Dovolenka so psom alebo bez neho?

Muž so svojím žltým labradorským retrieverom na starom moste

Pláž, hory alebo kultúra? Keď príde obdobie dovoleniek, stojí väčšina majiteľov domácich miláčikov pred zásadným rozhodnutím – čo s milovaným štvornohým členom rodiny. Zobrať ho na dovolenku so sebou alebo ho radšej zveriť do starostlivosti opatrovateľov alebo personálu v psom hoteli? Predstavíme Vám niekoľko možností a ukážeme Vám, na čo si dať pri plánovaní pozor.

Dôvody pre dovolenku bez psa

Dovolenka bez psa? Pre mnohých majiteľov domácich miláčikov je to nepredstaviteľné. Ale niekedy je naozaj lepšie nechať psa doma. Dlhá, namáhavá cesta, prísne podmienky vstupu do určitých krajín, riziko infekcie, extrémne klimatické podmienky alebo zákaz psov v hoteli, sú časté dôvody, prečo so sebou psa na dovolenku radšej nebrať. Aj predstavy o trávení dovolenky sa nie vždy zhodujú s potrebami Vášho štvornohého spoločníka. Ak plánujete stráviť celú dovolenku pri hotelovom bazéne, na zjazdovke alebo návštevou múzeí a kostolov, mali by ste svojho miláčika radšej nechať doma. Cestovanie so starými a chorými psami si tiež veľmi dobre rozmyslite.

Dovolenka bez psa – a bez zlého svedomia 

Nebojte sa, nie ste žiadni „zlí páni“, ak odídete na dovolenku bez svojho štvornohého člena rodiny. Naopak, takéto rozhodnutie býva väčšinou rozumné. Vo vyššie uvedených prípadoch je umiestnenie psa u priateľov, rodiny, či v psom hoteli, najlepšou voľbou. Dôležité je ale všetko plánovať včas. Okrem kúpenia cestovného sprievodcu, výberu cieľovej destinácie a zábavného programu, by ste sa mali tiež zaoberať výberom vhodného stráženia pre Vášho psa. Ak bude Váš štvornohý miláčik v dobrých rukách, budete si môcť vychutnať zaslúžený odpočinok plnými dúškami.

Kam so psom? K priateľom, opatrovateľovi alebo do psieho hotela?

Ideálne samozrejme je, ak psa môžete zveriť niekomu z rodiny alebo priateľom, ktorí psa dobre poznajú a Váš miláčik si u nich bude môcť užívať všetko to, na čo je zvyknutý – maznanie, prechádzky, atď. A Vy sa nemusíte obávať, že by sa pes po takomto „wellness pobyte“ u priateľov zvlčil. Psy majú vynikajúcu pamäť a tak aj po dlhom odlúčení Vás budú považovať za „vodcu svorky“ a budú Vás poslúchať – predpokladom je samozrejme dôsledná a jemná výchova.

Ak máte doma tvrdohlavého, dominantného alebo úzkostlivého štvornožca, mali by ste jeho umiestnenie u priateľov starostlivo zvážiť. Ak nemajú žiadne skúsenosti s chovom a výchovou psov, môže sa takýto pobyt premeniť na „peklo“ pre obe strany. Pohovorte si s priateľmi otvorene a nezamlčte negatívne vlastnosti Vášho miláčika. Dôkladne im vysvetlite, čo pes potrebuje a nechajte im možnosť odmietnuť, ak sa na to necítia.

Ubytovanie v psom hoteli alebo u opatrovateľa psov

Ak nemáte priateľov alebo príbuzných, ktorí by sa o psa počas Vašej dovolenky postarali, zarezervujte si včas ubytovanie v psom hoteli alebo u opatrovateľa psov. Adresy nájdete na internete, v niektorých veterinárnych ordináciách alebo v psích škôlkach. Veľmi cenné sú referencie ostatných majiteľov psov. Opatrovatelia alebo psí hotel si môžete tiež vyhľadať sami – napokon každý pes je iný. Zatiaľ čo niektorý preferuje veľkú svorku, pre iného predstavuje spoločnosť mnohých psov stres. Medzi opatrovateľmi psov môžu byť samozrejme veľké rozdiely. Pokým jeden sa stará o štvornohých zverencov s láskou, starostlivosťou  a dostatočnými znalosťami, pre iného takáto práca predstavuje len zárobok – dá zvieraťu krmivo a občas mu dopraje výbeh, bez toho aby psa nejakým spôsobom zabavil alebo sa s ním zahral.

