Manipulácia s podstielkou pre mačky: 5 dôležitých otázok

mačiatko na záchode

Mačky sú od prírody veľmi čistotné zvieratá a ocenia čistú toaletu. Ak podstielka mačke nevyhovuje, alebo sa mení príliš zriedka, môžu nastať problémy: Mačka odmieta ísť na toaletu, alebo sa vyšpiní tam, kde sa jej to viac páči – a to môže byť tiež posteľ jej majiteľky. V tomto článku Vám zodpovieme päť najdôležitejších otázok ohľadne podstielky pre mačky.

Ktorý druh mačacej podstielky je ten správny?

Hrudkujúca, nehrudkujúca, rastlinná alebo silikátová podstielka? Nie je také ľahké vybrať ten správny druh zo širokej ponuky podstielok.

Pretože mačky nie sú vyberavé len pokiaľ ide o krmivo, majú svoje preferencie aj čo sa týka podstielok. Mnoho mačiek je zvyknutých na určitý produkt a na zmenu typu podstielky môžu reagovať zadržiavaním, alebo vyšpinením sa na inom mieste.

Hrudkujúca podstielka

Hrudkujúca podstielka pozostáva z ílových zŕn, ktoré tvoria hrudky hneď po kontakte s mačacím močom. Tieto hrudky moču odstránite z toalety pomocou sitka. To znamená, že zvyšok steliva v toalete zostáva relatívne dlho čistý a nemusí sa meniť tak často.

Nehrudkujúca podstielka

Nehrudkujúce druhy mačacích podstielok sajú moč bez toho, aby sa vytvorili hrudky. Sú založené buď na ílových mineráloch, alebo na silikagéli. Ak používate nehrudkujúce stelivo pre mačky, musíte mačacie exkrementy odstraňovať každý deň.

Pozor: Pre mačiatka v žiadnom prípade nepoužívajte hrudkujúce stelivo. Ak mačiatka ochutnajú zo steliva, môže to viesť k životu nebezpečným hrudkám v žalúdku!

Tigerino Crystals podstielka

  • likviduje zápach počas niekoľkých sekúnd
  • extrémne sajúca – ľahká a hospodárna
  • s nádhernou s levanduľovou vôňou
  • kompostovateľné silikáty, šetrné k životnému prostrediu

Ako často sa musí podstielka meniť?

Pre správne zaobchádzanie s podstielkou pre mačky je nevyhnutné vedieť, kedy ju treba meniť. Mačky s normálnym trávením sa vyprázdňujú raz alebo dvakrát denne, a močia asi štyrikrát až päťkrát denne. Ak používate hrudkujúce stelivo, mali by ste pomocou lopatky na trus aspoň raz denne odstrániť exkrementy a hrudky moču – v opačnom prípade začne podstielka rýchlo zapáchať.

Malý tip: hrudky moču sa často lepia na okraje alebo rohy mačacej toalety. V takom prípade by ste ich mali lopatkou opatrne zoškriabnuť. Ak hrudku príliš pritlačíte, rozpadne sa na malé kúsky, ktoré sa potom namáhavo vyťahujú.

Pridajte približne také množstvo čerstvého steliva, ktoré ste odstránili. V toalete by malo byť vždy dostatok podstielky na to, aby Vaša mačka mohla dobre zahrabať svoje exkrementy. Ideálna je výška naplnenia sedem až desať centimetrov.

Hrudkujúce stelivo v toalete by ste mali každé dva až štyri týždne úplne vymeniť. Príležitostne môžete toaletu dôkladne vyčistiť vodou a saponátom. Nehrudkujúce stelivo by ste mali meniť raz týždenne.

To, ako často musíte meniť všetky podstielky pre mačky, závisí, okrem iného, aj od počtu toaliet. Základné pravidlo: na jednu mačku jedno WC, plus jedno WC naviac. Niektorým mačkám jedna toaleta úplne stačí, iné ich potrebujú viac.

Pri manipulácii s podstielkou pre mačky tiež zohrávajú úlohu individuálne návyky mačiek. Existujú mačky, ktoré používajú jednu toaletu na veľkú potrebu, a druhú na malú potrebu. Ak má mačiatko hnačku alebo zápal močového mechúra, musíte podstielku meniť častejšie.

