Gavalieršpaniel Kráľ Karol

Gavalieršpaniel Kráľ Karol

Rozdiel v dĺžke nosa

Gavalieršpaniel Kráľ Karol (Cavalier King Charles Spaniel) sa od Španiela Kráľa Karola (King Charles Spaniel) odlišuje najmä dĺžkou svojho nosa. Obidve plemená sú pomenované po kráľoch Karolovi I. a Karolovi II., ktorí boli veľkými priateľmi španielov. Gavalieršpaniel Kráľ Karol dodnes nestratil nič zo svojho pôvodného šarmu.

Pôvabní psi s dlhým nosom

Rozdiel je vo veľkosti: Mohutní „gavalieri“ sa od Španiela Kráľa Karola líšia predovšetkým dlhším nosom, ako aj celkovo vyššou a pri maximálnej hmotnosti 8 kg tiež ťažšou postavou. Vďaka pôvabnému vzhľadu a jemnému výrazu označenie „gavalier“ tohto krásneho britského psíka pekne vystihuje. Vysoko nasadené uši sú dlhé a bohato osrstené. Dlhá, hodvábna srsť sa vyskytuje v štyroch farbách: čierna s pálením, červená, bielo-oranžová a trojfarebná. Srsť môže byť mierne zvlnená, avšak bez kučier.

Predkovia ako obľúbenci šľachty

Trpasličie španiele boli po celé storočia obľúbenými spoločenskými psami európskej šľachty, ktorých predkami boli lovecké španiele. Gavalieršpaniel Kráľ Karol bol pomenovaný podľa dvoch britských kráľov Karola I. (1600 – 1649) a jeho syna Karola II. (1630 – 1685), ktorých ich milované španiele nasledovali na každom kroku. Štvornohých priateľov možno obdivovať na mnohých vtedajších maľbách, a prostredníctvom umenia je tiež zvečnený aj ich dobrý vzťah k deťom: napríklad maliar Anthonis van Dyck zvečnil na obraze „Deti Karla I.“ nielen kráľovského potomka, ale aj dvoch zvieracích spoločníkov – španiele, ktoré boli dnešnému predstaviteľovi plemena Gavalieršpanielovi Kráľovi Karolovi už veľmi podobné. Predkovia plemena boli ako spoločenskí a sprievodní psi veľmi obľúbení aj u dám aristokracie. Keď bolo v roku 1892 plemeno „Španiel Kráľ Karol“ poprvýkrát zapísané do plemennej knihy britského Kennel Club, mali psi v porovnaní so svojimi predkami kratšiu dĺžku nosa, pretože väčšina chovateľov kvôli vtedajším módnym trendom psov krížili s plemenami s kratšími nosmi, ako sú napríklad mopslíci. Rok 1926 sa považuje za „znovuzrodenie“ španielov s dlhým nosom, pretože v tom roku američan Roswell Eldridge hľadal španielov starého typu. Pri príležitosti výstavy ponúkol za španielov s dlhým nosom vysokú sumu peňazí. Najznámejším víťazom tejto súťaže, ktorá sa odvtedy konala každoročne, sa stal „Ann’s Son“, ktorý sa v rokoch 1928 až 1930 umiestnil na prvom mieste. Samec, ktorý bol ocenený na mnohých výstavách, je považovaný za predka plemena Gavalieršpaniela Kráľa Karola, ktorý bol v roku 1945 zaregistrovaný v plemennej knihe Kennel Club ako samostatné plemeno.

Gavalieršpaniel Kráľ Karol šteniatko

Povaha skutočného gavaliera

Toto plemeno robí svojmu menu všetku česť: Malí gavalieri sú vždy poslušní a priateľskí. V spoločnej domácnosti veľmi dobre vychádzajú s deťmi, so psami aj s inými domácimi miláčikmi, a ku „svojim“ ľuďom sú oddaní. Z času na čas sa prejaví ich poľovnícky inštinkt, a gavalieršpaniel sa vydá na lov myší, obvykle však dobre reaguje na zavolanie. Toto plemeno sa ľahko trénuje, je inteligentné, a nikdy nie je nervózne. Nemá tendenciu štekať, a preto nie je moc vhodné ako strážny pes.

