hodiny, tí všetci trávia doma veľa času pri písacom stole, a síce nie sami, pretože veľa ľudí zdieľa svoj pracovný čas s mačkou. Ako funguje spolupráca s mačkou? Máme pre Vás niekoľko tipov!

Môže mačka na stôl?

Na rozdiel od otázky o spaní v posteli Vám na túto otázku odpovie mnoho milovníkov mačiek tak, že s tým nemajú vôbec problém. Keďže navzdory chlpom v klávesnici a menšieho priestoru pre prácu, je chlpáč v Home Office veľmi upokojujúci a dokáže zmierniť stres všedného pracovného dňa. Pokiaľ na stole mačku nechcete, nemali by ste od začiatku povoliť žiadne výnimky. Pripravte Vášmu miláčikovi útulné miestečko na spanie vo Vašej blízkosti. Ak chce dobyť stôl, položte ho láskyplne, ale dôsledne na zem. Znova a znova …

Kde je pre mačku na stole najlepšie miesto na spanie?

Vy pracujete, mačka spí. To je úžasné, pretože pokojne spiaca mačka je upokojujúca a inšpiratívna zároveň. Mačka spí najlepšie na mieste, ktoré je určené na spánok. Môže Vaša mačka ísť kamkoľvek? Príma. Mnoho mačiek magicky priťahujú ramená alebo lono majiteľa. Avšak to, čo je päť minút v poriadku, môže byť po pol hodine veľmi nepohodlné. Je lepšie zariadiť mačke na stole vlastné miesto na spanie. Tip: ak máte veľký stôl, môžete na neho položiť útulný guľatý pelech. Vďaka tomu je Vaša mačka vo Vašej blízkosti. A Vy sa tak môžete uvoľnene pohybovať a občas sa aj poškriabať na hlave. Skutočnosť, že labka Vašej mačky občas dopadne na klávesnicu, je „rizikom povolania“.

Práca z domu s mačkou: Kreatívne prestávky s Vaším chlpáčom

Ak vyplňujete dlhú dobu tabuľky alebo za sebou práve máte ťažký telefonát, môžete si dopriať päť minút bleskovej relaxácie. Mačka je pre to ideálnou kolegyňou. Zoberte obľúbenú hračku Vašej mačky – loptu, pero alebo skrčený kus papiera – a nechajte Vašu mačku vyraziť na lov. To posilňuje puto, trénuje mačku a umožňuje Vám po krátkej prestávke vrátiť sa v oddýchnutom stave k práci.

“Pravidlá hry” pre Home Office s mačkou

Mačka kňučí, aby ste sa šli hrať, Vy ste ale práve pod časovým tlakom? Je dôležité, aby ste hru zahájili Vy sami. Mačka si vďaka tomu vôbec nenavykne žobrať.  Ak však máte bytovú mačku, mali by ste sa postarať o to, aby bola zaneprázdnená. To samozrejme zahrňuje pravidelné hry a maznanie. Mačky „jedináčikovia“ sa aj tak začnú v byte rýchle nudiť. Je teda lepšie mať dve mačky, ktoré sa dokážu navzájom zabaviť. Vďaka tomu máte viac priestoru na prácu.  Mačky, ktoré majú k dispozícii bezpečnú záhradu alebo otvorený priestor, môžu byť tiež v prípade veľkého pracovného vyťaženia slušne požiadané, aby vyšli von.

práca s mačkou doma © eak8dda / stock.adobe.com

Ktoré hračky sú vhodné na zabavenie mačky?

Kto sa chce plne koncentrovať na prácu, potrebuje pokoj.  Ale čo urobíte, keď sa chce Vaša mačka radšej hrať? A hneď! Okamžite! V takom prípade majte po ruke rôzne hračky na zabavenie. To sú hračky, s ktorými sa Vaša mačka môže hrať bez Vašej pomoci.  Tu je niekoľko nápadov, ako udržať mačku zaneprázdnenú:

  • Oňuchávacie koberce, ktoré predtým naplníte suchým krmivom alebo maškrtami
  • Vložte skrčené noviny do krabice a skryte v nich maškrty
  • Vankúšiky plnené šantou mačacou alebo valeriánou lekárskou
  • Rôzne inteligentné hračky pre mačky
  • Hračky v tvare gule, ktoré môžu byť naplnené maškrtami
  • Fun boardy, ktoré posypete maškrtami

Vďaka rozmanitosti sú tieto hračky ešte zaujímavejšie. Ak vymeníte oňuchávací koberec na niekoľko dní za inú hračku, mačka mu po prestávke začne zasa venovať viac pozornosti.

