Belgický ovčiak

Belgický ovčiak

Elegantný a náročný belgický ovčiak je k dispozícii v štyroch rôznych variantoch, ktoré sa svojím vzhľadom veľmi líšia. Spoločné majú enormné nutkanie byť aktívny a zaneprázdnený, čo si vyžaduje veľa času a skúseností zo strany majiteľa.

Belgický ovčiak: Povaha

Ako bývalý pastiersky pes, ktorý nebol zodpovedný iba za ochranu svojho stáda, ale aj za majetok farmára, má belgický ovčiak stále všetky cenné vlastnosti vynikajúceho strážcu domu a dvora. Ostražitý, živý a bleskurýchly vo svojich reakciách je vždy pripravený brániť svoju „svorku“. Vďaka svojmu silnému ochranárskemu inštinktu inštinktívne preberá zodpovednosť za všetko, čo patrí k jeho domovu. Majitelia belgického ovčiaka sa nemusia báť zlodejov. 

Napriek tomu tento odvážny pes nie je vhodným psom pre ustráchaných alebo dokonca neistých ľudí. Belgický ovčiak potrebuje po svojom boku rovnocenného partnera, ktorý vie ovládať jeho temperamentný charakter s veľkou suverenitou, empatiou a dôslednosťou. Aby sa predišlo nepríjemným prekvapeniam, musí byť jeho ochranársky inštinkt od začiatku kontrolovaný. Pre harmonické spolužitie s týmto inteligentným strážcom je nevyhnutná profesionálna výchova a dobrá socializácia. 

Belgický pes plný energie 

Dôsledný a láskavý prístup ku psovi je rovnako dôležitý ako schopnosť ho fyzicky aj mentálne zamestnať. Musíte myslieť na to, že pes je veľmi energický a má silne vyvinutú potrebu pohybu a zamestnania. Ak to zanedbáte, môže sa u tohto plemena prejaviť nepríjemné správanie, a môže mať sklon k nadmernej agresivite.

Okrem výcviku ako pracovného psa pre políciu, colnú alebo záchrannú službu sú psie športy dobrým spôsobom, ako psa zamestnať. Hravý a aktívny štvornohý kamarát je nadšený takmer zo všetkých športov. Vďaka svojej vysokej schopnosti skákať, vysokej rýchlosti, a mimoriadnym lezeckým schopnostiam podáva obzvlášť dobré výsledky pri tréningoch agility. 

Belgický ovčiak však nevyniká len športovými výkonmi a ostražitosťou. Rovnako pozoruhodná ako jeho nevyčerpateľná energia je aj jeho silná vôľa učiť sa. Vďaka svojej vysokej inteligencii a ochote učiť sa nové veci sa ukazuje ako učenlivý študent, ktorý chce svojho učiteľa potešiť v každej situácii. Jeho učenlivá povaha a oddanosť k človeku sú pri jeho výchove nápomocné.

Nadmerná prísnosť je u tohto citlivého psa nielenže nevhodná, ale aj úplne zbytočná. S láskou, trpezlivosťou a dostatkom času na spoločné (športové) aktivity sa zo strážneho pastierskeho psa stane verný a spoľahlivý rodinný pes, ktorý bude po celý čas lojálne stáť po boku svojich blízkych. 

Vzhľad

V podstate sú si všetci belgickí ovčiaci dosť podobní. Vizuálne sú však takí odlišní, že je niekedy ťažké uveriť, že rôzne typy sú jedno a to isté plemeno. Súčasný štandard plemena FCI, v ktorom je belgický ovčiak uznaný pod číslom 15 v skupine 1 (ovčiarske a pastierske psy), v sekcii 1 (ovčiarske psy), definuje štyri rôzne variety plemena. Tieto štyri variety sa líšia hlavne v dĺžke, smere rastu a farbe ich srsti. 

Malinois

Malinois je pravdepodobne najznámejším typom tohto plemena a je vizuálne najbližšie k nemeckému ovčiakovi. Jeho krátka srsť je okrem čiernej masky plavá s čiernym odtieňom. Konce srsti sú zafarbené na čierno a dodávajú svetlej základnej farbe mierne tmavší odtieň. 

