Správne krmivo pre dospelého psa

pes a krmivo

Či už ste ostrieľaný chovateľ psov alebo niekto, kto teraz rozšíril rady chovateľov: Správne krmivo pre dospelého psa hraje v živote Vašeho štvornohého kamaráta rozhodujúcu rolu. To by aj mala, keďže zdravie zvieraťa je so stravou úzko prepojené. Telesné blaho, vitalita a dĺžka života psíka, to sú faktory, ktoré sa dajú stravou ovplyvniť a zlepšiť. Zle zvolené krmivo môže oproti tomu zvieraťu uškodiť. Nadváha, diabetes, ochorenie srdca a obehu, ochorenie kostí a kĺbov, ochorenie obličiek alebo dokonca rakovina, to všetko môže byť vyvolané zlou stravou. Nie je divu, že sa do popredia prediera téma výživy a že sa v odbornej literatúre, poradňách a internetových fórach objavuje skoro rovnaké množstvo názorov a ideí o zdravej výžive psa, koľko je na svete plemien. Každý má svoju predstavu o tom, čo je zdravé a správne.

Avšak ktorá z tých menovaných myšlienok je tá pravá, ktorá ponúkne tu správnu stravu práve môjmu psíkovi? Táto otázka sa nedá zodpovedať paušálne. Nie je totiž pes ako pes. Podľa veľkosti, veku, zdravotného stavu, hmotnosti i miery aktivity sú tiež nároky na stravu a ich zloženie veľmi rozdielne. Perfektne vhodné krmivo môžete teda nájsť len Vy sami. Konečne pri hľadaní krmiva musíte zohľadniť aj svoju vlastnú životnú situáciu, nielen potreby Vašeho psíka.  To, čo je pre jedného ľahko nahraditeľné, znamená pre druhého dlhé hľadanie a pátranie. Cena, zloženie stravy a čas hrajú iste rolu, ak sa máte rozhodnúť, aká z metód kŕmenia je pre Vás tá pravá. Dôležité je, aby ste krmivo, ktoré si Váš psík obľúbi a bude mu robiť dobre, mohli podávať v dlhodobom horizonte. Pretože častá zmena krmiva je pre organizmus zvieraťa záťažou. Hnačka, nadúvanie a iné tráviace problémy môžu byť následkom príliš mnohých zmien, ktoré v psej miske prebehli.

Otázka, ktoré krmivo je to pravé, zostáva teda nezodpovedaná. V následujúcich odstavcoch však objevíte dôležité kritéria, ktoré Vám pri hľadaní optimálnej stravy môžu významne pomôcť.

Prechod na krmivo pre dospelých jedincov

V prvých troch až štyroch týždňoch života sa šteňa stravuje výhradne prostredníctvom materského mlieka. Postupne si začne zvykať na tuhú stravu a bude mu podávané krmivo pre šteňatá, ktoré pokryje vysoký výdaj energie mladého psíka. Ak ste zakúpili šteniatko od chovateľa, obdržali ste pravdepodobne výživový plán na niekoľko prvých týždňov. Mnoho chovateľov Vám tiež dá trochu krmiva so sebou domov. Po šiestich mesiacoch odporúčame energetický príjem a príjem živín zvieraťa ľahko stiahnuť, aby ste zabránili príliš rýchlemu rastu jedinca. Ak sa vytiahnu šteňatá príliš rýchlo do výšky, môžu začať trpieť klbovými problémami ako je dysplázia bedrového alebo lakeťového kĺbu, ktoré potom psa sprevádzajú celým životom. Po šteňacom krmive môžete siahnuť buď ku krmive junior (krmive pre mladých psíkov) alebo priamo ku krmive pre Adult (krmivo pre dospelých psov).  Prechod na Adult krmivo by malo nasledovať najprv v 6. najneskôr ale v 18. mesiaci života. Malým psom by malo byť krmivo podávané už medzi 10. až 12. mesiacom života, keď je ukončený rast zvieraťa do výšky.

