Anglický foxhound

Anglický foxhound

Stádo psov okolo poľovníka na koni to je obraz, ktorý si mnohí ľudia spájajú s plemenom anglický foxhound. Tieto inteligentné britské psy patria medzi klasické poľovné psy, a preto sú z dobrého dôvodu obvykle rezervované pre profesionálnych poľovníkov.

Vzhľad

Anglický foxhound s výškou v kohútiku 58 až 64 cm váži približne 35 kg. A tieto kilá sú rozložené atletickým spôsobom, ako vidíte na prvý pohľad: Vzhľad odráža vytrvalosť tohto vášnivého poľovného psa: hlboký hrudník ponúka priestor pre pľúca vytrvalostného bežca, svaly sú rovnomerne výrazné, ale nie objemné. Dlhé nohy umožňujú foxhoundovi bežať rýchlym tempom. Pri chove boli vždy dôležitejšie lovecké vlohy než vizuálny vzhľad, no napriek tomu hneď upúta svojím elegantným vzhľadom. Drsná srsť sa podľa štandardu plemena vyskytuje v nasledujúcich odtieňoch: biela, biela s čiernou a biela s oranžovou.

História

Anglického foxhounda možno považovať za klasiku medzi britskými poľovnými psami. Toto úctyhodné plemeno je pravdepodobne krížencom stredovekého brackena a chrta, ktoré sa malo postarať o viac ľahkosti u dovtedy ťažkopádnych psov. Oblasťou ich využitia bol a je lov, presnejšie: lov líšok na koňoch v skupinách, nazývaný aj “par force hunting“. Pri tomto love svorka psov prenasleduje zver, napríklad jelene alebo líšky, až pokiaľ sa nevyčerpajú. Vytrvalé psy môžu byť svojej koristi v pätách až päť hodín. Hoci nie sú rýchlejšie ako prenasledovaná zver, unavia ju, aby ju lovec mohol zabiť. Lov par force zažil svoj rozkvet v 18. a 19. storočí, keď ho praktizovala nemecká, britská a francúzska šľachta. Túto komplikovanú formu lovu si totiž mohla dovoliť len šľachta a neraz zničila množstvo polí pod kopytami koní na kilometrových, nepredvídateľných trasách.

Medzičasom bola táto forma lovu vo Veľkej Británii, ako aj vo väčšine ostatných európskych krajín zakázaná. Mimochodom, v Nemecku nebol tento zákaz pôvodne založený na praktikách lovu, ktoré boli pochybné z hľadiska ochrany zvierat. V čase uzákonenia v 30. rokoch 20. storočia bol zákaz zameraný skôr na obmedzenie výsad šľachty a teda aj poľovníctva. O niekoľko desaťročí neskôr však zákony o poľovníctve tento zákaz posilnili. To však neznamenalo koniec pre anglického foxhounda: dnes sú poľovačky vykonávané ináčdôraz sa nekladie na zabíjanie zveri, ale na radosť z rýchlej jazdy spolu so svorkou. Plemeno bolo uznané FCI v roku 1964. Okrem anglického foxhounda existuje aj príbuzný, o niečo útlejšie stavaný americký foxhound.

Charakter anglického foxhounda

Tento priateľský pes oceňuje život vo svorke, kde si dobre rozumie s ostatnými psami. V súlade so svojím pôvodným určením a životom svojich predkov, ktorí takmer vždy žili vo veľkých skupinách, anglický foxhound preukazuje dobrú poslušnosť, ale zvyčajne si nevytvára úzke väzby s jednotlivými ľuďmi. Aj dnes psy vyrastajú vo svorke a zostávajú v nej. Aby sa vytvorila silnejšia väzba na človeka, musel by byť anglický foxhound vyradený zo svorky ešte ako šteniatko, ale to sa nepraktizuje, pretože tieto psy sú predovšetkým profesionálnymi poľovnými spoločníkmi a nie spoločenskými psami. Okrem toho si foxhound vždy zachováva pomerne vysokú mieru tvrdohlavosti a nevykazuje výraznú “vôľu potešiť“. Napriek svojej tvrdohlavosti má toto plemeno aj láskavú stránku: mnohí foxhoundi majú radi hladkanie a sú aj dosť hraví.

Výchova

Väčšina anglických foxhoundov je poľovne vedená a absolvuje príslušný výcvik poľovných psov, ktorý je tiež povinný. Pri chove anglického foxhounda ako spoločenského psa sa môžete stretnúť s určitými prekážkami, pretože tento štvornohý priateľ je vášnivý lovec, ktorý si nevytvára úzke puto s ľuďmi. Najmä ak žil dlho vo svorke, je ťažké si s týmto spoločenským štvornohým priateľom vybudovať blízky vzťah. Posilnite váš vzťah so psom spoločnými rituálmi a pozitívnou motiváciou. Táto nemusí však znamenať len maškrty – aktívneho psa môžete odmeniť aj pohladením alebo krátkou hrou. Toto plemeno je veľmi spoločenské a dobre vychádza s inými psami. Každému by malo byť jasné, že tento štvornohý priateľ má silný lovecký inštinkt zabezpečte mu dostatočný výbeh a uistite sa, že susedovej mačke alebo kozliatkam pri ohrade sa nič nestane.