Laekenois

Najoriginálnejším, ale dnes už najvzácnejším predstaviteľom plemena, je Laekenois. Je tiež krátkosrstý a je plavej farby ako malinois, ale je drsnosrstý a jeho srsť je strapatá. Tento trochu „trúfalý“ vzhľad je štandardom výslovne požadovaný. 

Tervueren

Farba srsti Tervueren pripomína farbu Malinois: plavá s čiernou prímesou a čiernou maskou. Jeho srsť je však dlhšia a tak patrí spolu s Groenendaelom k dlhosrstým druhom tohto plemena. 

Groenendael 

Dlhosrstý Groenendael je jediný zo štyroch variant, ktorého srsť je jednoliato čierna. Rovnako ako u všetkých ostatných typov, je tolerovaná malá biela škvrna na hrudníku a biele znaky na prstoch. 

Všetky štyri druhy majú spoločný elegantný a hrdý vzhľad. Najmä obe dlhosrsté variety Tervueren a Groenendael pôsobia takmer majestátne. Môže za to na jednej strane ich ľahká stavba tela, ktorá napriek ich veľkosti nikdy nepôsobí mohutne, a na druhej strane jemná hlava, ktorú nosia veľmi vysoko.

Na rozdiel od ich príbuzných, nemeckých ovčiakov, sú predstavitelia belgického plemena útlejší a nižší. Zatiaľ čo nemecký ovčiak skor obdĺžnikovú stavbu tela, belgický ovčiak je pri pohľade zboku takmer kvadratický. Pri chôdzi robia krátky krok v porovnaní s nemeckými ovčiakmi. No napriek tomu ich niekedy vedia prekonať svojou rýchlosťou, obratnosťou a schopnosťami vskokoch do výšky. 

Belgický ovčiak šteňa © Peter / stock.adobe.com

História

Rýchlosť a obratnosť boli charakteristickými znakmi predkov belgických ovčiakov, ktoré sa spočiatku chovali výlučne ako pracovné psy pre pastierov a poľnohospodárov.

Až do konca 19. storočia žilo v Belgicku veľké množstvo ovčiarskych a pastierskych psov, ktoré boli napriek rozdielnemu vzhľadu „divoko“ párené hlavným zameraním roľníckeho chovu bola iba ich pracovná zdatnosť. Až v roku 1891 bol v Bruseli založený „Klub belgických ovčiakov“, ktorý ukončil túto „chaotickú“ situáciu. Prvý štandard rozdelil belgické ovčiarske psy na tri rôzne typy, podľa ich vlastností srsti: hrubá, krátka a dlhá srsť. 

V priebehu histórie belgického ovčiaka sa medzi chovateľmi opakovali spory týkajúce sa povolených farieb a variet. V súčasnosti uznané 4 variety, z ktorých každá dostala pomenovanie podľa belgických miest. Varianty srsti sa za posledných sto rokov znova a znova menili. Nech bol vzhľad srsti akokoľvek sporný, chovatelia belgických ovčiakov sa zhodli na charaktere, tvare a odolnosti. Charakter a stavba tela plemena zostala dodnes rovnaká. 

Príbuznosť plemena s holandským ovčiakom 

Belgické ovčiaky majú rovnakú postavu a vzhľad ako holandské plemeno Hollandse Herdershond. Aj keď holandský ovčiak, ktorý je žíhane sfarbený, nie je rozdelený na iné variety, ovčiaky oboch krajín Beneluxu sú vo všeobecnosti identické. Oba pochádzajú zhruba z rovnakej oblasti, a ako odlišné plemená boli pomenované až po oddelení Belgicka od Holandska. 

Chov a zdravie 

Od stanovenia štandardu plemena je kríženie medzi variantami zakázané. Chovatelia sa teda zvyčajne zameriavajú iba na jeden typ: Malinois, Laekenois, Tervueren alebo Groenendael. Prvý z nich je najbežnejší variant, ale belgický ovčiak je na rozdiel od nemeckého ovčiaka pomerne zriedkavým psím plemenom. Nájsť v okolí vhodného chovateľa preto nie je také jednoduché. 

