Bígl

Bígl

Krátke nohy bígla Vás môžu ľahko poblázniť – toto stredne veľké plemeno je neustále v pohybe a plné prekvapení! Ide o priateľské psíky, ktoré sú aktívne, len tak ich nič nevystraší a sú veľmi múdre. V nasledujúcom článku si dočítate všetko, čo potrebujete vedieť o plemene bígl.

Vzhľad

Bígl patrí k stredne veľkým plemenám, jedná sa o podsaditého psa. Môže byť až 40 cm veľký s hmotnosťou až 18 kg. Jeho skôr krátke nohy sú obzvlášť silné a prepožičiavajú bíglovi rýchlosť a výdrž. Hlava bígla je podlhovastá, jeho nízko posadené zaokrúhlené a prevísajúce uši sú základným poznávacím znakom tohto plemena. Môže mať rôzne fatby, okrem inej pečeňovo červenú. Najzvyčajnejšie sfarbenie v sebe nosí dve farby: hnedú/ bielu, hrdzavú/ bielu, zlatú/ bielu, objavuje sa aj trojfarebná varianta, a to čierna/ hnedá/ biela. Avšak špička chvostu by podľa spísaných noriem mala byť pre toto plemeno vždy biela.

Jeho krátka, lesklá srsť sa ľahko udržiava – napr. po prechádzke v lese, kde sa bígl pohyboval predovšetkým v oblastiach s nižším porastom… Našťastie jeho šťastne kmitajúci chvost je vidieť z diaľky – čím sa potvrdzuje jeho lovecký pôvod.

Povaha

Bígl presne vie, čo chce. Po svojich predchodcoch, loveckých psoch, zdedil skvelý čuch a takisto rýchlosť. Svojmu pôvodu vďačí tiež za nutkanie k lovu – tak sa môže stať, že sa Vám bígl stratí v kroví aj napriek Vášmu volaniu, pretože práve spozoroval zajaca. Títo chytrí psi možno vyzerajú nevinne, potrebujú nad sebou ale naozaj pevnú ruku – ak nedáte bíglovi jasne najavo, kto je tu pánom, môžete si byť istí, že bígl vám ukáže, ako to podľa neho v živote chodí. A to v plnom slova zmysle. Tento pes, pôvodne chovaný ako lovecké plemeno, prenasleduje energicky svôj cieľ a je mu jedno, či je na prechádzke v lese alebo na ulici.

Ako pes žijúci vo svorkách je bígl veľmi družný a rád sa priatelí so svojimi súkmeňovcami akejkoľvek rasy, veku a veľkosti. Pri spolunažívaní s ostatnými psami je ale aj tak dôležité, aby boli stanovené určité hranice a bígle aj ostatné členy „svorky“ je potrebné náležito vychovávať. Tento krátkonohý jedinec sa bude určite snažiť stať sa alfa-samcom – a Vašu domácnosť tak postaviť hore nohami, doslova. Jedna z vlastností ako psa zo svorky, je aj určitá nenásytnosť, čo sa týka stravy, pretože život v skupine znamená, že len ten najrýchlejší bude naozaj sýty. Chuť k jedlu u bígla nepozná hranice a nezastaví sa ani pred nezdravými či dokonca nebezpečnými vecami, napr. vianočnými kolekciami.

Inteligentní psi, ktorými bíglovia sú, sa potrebujú neustále niečím zamestnávať. Bígly milujú hry, u ktorých musia premýšľať, ale tiež agility alebo dlhé prechádzky so svojim majiteľom. Dôležité je, že sa niečo deje. Bígly sú radi všade a pri všetkom, preto sú vhodné predovšetkým pre veľmi aktívne osoby. V akčnej rodine s deťmi sa budú cítiť obzvlášť skvelo!

Jedna z charakterových vlastností však nie je dostatočne zdôrazňovaná: hoci bígl vyzerá ako psík na maznanie, je veľmi inteligentný a sebavedomý. A preto potrebuje nad sebou pevnú ruku. To je základné pravidlo pre domácnosť s bíglom. Bígl nie je nepredvídateľný a dá sa vychovať, ale je to plemeno, ktoré vie, čo chce a dokáže byť maximálne dominantný, ak nerospozná vo svojom majiteľovi alfa-vodcu. Nenechajte sa teda obmäkčiť smutným pohľadom z okrúhlych, lesklých očí a nekapitulujte, ale ukážte poriadne svojmu psiemu miláčikovi, kto je tu pánom. Ako inteligentné tvory sú bígly totiž veľmi učenlivé a pri troške dôslednosti v ňom nájdete skvelého štvornohého partnera!