Ako sa vyhnúť mačaciemu chaosu na písacom stole?

Hlavne u mladých mačiek platí: Všetko je vzrušujúce. Preto berte s humorom, ak chce Váš štvornohý priateľ uniesť guličkové pero, buchnúť labkou do monitoru alebo sa chce uvelebiť na myši. Dôležité dokumenty by mali byť mimo dosah Vášho malého tigra. Mačka by sa do nich mohla zahryznúť. S trochou smoly by sa na nich mohol vyliať malér v podobe obsahu mačacieho žalúdku. Pri mladých alebo nemotorných mačkách, postavte krehké šálky s horúcimi tekutinami na čo možno najbezpečnejšie miesto. To znamená: ďaleko od mačky. Jete radi pri stole? Pozor, to by mohlo upútať pozornosť Vašej mačky. Buďte opatrní, ak skladujete čokoládu ako liek na nervy vedľa klávesnice – pre Vašu mačku je jedovatá.

Práca z domu s mačkou: Ochrana dát

Mladé mačky obzvlášť milujú, ak môžu ťapkať po klávesnici.  Preto pravidelne ukladajte všetky súbory. To platí aj v prípade, že opustíte kanceláriu len na chvíľku. Niektorí majitelia mačiek si nevšimnú okamžite zmeny urobené mačkou, čo môže byť neskôr dvakrát viac otravné. Preto po pauze vždy skontrolujte, či je dokument stále v stave „uložené“.

Bezpečie mačky pri práci

Hlavne pri mladých mačkách hrozí nebezpečenstvo zhltnutia malých častí alebo žutie káblu. Preto: Ukladajte kancelárske sponky, gumičky alebo atramentové náplne do zásuviek tak, aby mačka nič neprehltla a ani nerozhrýzla. Najlepší spôsob, ako zabezpečiť káble od PC, tlačiarne, internetové krabice a lampy, je zabaliť všetko do chrániča káblov. Postupom času budete môcť svoju mačku lepšie odhadnúť. Ale na začiatku platí: Nenechávajte ju v kancelárii bez dozoru, ak tu existuje riziko nebezpečenstva.

Prajeme Vám veľa zábavy a dobrej spolupráce s Vašou mačkou!

Naše najobľúbenejšie články
4 min

Má ma moja mačka rada? 10 signálov, ktoré to dokazujú

Mačka je stvorenie s tajomnou a premenlivou povahou a lásku svojmu majiteľovi prejavuje niekedy viac, niekedy menej. Obvykle vysiela jemnejšie signály ako pes. Znalci mačiek sú však schopní jasne rozpoznať dôkazy mačacej lásky. Čím viac budete dôverovať svojim inštinktom – rovnako tak ako to robí mačka – tým viac uvidíte a pocítite, ako veľmi Vás Vaša mačka miluje.

4 min

Ako porozumieť reči mačiek

Ten, kto trávi veľa času so svojim milovaným mačacím kamarátom, postupne chce vedieť interpretovať reč mačiek. Predovšetkým je treba rozlišovať medzi verbálnym a neverbálnym vyjadrovaním našeho tigríka. Pri tom poslednom spomenutom sa vlastne jedná o reč tela, ktorá prebieha hlavne prostredníctvom rôznych pohybov chvostom. Občas nie je ďaleko od pravdy ani domnienka, že mačka takmer každou takou komunikáciu poukazuje na skutočnosť, že by rada dostala niečo na zjedenie. Ale žarty stranou. V následujúcich bodoch Vám priblížime niekoľko typických znakov mačacej komunikácie.

4 min

Mená pre mačky: 30 nápadov a tipov

Rozhodli ste sa, že si domov zadovážite mačičku? Potom Vám môžeme len zablahoželať, pretože mačky sú nádherné bytosti a spolužitie s nimi je veľmi príjemné. Pokiaľ budete potrebovať inšpiráciu pri hľadaní mena pre Vašu mačku, tu je niekoľko nápadov a tipov na mená pre mačky.