Prečítajte si viac o výchove šteniatka!

Výživa

Anglický foxhound potrebuje krmivo vhodné pre toto plemeno, čo znamená, že by malo obsahovať veľa mäsa! Podávajte preto svojmu anglickému foxhoundovimokré alebo suché krmivobez obilnín, ktorého hlavnou zložkou je mäso. Najmä v prípade loveckých foxhoundov závisí potreba energie do veľkej miery od skutočne spotrebovaných kalórií počas dní s dlhými behmi do 15 km potrebuje štvornohý priateľ zodpovedajúco tomu viac energie. Pri vysokých športových nárokoch sa odporúča krmivos vyšším obsahom tuku. Poslednú porciu dajte svojmu štvornohému priateľovi približne tri hodiny pred športovým výkonom, aby mal dostatok času na strávenie krmiva pred začiatkom tréningu.

Porcie krmiva naviac zvyčajne nie sú potrebné, a to ani pri dlhších cvičeniach. Je dôležité, aby štvornohý priateľ dostal po aktivite výdatné krmivo a dostatok odpočinku. Foxhoundovi veľmi dobre trávi – aby ste sa vyhli nadváhe, sledujte jeho pás a ak priberie, primerane mu znížte dávky krmiva. Suché žuvacie snacky sú dobrým spestrením jedálnička vášho psa. Vyhnite sa však pochúťkam z bachora, nakoľko existuje podozrenie, že u psov tohto plemena môže spôsobovať ataxiu. Nezabudnite svojmu foxhoundovi zabezpečiť dostatok tekutín: Uistite sa, že prijíma vodu aspoň každú hodinu, a to aj počas lovu. V prípade, že je držaný v koterci, uistite sa, že je tam k dispozícii dostatok vody pre všetkých psov.

Zdravie

Zdravý foxhound je v podstate veľmi odolný pes. Každý, kto chce chovať tieto vytrvalé psy, by sa mal vopred informovať o tzv. ataxii u psov. Ide o neurologickú poruchu, ktorá postihuje najmä anglických foxhoundov a bíglov. Zvyčajne sa vyskytuje medzi druhým a siedmym rokom života a prejavuje sa poruchou pohybu a spasticitou. Je spôsobená rozpadom bielej hmoty v mieche v hrudnej časti a šedej hmoty v mozgovom kmeni psa. Nie je jednoznačne objasnené, či kŕmenie bachorom podporuje prepuknutie ochorenia odporúča sa však preventívne sa mu vyhnúť. Ochorenie zvyčajne postupuje bez akýchkoľvek účinných možností liečby. Anglickí foxhoundi by mali byť pred chovom vyšetrení aj na dyspláziu bedrového kĺbu. Okrem toho je všeobecne dôležité vyhnúť sa nadváhe, pretože anglickí foxhoundi, ktorí nie sú dostatočne zamestnaní, rýchlo priberajú. Psy môžu dosiahnuť vek až 13 rokov.

Aktivity

Veľa kilometrov rýchlym tempom – to je záťaž, ktorú anglický foxhound nielenže zvláda, ale aj oceňuje. Lovydrag hunting je dobrou alternatívou k bývalým lovom divej zveri a v súčasnosti sa organizujú po celej Európe sú organizované napr. loveckými klubmi. Počas lovu zvieratá sledujú líščí chvost alebo pachovú stopu kvapkajúcu z nádob, ktoré nesú jazdci na koňoch. Ak hoci to nie je ideálny prípad chováte anglického foxhounda, ktorého nevediete k lovu, môžete ho vziať na cyklistické výlety alebo s ním vyskúšať šport, ako je napríklad canicross. Okrem toho by váš foxhound mal mať priestor na šantenie ideálne na veľkom, oplotenom pozemku a s inými psami. Ak váš foxhound už nie je schopný loviť kvôli fyzickým nedostatkom, zamestnajte ho miesto toho mentálne a zistite, či je pre preňho vhodné stopovanie, ako je napríklad vedený mantrailing.