Checklisty pre psích opatrovateľov a hotely

Aby ste sa uistili, že sa Vášmu miláčikovi bude v psom hoteli alebo u opatrovateľa dariť dobre, mali by byť splnené následujúce kritéria. Tip: overte si ich najlepšie pri neohlásenej návšteve – tak získate autentický dojem.

 • Opatrovateľ je na prvý pohľad sympatický a páči sa aj Vášmu psovi.
 • Dozviete sa, kto sa bude o Vašeho psa starať a koľko ďalších zvierat bude mať v danú dobu na starosti. Mal by mať na starosti súčasne maximálne päť zvierat – čím menej, tým lepšie. Upozornenie: opatrovateľ sa väčšinou stará o jedno až tri zvieratá súčasne, pričom s ním bývajú v domácnosti.
 • Opatrovateľ má dostatočné skúsenosti s chovom a výchovou psov a môže Vám to pri Vašej návšteve dokázať. Personál v hoteli vlastní osvedčenie o absolvovaní príslušných školení, seminárov a skúšok. Upozornenie: opatrovateľ nemusí nutne takéto dôkazy predložiť. Napriek tomu sa spýtajte, aké má skúsenosti so starostlivosťou o psy a či zdieľa Vaše názory na chov a výchovu.
 • Priestory, kde bude pes pobývať, by mali byť svetlé, príjemné a čisté. To platí pre psie hotely aj domácnosť opatrovateľa.
 • Vonku aj vo vnútri je dostatok priestoru pre daný počet K dispozícii je lúka s voľným výbehom, tienené miesta (v lete) a útulné miesto na odpočinok vo vnútri domu.
 • Psy sú ubytované v skupinkách alebo po Sám by mal byť pes ubytovaný len v prípade, že sa jedná o neznášanlivého jedinca.
 • Zvieratá majú pravidelný pohyb (minimálne dve až tri hodiny denne – podľa plemena) a dostatok aktivít.
 • Krmivo by ste mali priniesť vlastné, na ktoré je pes zvyknutý.
 • Pes má neustále k dispozícii dostatok čerstvej pitnej
 • Opatrovateľ má o psa očividný záujem a zaujíma sa o individuálne potreby, návyky, zdravotný stav a prípadné zvláštnosti v správaní Vášho psa.
 • Opatrovateľ požaduje očkovací preukaz psa a kontakt na Vášho veterinára v prípade núdze.
 • Personál ochotne a transparentne vysvetlí, aké služby sú zahrnuté v cene a či sa napríklad starostlivosť o srsť, čistenie zubov alebo kúpanie, platí zvlášť.
 • Ponúka sa tiež možnosť nechať psa u opatrovateľa na skúšku – najprv niekoľko hodín, neskôr trebárs aj cez
Jack Russell psie lôžko v aute © FedBul / stock.adobe.com

Nastáva deň lúčenia

Ak sú všetky kritéria a formality splnené, Vy aj Váš pes ste získali dôveru k opatrovateľovi a skúšobný pobyt prebehol bez problémov, nič už Vašej vysnívanej dovolenke nestojí v ceste. Najneskôr deň pred odjazdom by ste mali psa odovzdať do starostlivosti opatrovateľa alebo personálu v psom hoteli. Budete mať tak dostatok času dokončiť všetky prípravy na dovolenku a rozlúčiť sa bez stresu. Rozlúčenie so psom by malo byť krátke a bez citových výlevov. Ak máte zlé svedomie a pri lúčení sa neubránite slzám, prenesú sa negatívne pocity aj na Vášho psa. Mali by ste si byť istí, že bude o Vašeho miláčika dobre postarané a tento pocit istoty dodať aj Vášmu psovi. Tešte sa na dovolenku a na opätovné stretnutie s Vaším štvornohým miláčikom. Môžete si byť istí, že pes bolesť z odlúčenia rýchlo prekoná. Ostatné psy mu v tom pomôžu. Okrem obľúbeného krmiva môžete psíkovi dať deku, na ktorú je zvyknutý, alebo obľúbenú hračku, aby ste mu odlúčenie uľahčili.