Potreba energie dospelého psa

Predtým, než presedláte na krmivo pre dospelých psov, položte si otázku: Čo moj dospievajúci pes vlastne potrebuje? Podobne ako u ľudí je potreba energie závislá na pohlaví, veľkosti a aktivite. Zatiaľ čo profesionálni športovci potrebujú denne viac než 4000 kcal, stačí ľuďom, pracujúcim v kancelárii asi 2000 kcal, aby pokryli dennú potrebu energie. Podobne je tomu aj u psov: gaučoví psíci majú iste nižšiu spotrebu energie než ťažní psi. Pre normálneho rodinného psa bez väčšej záťaže platí následujúce pravidlo pre hrubý výpočet množstva potrebnej energie: na kilogram hmoty potrebuje cca 57 kcal získaných z krmiva.

Dôležité živiny

Bielkoviny (proteíny), tuk, uhľohydráty, vitamíny a stopové prvky sú dôležitými živinami, ktoré by pes mal prijímať prostrednictvom potravy. Dodávajú mu energiu a starajú sa o chod všetkých životne dôležitých funkcií. Chýbajúce živiny môžu naopak zaťažiť celý organizmus, kosti, svaly aj vnútorné orgány a viesť tak ku vzniku ochorení.

Proteíny

Najdôležitejším dodávateľom energie pre telo psa je bezpochyby proteín. Amínokyseliny, obsažené v proteínoch, sú pre psa životne dôležité. Obzvlášť hodnotným zdrojom bielkovín je mäso. Krmivo by malo obsahovať aspoň 70% mäsa. Pričom môžu byť samozrejme použité všetky dostupné druhy mäsa: hovädzie, jahňačie, bravčové, králičie alebo hydinové. Z vnútorností odporúčame pečeň, srdce, obličky, slezinu a žalúdok (nečistený). Mäso nepotrebuje pes len tak náhodou – priamymi predkami psov sú vlci, ktorí patria k mäsožravým predátorom. Ich silné zuby, žuvacie svaly, pomerne krátky tráviaci trakt a naozaj agresívne žalúdočné šťavy sú perfektne uspôsobené práve k spracovaniu mäsa. Dôležité je, aby mäso nebolo varené, pretože tým by bol obsah proteínov denaturovaný a stal by sa nepoužiteľným.  Najvyšší obsah proteínov má čerstvé, surové mäso. Alternatívou k mäsu môže byť podávanie rýb dvakrát týždenne. Aj tieto je treba servírovať pokiaľ možno čerstvé, pretože v tomto stave obsahujú najvyšší podiel nenasýtených mastných kyselín, ľahko stráviteľných bielkovín a vitamínu D. Medzi vhodné ryby radíme lososa, tresku, ostrieža, sardinky, tresku jednoškrvnnú alebo krevety.

 Tuky

Nenasýtené mastné kyseliny z rýb nadobúdajú na význame ešte viac, pretože slúžia k zlepšeniu imunitného systému a pôsobia protizápalovo. Psi potrebujú predovšetkým omega 3 mastné kyseliny zo živočíšneho tuku. Podobne dôležité omega 6 mastné kyseliny sa nachádzajú v rastlinných olejoch a sú v krmive väčšinou obsažené v dostatočnej miere. Oleje sú veľmi dôležité, keďže skrze nich prijímá telo dôležité vitamíny. Preto by zelenina mala byť vždy obohatená o živočíšne tuky, napr. olej z lososa. Aby ste sa vyhli nadváhe, mal by podiel tuku byť výrazne nižší než podiel proteínov alebo uhľohydrátov.

Prirodzené mastné kyseliny dodávajú napr. orechy, ktoré sa dajú však podávať len mleté alebo strúhané.

