Úkryt pre mačaciu toaletu: Nápady na nenápadné miestečko

mačka pred toaletou

Mačacie toalety zvyčajne nepatria k tým najkrajším predmetom. Ale, pomocou niekoľkých trikov sa dajú ľahko skryť, či dokonca dekoratívne zakomponovať do interiéru.

Ak zdieľate svoj život s mačkou, potrebujete mačaciu toaletu. Je pravda, že v mnohých bytoch pôsobia toalety pre mačky ako hranaté cudzie predmety. Mačky ich však s radosťou akceptujú. Majitelia mačiek si, však, neraz kladú otázky: Kam v byte môžem nenápadne umiestniť toto tiché miestečko pre mačky? Predstavíme Vám niekoľko nápadov, kam môžete toaletu pre mačky skryť, alebo nenápadne integrovať do interiéru Vášho domova.

Nájdite pokojné miestečko pre mačaciu toaletu

Predtým, ako sa pokúsite diskrétne integrovať do interiéru toaletu pre mačky, mali by ste pre ňu nájsť vhodné miesto z pohľadu mačky. To je dôležité, aby mačka toaletu prijala a rada ju používala. Miesto na toaletu by sa malo nachádzať v tichom prostredí, kadiaľ moc nechodíte. Chodba alebo miesto vedľa televízie sú teda vylúčené.

Kúpeľňa je vhodná, ak sa v byte nachádza aj druhá mačacia toaleta. Pretože v mnohých domácnostiach sú dvere do kúpeľne pravidelne zamknuté a nie každá mačka chce alebo môže čakať.

V zásade sa odporúčajú dve toalety a zhruba platí, že: Počet toaliet sa rovná počtu mačiek plus jedna. S dvoma mačkami by to teda boli tri toalety. Tí, ktorých mačky chodia von, si často vystačia s menej toaletami.

Správna mačacia toaleta

Niektoré mačky sú nenáročné a používajú každú toaletu. Iné majú svoje preferencie: Nemajú rady toalety s krytom, potrebujú jemnozrnnú podstielku, alebo veľa miesta na hrabanie.

Viac o podstielke pre mačky sa dozviete v našom článku: Zaobchádzanie s podstielkou.

Pred tým, než toaletu optimálne ukryjete, mali by ste zaobstarať taký druh toalety, ktorý bude Vašej mačke vyhovovať.

Skryte toaletu do skrine

V súčasnosti je na predaj veľa skriniek pre mačky, ktoré sú určené na umiestnenie toalety. Majte na pamäti: Táto varianta je vhodná najmä pre tie mačky, ktoré rady vykonávajú svoju potrebu v chránenom prostredí, ako je toaleta s krytom.

Ďalšou výhodou je, že podstielka pre mačky zvyčajne zostáva v skrinke a nerozširuje sa po koberci, či parketách. Existujú nasledujúce možnosti:

Kúpiť skrinku pre mačky

Na trhu existuje veľa skriniek pre mačky, ktoré sú obzvlášť vhodné na ukrytie toaliet pre mačky. Majú vchod prispôsobený pre mačky tesne pri zemi a disponujú dostatkom priestoru. Ľahko sa tiež cez otvor na dvierka čistia.

Takéto skrinky sú k dispozícii v obchodoch s potrebami pre zvieratá, ako aj v obchodoch s nábytkom. Ak chcete originálny kus, môžete napríklad použiť špeciálne „čínske komody“, ktoré majú bočný otvor pre mačku.

Predtým, než investujete niekoľko stoviek eur do starožitnej komody, mali by ste však zvážiť: Ak sa dnu vmestí len toaleta v podobe vaničky a žiadna toaleta s krytom, čistenie môže byť náročné. To platí najmä pre mačky močiace postojačky. Interiér nábytku by preto mal byť vodoodpudivý a ľahko sa čistiť.

Prerobiť existujúci nábytok

Páči sa Vám skrinka, ktorú už máte doma a máte manuálne zručnosti? Potom jednoducho prispôsobte kúsok tohto nábytku pre svoju mačku.

Napríklad vyrežte bočný otvor vo veľkosti mačky na jej vstup a výstup. Mali by sa Vám dať otvoriť dvierka, aby ste mohli toaletu zo skrinky vybrať. Samozrejme, vnútorné rozmery by mali pasovať, aby sa toaleta dnu dobre vmestila.

Tu tiež platí: Drevo sa čistí ťažšie než toalety pre mačky. Takže interiér skrinky natrite vodoodpudivou lazúrou. Na zadnú stenu skrinky urobte niekoľko malých vetracích otvorov, aby ste zabránili nadmernému zápachu amoniaku vo vnútri skrinky.

Urobte si sami: Ako vyrobiť skrinku pre mačky

Tí, ktorí sú zruční, si môžu vyrobiť vlastnú skranku pre mačky. Na internete nájdete množstvo návodov na výrobu skrinky pre mačky pre zručných, a aj menej zručných ľudí.

Pri výrobe skrinky je tiež dôležité nezabudnúť na malé vetracie otvory a dostatočne veľký otvor na vstup a výstup mačky. Na záver starostlivo skontrolujte, či skrinka nemá ostré hrany alebo iné riziká poranenia Vašej mačky.

Tip: V stavebninách si môžete kúpiť predrezané drevené dosky. To Vám uľahčí prácu.