Starostlivosť

Krátka, hladká srsť anglického foxhounda nepredstavuje, pokiaľ ide ostarostlivosť, žiadnu výzvu. Pravidelné kefovanie alebo masáž rukavicou na vyčesávanie srsti odstraňuje prebytočnú srsť a mnohým psom robí radosť. Najmä ak anglického foxhounda nechováte vo svorke, ale ako spoločenského psa, mali by ste s ním od útleho veku praktizovať takéto rituály na upevnenie väzieb. Starším psom pravidelne kontrolujte pazúry, aby ste predišli ich bolestivému zachyteniu, ak sú príliš dlhé. Pravidelne tiež kontrolujte svojich psov, či nemajú v srsti parazity, a poraďte sa so svojím veterinárom o vhodnej profylaxii.

Ku komu sa hodí plemeno anglického foxhounda?

Tento štvornohý priateľ je jednoznačne pes pre pokročilých majiteľov, ktorí ho využívajú aj na lov. Čisto ako spoločenský pes moc vhodný nie je, pretože len málo majiteľov psov dokáže tohto aktívneho štvornohého miláčika poriadne zamestnať. Väčšina anglických foxhoundov žije spoločne v priestranných kotercoch a túto svorku spravidla opúšťajú len foxhoundi nevhodní na lov. Nie je to teda pes len pre ľudí so skúsenosťami so psami, ale pre špecialistov, ktorí sa venujú poľovníctvu a majú pre psa pripravené vhodné priestorové podmienky.

Ak máte záujem chovať takéhoto štvornohého priateľa ako spoločenského psa, napríklad v prípade, že pes nie je vhodný na lov, je nevyhnutné, aby ste ho dobre zamestnali a mali skúsenosti s loveckými psami. Okrem toho by mal mať foxhound, ktorý už nie je vhodný na lov, aj spoločnosť iného psa pokiaľ nebol z lovu vylúčený kvôli sociálnej neznášanlivosti. V každom prípade je dôležité, aby ste si s majiteľom svorky predtým, než si psa vezmete domov, ujasnili, čo tento pes potrebuje.

Oplotená záhrada musí byť absolútne zabezpečená proti úniku. Foxhound sa považuje za psa, ktorý má rád deti a zvyčajne si s nimi výborne rozumie. Domáce zvieratá, ako sú mačky alebo králiky, nie sú vhodnými spolubývajúcimi. Môžu existovať foxhoundi, ktorí vyrastali napríklad s mačkami a prijali ich do svojej svorky. Platí tu však: opatrnosť je namieste a pustiť vášnivého lovca do domácnosti s mačkami vo všeobecnosti nie je dobrý nápad.

Kde nájdem anglického foxhounda?

Toto plemeno zvyčajne chovajú poľovníci pre poľovníkov a tak je to dobre. Ak máte záujem o chov týchto psov a máte čas, peniaze a priestor na založenie svorky, môžete sa o tom dozvedieť viac v kluboch loveckých psov. Pravdepodobne ich už poznáte, pretože bez tejto formy organizovaného lovu nemá budovanie vlastnej svorky veľký zmysel. V každom prípade sa vyhnite kúpe foxhoundov bez rodokmeňa, ktorých rodičia sa nepoužívajú na lov. Zvyčajne ide o pochybných predajcov, ktorí chcú zarobiť na klasickom poľovnom psovi. Šteniatka spravidla nie sú čistokrvní foxhoundi, ale kríženci. Ak hľadáte kríženca, je rozumnejšie obrátiť sa na útulok namiesto podpory pochybných chovateľov.

Ak hľadáte už dospelého anglického foxhounda, môžete ho nájsť u profesionálnych poľovníkov, ktorí chovajú svorku týchto psov na lov. Z času na čas sa vzdávajú starších psov, ktoré nie sú vhodné na využitie pri náročných poľovačkách. Mali by ste si však kriticky položiť otázku a pri rozhovore s vodcom svorky si ujasniť, či máte možnosť ponúknuť tomuto športovému psovi s už opísanými povahovými vlastnosťami druhovo vhodný domov.

Prajeme vám krásne chvíle s vaším športovým anglickým foxhoundom!

Naše najobľúbenejšie články
8 min

Zlatý retríver

Stredne veľký pes Zlatý retríver je ideálny k deťom a je ideálnym rodinným psom.  Je veľmi orientovaný na človeka a je vrtký, potrebuje veľa pohybu. Starostlivosť o jeho srsť nie je náročná.

8 min

Labradorský retríver

Ľahký, na ľudi orientovaný a odolný: stredne veľký labradorský retríver je mimoriadne obľúbený rodinný pes, ale musí byť fyzicky aj psychicky zamestnaný, pretože v minulosti slúžil ako pracovné plemeno.

7 min

Pomeranian

Títo malí huncúti Vás nezaujmú svojou výškou, ale skôr priateľskou povahou, sebadôverou a energiou. Nie je teda divu, že si pomeranian získava srdcia mnohých milovníkov psov.