Zdravie nie je náhoda

Choroba, ktorá sa vyskytuje iba u plemena Gavalieršpaniel Kráľ Karol, je neurologicky spôsobený syndróm občasného padania (Episodic falling syndrome) alebo skrátene EFS. Pri tomto ochorení pes trpí svalovými kŕčmi po námahe alebo strese, čo môže viesť k neschopnosti pohybu a pádu. Kŕče zvyčajne nie sú bolestivé a dajú sa liečiť – často sa však mýlia s epilepsiou. Častejšie sa u tohto plemena vyskytuje syndróm suchého oka, čo znamená chronicky suché oko, ktoré si vyžaduje neustálu starostlivosť, aby nedošlo k zápalu rohovky. Syndróm kučeravej srsti, ktorý sa u psov so syndrómom suchého oka vyskytuje iba príležitostne, sa prejaví krátko po narodení ako veľmi kučeravá srsť, po ktorej nasleduje bolestivá, zapálená a mastná pokožka. Postihnuté zvieratá musia byť, bohužiaľ, často utratené. Nakoľko v súčasnosti existujú DNA testy na dedičné ochorenia plemena, väčšinou je možné ochoreniam zabrániť cieleným výberom vhodných jedincov na krytie. Seriózni chovatelia, ktorí nechávajú svoje zvieratá testovať, a pravidelne ich vodia na prehliadky k veterinárovi, významne prispievajú k zamedzeniu týchto chorôb. Uvedené dedičné choroby by sa u týchto plemien spravidla mali vyskytovať len zriedkavo alebo vôbec.

Bohužiaľ stále existujú choroby typické pre toto plemeno, ktoré sú veľmi problematické. Medzi najproblematickejšie choroby patrí syringomyélia (SM) a mitrálna endokardióza (MVD). Syringomyélia je vážne neurologické ochorenie, ktoré sa týka psej chrbtice. Pretože je záhlavná kosť príliš malá, dochádza k zhoršeniu cirkulácie tekutín, zhromažďuje sa mozgovomiechový mok, a vytvára dutiny v mieche. Častým príznakom je zdanlivé škriabanie, pri ktorom sa zdá, že pes sa škriabe, ale nedotýka sa pritom srsti. Je však možné, že postihnutí psi nevykazujú žiadne príznaky, zatiaľ čo v ďalšom priebehu sa môže vyskytnúť paralýza alebo motorické poruchy. Zvieratá sú väčšinou citlivé na bolesť v oblasti hlavy a šije. Syringomyélia je diagnostikovaná pomocou MR vyšetrenia.

MVD je srdcové ochorenie, ktoré spôsobuje degeneráciu mitrálnej chlopne. V takom prípade sa mitrálna chlopňa už nemôže úplne uzavrieť. Výsledkom je, že krv prúdi späť cez chlopňu do srdcovej predsiene. Tento stav sa časom zhoršuje. Vo väčšine prípadov, ak sa ochorenie nelieči, nakoniec povedie k zlyhaniu srdca. Ochorenie sa u Gavalieršpaniela Kráľa Karola vyskytuje už v mladom veku. U iných plemien psov sa choroba vyskytuje iba s pribúdajúcim vekom. Včas zahájená liečba je zvyčajne úspešná. Platí pravidlo: Dobrý chovateľ je najlepším preventívnym opatrením, aby sa zabránilo dedičným chorobám. Svoje zvieratá by mal včasne otestovať na choroby, a v prípade potreby ich vylúčiť z chovu. Takto je pravdepodobné, že majiteľ sa bude tešiť z odolného psa, ktorý zvyčajne musí ísť k veterinárovi len na ročnú prehliadku a očkovanie, a môže sa dožiť až 15 rokov.

Vhodné je krmivo s vysokým obsahom mäsa

Tráviaci systém Vášho Gavalieršpaniela Kráľa Karola je prispôsobený na optimálne využitie mäsa. Pri nákupe krmiva by ste sa mali teda uistiť, že hlavnou ingredienciou je mäso – bez ohľadu na to, či podávate mokré či suché krmivo, alebo oboje. V špecializovaných obchodoch dokonca nájdete špeciálne krmivá „Cavalier King Charles“ s veľkosťou granúl prispôsobených danému plemenu. Predovšetkým by ste však mali dbať na zloženie krmiva, obilie by malo byť obsiahnuté v čo najmenšom množstve alebo vôbec. Ak ste si šteniatko kúpili od renomovaného chovateľa, zvyčajne k nemu dostanete malú zásobu krmiva, na ktoré je zvyknuté. Určite by ste mu spočiatku mali podávať toto krmivo, a ak budete neskôr chcieť prejsť na iné krmivo, robte tento prechod opatrne, a postupne primiešavajte čoraz viac nového krmiva do toho starého. Vyhnete sa tak nežiaducim reakciám citlivého tráviaceho traktu ako je hnačka. Aj u dospelých zvierat by sa zmena krmiva mala vždy vykonávať postupne. Šteňatám gavaliera až do veku 10 mesiacov môžete krmivo podávať najlepšie v troch až štyroch porciách denne. Dospelí psi dostávajú svoju dennú dávku krmiva rozdelenú na dve porcie. Kvôli dlhým uškám sa odporúča úzka, hlboká miska pre psa, aby sa uši psíkovi nedostávali neustále do jedla. Pamätajte, že snacky tiež obsahujú kalórie a dávajte ich psíkovi iba s mierou, aby zostal v dobrej kondícii. Na starostlivosť o zuby sú vhodné sušené snacky na žuvanie zo surového hovädzieho mäsa alebo špeciálne snacky na starostlivosť o zuby – niektorí majitelia psov si už svoje šteniatka navykli na pravidelné čistenie zubov špeciálnou zubnou pastou.

