Holandský ovčiak

portret holandskeho ovciaka

Holandský ovčiak (Hollandse Herderhond) je všestranný pracovný a verný rodinný pes, ktorý sa vyskytuje v troch variantoch: krátkosrstý, dlhosrstý a drsnosrstý. Jeho živý temperament a vysoká citlivosť si však vyžadujú trochu zručnosti pri výcviku.

Vlastnosti

Pridobrej výchovea správnom výcviku sa holandský ovčiak dá využiť takmer na všetko. Oblasti využitia bývalého pastierskeho psa siahajú od policajných a záchranných služieb, cez využitie ako vodiaceho a terapeutického psa, až po športového rodinného psa. Koniec koncov, ako uvádza štandard FCI, holandský ovčiak je “vybavený všetkými vlastnosťami pravého ovčiarskeho psa”, rovnako ako jeho nemeckí a belgickí príbuzní.

Spoľahlivý pomocník so sklonom k samostatnosti

Holandský herderhond má silnú vôľu pracovať a dokáže byť poslušným a spoľahlivým pomocníkom, verným a pozorným voči svojmu majiteľovi. Vďaka jeho vysokej inteligencii amimoriadnej odolnosti je veľmi dobre využiteľný. Majitelia tohto psa by však mali mať na pamäti, že vzhľadom na históriu plemena ide o veľmi samostatne konajúceho psa, ktorý v prípade nedostatku vedenia rád preberá vedenie do vlastných „labiek“. Pri pasení veľkých stád zvierat bola jeho schopnosť samostatne sa rozhodovať a pracovať samostatne a nezávisle od pastiera veľmi žiadaná – keď však žije s rodinou, je táto schopnosť niekedy na obtiaž.

Je výchova holandského ovčiaka náročná?

Od útleho veku potrebuje holanďan po svojom boku osobu so silnou osobnosťou, ktorá ho s láskou, no dôsledne vedie. Jasná hierarchia je pre toto pôvodné plemeno psa mimoriadne dôležitá. V rodine sa zvyčajne sústredí len na jedného vodcu. Hoci rešpektuje aj ostatných členov rodiny, “vodca svorky” má v jeho očiach “hlavné slovo”. Tento inteligentný pesvšak nebude slepo poslúchať príkazy svojho vodcu – poslušným a poddajným spoločníkom, ako ho opisuje štandard, sa stane len vďaka správnej motivácii.

Motivačné stimuly pre úspešný výcvik

Na motiváciu holandského ovčiaka zvyčajne stačí maškrta alebo uznanlivá pochvala od majiteľa. Vyhliadka na vzrušujúcu hru s jeho pánom alebo voľné šantenie s inými psami môžu tiež robiť zázraky pri výcviku. Ak majiteľ vie, ako tieto motivačné podnety šikovne využívať a ako svojho aktívneho štvornohého priateľa fyzicky a zároveň psychicky vyťažiť, odmenou mu bude mimoriadne spoľahlivý, pozorný a ľahko zvládnuteľný pes, ktorý dobre vychádza aj s deťmi aj s inými psami.

portrét holandského ovčiaka

Výzor

Hollandse Herderhond má rovnako rozmanitý charakter, ako aj výzor. Podobne ako belgický ovčiak, aj holandský ovčiak sa delí na tri typy, ktoré sa od seba líšia nielen vzhľadom, ale aj temperamentom.

Tri varianty: Krátkosrstý, dlhosrstý a drsnosrstý

Podľa štruktúry srsti sa plemeno delí na krátkosrsté, dlhosrsté a drsnosrsté. Krátkosrstá varianta sa všeobecne považuje za impulzívnejšiu a temperamentnejšiu, zatiaľ čo dlhosrstí a hrubosrstí zástupcovia plemena sa všeobecne považujú za pokojnejších a prispôsobivejších. To, čo majú všetky varianty spoločné, je žíhaná srsť, ktorej zlatá a strieborná základná farba sa pohybuje od svetlého pieskového odtieňa až po tmavú gaštanovočervenú. Okrem zlatej a striebornej žíhanej farby srsti môžu byť drsnosrstí holanďania aj sivomodrej farby alebo farby označovanej korenie a soľ.