Nápad na nenápadné umiestnenie toalety pre mačky

Vykonáva Vaša mačka svoju potrebu radšej v otvorenom prostredí a nie v uzavretých priestoroch? V takom prípade skrinka s mačacou toaletou nebude tou správnou voľbou. Napriek tomu, existujú spôsoby, ako šikovne mačaciu toaletu ukryť.

Vyberte si napríklad toaletu s čo najnenápadnejším plastovým vzhľadom. Vhodné sú farebné odtiene, ako sú krémová alebo sivá. Alebo, urobte presne naopak a zvoľte farebnú toaletu, ktorá vynikne.

Vkusná toaleta v kúpeľni

Vyberte takú farbu toalety, ktorá sa Vám páči, alebo ktorá sa hodí k zariadeniu Vašej kúpeľne. Ak máte bielo-červenú kúpeľňu, môžete vsadiť na ohnivočervenú toaletu, ktorá bude skvelým farebným doplnkom. V závislosti od zariadenia kúpeľne môžete toaletu nenápadne umiestniť za existujúci nábytok, alebo kôš na špinavé prádlo.

Toaleta pre mačky © FurryFritz / stock.adobe.com
Kúpeľňa je dobrým miestom na umiestnenie toalety. Môžete ju buď skryť, alebo umiestniť na viditeľné miesto vo farbe, ktorá ladí s Vašou kúpeľňou.

Úkryt toalety v obývačke

Opäť si vyberte farbu, ktorá sa Vám páči, a zamyslite sa: Kde je kľudné miesto a kde toaleta nebude nikomu stáť v ceste?

Ak je to možné, môžete posunúť pohovku tak, aby na jednej strane zostala medzera pri stene. To by bolo vhodné miesto pre mačaciu toaletu. Tiež nábytky, veľké rastliny, alebo komody ponúkajú priestor na malé úkryty.

Umiestnenie toalety v pracovni

Mačaciu toaletu môžete umiestniť do existujúcej medzery, alebo posunutím regálu, či stola takéto miesto pre toaletu vytvoriť. Majte tiež na pamäti, že toaletu musíte každý deň vyčistiť. Mala by byť preto ľahko prístupná.

Mačacia toaleta v spálni

Aj tu je dôležité nájsť vhodné farby a nenápadný kútik. Možno vytvoríte odľahlý kútik pre toaletu za taburetkou, skrinkou na topánky alebo inou dekoráciou umiestnenou v rohu miestnosti. Toaletu, však, umiestnite čo najďalej od čela postele. Nočné hrabanie by Vás mohlo v noci budiť.

Tipy na bývanie bez nepríjemného zápachu

Mačacia toaleta v spálni – nebude toaleta cítiť? Mnoho milovníkov mačiek má výhrady voči nenápadným miestam na toaletu pre svojich štvornohých miláčikov. Ak si ale vezmete k srdcu niekoľko rád, ušetríte si prácu a vyhnete sa nepríjemnému zápachu toalety.

Výnimkou sú čerstvé výkaly, ktoré je najlepšie hneď odstrániť. Ak súčasne doplníte podstielku, zabránite usadzovaniu moču na spodku nádoby a zápachu toalety. Tu je ďalších sedem tipov:

  • Vyberte dobrú podstielku.
  • Toaletu pre mačky naplňte podstielkou do výšky najmenej 5 – 6 cm.
  • Mačaciu toaletu čistite niekoľkokrát denne.
  • Ak mačku kŕmite kvalitným krmivom, výkaly menej zapáchajú.
  • Deodoranty a vône na mačacie toalety nie sú potrebné.
  • Mačaciu toaletu minimálne raz mesačne dôkladne vyumývajte.
  • Podľa potreby: Umiestnenie podložky pred mačaciu toaletu zabráni tomu, aby sa podstielka roznášala po byte.
Naše najobľúbenejšie články
4 min

Má ma moja mačka rada? 10 signálov, ktoré to dokazujú

Mačka je stvorenie s tajomnou a premenlivou povahou a lásku svojmu majiteľovi prejavuje niekedy viac, niekedy menej. Obvykle vysiela jemnejšie signály ako pes. Znalci mačiek sú však schopní jasne rozpoznať dôkazy mačacej lásky. Čím viac budete dôverovať svojim inštinktom – rovnako tak ako to robí mačka – tým viac uvidíte a pocítite, ako veľmi Vás Vaša mačka miluje.

4 min

Ako porozumieť reči mačiek

Ten, kto trávi veľa času so svojim milovaným mačacím kamarátom, postupne chce vedieť interpretovať reč mačiek. Predovšetkým je treba rozlišovať medzi verbálnym a neverbálnym vyjadrovaním našeho tigríka. Pri tom poslednom spomenutom sa vlastne jedná o reč tela, ktorá prebieha hlavne prostredníctvom rôznych pohybov chvostom. Občas nie je ďaleko od pravdy ani domnienka, že mačka takmer každou takou komunikáciu poukazuje na skutočnosť, že by rada dostala niečo na zjedenie. Ale žarty stranou. V následujúcich bodoch Vám priblížime niekoľko typických znakov mačacej komunikácie.

4 min

Mená pre mačky: 30 nápadov a tipov

Rozhodli ste sa, že si domov zadovážite mačičku? Potom Vám môžeme len zablahoželať, pretože mačky sú nádherné bytosti a spolužitie s nimi je veľmi príjemné. Pokiaľ budete potrebovať inšpiráciu pri hľadaní mena pre Vašu mačku, tu je niekoľko nápadov a tipov na mená pre mačky.