Dovolenka so psom – ale kde?

Ak si neviete odlúčenie od Vášho psa predstaviť a chcete ho vziať na dovolenku so sebou, potom musíte všetko dobre naplánovať – cieľovú destináciu a ubytovanie v hoteli, na chate alebo v kempe. Vzdialené Maledivy, New York alebo potápanie v Egypte nie sú najlepšími destináciami na dovolenku so psom. Aj pri kratších cestách by ste mali, ak je to možné, ušetriť psa cestovania lietadlom. Psy s hmotnosťou viac ako 5 kg musia cestovať v prepravke v nákladovom priestore, malé psy môžu zostať na palube lietadla v prepravke umiestnenej pod sedadlom. Vždy ale záleží na pravidlách danej leteckej spoločnosti. Určite si viete predstaviť, že hlasné zvuky lietadla, zatvorená prepravka a absencia dôverne známeho hlasu pána alebo pani, môžu u psa vyvolať stres a úzkostné stavy. Vyvarovať by ste sa mali tiež dlhého cestovania autom a státia v kolónach, pričom musí pes sedieť v batožinovom priestore, kde nemá dostatok pohybu a nemôže vykonávať potrebu. Ak cestujete autom, trasu starostlivo naplánujte, robte časté prestávky a prípadne aj prenocujte.

Vhodné destinácie na dovolenku so psom

Rozhodujúcou na dovolenku, ktorá bude príjemná a pohodová pre Vás aj Vášho štvornohého miláčika, je cieľová destinácia, ktorá bude zodpovedať jeho potrebám. Nájsť takéto miesto nie je vždy ľahké. Zatiaľ čo Vy snívate o slniečku a ležaní pri bazéne s kokteilom v ruke, pes bude šťastný skôr v lese alebo pri jazere, kde bude mať dostatok čerstvého vzduchu, tienených miest a pohybu. Ľudia, ktorí radi trávia dovolenku aktívne v prírode, jazdia na bicykli a milujú dlhé prechádzky na pláži, to budú mať oveľa jednoduchšie. Horské túry sú vhodné skôr pre aktívne psy, ktoré potrebujú dostatok pohybu. Psy, ktoré milujú vodu, si prídu na svoje na pláži. V cestovných sprievodcoch alebo na internete nájdete veľa tipov na cestovanie a výlety s Vaším štvornohým spoločníkom.

Hotel, chata alebo kemp? Tipy na vhodné ubytovanie

Našli ste vhodnú destináciu, ktorá zodpovedá Vašim predstavám aj potrebám Vášho psa? Gratulujeme! Prvý krok máte za sebou. Teraz je potrebné nájsť vhodné ubytovanie. Hotel, chata alebo kemp: ubytovanie psov tu musí byť vyslovene povolené. Aby ste sa nedočkali nepríjemných prekvapení, informujte sa vopred (radšej viackrát), či môžete vziať psa naozaj so sebou. Pozor – niektorí prevádzkari hotelov, chát a kempov často povoľujú pobyt psa na základe veľkosti a plemena psa. Ak je pobyt psov povolený, overte si, či je na mieste dostatočný priestor na výbeh a pohyb psa. Hotelová izba na šiestom poschodí bez balkónu nie je najlepšie riešenie. Lepšou voľbou je chata so záhradou alebo príbytok v prízemí s výbehom predo dvermi. Ponúka sa tiež dovolenka v stane alebo karavane, kde bude mať pes dostatok pohybu na čerstvom vzduchu – za predpokladu, že je pobyt psov v kempe povolený. Vhodné je vybrať tienené miesto trochu stranou od ostatných. V blízkosti Vašeho ubytovania by mal byť park, lúka, les alebo pláž, kde sa môže pes vyblázniť.