Stredne veľký a svalnatý

S výškou ramien do 62 cm u samcov a do 60 cm u samíc patria všetky tri varianty holandského ovčiaka medzi stredne veľké až veľké plemená psov. Priemerná hmotnosť – v závislosti od veľkosti a pohlavia – je 23 až 30 kg. Holandský ovčiak má silnú, ale vždy dobre proporcionálnu stavbu tela. Jeho klinovitá hlava, ktorá sa u drsnosrstého typu niekedy javí ako hranatá, je v optimálnom pomere k telu a má stredne veľké uši, ktoré sa pri vzrušení viditeľne vztýčia.

História

Úzky vzťah k belgickému ovčiakovi možno v mnohých ohľadoch pozorovať u holandského herderhonda aj dnes. Koniec koncov, obaja ovčiaci majú spoločnú históriu. Ich predkovia pochádzajú z južného Holandska, najmä z oblasti Brabantska a susedného Belgicka, a už začiatkom 18. storočia slúžili miestnym poľnohospodárom ako ovčiarske a pastierske psy. Sprevádzali stáda oviec na pastvinách a dokonca aj na ceste na trh alebo do prístavu. Dbali pritom na to, aby sa dobytok držal ďalej od poľnohospodárskych polí. Poľnohospodári oceňovali najmä všestrannosť týchto psov, ktorí nielen pásli ovce, ale aj sprevádzali kravy pri dojení a slúžili ako strážcovia domu a dvora.

Rozdelenie plemena na belgického a holandského ovčiaka

Po oddelení Belgicka od Holandska sa dovtedy jednotné plemeno rozdelilo na dve rôzne národné plemená psov. Charakter a využitie psov sa však týmto rozdelením takmer nezmenili, veď požiadavky, ktoré poľnohospodári na svojich psov kládli, zostali rovnaké. Na rozdiel od Belgicka a Nemecka, kde kynológovia založili čistokrvný chov belgických, resp. nemeckých ovčiakov už v ranom štádiu, bol záujem v Holandsku pomerne nízky.

Pre holandských pastierov a farmárov bola jediná vec, na ktorej záležalo, využiteľnosť ich psov, a preto sa čistému chovu holandského herderhonda venovali len málo. Od roku 1874, keď bol na výstave v Amsterdame vystavený prvý národný ovčiak, do roku 1898, kedy bol konečne založený “Nederlandse Herdershonden Club” (N.H.C.), sa na výstavách objavilo najviac desať domácich ovčiakov. V nasledujúcich rokoch sa klub snažil zaviesť jednotný štandard a pokúsil sa vytvoriť z pastierskeho psa, ktorý stratil svoj pôvodný účel s úbytkom veľkých stád oviec a premenou pastvín, policajného psa a vodiaceho psa pre nevidiacich.

Mnoho sporov na ceste k uznaniu

Mnohé spory o prípustné varianty a v neposlednom rade aj o trochu zavádzajúce označenie “holandský” v názve plemena, ktoré prísne vzaté nezodpovedá pôvodnej oblasti rozšírenia plemena, viedli k tomu, že chov holandských psov napredoval len pomaly. Pokusy spojiť holandského ovčiaka s belgickým a vytvoriť jednotné plemeno “brabantských ovčiakov” stroskotali na nesúhlase Belgicka, ktoré už so svojím národným ovčiakom dosiahlo veľký úspech. FCI uznala holandského herdeshonda ako samostatné plemeno až v roku 1960, keď bol štandard opäť zmenený a boli vymedzené tri žíhané varianty srsti. Oficiálne uznanie prinieslo plemenu mnoho ďalších priateľov a priaznivcov, najmä v jeho domovskej krajine. Mimo holandských hraníc je však holandský ovčiak stále pomerne vzácny. Milovníci tohto plemena mohli v roku 2012 osláviť významný míľnik, keď Americký kynologický zväz (AKC) zaradil holandského ovčiaka do svojej plemennej knihy.