Tento aspekt má ale aj pozitívnu stránku, že kvôli jeho relatívne slabo rozšírenému chovu je belgický ovčiak veľmi zdravé plemeno psa, u ktorého sa vyskytuje len zopár chorôb, ktoré sú pre toto plemeno typické. Aj keď sa z času na čas objaví náchylnosť na epilepsiu alebo dyspláziu lakťového kĺbu, obávaná dysplázia bedrového kĺbu (DBK), ktorú nájdeme takmer u všetkých plemien psov tejto veľkosti, je u týchto psov mimoriadne zriedkavá.

Napriek tomu sa môžu u belgických ovčiakov, samozrejme, vyvinúť aj choroby, a preto by ste mali svojho psa vždy pozorne sledovať, aby ste včas rozpoznali zmeny v jeho správaní a vzhľade. Môžu to byť príznaky ochorenia, ktoré si môže vyžadovať aj veterinárnu liečbu. 

Starostlivosť

Nebojte sa, aby ste infekcie alebo choroby včas identifikovali, nemusíte svojho psa prezerať celé hodiny. Pri primeranej starostlivosti o svojho psa sa už dostatočne staráte o jeho zdravie. Pravidelným kefovaním srsti, skracovaním pazúrov alebo čistením zubov a uší môžete zabrániť nielen možnému zápalu, ale aj si všimnúť prípadné zmeny v jeho textúre srsti, plešaté alebo zapálené oblasti pokožky či výrazné zmeny hmotnosti.

Koľko úsilia si vyžaduje starostlivosť o srsť belgického ovčiaka? 

Rozsah starostlivosti, ktorú si toto plemeno žiada, je v zásade zvládnuteľný. Starostlivosť o srsť sa však môže veľmi líšiť v závislosti od rôznych typov srsti. Malinois a Laekenois je potrebné kefovať asi raz týždenne. Naopak Groenendael a Tervueren kvôli ich dlhej a hustej srsti treba kefovať niekoľkokrát týždenne. Keď belgický ovčiak mení srsť, čo je dvakrát do roka, výrazne pĺzne, a vtedy je nutná intenzívnejšia starostlivosť o srsť. Všeobecne však platí, že srsť dlhosrstých druhov nemá tendenciu plstnatieť, a na rozdiel od niektorých iných dlhosrstých plemien psov je starostlivosť o srsť pomerne nenáročná. 

Prosím, zostaň sedieť! 

Rovnako ako u všetkých psov, aj u tohto plemena je nevyhnutná pravidelná kontrola a starostlivosť o uši, oči, zuby a ďasná. Strihanie pazúrov je tiež nevyhnutnou súčasťou starostlivosti o psa. Je dôležité, aby ste si svojho temperamentného belgického ovčiaka včasne na tieto rituály privykli. S pravidelnosťou, dôslednosťou a láskavou trpezlivosťou naučíte tohto aktívneho psa, aby zostal pokojný, a nechal Vás sa o neho postarať. 

Výživa

Pre zdravie Vášho domáceho maznáčika je dobrá a vyvážená strava rovnako dôležitá ako primeraná starostlivosť. Ale ktoré krmivo pre psov je pre belgického ovčiaka to najlepšie? Bohužiaľ, na túto otázku neexistuje všeobecná odpoveď, ktorá by platila pre všetkých psov tohto plemena. Aj keď majú zhruba rovnakú stavbu tela, ich energetické požiadavky sa môžu veľmi líšiť v závislosti od ich veku, hmotnosti a úrovne aktivity. Pri výbere správneho krmiva by ste mali mať vždy na pamäti individuálne okolnosti Vášho psa. Mladý pes potrebuje iné krmivo ako pes senior a aktívny pracovný pes iné krmivo než čisto rodinný pes.

Dospelý belgický ovčiak leží na trávniku © KDImages / stock.adobe.com

Čo potrebuje dospelý pes? 

Bez ohľadu na tieto individuálne kritériá, ktoré by ste určite mali brať do úvahy, u dospelého psa platí pravidlo, že krmivo by malo pozostávať z asi 70 až 80 percent mäsa. Mäso je pre psa najdôležitejším zdrojom bielkovín pre jeho zdravý vývoj. Aby ste predišli alergiám, môžete zvoliť aj exotickejšie mäso, napríklad zo pštrosa, klokana alebo vodného byvola.