Aké formality je treba pred dovolenkou so psom vybaviť

Ak ste našli vhodné ubytovanie pre Vás aj Vášho psa, máte vyhrané. Než ho však záväzne zarezervujete, odporúčame vybaviť nasledujúce formality:

 • Aké podmienky pre vstup psov platia v cieľovej destinácii? Informujte sa včas na príslušnom veľvyslanectve.
 • Aké očkovania sú nutné? S dostatočným predstihom sa objednejte k Vášmu veterinárovi, aby očkovacia látka začala pôsobiť ešte pred
 • Je pes v zahraničí poistený? Dôkladne si preštudujte podmienky poistenia a v prípade pochybností sa obráťte na príslušnú poisťovňu.
 • Ak cestujete vlakom, trajektom alebo lietadlom: Aké podmienky pre prepravu psov platia u daného prepravcu?

Úspešné prípravy na dovolenku so psom

Ak je to možné, naplánujte si dovolenku na dobu, keď nie sú príliš vysoké teploty, Vaša fenka sa nehára a nie je obdobie výmeny srsti, keď je nevyhnutná zvýšená starostlivosť o srsť. S prípravami a balením začnite včas. Nezabudnite na opaľovací krém, turistické topánky a fotoaparát, ale tiež na psie potreby.

dovolenka so psom © r_tee / stock.adobe.com

Potrebné vybavenie: Čo pes na dovolenku potrebuje?

Cestovná lekárnička

Na cestách by ste mali byť samozrejme vybavení lekárničkou pre prípad malých nehôd. V cestovnej lekárničke pre psa by nemali chýbať nasledujúce veci:

 • Obväzový materiál (šatka, elastické obvínadlá, vata, sterilné kompresie)
 • Nožničky
 • Dezinfekčný sprej
 • Pinzeta
 • Háčik na kliešte
 • Aktívne uhlie (na hnačku)
 • Hojivá masť na rany
 • Teplomer

Pre bezproblémovú dovolenku – so psom aj bez neho

Ako majiteľ psa musíte dovolenku dôkladne a včas naplánovať. Napokon si chcete dovolenku poriadne užiť – a to môžete len vtedy, ak je o Vášho psa dobre postarané – či už cestuje s Vami alebo bude o Vašich priateľov, príbuzných, u opatrovateľa alebo v psom hoteli. Ak cestujete so svojim miláčikom prvýkrát, mali by ste prípravám venovať dostatok času. Nezabudnite, že hotely pre psy a ubytovanie, kde je pobyt psov povolený, bývajú v sezóne dovoleniek rýchlo obsadené.

Všeobecne platí: Čím lepšie ste pripravení, tým bezproblémovejšie bude cestovanie. V tomto zmysle Vám prajeme príjemnú dovolenku – s Vaším štvornohým miláčikom aj bez neho!

Naše najobľúbenejšie články
4 min

Cestovanie so psom vo vlaku

Či už v každodennom živote, alebo na dovolenke. Cestovanie vlakom je pohodlný spôsob, ako sa dostať z bodu A do bodu B. Aby bolo cestovanie vlakom príjemné, je rozhodujúci odchod podľa cestovného poriadku, ako aj uvoľnený štvornohý priateľ. Tu je niekoľko tipov na pohodlné cestovanie so psom vo vlaku.

2 min

Cestovná nevoľnosť u psov

Aj v dnešnej dobe je niektorým ľuďom zle v moderných dopravných prostriedkoch, ako je auto, autobus, loď alebo lietadlo. Zdá sa, že ich telo znáša len cestovanie koňom, na bicykli alebo po vlastných. To sa týka aj našich štvornohých priateľov.

4 min

Preprava psa v aute

Preprava psa v aute? Za posledné roky sa toho urobilo veľa pre bezpečnosť cestujúcich, či už je to človek alebo domáce zviera. Medzi najznámejšie opatrenia patria predné a bočné airbagy. Na čo najväčšie zamedzenie škôd musí byť v aute pes aj človek zaistený. Nižšie sa dozviete, ako môžete psa bezpečne dopravovať v aute.