Chov s papiermi a bez nich

Hoci rozšírenie holandského herdera výrazne zaostáva za belgickou a nemeckou verziou plemena, chov holandského herdera sa rozšíril amedzičasom sa dokázal presadiť aj v iných európskych krajinách. Ak ste sa však rozhodli pre holandského ovčiaka ako domáceho miláčika, mali by ste si uvedomiť, že od zápisu do zoznamu čakateľov na šteniatka až po samotnú kúpu môže uplynúť určitý čas. S kúpou sa neponáhľajte, ale nájdite si vhodného a renomovaného chovateľa. V prípade, že uvažujete o kúpe x-herdera, čo znamená, že chovateľ skrížil aj iné plemená, napríklad malinoisa alebo x-mechelaara, mali by ste byť však opatrní. Chov bez papierov FCI je možný pre každého, keďže príslušné chovateľské združenie pravidelne chovy nekontroluje, bohužiaľ sa medzi týmito chovateľmi často nájdu “čierne ovce”.

holandský ovčiak v tráve

Ako nájsť správneho chovateľa

Samozrejme, okrem takýchto “chovateľov” existuje aj mnoho zodpovedných chovateľov x-herderov, ktorým ide o dobro svojich psov a ktorí každé párenie volia veľmi opatrne. Ak chcete nájsť renomovaného chovateľa, oplatí sa urobiť dôkladný prieskum. Porozhliadnite sa na psích športoviskách alebo na vhodných fórach o psoch a opýtajte sa iných majiteľov holandského ovčiaka, či vám môžu odporučiť chovateľa. Pohľad na domovské stránky chovateľov môže byť tiež prvým krokom k zisteniu, či chovateľská stanica a chovateľské ciele zodpovedajú vašim očakávaniam.

Nič z toho, samozrejme, nenahradí prvé stretnutie s chovateľom, ktoré bude pri výbere určite rozhodujúce. Chovateľ by vám mal byť nielen sympatický, ale mal by vám aj ochotne a otvorene poskytnúť informácie o svojom chove. Nebojte sa klásť veľa otázok, veď by ste mali presne vedieť, odkiaľ váš nový člen rodiny pochádza a ako strávil prvé týždne svojho života. Zodpovední chovatelia sú radi, ak sa kupujúci pred kúpou šteňaťa veľa pýta. Veď aj oni chcú, aby sa ich potomkovia dostali do dobrých rúk. Nebuďte preto prekvapení, ak sa vás chovateľ bude podrobne pýtať aj na vaše životné podmienky a skúsenosti s chovom psov, ale považujte to za dobré znamenie.

Čo by ste mali urobiť pred kúpou šteňaťa

Rovnako starostlivo, ako by ste si mali vybrať chovateľa, by ste sa mali po výbere pripraviť aj na nového člena rodiny. Preto využite čas, ktorý strávite čakaním na šteniatko, čo najlepšie: kúpte potrebné príslušenstvo pre psa, pripravte mu miesto na spanie a upravte svoj domov tak, aby bol pre šteniatko bezpečný – pretože pri takej malej kôpke temperamentu, akou je holandský ovčiak, sa niekedy môže rozbiť jedna či dve vázy. Zistite si tiež informácie o vhodných kurzoch pre šteňatá alebo mladých psov a pozrite si športové ihriská pre psov vo vašom okolí. Váš chovateľ vám určite bude vedieť poradiť a dať vám tipy do budúcnosti.

Výchova od samého začiatku

K dobrej príprave na život majiteľa šteniatka patrí aj to, že budete myslieť na jeho výchovu. Nezáleží na tom, ako rozkošne šteniatkovyzerá, keď vám okusuje topánku, ani na tom, ako žalostne vyzerá, keď pri stole prosíka, aby ste sa s ním podelili o svoje jedlo: Ukážte mu hneď na začiatku jeho hranice a dajte mu jasne najavo, že musí poslúchať vaše povely. Ak si mladý pes raz zvykne na určité zlozvyky, v dospelosti ho od nich len ťažko odnaučíte. Buďte dôslední a učte svojho psa najdôležitejším pravidlám spoločného života od útleho veku. No násilím alebo prílišnou prísnosťou dosiahnete skôr opačný efekt. Najlepší úspech pri výcviku sa dosahuje pozitívnym povzbudzovaním. Stimulujte psa k spolupráci a presvedčte ho, že sa mu oplatí poslúchať.

Akú starostlivosť potrebuje holandský ovčiak?