bígl

História

Vyššie spomenuté vlastnosti nezískal bígl náhodne. Toto plemeno bolo vlastne po storočia chované na lov. Ich chov sa odkazuje na tzv. Hubertshund Northern Hound, ktorí sa vyskytovali u Normanov pri dobytí Británie okolo roku 1066. Tu bolo plemeno okolo roku 1400 sparené s rasou Southern hound pochádzajúce z južného Francúzska. Pre vtedajších chovateľov bol dôležitý vstup plemena medzi lovecké psy a možnosť chovať ich vo svorke. Označenie „bígl“ sa vynorilo okolo roku 1515 v záznamoch o chode domácnosti u kráľa Henricha VIII. V roku 1615 bolo prvýkrát spomenuté meno malého plemena psov, označovaných ako „little beagle“, ktorí vďaka svojej kompaktnej veľkosti našli svoje miesto po boku poľovníkov. Týmto skvelým loveckým psom bola pripisovaná veľká túžba po love a termín „beagling“, z ktorého je označenie psa odvodené, znamená lov vo svorke. Uznané bolo toto plemeno ale až v roku 1890, a síce spolkom zvaným „British Kennel Club“.

Tomuto dedičstvu nevďačí bígl len za svoj vzhľad, ale tiež za svoj priateľský charakter. Ako lovecký pes žijúci vo svorke presne vie, čo chce. Je inteligentný, snaží sa dosiahnuť cieľ a je priateľský. Tiež je až výnimočne družný, čo z neho robí ideálneho spoločníka do rodiny!

Uplatnenie

Vďaka svojej veľkosti nie je bígl pes vhodný na aportovanie. Aj zajac samotný je pre toto zviera pomerne ťažký – avšak jeho skvelý lovecký inštinkt a čuch ho lákajú k lovu. Nebojí sa ani vody a má rád fungovanie vo svorke. Napriek tomu sa bígl ako lovecký pes presadil minimálne v Nemecku len málo. Predpisy dané zákonom o revíre s rozlohou najmenej 1000 ha pre svorky psov túto možnosť vlastne uzavreli.

Pre aktívnu rodinu je tento pes vhodným členom domácnosti. Bígly našli využitie aj ako terapeutické psy pre svoju milú, jemnú povahu, ale vďaka nej boli bohužiaľ využívané aj ako pokusné zvieratá. Vlastne je toto plemeno jedným z najviac používaných práve vo vedeckej oblasti…

Výborný čuch robia z bígla ideálneho ochrancu hraníc. V USA boli preto už v 80. rokoch bígly nasadzované pri hľadaní ilegálne dovážaných potravín, rastlín a zvierat, ktoré sa snažili ľudia dostať cez hranice.

jarne_dobrodruzstva_pes

Zdravie a strava

Po storočia bol bígl chovaný ako lovecký pes. Cielené chovy však mali aj svoje nevýhody: rovnako ako mnoho iných plemien získali aj bígly predispozície k určitým ochoreniam. Kvôli svojej zaoblenej stavbe tela ich často trápia vyskočené platničky a nadváha, ako aj meningitídna artritída.

Bígl ako nahaňajúci pes – vďaka tomu vykazuje neuhasiteľný apetít. Ak totiž žije pes v skupine, často dochádza k tomu, že sa nasýti len ten, kto je pri miske ako prvý. Tento charakterový rys však často vedie k nadváhe, predovšetkým u jedincov, ktorí žijú vo vnútri a majú menej pohybu. Najlepším riešením v tomto prípade je dopriať psíkovi dostatok pohybu. Urobte z Vášho domáceho miláčika aktívneho psíka a zamestnávajte ho psychicky aj fyzicky. Takisto zdravá strava je alfou a omegou pri starostlivosti o psa. Nepodľahnite každému pohľadu, ktorý na Vás psík vysiela, predovšetkým ak ide o maškrty či zvyšky zo stola! Bígl bohužiaľ častokrát sám nevie, čo je pre jeho zdravie dobré a čo nie.

Nadváha zaťažuje platničky aj kĺby. Práve z tohto dôvodu trápia bígla, dlhého psa s krátkymi nohami, často vyskočené platničky. Môže sa uňho vyskytnúť aj meningitídna artritída, zvaná tiež beagle pain syndrome. Toto pomerne obvyklé zápalové ochorenie miechy, ktorého príčina nie je známa, vyvoláva hnisavý zápal miechy a ciev. Liečba sa môže tiahnuť niekoľko mesiacov a musia byť podávané dlhodobo antibiotiká.

Podobne často sa u bíglov vyskytuje tzv. Hound-ataxie, často zvané ako degeneratívna myelopatia, čo je tiež neurologická choroba. Ide o degeneratívny zápal miechy a šedého tkaniva v mozgovom kmeni, čo sa prejavuje problémami pri pohybe a kŕčovým ochrnutím. Zdá sa však, že pre zviera je toto bezbolestivé. Príčinou by mohlo byť prekŕmenie, ale stále sa o tom diskutuje.