Starostlivosť: Kefovanie srsti pre pocit pohody

Najlepšie je zvyknúť si svojho malého štvornohého priateľa na každodenné kefovanie srsti, aby ste zabránili jej plstnateniu a zauzleniu. Obzvlášť ohrozená je najmä oblasť za ušami a pod pazuchami. Každých pár dní by ste mali použiť aj hrebeň. Návštevu psieho kaderníka majitelia plánovať nemusia, pretože srsť tohto plemena by sa nemala trimovať. Ak sa pes z vonku vráti natoľko špinavý, že sa špina nedá vykefovať, môžete ho umyť jemným psím šampónom. Od jari do jesene by ste mali tiež dávať pozor na všetkých nepozvaných hostí v srsti svojho psíka a odstraňovať ich napríklad pinzetou na kliešte. Uši svojho gavalieršpaniela kontrolujte každý deň, aby ste odstránili prípadné vetvičky, či iné „suveníry“ zvonku, uviaznuté v srsti. U predstaviteľov tohto plemena sa z dôvodu dlhých uší môžu rýchlejšie rozvinúť zápaly, ktoré v teplom a vlhkom prostredí ucha ľahko vznikajú. Špeciálne výrobky na starostlivosť o uši pre psov s dlhými ušami nájdete v špecializovaných predajniach. V prípade potreby oči očistite špeciálnym čistiacim roztokom a handričkou. Ak je srsť medzi vankúšikmi labiek príliš dlhá, môžete ju jednoducho podstrihnúť – to sa odporúča najmä v zime.

Gavalieršpaniel Kráľ Karol kefovanie srsti © emmapeel34 / stock.adobe.com

Výchova malého psíka s veľkým šarmom

Najväčšou výzvou pri dôslednej výchove Gavalieršpaniela Kráľa Karola bude pravdepodobne odolať jeho veľkým očiam. Kto to zvládne, už zvládol najväčšiu prekážku, pretože toto plemeno ochotné učiť sa, je vhodné aj pre začiatočníkov. Psia škola v skupine pre šteniatka je veľkým obohatením pre každé šteniatko. Mladí psi sa môžu spolu nielen dobre vyblázniť, ale aj naučiť sa zvládať rôzne situácie, a zvyknú si tiež na iných psov rôznych veľkostí. Socializácia tvorí základ pre vyrovnaného, ​​pokojného a priateľského psíka.

Malý, ale všestranný: Ako zamestnať Vášho gavaliera

Napriek svojej veľkosti sú gavalieri športoví psi, ktorí sa radi pohybujú. Leňošenie na gauči teda nie je nič pre nich. Milujú dlhé prechádzky, a radi sa pritom šantia s ostatnými psami – dokonca aj samci sa dobre znášajú s inými psami. Gavalieršpaniel Kráľ Karol by sa mal pravidelne stretávať s inými psami, pretože pre jeho spokojnosť je dobrý spoločenský život dôležitý. Títo psíkovia sú na zábavu a hry vždy pripravení: Či už sú to loptové hry, hľadacie hry alebo precvičovanie ľahkých trikov. Mnoho čulých gavalierov sa venuje aj tréningu agility pre malé psi. Skúšku sprievodného psa je pre zástupcov tohto plemena zvyčajne ľahké zvládnuť.

Hodí sa ku mne plemeno Gavalieršpaniel Kráľ Karol?

Gavalieri sú ideálnym spoločníkom pre všetkých milovníkov psov, ktorí hľadajú spoľahlivého a priateľského štvornohého priateľa – skutočného gavaliera: Sú vhodní pre začiatočníkov, pretože sa ľahko trénujú, a sú veľmi priateľskí k ľuďom i zvieratám. Či už sú to rodiny alebo jednotlivci, mladší alebo starší ľudia – toto plemeno sa cíti veľmi spokojne, keď môže tráviť dostatok času so svojou milovanou „ľudskou svorkou“. Patrí sem aj veľa každodenného pohybu a aktivít, pretože napriek svojej veľkosti Gavalieršpaniel Kráľ Karol miluje tráviť čas vonku v prírode. Ak dokáže uspokojiť svoje potreby, bude sa cítiť spokojne aj v mestskom byte. Priateľské a otvorené španiele majú radi deti. Ak Vášho potomka naučíte so psíkom zaobchádzať s rešpektom, potom už nič nebráni hlbokému priateľstvu medzi dieťaťom (deťmi) a psom. Gavalieršpaniel Kráľ Karol sa dokáže tiež rýchlo spriateliť so zvieratami, ktoré už žijú v domácnosti.