Toaleta pre mačku © janifest / stock.adobe.com

Likvidácia podstielky pre mačky

Aj keď je to zrejmé: použitá podstielka pre mačky sa nikdy nesmie splachovať do záchodu. Najmä hrudkujúca podstielka môže trvale upchať odpadovú rúru. Správna likvidácia podstielky je spolu s domovým odpadom. Výnimka: niektoré druhy podstielok z rastlinných vlákien je možné zahodiť do organického odpadu (bioodpadu), alebo dokonca spláchnuť do toalety.

Ak nechcete hádzať mačacie exkrementy a hrudky moču rovno do koša, môžete použiť sáčky na trus pre psov. Existujú dokonca aj biologicky odbúrateľné sáčky.

Alebo sa môžete rozhodnúť pre hygienický systém likvidácie použitej podstielky. Tieto špeciálne nádoby na odpad tak dobre tesnia, že nemôžu uniknúť ani choroboplodné zárodky, ani pachy.

Čo robiť, ak mačka mačaciu toaletu nepoužíva?

Vyšpiní sa Vaša mačka všade inde, len nie do mačacej toalety? Nečistotnosť mačiek môže mať veľa príčin. Niekedy sú za tým zdravotné problémy alebo stres, ale niekedy je to jednoducho kvôli nesprávnej manipulácii s podstielkou pre mačky, alebo nesprávnemu výberu podstielky.

Dokonca, aj keď Vy sami by ste uprednostňovali podstielku pre mačky s vôňou detského púdru, Vaša mačička môže túto vôňu jednoducho považovať za nechutnú. V tomto prípade je lepšie použiť podstielky bez zápachu.

Mačky s citlivými labkami často nemajú rady silikátovú podstielku, pretože zrná majú pomerne ostré hrany. Pri zahrabávaní navyše podstielka dosť hlasno šuchoce, a o tichom mieste už nemôže byť reč. To tiež odradí niektoré mačky od toho, aby išli na toaletu.

 

Podstielka po celom dome – čo pomôže?

Nie príliš chutné, ale nie také zriedkavé: Vaša domáca mačka roznáša podstielku po celom byte. Niektoré druhy podstielok majú tendenciu lepiť sa na labky alebo srsť, napríklad obzvlášť ľahká podstielka z rastlinných vlákien.

To je možné napraviť špeciálnymi predložkami, ktoré zachytia zrniečka podstielky a potom ich jednoducho vytrasiete. Predložky pred toalety sú k dispozícii v rôznych veľkostiach a prevedeniach, a ušetria Vám časté vysávanie podlahy.

Naše najobľúbenejšie články
4 min

Má ma moja mačka rada? 10 signálov, ktoré to dokazujú

Mačka je stvorenie s tajomnou a premenlivou povahou a lásku svojmu majiteľovi prejavuje niekedy viac, niekedy menej. Obvykle vysiela jemnejšie signály ako pes. Znalci mačiek sú však schopní jasne rozpoznať dôkazy mačacej lásky. Čím viac budete dôverovať svojim inštinktom – rovnako tak ako to robí mačka – tým viac uvidíte a pocítite, ako veľmi Vás Vaša mačka miluje.

4 min

Ako porozumieť reči mačiek

Ten, kto trávi veľa času so svojim milovaným mačacím kamarátom, postupne chce vedieť interpretovať reč mačiek. Predovšetkým je treba rozlišovať medzi verbálnym a neverbálnym vyjadrovaním našeho tigríka. Pri tom poslednom spomenutom sa vlastne jedná o reč tela, ktorá prebieha hlavne prostredníctvom rôznych pohybov chvostom. Občas nie je ďaleko od pravdy ani domnienka, že mačka takmer každou takou komunikáciu poukazuje na skutočnosť, že by rada dostala niečo na zjedenie. Ale žarty stranou. V následujúcich bodoch Vám priblížime niekoľko typických znakov mačacej komunikácie.

4 min

Mená pre mačky: 30 nápadov a tipov

Rozhodli ste sa, že si domov zadovážite mačičku? Potom Vám môžeme len zablahoželať, pretože mačky sú nádherné bytosti a spolužitie s nimi je veľmi príjemné. Pokiaľ budete potrebovať inšpiráciu pri hľadaní mena pre Vašu mačku, tu je niekoľko nápadov a tipov na mená pre mačky.