 Uhľohydráty

Uhľohydráty sa nachádzajú v zemiakoch a obilninách a u mäsožravcov ich neradíme k životne dôležitým zložkám potravy. Bežné suché krmivo obsahuje uhľohydrátov dostatok, takže ich dodatočné podávanie nie je nutné. Pokiaľ by ste Vašemu psovi podávali len surové potraviny, môžete mu podávať v rámci doplnenia uhľohydrátov obilniny vo forme vločiek, napr. ovsené alebo vločky z prosa.

Vitamíny a stopové prvky

Vitamíny a stopové prvky, ktoré sú obsažené predovšetkým v zelenine, ovocí a bylinách, by mali byť v krmive zastúpené v dostatočnom množstve. Živiny stoja voči sebe často v dopĺňajúcom vzťahu, to znamená, že aby Váš psík mohol využiť jednu živinu, potrebuje k tomu spravidla živiny ďalšie. Jednostranné stravovanie napr. kŕmenie len mäsom neodporúčame. Okolo 70% potravy by malo tvoriť mäso a 25% by sa malo skladať z ovocia a zeleniny, len 5% by potom mali tvoriť obilniny. Zeler, mrkva, cukina, tekvica alebo domáce ovocie ako sú jablká, hrušky či bobule môžete najemno nastrúhať alebo krátko povariť a zmiešať s mäsom.

 Vápnik

Vápnik je obsažený predovšetkým v mlieku a mliečnych produktoch. Hlavne u ešte nedospelých psov môže byť nadmiera kalcia nebezpečná. U dospelých psov by mlieko nemalo byť podávané vôbec alebo len v malom množstve. Veľmi nevhodné je kravské mlieko, ktoré často vyvoláva alergie alebo môže viesť k iným intoleranciám.

Správne množstvo krmiva

Koľko krmiva potrebuje denne Váš psík súvisí, ako už bolo povedané, nielen s tým, ako je starý, ale tiež s veľkosťou a množstvom pohybu. Všeobecne sú u malých plemien denné dávky krmiva prehľadnejšie než u psov veľkých. To neznamená, že menej krmiva sa rovná menšiemu príjmu živín. Preto má napr. špeciálne krmivo pre malých psov často vysokú energetickú hodnotu, pretože trpasličie plemená v pomere k svojej veľkosti spotrebujú veľké množstvo energie. Malí psi by preto mali byť kŕmeni najlepšie dvakrát denne. Ale i veľkí psi spracovávajú lepšie malé dávky krmiva viackrát denne než jedno veľké kŕmenie.

U normálneho rodinného psa, ktorý nie je určený na chov ani k práci, stačí bohate dve jedla denne. Eště dôležitejšie, než množstvo krmiva denne, sú následujúce body:

  1. Pevná doba, kedy je kŕmenie podávané,
  2. Odpočinok po jedle.

Psi majú až podivuhodne presné „vnútorné hodiny“ a rýchlo sa nastavia na pevne dané, pravidelné hodiny, kedy sa jedlo podáva. Postarajte sa o to, aby Váš pes jedol, pokiaľ možno v rovnakú dobu. Nepomáha to len pri následnom trávení potravy, ale Vaše zviera potom nebude mimo doby, kedy má byť kŕmené, cítiť nutkanie niečo niekde zakusnúť. Možno Váš pes aplikuje nepríjemné „žobranie“ pri stole. Tomu zabránite najlepšie tak, že mu budete hlavné jedlo podávať v rovnakú dobu, keď obedujete aj Vy. Aby zviera zjedené krmivo dobre strávilo, je dôležité mu dopriať potrebný odpočinok. Divoké bláznenie alebo behanie môže u niektorých plemien viesť dokonca k obávanemu torzu žalúdka.

Suchá, mokrá alebo surová strava?