Ak uvažujete o zaobstaraní si psíka, je najlepšie vopred si naplánovať, kto sa oňho postará v prípade Vašej dovolenky alebo choroby. Ak by ste chceli cestovať spolu so psíkom – vzhľadom k jeho mohutnému vzrastu a priateľskej povahe, by ste sa s ním mohli vydať na objaviteľskú cestu. Vopred sa tiež informujte o nákladoch, ktoré budete musieť zaplatiť za základnú výbavu pre psíka (pelech pre psa, deka pre psa, vodítko, obojok, postroj, bezpečnostný pás do auta, misky, kefa a hračky). Naplánujte si pravidelné výdavky na veterinárne kontroly vrátane očkovania a dane za psa a samozrejme náklady na druhovo vhodnú stravu.

Gavalieršpaniel Kráľ Karol © lenkadan / stock.adobe.com

Tak nájdete svojho gavalieršpaniela

Ak ste sa rozhodli pre Gavalieršpaniela Kráľa Karola ako svojho nového spolubývajúceho, vybrali ste si dobre – teraz už len nájsť seriózneho chovateľa. Pretože, bohužiaľ, niektorí údajní „chovatelia“ predávajú čistokrvné šteniatka bez preukazu pôvodu, socializácie a zdravotnej starostlivosti za účelom dosiahnutia zisku. To sa negatívne odráža nielen na samotných šteniatkach, ale aj na rodičovských zvieratách, ktoré často ani nemôžete vidieť, pretože nie sú chované a socializované vhodným spôsobom. Šteňatá bývajú často choré a namiesto „skutočného gavaliera“ môžu títo psíkovia prekvapiť z hľadiska správania aj zdravia. Šteniatka od takýchto množiteľov nekupujte ani zo súcitu, pretože kúpou ich len ďalej podporíte.

Pri kúpe šteniatka sa uistite nielen o tom, že šteniatka pôsobia zdravo a nebojácne, ale spoznajte aj rodičovské zvieratá: Mali by pôsobiť živým a vyváženým dojmom. Renomovaný chovateľ Vám zodpovie Vaše otázky ohľadom plemena, ako aj preukázateľných zdravotných prehliadok svojich zvierat. Dobrý chovateľ sa zaujíma tiež o to, či môžete šteniatku poskytnúť dobrý domov, tak aj on Vám položí zopár otázok o podmienkach, aké môžete zvieratku ponúknuť. Okrem preukazu o pôvode samozrejme dostanete spolu so psíkom aj očkovací preukaz, kde sú zaznačené absolvované očkovania a odčervenia. Návšteva šteniatok je zvyčajne možná najskôr od 4. týždňa ich života, pretože dovtedy sú náchylné na choroby. Okrem toho by bola skoršia návšteva stresujúca aj pre matku šteniatok, ktorá chce svoje mláďatá chrániť.

Ponúkli by ste nový domov radšej staršiemu Gavalieršpanielovi Kráľovi Karolovi? Keďže je toto plemeno veľmi populárne – iba v Nemecku je oficiálne registrovaných viac ako 1000 malých gavalierov – vždy existujú psi, ktorí z rôznych dôvodov hľadajú nový domov. Ak neuspejete v miestnom útulku, oplatí sa pohľadať na internete, kde môžete nájst inzeráty z rôznych spolkov zvierat ohľadom „španielov v núdzi“. Môžete tiež nájsť organizácie, ktoré sa špecializujú na chov tohto plemena, a na svojich stránkach inzerujú tiež krížencov tohto plemena, ktorí hľadajú nový domov.

Prajeme Vám krásne spoločné chvíle s Vaším Gavalieršpanielom Kráľom Karolom!

Naše najobľúbenejšie články
8 min

Zlatý retríver

Stredne veľký pes Zlatý retríver je ideálny k deťom a je ideálnym rodinným psom.  Je veľmi orientovaný na človeka a je vrtký, potrebuje veľa pohybu. Starostlivosť o jeho srsť nie je náročná.

8 min

Labradorský retríver

Ľahký, na ľudi orientovaný a odolný: stredne veľký labradorský retríver je mimoriadne obľúbený rodinný pes, ale musí byť fyzicky aj psychicky zamestnaný, pretože v minulosti slúžil ako pracovné plemeno.

7 min

Pomeranian

Títo malí huncúti Vás nezaujmú svojou výškou, ale skôr priateľskou povahou, sebadôverou a energiou. Nie je teda divu, že si pomeranian získava srdcia mnohých milovníkov psov.