Ďalšou dôležitou zložkou potravy je zelenina a ovocie, ktoré štvornohému priateľovi dodajú dôležité vitamíny a živiny. Príliš sladkému ovociu a veľa sacharidom rovnako ako veľa obilninám – by ste sa mali skôr vyhnúť. Cukor a ďalšie sladidlá sú v stravovaní Vášho psa absolútne tabu. Korenené jedlo alebo iný stolný odpad sú nevhodné aj pre Vášho štvornohého priateľa. Ak chcete svojho belgického ovčiaka potešiť, doprajte mu špeciálny snack pre psa alebo, ešte lepšie, vezmite ho do prírody a nechajte ho sa poriadne vyblázniť. 

Chov a výchova 

Veľa pohybu má pozitívny vplyv nielen na hmotnosť Vášho psa, ale slúži aj na jeho fyzické a duševné vyťaženie. Belgický ovčiak má vysoké nároky, a pre svoju duševnú pohodu potrebuje oveľa viac pohybu a aktivity ako iné psy. Denné prechádzky po okolí týmto energickým psom ani zďaleka nestačia.

V prípade pastierskych psov, ktoré sú využívané ako služobné psy pre políciu, colnicu, osobnú ochranu, alebo ako pastierske a pracovné psy, je fyzická a duševná výzva obvykle daná sama. Zástupcovia plemena, ktorí sú chovaní ako rodinné psy, však nevyhnutne potrebujú dostatočné náhradné zamestnanie. 

Aký by to bol život bez športu? 

Psí šport je preto pre život belgického ovčiaka nevyhnutnosťou. Toto plemeno nájdeme takmer vo všetkých oblastiach psieho športu, a opakovane dosahuje veľké úspechy na súťažiach. Jeho výrazné nadšenie pre prácu a jeho inteligencia, ako aj vynikajúca fyzická kondícia, rýchlosť, obratnosť a sila zaisťujú, že v oblasti psieho športu mu sotva iný pes môže konkurovať. Veľmi pôsobivá je tiež jeho schopnosť skoku do výšky. Belgický ovčiak ľahko prekoná strmú stenu vo výške 2,50 metra. 

Pre koho je belgický ovčiak vhodný? 

Je samozrejmé, že takto aktívne a temperamentné psy by sa určite mali dostať do rúk aktívnym a skúseným majiteľom psov. Ako majiteľ belgického ovčiaka potrebujete predovšetkým čas a chuť sa svojmu psovi aktívne venovať. Fyzicky a psychicky vyťažené psy sú nielen zdravšie a šťastnejšie, ale aj poslušnejšie a ľahšie vychovateľné. Najmä u tohto plemena, ktoré v sebe má určitú agresivitu, môže nedostatočná výchova viesť k nebezpečným problémom so správaním. 

Správna rovnováha medzi dôslednosťou a pokojom 

Okrem množstva pohybu a aktivity potrebujú ovčiarske psy aj dôslednú výchovu a skorú socializáciu, aby sa mohli adaptovať ako rodinné psy. Nemali by ste však zabúdať na to, že tieto psy sú veľmi citlivé, a že okrem dôslednosti potrebujú predovšetkým lásku, pokoj a citlivý prístup.

Nadmerná prísnosť ich znepokojuje a určite to nevedie k želanému úspechu vo výchove. Náklonnosť vo forme pohladenia si užívajú rovnako, ako aj spoločné aktivity. Psy, ktoré sú dostatočne fyzicky a psychicky vyťažené, budú doma pokojné a vyrovnané, a ukážu sa ako lojálni spoločníci, ktorí budú svojim majiteľom robiť radosť po mnoho rokov. 

Naše najobľúbenejšie články
8 min

Zlatý retríver

Stredne veľký pes Zlatý retríver je ideálny k deťom a je ideálnym rodinným psom.  Je veľmi orientovaný na človeka a je vrtký, potrebuje veľa pohybu. Starostlivosť o jeho srsť nie je náročná.

8 min

Labradorský retríver

Ľahký, na ľudi orientovaný a odolný: stredne veľký labradorský retríver je mimoriadne obľúbený rodinný pes, ale musí byť fyzicky aj psychicky zamestnaný, pretože v minulosti slúžil ako pracovné plemeno.

7 min

Pomeranian

Títo malí huncúti Vás nezaujmú svojou výškou, ale skôr priateľskou povahou, sebadôverou a energiou. Nie je teda divu, že si pomeranian získava srdcia mnohých milovníkov psov.