Keď menované živiny servírujete vo forme suchej, mokrej alebo surovej, je vecou vkusu a chuti. Mnoho chovateľov siaha do regálov s hotovým krmivom. Príčinou je samozrejme nedostatok času, neistota alebo pohodlie. Ale nemajte strach, i suché alebo mokré krmivo môže psíkovi dodať všetky dôležité živiny. Hoci aj tu by ste mali dávať pozor na rôzne obsahy energie. Suché krmivo je vďaka nízkemu obsahu vody až 5x koncentrovanejšie ako rovnaké množstvo krmiva mokrého. Teda i s pomerne malým množstvom suchého krmiva môžete zviera pomerne ľahko prekŕmiť.  U mokrého krmiva by ste mali zase zohľadniť extrémne vysoký podiel bielkovín. Jedna z nových, resp. znovuobjavených metód sa nazýva BARF. BARF znamená „surová potrava prirodzeným spôsobom“ a teší sa mnohým chovateľom, veterinárom a majiteľom psov stále väčšej obľube. Jedná sa o potravu, založenú na vysokom prísune mäsa, teda tak, ako sa kŕmili predchodci psov, vlci, a tiež prví skrotení psi, ktorí strážili chalupy. Barfovanie nemusí byť vôbec zložité, ako sa môže podľa nutričných tabuliek na prvý pohľad zdať. Pokiaľ Vašemu psovi dodáte 70% surového mäsa a k tomu 30% surovej zeleniny, máte po ruke hneď hodnoty, ktoré pes na daný deň potrebuje.

Či už sa rozhodnete pre akúkoľvek stravovaciu metódu, správna je tá, ktorá Vašemu psíkovi sadne, udržuje ho zdravého, vitálneho a zaistí mu dlhý život. A tiež keď táto metóda sadne k Vašemu každodennému životu a neposledne i Vašej peňaženke. Najvyššia priorita pri voľbe správneho krmiva by mala byť vždy zdravie Vašeho psa.

Prajeme Vašemu miláčikovi „dobrú chuť“!

Naše najobľúbenejšie články
7 min

Domáce pamlsky pre psov: Recepty

Je pravda, že kúpiť hotové maškrty v online obchode zoohit je rýchlejšie. Ale nie je to tak zábavné. A existujú aj iné dobré dôvody, prečo upiecť domáce pamlsky pre psov. V tomto článku sa dozviete, aké domáce pamlsky pre psov môžete upiecť, ako ich skladovať a tiež Vám prinášame recepty na dobrôtky, ktoré si Váš pes zamiluje.
4 min

Aká strava bežná pre ľudí škodí psom?

Hoci sa psi v minulosti a čiastočne ešte aj teraz považujú za „živé kontajnery“, ktorým môžeme sypať zvyšky od obeda, mali by do misky samozrejme dostávať len také jedlo, ktoré je určené priamo pre nich. Maškrty sú samozrejme čas od času dovolené, hlavne keď prispievajú ku zdraviu Vašeho miláčika. Niektoré potraviny, ktoré ľudia jedia, sú pre psov škodlivé alebo dokonca jedovaté, preto by ste mali mať prehľad o tom, ktoré z nich psovi podávať môžete a ktorým by ste sa mali oblúkom vyhýbať. V prípade, že pes zožerie niečo, čo nemal jesť, je najlepším riešením vyhľadať okamžite veterinára. Ten sa Vás bude pýtať, ako je to dlho, čo pes danú potravinu zjedol a koľko si z nej vzal. Na základe týchto informácií stanoví liečbu. Niekedy je pre psíka už príliš neskoro, preto sa snažte bezpodmienečne zabrániť tomu, aby pes prišiel s nevhodnými potravinami do kontaktu a ak k tomu dôjde, tak jednajte okamžite, aby bolo možné zviera zachrániť.
3 min

Kŕmenie šteniatok

Kŕmenie šteniatok zohráva v ich živote kľúčovú úlohu. Nájsť optimálne krmivo pre šteniatka je výzva sama o sebe. Ale nájsť zároveň také krmivo, ktoré pomôže psíkovi vo fáze rastu a dodá mu všetko potrebné, to je úloha ešte ťažšia.