Prevísajúce uši bígla môžu za ušné ochorenia. Usadzajúci sa sekrét či vniknuté cudzie telesá ako sú steblá trávy, spôsobujú bolestivé zápaly. Takisto hmyz, ako sú roztoče, sa v uchu psa cítia ako doma. Prvými príznakmi je trasenie hlavou alebo kladenie hlavy na stranu.

Ani veľkým, okrúhlym očiam bígla sa choroby nevyhýbajú. Glaukom, dystrofia rohovky alebo retina-atropia sú očné ochorenia, ktoré sa u bíglov vyskytujú veľmi často.

V súhrne je však bígl naozaj aktívny pes, naviac inteligentný, ktorý sa dožíva 12 – 15 rokov. Ten, kto chce svojmu psíkovi dopriať zdravý, dlhý život, by mal dbať na správnu stravu a dopriať psovi dostatok pohybu, aby sa tak zviera vyhlo nadváhe. Takisto je nutné pravidelne navštevovať veterinára kvôli pravidelným kontrolám zdravotného stavu zvieraťa.

Keď Váš bígl zostarne

Staršie jedince potrebujú prirodzene špeciálnu starostlivosť. Ak sa Vášmu psiemu miláčikovi zhoršuje zrak aj čuch a pohybuje sa len nerád, mali by ste o radu požiadať veterinára a nechať Vášho psa vyšetriť na degeneratívne ochorenia kĺbov. Takisto pre staršie jedince z plemena bígla je správna strava základ. Určite aj Vy chcete mať istotu, že Váš psík dostáva všetky živiny, ktoré pre zdravý chod tela potrebuje, a to bez toho, aby priberal!

Bígl

Chov

Aj keď podľa Vašej mienky nepotrebujete papiere pre psa, ktorého máte primárne ako domáceho miláčika, mali by ste sa aj tak vyhýbať chovateľom, ktorí ponúkajú tzv. „šteňatá bez papierov“. Chov zvierat je náročné a bohužiaľ aj veľmi drahé hobby – chovatelia nemusia zviera živiť len do doby, kým nájde svoj nový domov, ale musia ho tiež správne socializovať, a naviac nesú zodpovednosť za ich pôvod a  genetickú informáciu prostou vrodených chorôb. Pritom nejde len o vonkajší vzhľad psa, ale aj o individuálny zdravotný stav. Chovateľské spolky kontrolujú nielen podmienky chovu, ale starajú sa aj o to, aby sa medzi sebou spojovali správne zvieratá. U neserióznych chovateľov môže naopak dochádzať k tomu, že sa spária súrodenci alebo úzko príbuzní jedinci, čo zvyšuje riziko šírenia genetických chorôb. Šteňatá z takého chovu nie sú často ani socializované, ani očkované a vo väčšine prípadov už trpia rôznymi ochoreniami.

Naopak seriózny chovateľ môže preukázať pôvod rodičov vybraného jedinca aj jeho príbuzných – na opýtanie dodá aj potrebnú dokumentáciu o absolvovaných vyšetreniach u veterinára. Starostlivosť o vrh je veľmi nákladná záležitosť. Nebuďte prekvapení, ak sa Vami zvolený chovateľ stará o maximálne 2 vrhy ročne a výber je veľmi obmedzený. Fenka bígla si samozrejme po náročnom procese musí tiež odpočinúť! Medzi 8 – 10 týždňom sú šteňatá pripravené odcestovať do nového domova.

Psy s papiermi sú drahé, ale oplatí sa do nich investovať!

Alternatívou sú potom útulky, kde nájdete mnoho rôznych jedincov, aj bíglov. Útulky Vám sú spravidla schopné poskytnúť všetky informácie o charaktere a histórii daného psíka. Dospelé jedince samozrejme nie sú tak sladké ako šteňatá – ale napriek tomu je to nádherný pocit dať nový domov opustenému bíglovi! Určite bude Vám aj Vašej rodine vďačný a rozžiari Vám spoločné dni svojim jedinečným charakterom a zvedavým záujmom o svet a dianie okolo.

Prajeme Vám aj Vášmu bíglovi veľa krásnych spoločne strávených dní plných dobrodružstiev a zábavy!

Naše najobľúbenejšie články
8 min

Zlatý retríver

Stredne veľký pes Zlatý retríver je ideálny k deťom a je ideálnym rodinným psom.  Je veľmi orientovaný na človeka a je vrtký, potrebuje veľa pohybu. Starostlivosť o jeho srsť nie je náročná.
8 min

Labradorský retríver

Ľahký, na ľudi orientovaný a odolný: stredne veľký labradorský retríver je mimoriadne obľúbený rodinný pes, ale musí byť fyzicky aj psychicky zamestnaný, pretože v minulosti slúžil ako pracovné plemeno.
7 min

Pomeranian

Títo malí huncúti Vás nezaujmú svojou výškou, ale skôr priateľskou povahou, sebadôverou a energiou. Nie je teda divu, že si pomeranian získava srdcia mnohých milovníkov psov.