Pokiaľ ide o starostlivosťholandský ovčiak je pomerne nenáročný pes, ktorý nepotrebuje intenzívnu starostlivosť o srsť. Aj pri dlhosrstých variantoch stačí pravidelné krátke česanie alebo očistenie handričkou. Len počas výmeny srsti, ktorá prebieha dvakrát ročne, sa potreba kefovania mnohonásobne zvyšuje. Aby ste nepreťažili vysávač, mali by ste počas tejto fázy srsť kefovať aspoň raz denne. Pravidelné strihanie pazúrov, kontrola uší, očí a labiek, ako aj každoročné návštevy veterináraa dodržiavanie termínov očkovania sú samozrejme tiež nevyhnutnosťou.

Výživa holandského ovčiaka

Aké krmivo potrebuje holandský ovčiak?

Toto plemeno psa je nenáročné aj na stravu – čo samozrejme neznamená, že by ste ho mali bez váhania kŕmiť všetkým možným. Správna výživa predsa zohráva rozhodujúcu úlohu pri zdravom vývoji psa. No ktoré krmivoje pre holandského ovčiaka to najlepšie? Na túto otázku sa, žiaľ, nedá u každého psa tohto plemena odpovedať rovnako. Pretože tak, ako sa holandské ovčiaky líšia vo svojej povahe, sú odlišné aj ich potreby.

Pri výbere krmiva by sa preto malo zohľadniť niekoľko faktorov vrátane veľkosti, hmotnosti, veku, zdravotného stavu a úrovne aktivity príslušného psa. Ak chcete zistiť, aké živiny váš pes potrebuje a v akom zložení, mali by ste sa pozrieť do výživových tabuliek alebo sa poradiť s veterinárom. Všetky psy potrebujú v podstate veľa mäsa (aspoň 70 %), veľa zeleniny (asi 20 %), len veľmi málo obilnín (menej ako 10 %) a žiadny cukor. Rovnako by mal mať pes vždy k dispozícii čerstvú pitnú vodu.

Pre koho je holandský ovčiak vhodný?

Správna starostlivosť a vyvážená strava sú pre zdravie vášho psa nevyhnutné – ale to, či je u vás pes spokojný, nezávisí od používania kefy alebo obsahu misky na krmivo. Spokojnosť holandského ovčiaka dosiahnete len vtedy, ak ho dostatočne fyzicky a duševne zamestnáte. Ako pôvodný pastiersky pes, chce pes tohto plemena bezpodmienečne pracovať. To neznamená, že musí nevyhnutne absolvovať výcvik na policajného psa alebo vodiaceho psa pre nevidiacich – hoci aj tie dokáže zvládnuť na výbornú. Psie športyalebo spoločné aktivity, ako napríklad bicyklovanie, behanie alebo vzrušujúce hry v prírode, sú tiež vhodné na to, aby ste zamestnali aj holandského ovčiaka v roli rodinného psa.

Ak nemáte radi pohyb a pokiaľ možno chcete ísť len na krátku prechádzku, keď je pekné počasie, určite na chov aktívneho a temperamentného holanďana vhodní nie ste. Ak vás však baví aktívne sa venovať svojmu psovi a máte čas venovať sa jeho výcviku a výchove, holandský ovčiak bude spoľahlivým a neúnavným spoločníkom, ktorý vás bude sprevádzať v dobrom aj zlom.

Naše najobľúbenejšie články
8 min

Zlatý retríver

Stredne veľký pes Zlatý retríver je ideálny k deťom a je ideálnym rodinným psom.  Je veľmi orientovaný na človeka a je vrtký, potrebuje veľa pohybu. Starostlivosť o jeho srsť nie je náročná.
8 min

Labradorský retríver

Ľahký, na ľudi orientovaný a odolný: stredne veľký labradorský retríver je mimoriadne obľúbený rodinný pes, ale musí byť fyzicky aj psychicky zamestnaný, pretože v minulosti slúžil ako pracovné plemeno.
7 min

Pomeranian

Títo malí huncúti Vás nezaujmú svojou výškou, ale skôr priateľskou povahou, sebadôverou a energiou. Nie je teda divu, že si pomeranian získava srdcia mnohých milovníkov psov.