Toalety pre mačky: s krytom alebo vaničkové?

mačka a toaleta

Toaleta ako toaleta – alebo nie? Každý, kto hľadá to správne „kľudné miestečko” pre svoju mačku, môže okrem rôznych veľkostí a farieb vyberať medzi dvoma možnosťami: krytou toaletou alebo vaničkovou. Aké výhody a nevýhody majú obe alternatívy?

Požiadavky na priestor

Mačacie záchody s krytom sú oveľa vyššie než vaničkové toalety. Uzavreté toalety môžu byť asi 50 centimetrov vysoké, zatiaľ čo otvorené toalety sú 20 až 30 centimetrov vysoké. Samozrejme to nemení priestor, ktorý mačka potrebuje k svojmu vyprázdneniu. Pokiaľ ide o nájdenie správneho miesta pre túto činnosť, sú kryté záchody trochu flexibilnejšie.

Hoci veľkosť toalety by mala byť vhodná pre veľkosť Vašeho tygríka. Väčšia mačka potrebuje viac priestoru, aby sa otočila, pridrepla si a mohla zahrabať, než menší chlpáčik. To platí hlavne pri používaní krytej toalety. Mačka nemá možnosť vystrčiť chvost z toalety! Pri nákupe krytej toalety sa uistite, že poskytuje mačke dostatok miesta.

Vzhľad toaliet

Nezáleží na tom, ako veľmi milujete Vašu mačku: použitá mačacia toaleta neposkytuje pekný pohľad. Kryté toalety sú oveľa diskrétnejšie než vaničkové toalety. Tu je mačací trus vždy dobre skrytý. Zvlášť keď je toaleta v oblasti našeho výhľadu, tak to môže byť veľká výhoda! Kvôli chýbajúcemu krytu je však okamžite zrejmé, či Vaša mačka použila vaničkovú toaletu. Koniec koncov toto Vás môže motivovať k jej rychlému vyčisteniu!

Zápach

Mačky sú čistotné zvieratá. Návšteva mačacej toalety však často zanecháva nepríjemný zápach. Krytá toaleta zabráni rozšíreniu zápachu voľne do okolia. Zostane bezpečne uväznený pod krytom. To je príjemné pre ľudí, nie však nutne pre mačky.

mačka a krytá toaleta

Mimochodom: to, či je mačacia toaleta hygienická alebo nie, závisí hlavne na použitom stelive a pravidelnom čistení. Komerčne dostupné výrobky uľahčujú pravidelné čistenie a dezinfekciu mačacej toalety a nezáleží na tom, či je krytá alebo vaničková.

Mačacie správanie

Svoju potrebu vykonávať skryto: dokonca aj keď je pre nás prirodzené chrániť súkromie našich štvornohých priateľov, naše mačky vidia svet inými očami. Mačky lovci majú vo voľnej prírode tiež prirodzených nepriateľov. Mačka sa chce cítiť v bezpečí pri návšteve toalety. Chce mať možnosť, kedykoľvek utiecť. Vaničková toaleta jej umožňuje panoramatický pohľad na možných nepriateľov a ponúka jej únikové cesty. Na druhú stranu krytá toaleta ponúka len jednu cestu.  Tato úniková cesta môže byť rýchlo zablokovaná potenciálnymi nepriateľmi alebo ostatnými mačkami. Nielen úzkostné mačky sa môžu cítiť zle. Z hľadiska mačacieho správania je vaničková toaleta výhodnejšia než krytá toaleta.

Verdikt: Krytá alebo vaničková toaleta

Nezáleží na tom, či sa rozhodnete pre krytú alebo vaničkovú toaletu: pravidelné čistenie steliva je nutnosť a to raz alebo dvakrát denne. Pri výbere správnej podstielky Vám pomôže náš článok o mačacích podstielkach v našom magazíne! V domácnosti s viacerými mačkami by ste mali v ideálnom prípade mať niekoľko mačacích záchodov, tak nedochádza k teritoriálnemu správaniu a sporom. Ideálny počet je počet mačiek plus 1, priateľské mačky často nemajú problém zdieľať toaletu za predpokladu, že je dostatočne veľká.

Prajeme Vám a Vašej mačke všetko najlepšie!

Naše najobľúbenejšie články
4 min

Má ma moja mačka rada? 10 signálov, ktoré to dokazujú

Mačka je stvorenie s tajomnou a premenlivou povahou a lásku svojmu majiteľovi prejavuje niekedy viac, niekedy menej. Obvykle vysiela jemnejšie signály ako pes. Znalci mačiek sú však schopní jasne rozpoznať dôkazy mačacej lásky. Čím viac budete dôverovať svojim inštinktom – rovnako tak ako to robí mačka – tým viac uvidíte a pocítite, ako veľmi Vás Vaša mačka miluje.
4 min

Ako porozumieť reči mačiek

Ten, kto trávi veľa času so svojim milovaným mačacím kamarátom, postupne chce vedieť interpretovať reč mačiek. Predovšetkým je treba rozlišovať medzi verbálnym a neverbálnym vyjadrovaním našeho tigríka. Pri tom poslednom spomenutom sa vlastne jedná o reč tela, ktorá prebieha hlavne prostredníctvom rôznych pohybov chvostom. Občas nie je ďaleko od pravdy ani domnienka, že mačka takmer každou takou komunikáciu poukazuje na skutočnosť, že by rada dostala niečo na zjedenie. Ale žarty stranou. V následujúcich bodoch Vám priblížime niekoľko typických znakov mačacej komunikácie.
4 min

Mená pre mačky: 30 nápadov a tipov

Rozhodli ste sa, že si domov zadovážite mačičku? Potom Vám môžeme len zablahoželať, pretože mačky sú nádherné bytosti a spolužitie s nimi je veľmi príjemné. Pokiaľ budete potrebovať inšpiráciu pri hľadaní mena pre Vašu mačku, tu je niekoľko nápadov a tipov na mená pre mačky.